Trải Nghiệm Nhà Hàng Món Thái HCM – Cay Nồng Kích Thích Vị Giác | Tin Tức

Rate this post

Duke iu referuar Tajlandës, njerëzit shpesh kujtojnë menjëherë shijen pikante të specit djegës, shijen e thartë të limonit të kombinuar me aromën e fortë të barit të limonit. Sot, pa shkuar në Tajlandë, mund të shijoni ende shumë pjata të shkëlqyera në restorante Restorant tajlandez në HCM që Cakhia TV prezanton më poshtë.

Pak kuzhinë tajlandeze

Shije unike e pagabueshme

Përveç kuzhinës kineze dhe japoneze, pjatat tajlandeze janë gjithashtu mjaft të afta në kombinimin e bimëve, plus një mënyrë unike përpunimi, duke krijuar pjata që nuk gjenden askund tjetër. E tharta, e kripura, e ëmbël dhe pikante janë të domosdoshme në shumicën e pjatave të vendit të Tempullit të Artë.

Kuzhina Thai është shumë e larmishme si në ngjyrë ashtu edhe në shije

Jo vetëm që mënyra unike e përpunimit e bën ushqimin e freskët shumë më të lehtë për t’u ngrënë, njerëzit tajlandez gjithashtu i kushtojnë vëmendje ngjyrës së gjellës. Perimet dhe frutat përdoren për të krijuar shumëllojshmëri, duke shtuar ngjyrën e kuqe të specave djegës dhe ngjyrën e verdhë të shafranit të Indisë, të cilat të gjitha janë karakteristika për të identifikuar një pjatë “standarde Thai”.

Padyshim që nuk mund t’i humbisni këto pjata kur vini në Tajlandë

Tajlanda tërheq turistët për shumë arsye, nga të cilat pikat piktoreske, tempujt dhe kultura unike e kuzhinës janë gjithashtu një pjesë e pazëvendësueshme. Nëse keni mundësi të shkelni në Tajlandë, nuk duhet të humbisni gatimet e famshme të këtij vendi.

Tenxhere e nxehtë tajlandeze

Kjo është një pjatë e njohur që të gjithë e njohin, nuk ka nevojë të debatoni. Lëngu është bërë nga kockat e derrit të ziera, kur hahet, konsumatorët do ta përdorin atë të nxehtë, të shërbyer me zhytje, perime dhe petë ose vermicelli. Përbërësit kryesorë të kësaj pjate përfshijnë mishin, frutat e detit, lakrën, spinaqin me ujë, … Në përgjithësi, kjo pjatë është mjaft e ngjashme me tenxheren e nxehtë kineze, por më pikante.

pad Thai

Pad Thai njihet për vietnamezët si pho e skuqur. Përbërësit e përdorur për këtë pjatë kanë nevojë për supë me petë, kikirikë të pjekur, karkaleca të thata dhe vezë, më plotësisht do të ketë ushqim deti ose viçi. Ende stili tipik i thartë dhe pikant tajlandez, por kjo pjatë ka gjithashtu një ëmbëlsi shumë të fortë.

Tom Yum

Tom Yum konsiderohet një version më i thjeshtë i pjatës së famshme të tenxheres së nxehtë Thai. Për të gatuar Tom Yum të shijshëm duhet të ketë barishte, qumësht kokosi, limon dhe djegës. Kombinimi i shumë shijeve u jep klientëve një përvojë të paharrueshme.

Ushqimi i freskët përgatitet me mjeshtëri nga tajlandezët dhe nuk është aspak i peshkut

Ka shumë pjata të tjera të shijshme që ju presin t’i zbuloni. Restorantet tajlandeze në Ho Chi Minh City do t’ju ndihmojnë të kënaqni pasionin tuaj të kuzhinës pa pasur nevojë të shkoni larg.

Zbuloni më shumë kultura të kuzhinës:

Shkarkoni aplikacionin Cakhia TV për të kërkuar kupona tërheqës të kuzhinës tajlandeze

butonin e shkarkimit të aplikacionit

8 restorantet më të mira tajlandeze në HCM

Restorant tajlandez HCM Golden Elephant

Kur eksploroni kuzhinën tajlandeze, të filloni me ushqimin në rrugë nuk është një zgjedhje e keqe. Dhe duke ardhur te Golden Elephant, janë në dispozicion miliarda pjata: sallatë e shijshme krokante me papaja me tre nyje, tajlandeze e nxehtë dhe e thartë, kallamar i ëmbël i pjekur në skarë,… Çdo pjatë është mjaft pikante, por mos u shqetësoni shumë, sepse pikante mund të rritet ose të zvogëlohet për t’iu përshtatur më mirë shijes tuaj.

Tham Khảo Thêm:  Khuyến Mãi Utop Tiếp Tục Đổ Bộ Lotteria Hồ Chí Minh | Tin Tức

Një vend që nuk duhet humbur kur vizitoni Distriktin 10

Përveç pjatave me vlerë 10 pikë, restoranti Golden Elephant Thai në HCM krijon gjithashtu një atmosferë shumë tajlandeze, mbresëlënëse dhe autentike. Jo vetëm falë imazhit të një elefanti të artë me gaz, arkitektura e kupolës këtu është gjithashtu një simbol tipik i tokës së Tempullit të Artë.

Menuja këtu, përveç ushqimit të rrugës, ka edhe gatime tradicionale: pulë me gjethe ananasi, sallatë me fasule dragoi, tenxhere me erëza dhe të thartë, oriz të skuqur me ananas… Numri deri në më shumë se 200 pjata për të shijuar darkat. zgjidhni sipas shijes. Çdo ditë shërbehen edhe pjata vegjetariane, të përgatitura nga kuzhinierë profesionistë të lartë për të sjellë një shije të parezistueshme.

Sallata e famshme e papajas në restorantin tajlandez në qytetin Ho Chi Minh, Golden Elephant

I dalluar në mes të rrugëve të ngarkuara, restoranti tajlandez në Ho Chi Minh City Con Voi Vang është projektuar me një stil të sofistikuar, luksoz dhe është mjaft i përshtatshëm për festa familjare dhe takime zyrtare.

150K për të ngrënë shuplakë plot bark

Jo vetëm duke fituar pikë falë një shumëllojshmërie ushqimesh të shijshme, nxitoni dhe vizitoni Golden Elephant për të marrë ofertat e mëposhtme:

  • Kupon Bufe në mbrëmje 40% ulje – çmimi është vetëm rreth 150,000 VND.
  • Kupon Bufe për drekë 60% zbritje – çmimi është vetëm rreth 99,000 VND.

Të gjitha promovimet zhvillohen direkt në restorantin Con Voi Vang. Për sa kohë që ndaloni në çdo kohë, do të përfitoni një zbritje kur blini një kupon për bufenë me çmim prej vetëm 99,000 VND.

Tomyum është i shijshëm dhe i shijshëm

Me shërbim të vëmendshëm, cilësi të shkëlqyer, ky vend me siguri do të jetë një vend që duhet ta vizitoni shpesh në ditët në vijim.

Fshehja e djemve të humbur

Lost Boys Hideout nuk është vetëm një restorant i thjeshtë tajlandez, ai gjithashtu ka të gjitha pajisjet argëtuese nga pishina, muzikë live, bar dhe TV i madh që shërben çdo gjë nga AZ. Shijoni ushqimin premium në një hapësirë ​​të shkëlqyeshme të shkrirjes që ju lejon të shijoni atmosferën si askush tjetër.

Lost Boys Hideout është një vend argëtimi i kombinuar mjaft i njohur në Saigon

Shumë të huaj e vizitojnë rregullisht këtë vend falë stilit të tij modern, rinor dhe cilësisë së shkëlqyer të shërbimit me çmime të arsyeshme.

E megjithatë, ushqimi tajlandez këtu përgatitet shumë mirë, kryesisht si snacks, pije me verë dhe pije joalkoolike. Më të shijshmet janë pjatat e bëra me prodhime deti të freskëta, shumë krokante pa qenë fare peshku.

Një vend për të takuar miq, për t’u argëtuar me çmime jashtëzakonisht të arsyeshme në zemër të qytetit. Nëse vini në Lost Boys Hideout në harkun kohor nga ora 16:00 deri në 20:00, do të keni një promovim special. Ekziston edhe promovimi i orëve të lumtura deri në 30% për verën dhe blini 1 merrni 1 falas edhe për kokteje, mos harroni.

Dhoma e Raçës

Dhoma Racha është një restorant tajlandez në qytetin Ho Chi Minh, i projektuar në një stil të thjeshtë bari, i theksuar me mure me tulla dhe i dekoruar me motive shumëngjyrëshe elefantësh nga Tempulli i Artë.

Ky vend bën përshtypje edhe me pjatat e tij të stilit fusion, duke ndërthurur traditën dhe modernitetin, kështu që është krejtësisht i ndryshëm nga restorantet që shërbejnë ushqim tajlandez që keni vizituar ndonjëherë. Pjatat që janë perfekte si në shije ashtu edhe në ngjyrë i bëjnë darkat të zhyten plotësisht.

Karavidhe me salcë frutash pasioni është kombinimi perfekt i përbërësve

Në Racha Room ka edhe Happy hour në orën 17:00-20:00 çdo ditë, deri në 50% ulje për shumë pije. Shërbim entuziast, i vëmendshëm, gjithmonë i pranishëm për të udhëhequr darkuesit nga hyrja në restorant deri në pagesën.

Tham Khảo Thêm:  Top 10 nhà hàng Ninh Bình chuyên đặc sản bao ngon bao rẻ

Dhoma Racha është e hapur për t’ju mirëpritur nga ora 17:00 deri në 23:00 çdo ditë të javës, ejani ta vizitoni tani!

Restorant tajlandez Somtum Der në qytetin Ho Chi Minh

Kuzhina tradicionale verilindore tajlandeze tani është e disponueshme në Somtum Der, duke sjellë karakteristikat e pjatave Isan në Vietnam, kushdo që e provon një herë do të ketë një përshtypje të paharrueshme. Emri Somtum Der rrjedh nga sallata e famshme somtum papaya, ju e dini menjëherë se ky është një restorant 100% autentik tajlandez.

Një pjatë me somtumin e duhur duhet të ketë të gjithë përbërësit: papaja të grirë, kastravec, djegës të thatë, bizele, kikirikë, lëng limoni, shtoni pak aromë nga borziloku dhe hudhra e shtypur. Kur përzihet së bashku me pak thartirë, përzierja e shijeve duhet thënë se është e shkëlqyer.

Sallata e famshme som tum papaja është gjithmonë e njohur

Nëse e keni vizituar këtu, duhet të provoni gjithashtu: kofshët e pulës së skuqur të thellë në stilin Der, hell derri të pjekur në skarë me qumësht kokosi, sallatë papaja, pad Thai, karkaleca djegëse jeshile,… shija është saktësisht e njëjtë si kur hani në. restorant i famshëm në tokën tajlandeze, i shijshëm nuk mund të fajësohet.

Pas vaktit, mund të porosisni oriz ngjitës mango për ëmbëlsirë, qumështi i yndyrshëm i kokosit dhe fetat e ëmbla dhe krokante të mangos nuk janë të mërzitshme. Rezervoni tavolinën tuaj paraprakisht për të përfituar një zbritje shtesë prej 10%.

TukTuk Thai Bistro

TukTuk është një restorant në stilin bistro, duke krijuar një kombinim unik por luksoz të kafenesë dhe barit. Ky është vendi ideal për të shijuar darkuesit me një çmim të arsyeshëm me një hapësirë ​​të rehatshme dhe të ngushtë.

Sallatat, të përziera këtu janë jashtëzakonisht të lehta për t’u ngrënë, të paraqitura bukur: sallatë mango me mustak të skuqur, sallatë derri të grirë e përzier me gjethe dëgjimi dhe gëlqere kafir, sallatë me karkaleca të thata dhe papaja,… të gjitha 4 shije të tharta dhe pikante, të kripura, përzierje e ëmbël. Edhe produktet e pjekura janë të pasura me shije dhe të pasura me lëndë ushqyese. Jo vetëm që janë pjatat tradicionale tajlandeze, por është gjithashtu një kombinim i zgjuar i veçorive unike të kuzhinës vietnameze. Të gjitha krijojnë pjata të thjeshta por elegante.

Super e shijshme Pad Thai me shumë karkaleca në TukTuk

Një gjë tjetër e mrekullueshme, TukTuk e ndërtoi restorantin sipas modelit popullor me stil të brendshëm bistro, duke synuar të shërbejë ushqime të shijshme me çmime të arsyeshme për të gjithë.

Aktualisht restoranti ka një zbritje deri në 60% për pad Thai çdo të premte. Përfitoni nga kuponat “mbledhni” dhe sillni të gjithë familjen në TukTuk! Ka shumë oferta të tjera ekskluzive nga partnerët e Cakhia TV, vizitoni lidhjen tani dhe zbuloni më shumë promovime surprizë që ju presin.

MAY DITE Urban Thai

I shquar në mesin e qindra mijëra restoranteve tajlandeze në HCM, MAYs Urban Thai Dine i bën gjithmonë darkuesit të ndihen të sigurt me cilësinë e ushqimit të freskët, veçanërisht pjatave me ushqim deti. Çdo pjatë gatuhet me dorë nga një kuzhinier autentik tajlandez, i angazhuar për të pasur shijen më autentike që keni shijuar ndonjëherë.

Nuk duhet humbur pjata super e nxehtë Tom Yum Kung, mishi i gaforres është i fortë, me një supë të trashë pak pikante, me një erë tërheqëse limoni. Levreku i skuqur krokan i ngrënë me mango të thartë dhe të thartë nuk ka qenë kurrë një kombinim më i përsosur, duke i bërë të gjithë të bien në dashuri.

Për më tepër, menyja me më shumë se 50 pjata ekskluzivisht për vegjetarianë është zgjedhur me kujdes nga shefat e kuzhinës në MAY, kënaqësia juaj është gjithmonë gjëja më e rëndësishme.

MAYs Urban Thai Dine është një restorant i famshëm tajlandez në qytetin Ho Chi Minh

Jo vetëm duke investuar në cilësinë e ushqimit, ky vend është projektuar edhe në një stil unik. Kampusi MAYs Urban Thai Dine ndodhet në Qendrën e Artit të gjerë dhe të ajrosur, në mënyrë që të mund të shikoni ekspozita arti dhe të shijoni ushqime të shijshme.

Tham Khảo Thêm:  Có thể bạn chưa biết về Đi Bộ Dưới Biển - Sea Trekking

Tani mund të hani një vakt të plotë në restorantin e famshëm Thai Ho Chi Minh MAYs Urban Thai Dine me kupon bufe në mesditë çdo të martë, të shtunë dhe të diel. Ky është një vend jashtëzakonisht ideal për të ndaluar për ata që e duan kuzhinën e Tempullit të Artë.

Restoranti i Tempullit të Spice

Spice Temple ndjek stilin e stilit bistro, duke marrë shumë mbështetje nga darkuesit. Çdo pjatë është një kombinim i 4 shijeve: e thartë, pikante, e kripur, e ëmbël; e kombinuar me erëza dhe barishte, duke sjellë një festë unike kulinare, duke zgjuar sythat e shijes.

Nga meze tek ëmbëlsira, çdo pjatë ka karakterin e vet të pagabueshëm, sapo ta provoni nuk do ta harroni kurrë. Shumica e klientëve pëlqejnë të fillojnë me një supë petë me pulë dhe karkaleca me salcë gjethe kanelle me supë të hollë dhe të lëmuar petë. Për pjatën kryesore, orizi i skuqur me fruta ananasi dhe fruta deti është një zgjedhje e arsyeshme, kokrrat e orizit kullohen nga vaji, frutat e detit priten në copa sa një kafshatë, duke shtuar shijen e lehtë të thartë të ananasit është vërtet e shijshme.

Ka edhe pjata të njohura si: pad Thai, ushqim deti supë me tom yum të kuqe, supë tom yum pule me qumësht kokosi, supë me petë tajlandeze të skuqur, oriz viçi me gjethe kanelle pikante, rrotulla tofu,… Vizita juaj në Tajlandë në Spice Tempulli do të përfundojë me një menu ëmbëlsire që nuk mund të jetë më tajlandeze me çaj qumështi, rrotulla akulloreje dhe lëngje.

Pjata me oriz të skuqur me ushqim deti është e shijshme për t’u parë

Për ta bërë argëtimin tuaj më interesant, oferta për drekën e vendosur në restorant tani është rreth 150,000 VND nga ora 10:00 deri në 14:00 të gjitha ditët. Nëse doni të dini shijen e këtyre pjatave, ju lutemi ejani në Tempullin e Spice!

Restorant Thai – Chai Talay

Menuja në Chai Talay është e ndarë në 3 pjesë kryesore: fillimi, pjata kryesore, pjata anësore, çmimi për çdo pjatë është pak më pak se 150,000 VND.

Gatimet që duhet të provoni: kallamar të zier në avull me kripë dhe limon, karkaleca tajlandeze me salcë tamarindi, kallamar të skuqur me vezë të kripur, gaforre të skuqur me tamarind, peshk krokant me hudhër,… Ushqimet e detit ruhen gjithmonë me kujdes për të ruajtur freskinë e tyre, kur prezantohet ne pjate.Eshte i dekoruar edhe me guacka kermilli deti, gjethe pandani,… Nuk ka nevoje ta shijoni, eshte mjaft i pelqyeshem per syte.

Thai Talay ka një shumëllojshmëri të gjerë të menuve të ushqimit të detit

Duke kuptuar nevojat e pakufizuara të ngrënies së darkës, restoranti ka krijuar gjithashtu një menu të veçantë bufeje në një hapësirë ​​të gjerë, të përshtatshme për festa ose takime. Ekziston edhe një shuplakë pije e mbushur me çaj qumështi tajlandez, lëng, çaj bimor dhe madje edhe koks. Le të marrim kuponin super special të Cakhia TV-it dhe të hapim menjëherë “luftën ushqimore”!

Blini menjëherë me oferta nga seria Restorant tajlandez në HCM në dispozicion direkt në Cakhia TV. A jeni gati të bashkoheni? Shkarkoni aplikacionin dhe le të eksplorojmë tani për të kursyer edhe më shumë argëtim.

Shkarkoni aplikacionin Cakhia TV tani

butonin e shkarkimit të aplikacionitCảm ơn bạn đã đọc bài viết Trải Nghiệm Nhà Hàng Món Thái HCM – Cay Nồng Kích Thích Vị Giác | Tin Tức . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *