Top 5 điểm du lịch Hội An mà bạn không thể bỏ qua

Rate this post

Cuong sapo ka pasur një turne shumë interesant 3 ditë 2 netë Hoi An me përvoja të paharrueshme. I spikatur në rrugën qendrore turistike, qyteti Hoi An është si një tablo fshatar, e thjeshtë dhe poetike. Qoftë ditë apo natë, turizmi Hoi An ka ende bukuri të ndryshme tërheqëse. Përveç vlerave kulturore përmes arkitekturës së larmishme të qytetit të lashtë Hoi An, destinacioni turistik Hoi An ruan edhe shumë peizazhe natyrore poetike, dhe veçanërisht pas hapjes së Vinpearl Nam Hoi An, turizmi Hoi An gjithnjë e më tërheqës për turistët nga ane e mbane botes. Nëse keni rezervuar një biletë avioni për të vizituar Hoi An, atëherë zbuloni menjëherë 5 pikat TOP që duhet të shkoni kur udhëtoni në Hoi An, të cilat Cuong i rishikon me udhëtimin tuaj aktual në Hoi An.

së pari. Hoi An

Mund të thuhet se Hoi An Ancient Town është pika kryesore e turizmit Hoi An. Asnjë turist nuk vjen në Hoi An pa vizituar qytetin e lashtë Hoi. Hoi An Ancient Town është i bukur si ditën ashtu edhe natën, në mëngjes Hoi An Ancient Town është paqësor dhe i butë me kënde kaq të thella të shkrepjes, dhe në mbrëmje, Hoi Një qytet i lashtë është plot lëvizje dhe vezullon në dritën e fanarit super virtual.

top-5-dia-diem-du-lich-hoi-an-not-the-bo-qua00005

Hoi An Ancient Town me kënde kaq të thella të xhirimit

I vendosur në brigjet e lumit paqësor Thu Bon, Hoi Një qytet i lashtë është i famshëm për bukurinë e tij tradicionale dhe harmonike arkitekturore të shtëpive, mureve dhe rrugëve. Së bashku me shumë ulje-ngritje të historisë, qyteti i lashtë Hoi An ruan ende bukurinë e lashtë të heshtjes dhe myshkut në çdo çati me pllaka, tulla, rresht pemësh, etj., autenticitetin e njerëzve vendas.

top-5-dia-diem-du-lich-hoi-an-not-the-bo-qua100001

Hoi An Ancient Town që shkëlqen natën

Disa monumente dhe monumente në Hoi An Ancient Town që duhet të vizitoni si: Cau Pagoda, Tan Ky Ancient House, Hoi An Market, Ba Mu Pagoda Gate, dhe për të mos u humbur Hoi An Night Market…Duke vizituar Hoi An Ancient Town, mund të marrësh me qira një biçikletë, ose ciklo për të ecur rreth qytetit të lashtë Hoi Ancient. Në mbrëmje, lëshimi i fenerëve ose udhëtimi me varkë në lumin Thu Bon është gjithashtu shumë interesant.

Pjatat e famshme në Hoi An Ancient Town janë petët Cao Lau dhe oriz pule Pho Hoi, petë me kazan, ëmbëlsira paund, midhje të skuqura, ëmbëlsira Hoi An beo, çaj misri, petë Quang, letra orizi, ëmbëlsira me banane, etj.…

Tham Khảo Thêm:  Đường Đi , Giá Vé

2. Cu Lao Çam

Në vitet e fundit, Cu Lao Cham ka qenë një nga destinacionet e plazhit të zgjedhur nga shumë turistë. Jo vetëm pranë qendrës së Hoi An, 15 km nga plazhi Cua Dai, Cu Lao Cham tërheq turistët edhe nga peizazhi i tij i bukur, plazhet e pacenuara dhe shërbimet turistike cilësore dhe të qëndrueshme. Nëse po planifikoni të udhëtoni në Hoi An-Da Nang, atëherë kaloni një ditë shtesë për të zbuluar bukurinë fshatare dhe të paprishur të ishullit Çam.

top-5-dia-diem-du-lich-hoi-an-not-the-bo-qua00004

Zbuloni bukurinë fshatare dhe të paprishur të Cu Lao Cham

Cu Lao Çam nuk është i famshëm vetëm për trashëgiminë e tij kulturore të gjatë të popullit çam dhe vietnamez. Ky vend është gjithashtu një destinacion tërheqës për eko-turizëm, me një klimë të freskët gjatë gjithë vitit, florë dhe faunë të pasur dhe të larmishme, veçanërisht burime ushqimesh deti.

Duke udhëtuar drejt ishullit Çam, mund të provoni peshkim interesant, zhytje dhe shikim koralesh, ose të shijoni ushqime të freskëta deti, gjë që është gjithashtu diçka që vizitorët e shijojnë. Për të eksploruar Cu Lao Cham, mund të marrësh me qira një makinë për të shkuar në Cu Lao Cham dhe më pas të marrësh me qira një varkë ose kanoe në Cu Lao Cham ose thjesht të rezervosh një turne peshkimi për të parë shkëmbinjtë koralorë në Cu Lao Cham 1 ditë duke u nisur nga Da Nang. për rreth 700,000 VND/person.

top-5-dia-diem-du-lich-hoi-an-not-the-bo-qua00003

3. Një Plazh Bang

Një Bang Beach është një emër që nuk duhet humbur kur vizitoni qytetin antik të Hoi An. I qetë si vetë shpirti i njerëzve këtu, si vetë qyteti i lashtë dhe paqësor Hoi An, plazhi An Bang përmendet si një pjesë e shpirtit të Hoi An.

Vetëm disa kilometra nga qyteti Hoi An, duke shkuar drejt në rrugën Hai Ba Trung përmes një fushe të gjelbër, vizitorët do të mbërrijnë në portën kryesore e cila është edhe plazhi kryesor i An Bang Beach. Vënia e këmbëve mbi rërën e imët të bardhë, shikimi i luleve të zambakut të detit ngjyrë vjollce të lehta të rriten mbi rërën e butë, hyrja në ujin e freskët e blu e bën shpirtin të rehatshëm, butësisht në harmoni me natyrën, duke derdhur larg telashet e ngutjes jeta.

top-5-dia-diem-du-lich-hoi-an-not-the-bo-qua00001

Lërini problemet tuaja për t’u zhytur në detin blu dhe rërën e bardhë

Vizitorët do të mahniten me bukurinë shumë unike të plazhit An Bang, një plazh i gjerë me ngjyrën blu të ujit të detit dhe qiellin si ngjyrë mbizotëruese, duke alternuar me ngjyrën e bardhë të fildishtë të rërës së pamasë si një mëndafsh i hollë, i kryqëzuar. Në të bie në sy imazhi i barkave të thjeshta dhe të thjeshta të shportës së peshkatarëve. Ajri është i freskët, i ajrosur dhe i qetë.

Falë zhvillimit të turizmit, duke ardhur në An Bang Beach, do të përjetoni shërbime interesante si kanoe, kanoe dhe hedhje me parashutë. Në mbrëmje në An Bang Beach, ju gjithashtu mund të shijoni qull molusqesh, qull të shijshëm me brinjë derri dhe pjata me ushqim deti si karkaleca, kallamar dhe fara.

top-5-dia-diem-du-lich-hoi-an-not-the-bo-qua00002

Shihni plazhin e bukur An Bang

Vini re se zona e plazhit të An Bang është mjaft e pjerrët, kështu që nëse keni fëmijë që lahen me ju, kushtojini vëmendje atyre. Plazhi është gjithashtu mjaft i cekët, jo shumë i thellë, dhe dallgët janë mjaft të mëdha, sidomos pasdite.

4. Pylli i kokosit shtatë Mau

Një destinacion turistik në Hoi An që është zhvilluar gjithashtu disa vite më parë është Bay Mau Coconut Forest Resort. Në vend që të duhet të shkoni në Ben Tre për të përjetuar udhëtimin me varkë për të vizituar Pyllin e Kokosit, tani duke ardhur në Hoi An, ju mund ta përjetoni këtë shërbim tashmë, por gjithashtu të merrni një varkë shportë për të vizituar Pyllin e Kokosit në Bay Mau.

Tham Khảo Thêm:  Tránh xa 9 thói quen này hàng ngày nếu không muốn da mặt mình xấu đi | Tin Tức

Pylli i kokosit Bay Mau në Cam Thanh Hoi An, kur futet në turizëm, është bërë një destinacion tërheqës për turistët për t’u vizituar. Arsyeja për këtë emër është sepse në të kaluarën, ky pyll i kokosit prej shtatë hektarësh kishte rreth 7 hektarë arra kokosi me rritje të lirë. Deri më tani, pylli është rritur në më shumë se 100 hektarë, por njerëzit ende e mbajnë emrin pylli i kokosit Bay Mau, sepse është shumë i njohur dhe i dashur për njerëzit dhe turistët Hoi An. Për shkak se ndodhet në ujë të njelmët, është shumë i përshtatshëm për zhvillimin e kokosit nipa.

top-5-dia-diem-du-lich-hoi-an-not-the-bo-qua00007

Pylli i kokosit Hoi An Bay Mau është i dashur nga shumë turistë

Ka 2 mënyra për të arritur këtu, nga Hoi Një qytet i lashtë ju mund të shkoni këtu me rrugë ose lumë. Nëse merrni një varkë, filloni nga stacioni i varkave në rrugën Bach Dang, pikërisht afër tregut Hoi An, do të ndiqni rrjedhën e lumit Hoai deri në Lindje, shkoni rreth 5 km për të mbërritur. Nëse shkoni me rrugë, vraponi përgjatë rrugës Tran Phu, shkoni direkt në Nguyen Duy Hieu, shihni kryqëzimin, kthehuni djathtas në rrugën Tran Nhan Tong, shkoni rreth 4 km më shumë dhe Bay Mau Cam Thanh është shfaqur para jush. Shoku.

Duke ardhur për të eksploruar pyllin e kokosit në Bay Mau, vizitorët do të mund të vizitojnë pyllin tërësisht me një varkë në stilin e rajonit jugperëndimor. Megjithatë, veçoria për të dalluar këtë pyll kokosi nga lumi perëndimor është se njerëzit këtu nuk përdorin mjetet e zakonshme të transportit, të cilat janë varkat e zakonshme, por përdorin varkat e shportës.

Duke folur për varkat e shportës. Vizitorët në pyllin e kokosit prej shtatë hektarësh kur pyesin dhe kureshtar do t’u tregohet nga varkëtari për origjinën e kësaj varke, nga erdhën, pse njerëzit përdorin varkat e shportës në vend të varkave normale. … Të gjitha pyetjet tuaja do të marrin përgjigje. Ejani në Bay Mau Coconut Forest për të përjetuar ndjenjën e notimit në ujë me këtë mjet special dhe gjeni përgjigjen vetë.

top-5-dia-diem-du-lich-hoi-an-not-the-bo-qua00006

Uluni në një varkë me shportë që lundron në lumë dhe vizitoni pyllin e kokosit

Ju lutemi sugjeroni varkëtarit të përjetojë vetë ndjenjën e ngasjes së varkës përgjatë ujit lundrues, poshtë janë peshq që notojnë përreth, sipër janë pemë kokosi të gjelbër që lëkunden nga era; Ose bashkohuni me cirkun e varkave të shportës “rrëqethëse” pikërisht në lumë. Duhet të jenë njerëz që nuk janë të dehur dhe të kenë forcë të mirë fizike për të luajtur këto lojëra.

Sa për ne femrat, është thjesht një përvojë e butë, të shkosh në një varkë me shporta dhe të dëgjosh një këngë Quang të njerëzve këtu, ose të provosh peshkimin, të zgjedhësh lule kokosi për të gatuar çaj është gjithashtu shumë e mirë.

Pra, mos u pyesni pse Pylli i Kokosit në Bay Mau është një nga destinacionet e caktuara që nuk duhet humbur kur udhëtoni për në Hoi An.

5. Vinpearl South Hoi An

Duhet thënë se kudo që shkon Vinpearl, aty zhvillohet turizmi. Lindja e Vinpearl Nam Hoi An gjithashtu e dëshmon pjesërisht këtë. Sjellja e turizmit Hoi An në një nivel të ri, kur turistët që udhëtojnë në Hoi An mund të qëndrojnë më gjatë në Hoi An për t’u argëtuar, argëtuar dhe eksploruar tokën Vinpearl Hoi An në vend që të shkojnë vetëm për një pasdite ose një ditë si më parë.

Tham Khảo Thêm:  Ưu đãi cực sốc đến 70% tại Twitter Beans Coffee chỉ có ở Utop | Tin Tức

Vinpearl Land Nam Hoi An është zona më e madhe, më e re dhe më tërheqëse argëtuese, kulturore dhe e kafshëve të egra në Vietnam. Niveli i këtij parku argëtues reflektohet në përmasat dërrmuese, përmes shumëllojshmërisë së llojeve të argëtimit dhe profesionalizmit në mënyrën e shërbimit.

top-5-dia-diem-du-lich-hoi-an-not-the-bo-qua00008

Vinpearl Land Nam Hoi An me shumë kënde virtuale të jetesës

Ashtu si parqet e tjera argëtuese Vinpearl Land gjetkë, parku argëtues në Hoi An të Jugut është gjithashtu jashtëzakonisht i madh dhe i ndarë në 9 zona duke përfshirë: parkun ujor, kopshtin zoologjik të lumit, dekorimin e brendshëm të parkut argëtues, muzeun kulturor, kinemanë, …

Çdo zonë këtu është e rregulluar me lojëra argëtuese dhe eksperienca sipas karakteristikave specifike të asaj zone. Prandaj, mund ta vizitoni gjatë gjithë ditës pa u mërzitur. Mund të kënaqeni duke luajtur me më shumë se 95 lojëra në shtëpi, pastaj të hidheni dhe të luani në ujë në parkun ujor, pasi të keni argëtuar, të hipni në varkë për të vizituar kafshët në lumë, çfarë mund të jetë më mirë apo jo?

Për më tepër, Vinpearl Nam Hoi An është gjithashtu i njohur për të rinjtë që duan të “jetojnë virtuale” sepse ka shumë kënde “parash” që ju të pasuroni lirshëm fotot tuaja në facebook dhe instagram. Skela Giao Thoa që kalon përgjatë lumit romantik që shtrihet nga hyrja në Kodrën e Dëshirave është vendi që shumë të rinj tregojnë më shumë. Në njërën anë të lumit është një rresht shtëpish që simulojnë qytetin antik të Hoi An me çati me mure të artë paqësore dhe soditëse. Në anën tjetër janë veprat që mbajnë frymën e arkitekturës perëndimore si një “mini-evropian” i bukur në zemër të Hoi Anit të lashtë.

top-5-dia-diem-du-lich-hoi-an-not-the-bo-qua00009

Zonë lojërash në natyrë me hapësirë ​​të madhe dhe të ajrosur. Loja është e larmishme, e pasur dhe po aq tërheqëse. Nga lojërat emocionuese deri te lojërat shumë të bazuara në ekip që premtojnë t’ju përcjellin në të gjitha nivelet e emocioneve.

Vinpearl River Safari – versioni i parë dhe i vetëm me bazë uji i parkut të kafshëve në Vietnam. Në vend që të shikoni kafshë të egra përmes dritares së një tuk tuk ose automjeti të specializuar, duke ardhur në Safari të lumit Vinpearl, do të përjetoni një ndjenjë të re kur uleni në një varkë, të humbur në peizazhin e lumit legjendar Amazon. , eksploroni jetën e egër të kafshë të rralla në të dy anët e lumit.

top-5-dia-diem-du-lich-hoi-an-not-the-bo-qua00011

River Safari me një përvojë emocionuese udhëtimi me varkë

Top 5 pikat që duhet të shkoni kur udhëtoni në Hoi An që kombinimi i çmendur i lartpërmendur ju ka bërë ende “të çmendur”. Çfarë po prisni, mos merrni një fluturim për në Da Nang dhe zbuloni menjëherë Hoi An. Oh, mos harroni të pëlqeni, shpërndani dhe abonoheni në kanalin Cuong Duat për të vazhduar përditësimin e videove më të fundit të rishikimeve të udhëtimeve të Cuong.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 5 điểm du lịch Hội An mà bạn không thể bỏ qua . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *