Top 10 nhà hàng Phú Quốc nổi tiếng cho cả khách đoàn và khách lẻ

Rate this post

Duke udhëtuar në Phu Quoc, a ka ndonjë specialitet të shijshëm? Për të shkuar në ishull, natyrisht, specialiteti duhet të jetë ushqimi i detit. Dhe ju e dini, nga ushqimet e detit në dispozicion, njerëzit e ishullit të perlave kanë krijuar shumë specialitete unike Phu Quoc për t’i ngrënë një herë dhe për t’i mbajtur mend përgjithmonë. Jo vetëm kaq, por ka edhe shumë restorante të shijshme Phu Quoc! Nëse nuk e besoni, thjesht shikoni të gjithë videon që ndan në lidhje me specialitetet e shijshme të Phu Quoc dhe 10 restorantet më të famshme të mëposhtme të Phu Quoc.

>>> Shih më shumë: 10 Këshilla për turne të lirë Phu Quoc 3 ditë 2 natë

PRODUKTET PHU QUOC

1. Sallatë me harengë

Sallata me harengë është një specialitet që pothuajse kushdo që udhëton në Phu Quoc dëshiron ta shijojë. Ky specialitet Phu Quoc dëshiron të jetë i shijshëm, duhet të zgjidhni harengën e freskët që të jetë aromatike, e ëmbël por jo e peshkut.

shtëpi-hang-phu-quoc00011

Sidomos në sallatën me harengë Phu Quoc, njerëzit nuk përdorin limon si vendet e tjera, por duhet të jetë uthull i rritur nga guava e pjekur për të marrë erë. Për sa i përket salcës së sallatës, duhet të jetë salcë peshku Phu Quoc e përzier me hudhër dhe djegës dhe kikirikë të pjekur për t’u grirë imët.

Adresa për të ngrënë sallatë të shijshme harengë në Phu Quoc

 • Me restorant ushqim deti – treg nate Phu Quoc
 • Restorant Ra Khoi – Adresa: 131 30 Prill, TT. Duong Dong, Phu Quoc
 • Clams Oc Hen – Adresa: Rruga 30/4, KP1, Duong Dong TT, Phu Quoc
2. Supë me petë

Në fakt, kjo pjatë me petë e ka origjinën nga Binh Dinh, por është mënyra unike e të ngrënit të njerëzve të ishullit të perlave që është bërë e famshme dhe është bërë një specialitet i Phu Quoc. Tasi i petëve i skuqur me përzierje Phu Quoc bëhet thjesht, mishi i karkalecave me pure peshku dhe më pas përhapet në petë, duke erëza sipas shijes.

Nha-hang-phu-quoc00007

Rrotullat shpërndahen hollë në tas, shtojmë kallamarët e freskët dhe më pas shtojmë ujë të vluar për të zier vermiçelin derisa të piqet, më pas shtojmë vermiçelin dhe qepët e njoma me piper dhe është gati. Sa i përket pjesës së erëzave të këtij specialiteti Phu Quoc, konsumatorët duhet të përgatisin vetë përgatitjen e tyre bazuar në përbërësit e përgatitur si kripë, glutamat monosodium, sheqer, djegës dhe kumkuat sipas shijes së tyre. Pra, ishte një tas me supë të nxehtë me petë Phu Quoc që sapo u fry dhe u ngrënë.

Adresa për të ngrënë petë të shijshme në Phu Quoc

 • Quan Kien Construction – Adresa: 28 Bach Dang, Duong Dong Town
 • Supë me petë Thanh Hung – Adresa: Rruga 157 April 30, Duong Dong Town
3. Trombe simite

Është gjithashtu një pjatë e njohur në provincat perëndimore, por kur u prezantua në Phu Quoc dhe u modifikua, trumpeta e simitit u bë gjithashtu një specialitet i famshëm Phu Quoc që duhet ta provoni.

shtëpi-hang-phu-quoc00009

Dallimi i këtij specialiteti Phu Quoc është se ai gatuhet nga peshku agar ose noni, jo nga peshku me kokë gjarpri si në kontinent. Peshku është pa kocka dhe më pas bëhet pure dhe skuqet me limon dhe djegës, më pas gatuhet në lëng mishi. Kjo është arsyeja pse ky specialitet Phu Quoc ka një shije më të pasur dhe më të ëmbël se vendet e tjera.

Tham Khảo Thêm:  Tự nấu các loại chè đẹp da tốt cho sức khỏe cực kì đơn giản | Tin Tức

Ku të hani borinë e shijshme Bun në Phu Quoc

 • Dyqani i petëve Ut Luom – Adresa: Rruga 87 30/4, Qyteti Duong Dong, Phu Quoc

>>> Shih më shumë: Rishikimi i Phu Quoc Safari Zoo në detaje nga AZ

4. Tortë me supë me gaforre

Ekzistojnë 2 lloje të supës me kek me gaforre në Phu Quoc, por të gjitha janë të shijshme. Torta e supës me miell orizi është e butë dhe e përtypur ndërsa torta e supës me miell orizi është fleksibël dhe e trashë. Dhe përbërësi kryesor për këtë specialitet Phu Quoc është gaforrja, apo jo? Sidoqoftë, nëse dëshironi të keni një tas të shijshëm me supë me gaforre Phu Quoc, duhet të gatuhet nga gaforrja jeshile Ham Ninh. Sepse mishi i gaforres Ham Ninh është edhe aromatik dhe më i ëmbël se vendet e tjera

shtëpi-hang-phu-quoc00006

Thjesht mendoni të udhëtoni në Phu Quoc dhe të zgjoheni herët në mëngjes me një tas supë me gaforre të nxehtë dhe aromatik, mishi i gaforres është i ëmbël dhe më pas shtoni pak limon, pak djegës dhe pak salcë peshku Phu Quoc. Një ditë për të eksploruar ishullin e perlave, apo jo?

Specialiteti tjetër i Phu Quoc që duhet të provoni është supa me kek me gaforre.

 • Supë me tortë me gaforre Huynh Nhu – Adresa: 14 Tran Hung Dao, Duong Dong, Phu Quoc
 • Tortë me supë me gaforre Le Giang – Adresa: 289 Tran Hung Dao, Duong Dong, Phu Quoc
 • Quan Quoc Anh – Adresa: 30 Prill, Duong Dong Town, Phu Quoc

5. Ushqim deti

Siç tha më lart Cuong Travel, kur udhëtoni për në Phu Quoc, gjëja më e shijshme është ende ushqimi i detit. Ushqimet e detit Phu Quoc janë shumë të ndryshme, duke përfshirë peshkun, karkalecat, kallamarët dhe butakët. Kur bëhet fjalë për ushqimet e detit të shijshëm Phu Quoc, ka pjata të tilla si gaforrja Ham Ninh, iriq deti me yndyrë qepë, skumbri i pjekur në skarë me rrotulla letre orizi, fileto bien mai i pjekur në skarë, ..

Adresa për të ngrënë ushqim deti të shijshëm në Phu Quoc

 • Restaurant 93 International Wharf – Adresa: Alley 93 Nguyen Van Troi
 • Be Thuy Diem – Adresa: Rruga 231 Prill 30 – Lagjja 1 – TT. Duong Dong
 • Ushqim deti në det të hapur – Adresa: 131Bis 30 Prill, Duong Dong

RESTORANT I SHËQITSHËM PHU QUOC

Të flasësh për restorante të shijshme Phu Quoc është shumë, por këtu #Blog travel viet sugjeron vetëm 10 restorante në zonat afër atraksioneve turistike Phu Quoc si qyteti Duong Dong, Bai Sao dhe fshati i peshkimit Ham Ninh.

>>> Shihni më shumë: Njëkatëshe Chili Phu Quoc – Pamje e këndshme e pushimit të lirë Phu Quoc

1. Restorant luksoz Hanh Nhung
 • Adresa: 82-84 30 Prill, TT. Duong Dong, Phu Quoc

I vendosur në zemër të qytetit Duong Dong, restoranti Hanh Nhung Luxury Phu Quoc ka një hapësirë ​​të gjerë dhe të ajrosur. Përveç hollit të përbashkët, ky restorant i famshëm Phu Quoc ka edhe një dhomë private të pajisur me kondicioner dhe sistem zëri. Prandaj, restoranti luksoz Hanh Nhung është i përshtatshëm si për grupe ashtu edhe për mysafirë individualë

shtëpi-hang-phu-quoc00015

Përveç kësaj, ky restorant Phu Quoc është i specializuar në servirjen e ushqimeve të detit me çmime të arsyeshme. Qëndrimi shërbyes i stafit vlerësohet gjithashtu profesionalisht dhe me entuziazëm. Pra, nëse keni mundësinë të udhëtoni në Phu Quoc, mos harroni të darkoni në Hanh Nhung Luxury

2. Restorant Bach Phu An
 • Adresa: TL47, TT. Duong Dong, Phu Quoc
Tham Khảo Thêm:  Tinh Hoa Việt Nam, Sắc Màu Venice, Show One

Ndryshe nga restorantet e tjera Phu Quoc, restoranti Bach Phu An ka një dizajn shumë të thjeshtë. Hapësira e jashtme e restorantit është e freskët me shumë pemë, pjesa e brendshme është fshatare me mure tullash dhe tavolina e karrige prej druri, kështu që është i përshtatshëm si për ngrënie ashtu edhe për të pushuar për darka.

shtëpi-hang-bach-an-phu

Pjatat në këtë restorant të famshëm Phu Quoc kanë të bëjnë më shumë me grupe orizi familjare me pjata të njohura. Sidomos menuja e larmishme ka shumë pjata për të zgjedhur.

3. Restoranti My Lan
 • Adresa: Grupi 9, Pho 4, An Thoi, Phu Quoc An Thoi

shtëpi-hang-phu-quoc00012

I vendosur pikërisht në plazhin e bukur Bai Sao, restoranti My Lan Phu Quoc ka një kapacitet prej më pak se 700 të ftuar. Hapësira e restorantit është e gjerë dhe e ajrosur në stilin e një shtëpie me çati kashte në stilin e vërtetë të detit dhe ishullit. Restoranti im Lan Phu Quoc është një adresë e njohur për shumë grupe të ftuarish familjarë dhe madje edhe grupe. Ky restorant i njohur Phu Quoc është i specializuar si në oriz të gatuar në shtëpi ashtu edhe në ushqime të freskëta deti. Dhe nëse doni të gjeni një restorant që mund të hajë mirë dhe të shikojë detin e bukur, ai është My Lan Phu Quoc.

>>> Shih më shumë: Rishikimi i Tregut të Natës më të fundit Phu Quoc 2023

4. Restorant Thien Thanh
 • Adresa: Rruga Tran Hung Dao 107, Duong To, Phu Quoc

shtëpi-hang-phu-quoc00001

I vendosur pikërisht në rrugën kryesore të Tran Hung Dao, restoranti Thien Thanh Phu Quoc ka një kapacitet prej 500 mysafirësh, kështu që është adresa e rregullt e ngrënies së shumë grupeve turistësh në Phu Quoc. Përveç kësaj, ky restorant i famshëm Phu Quoc ka një dizajn modern luksoz, kështu që përveç ngrënies mund të organizojë edhe festa, darka gala, dasma ditëlindjesh. Sidomos kur uleni nga kati i dytë i hotelit Thien Thanh, mund të shihni edhe plazhin e bukur Truong.

5. Përshëndetje Restorant
 • Adresa: Rruga Tran Hung Dao 66, TT. Duong Dong, Phu Quoc

I famshëm si restoranti Phu Quoc me pamjen më të bukur të perëndimit të diellit në ishullin e perlave, restoranti Hello Phu Quoc ndodhet pranë plazhit Truong Duong afër tregut të natës Phu Quoc, kështu që është e lehtë për t’u gjetur. Ky restorant me pamje të bukur Phu Quoc është projektuar në një mënyrë moderne dhe luksoze. Veçanërisht në katin e 2-të, restoranti ka një zonë të jashtme që mund të kapë drejtpërdrejt erën e freskët dhe romantike të detit, e përshtatshme për organizimin e festivaleve.

shtëpi-hang-phu-quoc00005

Restoranti Hello Phu Quoc është gjithashtu i specializuar në ushqim deti dhe menutë familjare. Menuja është e pasur, çmimet janë mjaft të arsyeshme, por sasia e ushqimit konsiderohet të jetë paksa e vogël në krahasim me restorantet e tjera Phu Quoc.

6. Restorant bambu jeshil
 • Adresa: Nr. 3 Tran Hung Dao – Duong Dong

Siç sugjeron emri, ky restorant Phu Quoc ka një dizajn perëndimor me pemë bambuje rreth shtëpisë. Për të mos përmendur materialin kryesor në shtëpi është gjithashtu prej bambuje, kështu që sjell një ndjenjë relaksi dhe rehati për darkuesit.

shtëpi-hang-phu-quoc00014

Pranë Phu Quoc Bamboo Green Restaurant është gjithashtu një vend i përshtatshëm ngrënieje për të dy grupet dhe mysafirët individualë me një shumëllojshmëri menush nga ushqimet e detit te mishi te pula. Çmimi i ushqimit në këtë restorant Phu Quoc është gjithashtu mjaft i ulët, kështu që ia vlen ta provoni.

7. Song Le Restaurant
 • Adresa: fshati i peshkimit Ham Ninh, Phu Quoc, provinca Kien Giang

Të udhëtosh për në Phu Quoc për të ngrënë ushqim deti të shijshëm, më pas eja në Ham Ninh dhe restorantin e shijshëm Phu Quoc në Ham Ninh, duhet të përmendim restorantin Song Le. Në fakt, ky është gjithashtu një restorant i njohur me ushqim deti në fshatin e peshkimit, kështu që dizajni është mjaft i thjeshtë. Kryesisht hapësira është e bollshme, e pastër dhe e vendosur afër plazhit, kështu që fryn gjithmonë erë. Duke folur për forcën e restorantit Song Le Phu Quoc, sigurisht që janë ushqime deti të freskëta të të gjitha llojeve, nga peshqit, gaforret, karkalecat, kallamarët e deri te kërmijtë.

Tham Khảo Thêm:  Nên đi chợ Cồn hay chợ Hàn để mua quà khi đi du lịch Đà Nẵng

shtëpi-hang-phu-quoc00003

Përveç kësaj, ky restorant Phu Quoc vlerësohet gjithashtu miqësor, çmimi është i butë dhe sasia e ushqimit është gjithashtu shumë. Pra, nëse keni mundësinë të udhëtoni në Phu Quoc dhe të vini në Ham Ninh për të ngrënë një vakt, mos harroni të vizitoni restorantin Song Le.

8. Restorant Bup
 • Adresa: 108 Tridhjetë Prill, Duong Dong, Phu Quoc

Nëse udhëtoni në Phu Quoc dhe dëshironi të gjeni një restorant të shijshëm ushqim deti me një atmosferë komode dhe çmim të lirë, atëherë ejani në Bup. Restoranti Phu Quoc Bup ndodhet gjithashtu në qendër të qytetit Duong Dong, kështu që është mjaft e lehtë për t’u gjetur.

shtëpi-hang-phu-quoc00008

Duke ardhur në restorantin Phu Quoc Bup, pothuajse çdo pjatë me ushqim deti është nga gaforret, gaforret, karkalecat, kallamarët, peshqit dhe kërmijtë e të gjitha llojeve. Çmimi i pjatave varion vetëm nga 50k – 150k/pjatë, kështu që nëse jeni adhurues i ushqimeve të detit, nuk mund ta injoroni këtë restorant Phu Quoc.

9. Restorant Thuy Tien
 • Objekti 1: Adresa: 102 Tran Hung Dao, Duong Dong, Phu Quoc
 • Objekti 2: Rruga 222 Prill 30, District 1, Phu Quoc

shtëpi-hang-phu-quoc00002

Një restorant tjetër Phu Quoc i specializuar në ushqime grupore dhe individuale nga të cilat mund të zgjidhni. Avantazhi i restorantit Thuy Tien është se hapësira është e gjerë, e freskët dhe e pastër, pikërisht në rrugë, kështu që është e lehtë për t’u gjetur. Përveç kësaj, ushqimi në këtë restorant Phu Quoc është i kalitur për t’iu përshtatur shijeve të mysafirëve të veriut dhe të jugut qendror. Për të mos përmendur, restoranti ka gjithashtu dhomën e tij të ftohtë për t’u shërbyer nevojave të grupeve dhe grupeve.

10. Restorant Trung Duong Marina
 • Adresa: Rruga 136 Prill 30, TT. Duong Dong

shtëpi-hang-phu-quoc00004

Restoranti Trung Duong Marina ka avantazhin e hapësirës së bollshme dhe të freskët me shumë pemë. Sidomos, ky restorant Phu Quoc ka zona të brendshme dhe të jashtme nga të cilat mund të zgjidhni. Dizajni i restorantit është gjithashtu mjaft i thjeshtë me shtëpi me tulla dhe me mure gjethe, si largimi i darkës nga ngutja dhe nxitimi i qytetit.

Ju lutemi shikoni videon e 10 restoranteve më të famshme të Phu Quoc të specializuar në shërbimin e grupeve dhe klientëve me pakicë

Menuja në restorantin Trung Duong Marina vlerësohet mjaft e larmishme me specialitete deti, çmimet e ushqimeve janë gjithashtu mjaft të buta dhe qëndrimi i shërbimit të stafit në këtë restorant Phu Quoc është gjithashtu entuziast dhe i vëmendshëm. Pra, nëse udhëtoni në Phu Quoc dhe nuk dini cilin restorant të zgjidhni, provoni të darkoni në Chong Duong Marina

Më lart është pjesa e #Blog travel viet rreth specialiteteve të shijshme Phu Quoc që duhen provuar dhe 10 restorantet më të famshme të Phu Quoc. Shpresojmë që me këtë informacion, nuk do të pyesni më se çfarë të hani kur udhëtoni në Phu Quoc? Cili restorant Phu Quoc është më i miri, apo jo? Uroj që ju dhe familja juaj të keni një udhëtim argëtues dhe kuptimplotë për të zbuluar ishullin e perlave Phu Quoc.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 10 nhà hàng Phú Quốc nổi tiếng cho cả khách đoàn và khách lẻ . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *