Top 6 khách sạn dát vàng nổi tiếng nhất trên thế giới

Rate this post

Ari është një metal i rrallë kështu që vlera e tij është shumë e shtrenjtë. Nëse në të kaluarën ari përdorej vetëm për të shkëmbyer mallra me vlerë, për të bërë bizhuteri bukurie, sot njerëzit kanë ngulitur ar në ushqime, madje edhe në një ndërtesë hoteli. Hotelet e mëposhtme të veshur me ar do t’ju bëjnë të trullosur. lista e hoteleve të famshëm të veshur me ar në mbarë botën

së pari.Hotel Hanoi Golden Lake

Liqeni i Artë Dolce Hanoi, i vendosur në liqenin Giang Vo (Dong Da), thuhet se është hoteli i parë i veshur me ar në botë. Hoteli është i zbukuruar me ar nga porta, tavani në vaskë dhe pishinë. … pronari zbuloi se ishte përdorur rreth 1 ton ar dhe aty ishte një pishinë e shtruar me ar 24 karatësh

Si hoteli i parë i veshur me ar brenda dhe jashtë në Hanoi, ky projekt u ndërtua në 18 muaj. Ky hotel i veshur me ar ka 360 dhoma, 120 mije m2 jashte eshte i mbuluar me ar, cdo kati eshte 1200 m2 me shume artikuj te floriri ne pika te rendesishme… Sipas investitorit ky projekt ka kapital investues.investim i me shume se 100 milion USD.

Jo vetëm i zbukuruar me ar, Hoteli Hanoi Golden Lake zotëron gjithashtu një pishinë pafundësie të zbukuruar me katër sezone ari. Të gjitha dhomat dhe apartamentet e hotelit përdorin pajisje higjienike 24 k të veshura me ar, nga vaska, lavamane deri te valvulat e rubinetit, raftet për peshqirë dhe aksesorë të tjerë…

wyndham-hanoi-liqeni i artë

Çdo dhomë është e dekoruar me pllaka tavani prej ari. Ekspertët kryesorë të Gjermanisë dhe Rusisë me më shumë se 40 vjet eksperiencë në fushën e veshjes së arit do t’i shërbejnë këtij projekti.

Z. NGUYEN HUU DUONG, Kryetar i Bordit të Drejtorëve të Hoa Binh Group, tha: “Aktualisht, nuk ka pasur kurrë një hotel në botë, muri i jashtëm i të cilit është i mbuluar me tulla të praruar. Pjesa e brendshme duke përfshirë dhomën. banjë me lavaman dhe tualetet janë gjithashtu të praruara, pra ky është hoteli më i veçantë, unik dhe luksoz në botë.”

2.Hotel Emirates Palace – Emiratet e Bashkuara Arabe

Hoteli i veshur me ar Emirate Palace ndodhet në kryeqytetin e Emirateve të Bashkuara Arabe – Abu Dhabi. Hoteli është vërtet mahnitës si një pikë referimi kombëtare dhe është një nga vendet më mbresëlënëse të konferencave të ndërtuara ndonjëherë.

Ky hotel me klas është gjithashtu një atraksion turistik, Emirate Palace ofron një shumëllojshmëri shërbimesh luksoze për mysafirët e klasit të lartë për udhëtime familjare ose takime biznesi në konferenca ndërkombëtare.

Hoteli i praruar u projektua nga arkitekti i njohur John Elliott RIBA, i cili shërbeu si Zëvendës President i lartë i Wimberly, Allison, Tong dhe Goo – një kompani ndërkombëtare e specializuar në hotele luksoze. Emirate Palace hapi dyert e tij për mysafirët në nëntor 2005 dhe më pas hapi një restorant dhe spa një vit më vonë.

Guest-san-Emirates-Palace

Është ndërtuar nga qeveria e Abu Dhabit dhe aktualisht menaxhohet nga Kempinski Group. Kostoja totale e ndërtimit të hotelit është 11.02 miliardë AED (ekuivalente me 2.99 miliardë dollarë) me një sipërfaqe prej 850,000 metrash katrorë. Parking nëntokësor me një kapacitet prej 2500 automjetesh me dy pishina dhe një banjë. Hoteli gjithashtu ka marinën dhe helipadën e vet.

Tham Khảo Thêm:  NOTE ngay kinh nghiệm đi du lịch Đà Lạt tự túc chi tiết từ A- Z

Emirates Palace është hoteli i dytë më i shtrenjtë i ndërtuar ndonjëherë, pas vetëm Marina Bay Sands në Singapor.

Ky hotel i praruar është i rrethuar nga 1.3 km vijë bregdetare me një plazh privat të rrethuar nga 85 hektarë kopshte të bukura të peizazhit me 114 pallate 80 metra të larta. Ky vend është vetëm 30 minuta me makinë nga aeroporti i Abu Dhabi dhe rreth 1.5 orë me makinë nga aeroporti i Dubait.

Dhomat janë të gjitha të dekoruara me mobilje prej ari dhe mermeri. Zona e hollit ka një dysheme të madhe mermeri, një ballkon dhe një kupolë e madhe me model sipër është e zbukuruar me ar.

Kati i fundit ka gjithsej 6 dhoma të klasit të lartë të dedikuara për pritjen e anëtarëve mbretërorë dhe personaliteteve në Emiratet e Bashkuara Arabe. Hoteli ka gjithashtu një qendër të madhe konventash dhe në dhjetor 2010 shfaqi pemën e Krishtlindjes më të shtrenjtë në botë me vlerë më shumë se 11 milionë dollarë.

Hoteli i veshur me ar i Emirate Palace ka të gjitha 302 dhomat dhe 92 dhoma VIP, duke përfshirë 22 dhoma VIP me 3 dhoma gjumi secila për pritjen e krerëve të shteteve ose anëtarëve të qeverisë, ish-kryeministri britanik Tony Blair dhe kryeministrja gjermane kancelarja Angela Merkel pushonin këtu.

Çmimet për dhomë fillojnë nga 400 dollarë për klasën e dhomës Coral me një sipërfaqe prej 55 metrash katrorë në sezonin e ulët dhe klasën më të avancuar, Palace Grand Suite me 680 metra katrorë, me çmim 11,500 dollarë për natë.

3.Hotel Burj al-Arab – Dubai

Burj Al Arab është një hotel luksoz i vendosur në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe. Me 321 m lartësi, është hoteli i katërt më i lartë në botë. Burj Al Arab ndodhet në një ishull të krijuar nga njeriu 280 metra larg plazhit Jumeirah dhe lidhet me kontinentin me anë të një ure të projektuar posaçërisht me një formë dredha-dredha. Ky hotel i praruar është krijuar për të simuluar velat e një anijeje.

Hoteli Burj Al Arab është jashtëzakonisht luksoz dhe i shkëlqyeshëm me dizajn të brendshëm luksoz, kolona me ar dhe shumë lloje gurësh të çmuar. Ky është i vetmi hotel me 7 yje në botë, në gjendje të plotësojë nevojat edhe të njerëzve më të pasur në botë.

I vendosur në një ishull me tokë të rikuperuar, Burj Al Arab u projektua nga arkitekti britanik Tom Wright i WS Atkins PLC. Projektimi dhe ndërtimi u menaxhuan nga inxhinieri kanadez Rick Gregory dhe konsorciumi.

khach-san-bay-star-burj-al-arab

Burj Al Arab filloi të ndërtohet në vitin 1994 me harqe si një vela plot erë, të qëndrueshme dhe madhështore. Synimi i arkitektit dëshiron të ndërtojë një hotel luksoz që të bëhet simbol apo simbol për Dubain si teatri i Operas në Sidnei apo ora Big Ben në Londër.

Fletcher Construction nga Zelanda e Re ishte partneri kryesor i sipërmarrjes së përbashkët në fazën e para-ndërtimit dhe në dhjetor 1999, ky hotel i praruar u hap zyrtarisht për mysafirët.

Disa nga karakteristikat e hotelit kërkojnë teknika të përpunuara ndërtimi. Ky hotel i praruar ndodhet në një ishull të krijuar nga njeriu 280 metra nga bregu. Për të krijuar një themel të fortë, arkitekti projektoi 230 shtylla betoni 40 metra të gjatë që shkojnë drejt e në rërë.

Inxhinierët projektuan shkëmbinj të mëdhenj, që rrethojnë njëri-tjetrin për të formuar një huall mjalti prej betoni, i cili mbron themelin nga erozioni nga uji i detit. Rindërtimi i tokës për të krijuar një themel të fortë u desh gjithsej tre vjet dhe gati tre vjet të tjera për të ndërtuar hotelin. Në total, hoteli përdor 70,000 m3 beton dhe 9000 ton çelik.

Tham Khảo Thêm:  Tác hại của việc lười uống nước đối với cơ thể mà bạn chưa biết | Tin Tức

Burj Al Arab është hoteli i dytë më i lartë në botë. Hoteli menaxhohet nga Jumeirah Group. Pavarësisht shkallës së tij mjaft të madhe, Burj Al Arab ka vetëm 28 kate me një kapacitet prej 202 suita dhoma gjumi. Apartamenti më i vogël ka një sipërfaqe prej 169 m2, më i madhi ka një sipërfaqe prej 780 m2. Suitat përmbajnë elemente të dizajnit që përballojnë anët lindore dhe perëndimore. Banjo është e theksuar nga modelet e mozaikut të pllakave. Çmimet për dhoma variojnë nga rreth 1,000 deri në 27,000 dollarë në natë (rreth 24 milion deri në 640 milion) Pjesa e jashtme e hotelit Burj Al Arab është projektuar në mënyrë të shkëlqyer me tekstil me fije qelqi. Mendohet se ky material është shumë i mirë për të mbrojtur ndërtesën për 50 vjet nga efektet e dëmshme të motit ekstrem në shkretëtirë.

Brendësia e ndërtesës është jashtëzakonisht e shkëlqyer dhe luksoze, me materiale të çmuara si ar dhe gurë të çmuar etj.

4.Hotel Swisshorn Gold Palace – Hong Kong

Hoteli Swisshorn Gold Palace me 650 metra katrorë në Hong Kong është ideja e prodhuesit të bizhuterive Lam Sai-wing. Zoti Lam vendosi të ndërtojë këtë shtëpi të shtrenjtë për shkak të historisë së një mbreti Han që donte të ndërtonte një kështjellë ari për gruan e tij.

Jo aq i madh sa hoteli Emirates Palace i familjes mbretërore të Emirateve të Bashkuara Arabe, Swisshorn Gold Palace në Hong Kong dallohet për “bujarinë” e pronarit kur shtron me ar të gjithë zonën e hotelit. Më i spikaturi është tualeti me çmimin 5 milionë USD, ekuivalent me 100 miliardë VND. Dhoma e ngrënies është shumë luksoze dhe shkëlqyese, brendësia është projektuar po aq e përpunuar si në një pallat mbretëror.

Divani dhe krevati king size janë të dyja prej ari të pastër. E megjithatë, edhe banja dhe garderoba janë të veshura me ar si ëndrra Pronari i hotelit, zoti Lam Sai – Wing tani është mbi 50 vjeç dhe ka pasur një fëmijëri të varfër. Si një i rritur nga revolucioni kulturor në Kinë, ideja për t’u pasuruar ka qenë gjithmonë në mendjen e tij.

Swisshorn -Gold-Palace

Dhe tani, ai e ka bërë realitet, duke u paraqitur si një njeri i pasur. Ideja kryesore që zoti Lam Sai – Wing të ndërtonte këtë “hotel mbretëror” ishte për shkak të dëshirës së një mbreti Han, i cili i premtoi gruas së tij një pallat të artë.

Në të njëjtën kohë, ai gjithashtu donte të “korrigjonte” konceptin e lashtë të “Phoenix në një kafaz buzëkuq”. “Kafazi i buzëkuqit” nuk është një vend ndalimi, tha ai, por një vend ku burri të tregojë respektin e tij për gruan e tij.

Swisshorn Gold Palace i ka sjellë pronarit të ardhura të mëdha nga turneu duke zgjedhur kryesisht këtë hotel të veshur me ar si ndalesë. Çdo ditë, ka më shumë se 100 turne këtu, duke ndihmuar pronarin të fitojë një shumë të madhe parash, kur bileta për të vizituar hotelin është 25 USD/person, ekuivalente me 500,000 VND.

Nëse qëndroni për 1 natë, çmimi për të paguar është 25000 USD/person, ekuivalent me 500 milionë VND.

5.Longxi International Hotel – rrokaqiell i Kinës

Hoteli Ndërkombëtar Longxi është 328 metra i gjatë dhe ka kushtuar 470 milionë dollarë për t’u ndërtuar.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn chi tiết tham quan tượng Chúa dang tay ở Vũng Tàu mới nhất

Dikur një fshat i varfër, Huaxi (Jiangsu, Kinë) është bërë një vend me një standard të lartë jetese me punën e palodhur të njerëzve. Së fundmi, në fshat sapo ka inauguruar një godinë e përdorur si hotel. Hoteli është ndërtuar për t’u shërbyer biznesmenëve të përfshirë në industri, zyrtarëve që vijnë për të studiuar modelin e zhvillimit në Huaxi, si dhe shumë turistëve për t’u vizituar.

Longxi-hotel
Ky hotel i veshur me ar ka gjithsej 800 dhoma, me dhoma të plota takimesh, seminare, kopshte, pishina në katin e fundit. Në dhomën Presidenciale në Longxi International Hotel, tavani është i zbukuruar me ar. Çmimet e dhomave janë më shumë se 20,000 USD në natë. Kjo është një nga dhomat më të mëdha të hoteleve në Kinë.

Nga dritarja e dhomës që ndodhet në katin e 60-të, mund të shihni versionin e Murit të Madh, Shtëpisë së Operës së Sidneit, Sheshit Tiananmen në fshatin Huaxi. Fshati Huaxi është i pasur falë industrisë së çelikut dhe tekstilit, veçanërisht 200 fshatarë kontribuan me kapital për të ndërtuar këtë hotel unik.

6.Hotel Grand Plaza Hanoi – Vietnam

I vendosur në rrugën Tran Duy Hung, ngjitur me Qendrën Kombëtare të Konventave, Hoteli Grand Plaza Hanoi ndodhet në zemër të zonës së re administrative, biznesore dhe rezidenciale të kryeqytetit Hanoi.

Hotel Grand Plaza Hanoi është një hotel me 5 yje, i vendosur në kompleksin e Qendrës Tregtare – hotel luksoz Grand Plaza, duke përfshirë 2 kulla 28-katëshe dhe 2 bodrume, 607 dhoma, me një sipërfaqe totale prej 168,000 m2 dhe kapital investues është. rreth 160 milionë USD. I inauguruar më 26 shtator 2010, Grand Plaza është një nga veprat kryesore për të festuar 1000 vjetorin e Thang Long Hanoi.

grand-plaza-hotel-hanoi

I quajtur hoteli me 5 yje i veshur me ar, arkitektura brenda hotelit i bën klientët të admirojnë vërtet, nga shtyllat deri në tavan janë të zbukuruara dhe të zbukuruara me fletë ari. Feta të holla prej letre fletësh ari të importuara nga Kina e bëjnë dhomën më të shkëlqyeshme se kurrë.

Brendësia është projektuar jashtëzakonisht në mënyrë të sofistikuar, me shumë modele të përpikta dhe unike të montuara në të gjithë murin. Shumica e këtyre modeleve dekorative të brendshme të veshura me ar janë projektuar nga mjeshtrit nga Koreja. Suita Charmvit – një nga dhomat VIP në hotelin e veshur me ar, me sallon, banjo, kuzhinë…dhe dhomë gjumi, ka një sipërfaqe prej 194 m2 me çmimin 900 USD për natë.

Hotel Golden Grand Plaza Hanoi shërben një shumëllojshmëri të gjerë kuzhinash nga shumë vende të botës me restorante të stileve të ndryshme, shijoni shijet orientale në restorantet aziatike me gatime kineze, Vietnam dhe Tajlandë ose darkuesit mund të shijojnë specialitete koreane dhe japoneze në restorantin Koni. Nëse nuk ju pëlqen shija, mund të shkoni në restorantin Le Jardin Buffet për të shijuar gatimet evropiane. E megjithatë, Phoenix Lobby Lounge është vendi i përsosur për t’u rimbushur ose për t’u çlodhur me çaj pasdite ose kokteje në mbrëmje.

Video e hoteleve të veshur me ar në botë

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 6 khách sạn dát vàng nổi tiếng nhất trên thế giới . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *