Top 10 nhà hàng Tây Ninh nổi tiếng ngon đặc sắc nhất vùng

Rate this post

Turizmi Tay Ninh nuk ka vetëm malin Ba Den por edhe shumë gjëra të tjera interesante. Sidomos kuzhinë Tay Ninh. Ju e dini se nuk ka shumë specialitete Tay Ninh që janë të shijshme për t’u ngrënë, ka gjithashtu specialitete Tay Ninh që janë të varura për t’u ngrënë dhe sigurisht që ka specialitete Tay Ninh që duken pak të neveritshme, por kur t’i hani ato, do t’ju pëlqejnë . Sa i përket restorantit të shijshëm Tay Ninh, nuk janë shumë, duhet të dini vendin e ri. Prandaj, për të vazhduar serinë e rishikimeve të specialiteteve dhe restoranteve, në këtë video Cuong Du ju fton të zbuloni kuzhinën Tay Ninh me 5 specialitetet më të shijshme Tay Ninh dhe 10 restorantet më të famshme Tay Ninh. Dhe çfarë po pret, le të shkojmë!

Nha-hang-tay-ninhi00006

5 PRODUKTET TOP TË SHËQITSHME TAY NINH

1. Tortë me supë Trang Bang

Specialiteti i parë që shijojnë pothuajse të gjithë që udhëtojnë në Tay Ninh është torta me supë Trang Bang. Gjithashtu supa me petë është lëngu i bërë nga kockat e derrit dhe kockat e pulës, por me një recetë të veçantë, ka prodhuar një specialitet të famshëm Tay Ninh afër dhe larg. Gjëja e çuditshme e kësaj torte supe Trang Bang është se në lëng mishi ka edhe kallamar të pjekur në skarë, karkaleca të thata të pjekura, rrënjë koriandër dhe qepë të pjekura në skarë. Kockat e derrit zbardhen në ujë të vluar dhe më pas lidhen në role në mënyrë që kur të gatuhen, priten në feta jashtëzakonisht tërheqëse. Por nëse ky specialitet Tay Ninh dëshiron të hajë mirë, duhet të shoqërohet me lakër fasule, borzilok, guava dhe perime.

Nha-hang-tay-ninhi00012

Vendi më i mirë për të ngrënë tortë me supë Trang Bang në Tay Ninh

 • Supë Trang Bang Banh Nam Dung – Adresa: 91 Nguyen Van Rop, Trang Bang, Tay Ninh
 • Trang Bang Banh Soup Ut Hue – Adresa: 88 Nguyen Van Rop, Trang Bang, Tay Ninh
 • Trang Bang Banh Soup Ut Thien – Adresa: 88 Nguyen Dinh Chieu, Ward 2, Tay Ninh City

2. Tay Ninh pomelo Spring rolls

Nha-hang-tay-ninhi00013

Duke folur hapur, shumë prej jush do të befasohen, por ky specialitet Tay Ninh është një pjatë vegjetariane që ka shije më të mirë se rrotullat e kripura. Tay Ninh pomelo Spring rolls janë bërë kryesisht nga lëvozhga pomelo, fruta ylli i thartë, papaja dhe më pas përzihen me dëgjimin dhe erëzat më pas fermentohen. Ky specialitet Tay Ninh është shpesh i pranishëm në shumicën e vakteve të familjes Tay Ninh në hënën e plotë dhe ditën e parë. Sidomos nëse udhëtoni në Tay Ninh në ditët e vegjetarianëve, do të shihni lehtësisht tufa me rrotulla pomelo të varura për shitje buzë rrugës. Ky është edhe specialiteti Tay Ninh që blihet më shumë si dhuratë.

>>>Shihni më shumë informacion rreth rrugës së teleferikut në malin Ba Den Tay Ninh

3. Hardhuca e malit Ba Den

Nha-hang-tay-ninhhi00015

Ky është specialiteti i Tay Ninh që duket i tmerrshëm, por është i shijshëm për të ngrënë atë Cuong Travel të përmendur më lart. Hardhuca e malit Ba Den duket si një hardhucë ​​në shtëpinë time, por ajo është më e madhe dhe ka një shirit të bardhë në shpinë, dhe bishti është kafe e çelur. Ky specialitet i rrallë dhe i vështirë për t’u gjetur i Tay Ninh është i zakonshëm në malet Ba Den dhe ata hanë fiq dhe banane pyjore si ilaçin kryesor bimor. Prandaj, mishi i hardhucave të malit Ba Den është gjithmonë i ashpër, aromatik dhe veçanërisht shumë ushqyes. Zakonisht, ky specialitet Tay Ninh copëtohet dhe skuqet me gjethe maske dhe piper jeshil dhe më pas rrotullohet në letër orizi, përndryshe, i gjithë pula e skuqur lihet me salcë tamarinde.

Tham Khảo Thêm:  Bia hơi, bia sệt là gì? Địa chỉ nhậu bia hơi bia sệt SIÊU NGON vào cuối tuần | Tin Tức

4. Kërmijtë Nui Ba

Nha-hang-tay-ninhhi00014

Ky është një specialitet jashtëzakonisht ushqyes i Tay Ninh. Sepse kërmijtë jetojnë thellë në vrimat e shkëmbinjve në malin Ba Den dhe vetëm gjatë sezonit të shirave do të shumohen. Ky specialitet Tay Ninh ha vetëm gjethet e bimëve medicinale në natyrë, veçanërisht gjethet e Nang Hai. Një ilaç bimor për dhimbjet e kyçeve. Kjo është arsyeja pse kërmilli malor Nui Ba Den njihet edhe si kërmilli Nang Hai. Ky specialitet Tay Ninh përpunohet në shumë mënyra, si p.sh. i skuqur me kokos, i zier në avull me bar limoni ose i skuqur me satay, i pjekur në skarë me salcë peshku. Mishi i kërmillit krokant, i përtypur, i ëmbël dhe i ftohtë, në përgjithësi … shumë i mirë

Adresa më e mirë për të ngrënë kërmijtë e malit Ba Den në Tay Ninh

 • Bau Sen Quan – Adresa: Nr. 37, Nguyen Van Linh, Truong Tay, Hoa Thanh, Tay Ninh.
 • Restorant Dong Que – Adresa: Rruga 15 – 30 Prill, Reparti 3, Tay Ninh.
 • Restorant Cay Phuong – Adresa: rruga Boi Loi, komuna Ninh Son, Tay Ninh.

5. Letër orizi i kripur me karkaleca Tay Ninh

Nha-hang-tay-ninhi00016

Duke folur për specialitetin e letrës së orizit me karkaleca të kripur Tay Ninh, ajo është e njohur në të gjithë vendin. Ky është një specialitet i Tay Ninh, sa më shumë të hani, aq më i varur jeni, thjesht keni frikë se mos mbeteni pa para. Letra e orizit Tay Ninh është edhe aromatik dhe fleksibël, jo shumë e trashë dhe jo shumë e hollë. Kripa e karkalecave Tay Ninh është e kripur, pikante dhe aromatik me karkaleca dhe hudhër. Duhet të pranoj, letra orizi me kripë karkaleca në Tay Ninh është një ndeshje e përsosur e bërë për njëri-tjetrin. Por ky specialitet Tay Ninh ka deri në 1001 variacione të ndryshme si letër orizi me kripë dhe vesë, letër orizi e përzier Tay Ninh, letër orizi me kripë dhe piper Tay Ninh, etj., në përgjithësi, çdo stil është i shijshëm dhe krijon varësi.

>>>Shiko më shumë Selia e Shenjtë Tay Ninh – Arkitektura unike e një feje të pastër vietnameze

10 TOP 10 RESTAURANTI HOTEL TAY NINH

Pasi të dimë se çfarë është e shijshme në Tay Ninh, le të zbulojmë nëse ka ndonjë restorant të mirë dhe të lirë Tay Ninh.

1. Eko-Restorant Phuoc Lac Vien

 • Adresa: 482 Dien Bien Phu, KP. Hiep Thanh, Hiep Ninh Ward, Tay Ninh

Nha-hang-tay-ninhi00004

Nëse e dëgjoni emrin, ndoshta mund të bëni biznes me këtë restorant të famshëm Tay Ninh që ka një hapësirë ​​të hapur dhe është afër natyrës, apo jo? Restoranti ekologjik Phuoc Lac Vien është projektuar në formën e një shtëpie, mjaft të madhe dhe përveç sallës kryesore, ka edhe një kampus me shumë pemë dhe akuariume.

Për sa i përket ushqimit, ky restorant i famshëm Tay Ninh është i specializuar në servirjen e orizit vegjetarian familjar me një menu të pastër vietnameze. Pjatat vegjetariane në restorantin Phuoc Lac Vien janë jashtëzakonisht të larmishme dhe shumë pjata nga të cilat mund të zgjidhni, duke filluar nga 50k – 150k në varësi të llojit.

Tham Khảo Thêm:  Top các địa điểm ăn Buffet đồ nướng Nhật ngon nổi tiếng tại Sài Gòn | Tin Tức

2. Restoranti i mishit të viçit Ut Khuong

 • Adresa: Qyteti 24 3/2. Tay Ninh, Tay Ninh

Nha-hang-tay-ninhi00002

Ky është një nga restorantet më të mira të viçit në Tay Ninh. Restoranti i mëshqerrave Ut Khuong është një restorant i njohur Tay Ninh me një dizajn të thjeshtë, por të gjerë dhe të sjellshëm. Megjithatë, avantazhi i këtij restoranti Tay Ninh është menyja e larmishme nga mishi i viçit si sallata e viçit, viçi i pjekur në skarë, viçi i zier në avull, viçi i skuqur ose viçi në tenxhere të nxehtë… Stafi në restorant është jashtëzakonisht miqësor dhe i vëmendshëm me jashtëzakonisht çmime të arsyeshme, të përballueshme. Prandaj, restoranti i mëshqerrave Ut Khuong është gjithashtu një vend i rregullt grumbullimi për turistët Tay Ninh dhe vendasit.

3. Restoranti i kuzhinës Song Que

 • Adresa: Tran Hung Dao, Ward 1, Tay Ninh

Nha-hang-tay-ninhhi00010

Restoranti i kuzhinës Song Que është projektuar sipas cilësisë së një restoranti ekologjik perëndimor me shtëpi me çati kashte. Hapësirë ​​e madhe me shumë pemë dhe liqene, ky restorant i famshëm Tay Ninh u jep klientëve një ndjenjë autentike të vendit. Parkim i madh dhe i sigurt. Stafi entuziast dhe profesional i restorantit është gjithashtu avantazhi i restorantit të kuzhinës Song Que. Gatimet në këtë restorant të famshëm Tay Ninh janë gjithashtu mjaft të pasura nga të gjitha llojet e mishit, peshkut dhe ushqimeve të detit. Çmimi është i përballueshëm ndaj ia vlen ta provoni

4. Restoranti i kuzhinës në shtëpi

 • Adresa: 123 Truong Hoa – Cha La, Bau Nang, Duong Minh Chau, Tay Ninh

Nha-hang-tay-ninhi00008

Një tjetër restorant i famshëm i kuzhinës ekologjike Tay Ninh, restoranti i kuzhinës Song Que është projektuar gjithashtu në formën e një kasolle perëndimore me çati kashte, por sallat janë të rregulluara përgjatë të dy anëve të liqenit të zambakut, kështu që krijon një ndjenjë më të këndshme për turistët. . Përveç kësaj, në këtë restorant Tay Ninh, ka shumë miniatura shumë të ftohta për të jetuar virtualisht, si karriget prej druri përpara verandës, karroca legjendare e kaut ose ura që kalon liqenin, etj.

Menuja e restorantit Song Que Tay Ninh është mjaft e pasur dhe e guximshme në Jug, pjatat e shijshme prezantohen bukur. Çmimi është jashtëzakonisht i përballueshëm, vetëm varion nga 50k – 200k / pjatë.

5. Restorant ushqim deti Bo Ke

 • Adresa: 14 Trung Nu Vuong, Ward 2, Tay Ninh

Nha-hang-tay-ninhi00003

Mos mendoni se Tay Ninh është një zonë afër kufirit, kështu që nuk ka ushqim deti të mirë. Dreqin! Ju prezantojmë një restorant të famshëm ushqim deti Tay Ninh që është restoranti Bo Ke. Restoranti i ushqimeve të detit Bo Ke ka një dizajn të thjeshtë dhe popullor, por është ende i sjellshëm dhe i pastër. Gjëja më e rëndësishme është që stafi të jetë entuziast për t’ju shërbyer me gjithë zemër. Pjatat në këtë restorant ushqim deti Tay Ninh janë shumë të ndryshme nga karkalecat, gaforret, peshku dhe kërmilli i njohur deri te shumë lloje të pjesëve të shijshme si karavidhe, abalone dhe gaforre mbret. Çmimi është në një nivel të pranueshëm

6. Fshati i kuzhinës Cay Truong

 • Adresa: Hamlet Dong, Komuna Thanh Phuoc, Distrikti Go Dau, Tay Ninh.

Nha-hang-tay-ninhhi00011

Fshati i kuzhinës Tay Ninh Cay Truong është projektuar gjithashtu në formën e një kasolle perëndimore me çati me gjethe përgjatë liqeneve. Sidoqoftë, pika kryesore e këtij restoranti Tay Ninh është se ekziston një lloj tjetër peshkimi rekreativ, në mënyrë që darkuesit të mund të shijojnë ushqim të shijshëm dhe të pushojnë pas ditëve stresuese të punës. Pjatat në fshatin e kuzhinës Cay Truong janë mjaft të ndryshme dhe të guximshme në jug. Ushqim i shijshëm, i paraqitur bukur dhe me çmime të arsyeshme. Prandaj, avantazhi i hapësirës së madhe me ushqime të shijshme, restoranti Cay Truong është gjithashtu një vend për të organizuar rregullisht festa, ditëlindje dhe dasma në zonë.

7. Restoranti i kuzhinës ekologjike Long Trung

 • Adresa: Grupi 7, Thuong Thau Thanh, Long Trung Ward, Long Thanh Trung Ward, Hoa Thanh Town.
Tham Khảo Thêm:  Điểm danh 6 loại cushion thần thánh cho lớp makeup siêu mượt | Tin Tức

Nha-hang-tay-ninhi00007

Ky është një nga eko-restorantet e para në Tay Ninh. Restoranti i kuzhinës ekologjike Long Trung ka një hapësirë ​​të madhe me shumë miniatura të bukura për vizitorët. Ky restorant Tay Ninh jo vetëm që shërben pjata të shijshme jugore, por është gjithashtu një vendstrehim fundjave për shumë familje në zonë. Sepse përveç ngrënies dhe pirjes, restoranti ekologjik Long Trung ka edhe lojëra interesante ujore si çiklizëm apo topi rrotullues, urë me litar etj.

8. Restorant Dang Garden

 • Adresa: Nr. 98 Nguyen Chi Thanh, Lagjja 6, Lagjja 3, Qyteti. Tay Ninh

Nha-hang-tay-ninhi00005

Një tjetër restorant i shijshëm ushqim deti Tay Ninh nga ju mund të zgjidhni. Restoranti i ushqimeve të detit Dang Garden ka një hapësirë ​​shumë të madhe me një holl të jashtëm, një holl të brendshëm dhe një dhomë të veçantë të ftohtë. Dizajni i këtij restoranti me ushqim deti Tay Ninh është mjaft i thjeshtë, afër natyrës, duke krijuar një frymë komode për darkuesit. Siç u përmend, restoranti Dang Garden është i specializuar në ushqimet e detit të freskëta, por pjata e famshme e restorantit është karavidhe me lloje të përpunimit si salca e kripur e vezëve, salca me gjalpë me avull ose hudhër. Çmimi është gjithashtu i arsyeshëm, kështu që nëse udhëtoni në Tay Ninh dhe dëshironi ushqim deti, mund të vizitoni restorantin Dang Garden.

9. Restorant ushqim deti me çmim origjinal Hai Dao

 • Objekti 1: Nr. 29 Trung Nu Vuong, Lagjja 5, Lagjja 1, Qyteti. Tay Ninh
 • Objekti 2: Tan Loc Kp, Gia Loc Ward, Trang Bang Town, Tay Ninh

Nha-hang-tay-ninhi00009

Mjafton të dëgjosh emrin për të ditur cilësinë e këtij restoranti të famshëm të detit Tay Ninh, apo jo? Restoranti Hai Dao Ushqim deti është i specializuar në ushqim deti të freskët dhe gjithashtu ofron ushqim deti me shumicë dhe pakicë në qytetin Tay Ninh. Prandaj, ushqimet e detit të këtij restoranti Tay Ninh janë gjithmonë të freskëta dhe të bollshme.

Për sa i përket hapësirës, ​​restoranti i mirë i ushqimeve të detit në ishullin Tay Ninh është mjaft i madh me një kapacitet prej 700 mysafirësh. Dizajni i restorantit është i thjeshtë, i sjellshëm dhe i zbukuruar me fenerë të lezetshëm bambuje

10. Restorant me pllaka vietnameze

 • Adresa: 9B2, Rruga 786, Quarter 5, Ward 1, Tay Ninh

Nha-hang-tay-ninhi00001

Siç sugjeron emri, restoranti Tile Viet është një restorant i famshëm kopshtesh në Tay Ninh me një dizajn në formën e një dyshemeje të peizazhuar me kolona druri dhe çati me pllaka. Hapësira e restorantit është jashtëzakonisht e madhe me sallone të brendshme dhe të jashtme. Ky restorant i famshëm Tay Ninh është vendi ku dasmat dhe festat mbahen rregullisht nga njerëzit në zonë. Dhe sigurisht restoranti Ngoai Viet është gjithashtu i specializuar në servirjen e pjatave të pastra vietnameze dhe vietnameze jugore.

Ju lutemi shikoni videon e Top 10 restoranteve më të famshme dhe të shijshme Tay Ninh në rajon

Kështu që ju keni zbuluar kuzhinën Tay Ninh me Cuong Travel me 5 specialitetet më të shijshme Tay Ninh që duhet të provoni dhe 10 restorantet më të mira të shijshme dhe të lira Tay Ninh. Ky do të jetë një kapital mjaft i madh, kështu që nuk duhet të pyesni veten se çfarë të hani dhe ku të hani kur udhëtoni për në Tay Ninh, apo jo! Ju uroj që ju dhe familja juaj të keni një udhëtim të lumtur në Tay Ninh dhe të shijoni shumë pjata të shijshme.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 10 nhà hàng Tây Ninh nổi tiếng ngon đặc sắc nhất vùng . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *