Top 10 nhà hàng Ninh Bình chuyên đặc sản bao ngon bao rẻ

Rate this post

Toka e kryeqytetit të lashtë Hoa Lu tërheq turistët në Ninh Binh nga shumë monumente të famshme, shumë peizazhe të bukura dhe ushqime të shijshme. Por kur bëhet fjalë për kuzhinën Ninh Binh, nuk është deri në mëngjes. Pra, nëse kjo është hera juaj e parë që udhëtoni në Ninh Binh dhe dëshironi të zbuloni nëse ka ndonjë specialitet të shijshëm Ninh Binh ose restorante të famshme Ninh Binh, mos harroni të shikoni këtë video. Sepse këtu, Cuong Travel do t’ju prezantojë me 5 specialitetet kryesore të Ninh Binh që duhet të provoni dhe restorantin e famshëm Ninh Binh që është i shijshëm, i sjellshëm dhe me çmime të arsyeshme. Tani, le t’ju ftojmë të zbuloni kuzhinën Ninh Binh.

klient-san-sapa00016

SPECIALISTI I NETEVE TE BINH NGOC

1.Ninh Binh dhi mali

khach-san-sapa00015

Për ju, ky specialitet Ninh Binh është njohur si një nga 50 specialitetet vietnameze në 2012. Ndoshta sepse Ninh Binh është kryesisht malor, dhitë rriten lirshëm, kështu që mishi është i fortë. Për të mos përmendur që kjo zonë ka edhe shumë bimë të çmuara mjekësore, kështu që mishi i dhisë së malit Ninh Binh është gjithashtu më ushqyes se vendet e tjera. Përsa i përket specialitetit të dhisë së malit Ninh Binh, mund të përpunohet me 20 lloje të ndryshme si puding gjaku, limon i rrallë, i pjekur në skarë të gjitha… por mishi ruan ende freskinë dhe ëmbëlsinë e tij. Specialitetet Ninh Binh shpesh shërbehen me salcë tape ose salcë peshku xhenxhefil dhe me perime të papërpunuara, gjethe kajsie, gjethe fiku, banane jeshile për të maskuar erën e keqe të dhive.

>>>Shiko më shumë: Udhëzues Udhëtimi Ninh Binh për vizitorët për herë të parë në NINH BINH

2. Oriz ngjitës me vezë milingonash

khach-san-sapa00017

Ky është një specialitet i rrallë Ninh Binh që është i vështirë për t’u gjetur dhe zakonisht shitet vetëm rreth shkurtit – marsit të kalendarit hënor. Sepse përbërësi kryesor i këtij specialiteti Ninh Binh janë vezët e shpatës, por vezët kafe të milingonave janë të bollshme në pyllin Nho Quan. Përbërësit kryesorë të orizit ngjitës me vezë të milingonave janë, natyrisht, orizi ngjitës dhe vezët e milingonave me disa qepë të verdha të skuqura krokante. Në shikim të parë këtë specialitet Ninh Binh, shumë prej jush mund t’ju duket e neveritshme, por kur e hani, me siguri do të bini në dashuri sepse orizi ngjitës është i butë dhe shton shijen e yndyrshme të vezëve të milingonave të kombinuara me aromën aromatike të qepë të skuqura. Sidomos kur hani këtë specialitet Ninh Binh, ndonjëherë mund të përtypni ngadalë dhe të dëgjoni zhurmën e kërcitjes së vezëve.

3. Peshk i zier me guaskë

mysafir-san-sapa00001

Kujdes, ky është një specialitet Ninh Binh që përfshin orizin. Dhe të thuash që lëvozhga këtu nuk është një lëvozhgë kokosi në perëndim, por një lloj fruti. Fruti ka një shije pak të thartë, aromë të ftohtë dhe të lehtë, kështu që përdoret nga njerëzit Ninh Binh në vend të tamarindit për të gatuar supë të thartë ose lëng peshku. Butaku Ninh Binh i zier është zakonisht mustak dhe më pas ruhet normalisht, por me guaska jeshile të prera në feta. Është shija e thartë e piperit që mbyt erën e peshkut të peshkut, duke i dhënë atij një shije të parezistueshme të shijshme që ka bërë reputacionin e këtij specialiteti fshatar Ninh Binh.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp 6 nhà hàng ở Vũng Tàu ngon bổ rẻ nhất 2023

4. Gaforre bakri e pjekur me gjethe maske

klient-san-sapa00014

Një tjetër pjatë e njohur e Ninh Binh-it që sjell oriz është që duhet ta provoni kur keni mundësinë të vini në kryeqytetin e lashtë. Gaforrja e pjekur e bakrit me gjethe maske është një kombinim i shijshëm që askush nuk e priste të ishte jashtëzakonisht i shijshëm. Gaforret e fushës shpesh jetojnë në fushat e orizit të Ninh Binh. Edhe pse gaforrja është e vogël, mishi është i fortë, i ëmbël dhe ka një aromë natyrale pa qenë peshku. Gaforret e rikthyera pastrohen dhe më pas piqen në një ngjyrë të artë krokante, më pas vendosen gjethet e maskës. Është shija e mprehtë e gjetheve të maskës që rrit shijen e këtij specialiteti Ninh Binh, duke i bërë darkuesit ta hanë atë gjatë gjithë kohës dhe të mos mërziten.

5. Tifoz simite

klient-san-sapa00012

Tifozja e simiteve është e ngjashme me simiten e Hanoi, por megjithatë ka karakteristikat e veta dhe është bërë një specialitet i famshëm Ninh Binh. Së pari, simita e tifozëve Ninh Binh pihet në skarë me qymyr dhe zakonisht përdor ventilatorë me dorë për të ndezur zjarrin. Kjo është ndoshta arsyeja pse quhet tifoz. Më pas, mishi i marinuar piqet në tigan, jo në topa të rrumbullakëta si Hanoi simite cha. Prandaj, edhe pse rrotullat e tifozëve Ninh Binh janë të djegura, ato nuk do të thahen. Dhe një veçori e veçantë e këtij specialiteti të famshëm Ninh Binh është se vermiçeli i shërbyer me vermiçel pritet në copa, jo vermiçeli. Ky specialitet Ninh Binh shërbehet gjithashtu me perime të papërpunuara, salcë peshku të ëmbël dhe të thartë dhe turshi.

RESTORANTI NINH BINH

1. Restorant Huong Que

  • Adresa: 05 Nguyen Luong Bang, Tan Thanh Ward, Ninh Binh City

khach-san-sapa00007

Restoranti Huong Que është i njohur për turistët në Ninh Binh për shkak të hapësirës së tij moderne dhe luksoze. Ky restorant Ninh Binh ka një dizajn shtëpie 5-katëshe me tuba me shumë dhoma private nga të cilat mund të zgjidhni. Tavolinat dhe karriget në restorantin Huong Que janë të gjitha prej druri në të njëjtën ngjyrë si pjesa e brendshme e dhomës. Prandaj, ky restorant i famshëm Ninh Binh nuk është vetëm një vend i njohur ngrënieje për turistët, por edhe një vend për të organizuar festivale dhe festa ditëlindjesh të banorëve vendas.

Përveç servirjes së orizit për mysafirët e grupit me specialitete Ninh Binh, kabineti i këtij restoranti të famshëm Ninh Binh është tenxherja e nxehtë e gaforreve fushore. Pjatat e paraqitura bukur, shijet e guximshme dhe të përshtatshme për shijet rajonale janë avantazhet e restorantit Huong Que në Ninh Binh.

2. Restorant Thang Long

  • Adresa: Trang An, Truong Yen, Hoa Lu, Ninh Binh

khach-san-sapa00008

Restorant Thang Long është një nga restorantet Ninh Binh i specializuar në shërbimin e mysafirëve në grup me një kapacitet prej 500 të ftuarve. Ky restorant i famshëm Ninh Binh ka një dizajn modern dhe elegant. Hapësira e restorantit është e madhe dhe e ajrosur, përveç sallës kryesore, ka shumë salla ndihmëse të përshtatshme për çdo grup mysafirësh. Përveç kësaj, restoranti Thang Long është i pajisur edhe me sisteme zëri, ndriçimi dhe skena për t’iu shërbyer nevojave të festave dhe darkave gala për grupe të mëdha të ftuarish.

Ky restorant i famshëm Ninh Binh është i specializuar në specialitete të dhive malore me pjata të tilla si oriz i djegur me salcë dhie, dhi i pjekur në skarë, dhi i pjekur në tigan, etj. Ushqimi i shijshëm me çmime që variojnë nga 110k – 200k/person është arsyeja që duhet të darkoni në restorantin Thang Long në Ninh Binh.

3. Restorant Phuc Loc Tho

  • Adresa: 130 Tue Tinh, Nam Thanh, qyteti Ninh Binh

khach-san-sapa00011

Me avantazhin e të qenit i vendosur në qendër të qytetit Ninh Binh, restoranti Phuc Loc Tho ka një dizajn të lezetshëm të restorantit të kopshtit. Ky restorant i famshëm Ninh Binh ka një hapësirë ​​të madhe duke përfshirë një kopsht, sallën kryesore dhe sallën anësore me një kapacitet prej rreth 200 mysafirësh. Salla kryesore e restorantit Phuc Loc Tho Ninh Binh është ndërtuar në formën e një muri të thjeshtë me tulla, por i dekoruar me abazhur me Nom për të krijuar një hapësirë ​​komode dhe të ngushtë. Sa i përket sallës anësore të restorantit, ka një hapësirë ​​​​të hapur në formën e një kasolle druri me çati tjegull dhe blindat jashtëzakonisht të lezetshme bambuje.

Tham Khảo Thêm:  Hướng Dẫn đi Du Lịch Bạc Liêu chi tiết từ A

Për sa i përket pjatave, ky restorant Ninh Binh është i famshëm për shumëllojshmërinë e përbërësve të tij nga pula, dhia dhe ushqimet e detit. Ushqim i shijshëm, staf profesionist dhe i vëmendshëm janë komentet e grupeve turistike Ninh Binh për restorantin Phuc Loc Tho.

4. Restorant Van Bao Ngoc

  • Adresa: 86 Luong Van Tuy, Tan Thanh, Ninh Binh City

khach-san-sapa00005

Hapësira e gjerë, e ajrosur, e qetë dhe dizajni klasik luksoz janë përshkrime të sakta të restorantit Van Bao Ngoc Ninh Binh. Përveç kësaj, ky restorant i famshëm Ninh Binh ka gjithashtu një park të gjerë dhe të sigurt. Për të mos përmendur hapësirën e gjelbër të restorantit është shumë e bukur, kështu që darkuesit mund të kombinojnë fotot kur darkojnë këtu. Dhe për ju, në restorantin Van Bao Ngoc, ekziston edhe një ekspozitë e bukur e artizanateve prej druri.

Për sa i përket ushqimit, ky restorant i famshëm Ninh Binh është i specializuar në pjatat e pastra vietnameze. Ndër to janë të njohura si spring rolls, pula e kripur, peshku i zier me tuba bambuje etj. Pjata është e guximshme sepse paraqitet bukur. Për të mos përmendur çmimin e vakteve në restorantin Van Bao Ngoc është gjithashtu i arsyeshëm, ia vlen të provohet.

5. Restorant me tre dyer

  • Adresa: Fshati Trang An, komuna e rrethit Truong Yen, Hoa Lu, Ninh Binh

mysafir-san-sapa00002

Restoranti Ba Cua ndodhet në rrëzë të malit gëlqeror pranë zonës piktoreske Trang An, kështu që është një vend i njohur ngrënieje për shumë grupe turistike Ninh Binh. Ky restorant Ninh Binh mund të strehojë rreth 200 të ftuar me hapësirë ​​të bollshme, të ajrosur dhe të sjellshme. Përveç kësaj, restoranti ka edhe avantazhin e një parkingu të gjerë dhe të sigurt.

Duke folur për gatimet e restorantit Ba Cua Ninh Binh, ai është i specializuar në specialitetet e dhive të malit. Më të famshmet prej të cilave janë dhitë me lëvozhgë orizi dhe dhitë e pjekura në skarë. Çmimi i vakteve në këtë restorant Ninh Binh varion nga 50k – 400k/në varësi të pjatës.

6. Restorant Tam Gia Trang

  • Adresa: Nr. 12, rruga Trang An 2, Tan Thanh, Ninh Binh City

klient-san-sapa00004

Ky është një restorant Ninh Binh me një stil shumë interesant të lashtë kinez. Restoranti Tam Gia Trang në Ninh Binh është një ndërtesë 2-katëshe me një dizajn të thjeshtë me mure me tulla. Përveç kësaj, restoranti dekoron gjithashtu një liqen, një kopsht bambuje dhe disa piktura me shpatë, kështu që krijon një hapësirë ​​argëtuese për darkuesit, veçanërisht grupet e reja të turistëve.

Kuptohen mirë edhe mënyra e mirëseardhjes, e të folurit dhe emri i pjatave në restorantin Tam Gia Trang. Menuja është e larmishme nga specialitetet e njohura Ninh Binh te salmoni dhe bli. Megjithatë, disavantazhi i këtij restoranti Ninh Binh është se ai është pak i vogël, i përshtatshëm vetëm për grupe familjare me më pak se 20 persona.

7. Restorant Ngoc Minh

  • Adresa: Sheshi 3, reparti Ninh Khanh, qyteti Ninh Binh.

mysafir-san-sapa00009

Ky është një restorant i famshëm Ninh Binh me një hapësirë ​​të madhe që mund të strehojë rreth 1000 të ftuar, stil mbretëror elegant dhe i sofistikuar. Dizajni i restorantit Ngoc Minh Ninh Binh është si një pallat Hue me gdhendje të sofistikuara. Prandaj, sa herë që darkojnë në këtë restorant të famshëm Ninh Binh, darkuesit ndihen sikur po marrin pjesë në një festë solemne mbretërore. Gjithmonë zbulohet se restoranti Ngoc Minh, përveçse u shërben grupeve turistike Ninh Binh, organizon edhe dasma në zonë.

Rreth pjatave në këtë restorant të famshëm Ninh Binh janë mjaft të larmishme, nga pjatat e njohura deri te ushqimet e shijshme si peshku me pendë abalone. Ushqim i shijshëm, staf profesional i shërbimit, por çmimi i të ngrënit në restorantin Ngoc Minh Ninh Binh është vetëm nga 160 mijë / person.

Tham Khảo Thêm:  Top địa điểm bán xôi nổi tiếng nhất nhì Sài Gòn vừa ngon vừa rẻ | Tin Tức

8. Restorant Duc De

  • Adresa: Rruga Nguyen Hue 446, Ninh Binh City

klient-san-sapa00010

Specialiteti më i famshëm Ninh Binh është dhia malore, por nëse doni të hani dhi malore të shijshme Ninh Binh, duhet të shkoni patjetër në restorantin Duc De. Ky është një restorant i specializuar në gatimet e dhive që është i famshëm jo vetëm për turistët në Ninh Binh, por edhe për vendasit. Menuja e restorantit Duc Go është kryesisht nga dhitë. Cila është dhia e rrallë me limon, dhia e pjekur në skarë, supë me gjak dhie etj. Pjata është gjithmonë e freskët dhe me shije.

Përveç kësaj, hapësira e këtij restoranti Ninh Binh është mjaft e gjerë, e sjellshme dhe e pastër. Restoranti Duc De ka një dizajn modern 2-katësh në drejtim të shfrytëzimit maksimal të hapësirës. Dhe kapaciteti i këtij restoranti të famshëm Ninh Binh është rreth 200 të ftuar, prandaj ju lutemi merrni parasysh të gjitha grupet e turistëve Ninh Binh.

9. Restorant Hieu Tron

  • Adresa: Rruga 54 Nguyen Van Cu, Rruga Phu Xuan, Nam Binh Ward, City. Ninh Binh

mysafir-san-sapa00006

Restoranti Hieu Tron ka një dizajn modern me 2 kate me një kapacitet prej rreth 100 mysafirësh. Hapësira e këtij restoranti Ninh Binh është mjaft e ajrosur dhe luksoze me 2 tone të bardha dhe kafe të thellë.

Në lidhje me pjatat në restorantin Hieu Trong, ka një shumëllojshmëri të pjatave nga specialitetet deri te ushqimet e detit, pjatat popullore Ninh Binh. Gatimet janë të shijshme, të përpunuara, ruajnë ende freskinë e pjatave, por çmimet janë të arsyeshme. Prandaj, ky nuk është vetëm një vend ngrënieje i njohur për grupet e turistëve në Ninh Binh, por edhe një vend për të organizuar festivale dhe festa ditëlindjesh të banorëve vendas.

10. Restorant ushqim deti Pho

  • Adresa: 57 Ton Duc Thang, Dong Thanh Ward, Ninh Binh City

mysafir-san-sapa00003

Me avantazhin e të qenit i vendosur në qendër të qytetit Ninh Binh, restoranti i ushqimeve të detit Pho ka 2 kate, dizajn neoklasik i përzier me pak modernen dhe luksin. Hapësira e këtij restoranti Ninh Binh është mjaft e madhe, duke përfshirë sallën kryesore dhe shumë dhoma private me një kapacitet prej rreth 300 mysafirësh.

Pjatat kryesore të restorantit të detit Pho Ninh Binh janë sigurisht ushqime të freskëta deti. Menuja e restorantit është jashtëzakonisht e larmishme me të gjitha llojet e karkalecave, gaforreve, peshqve, kërmijve. Përveç kësaj, kuzhinierët e restorantit kanë gjithashtu shumë përvojë, kështu që edhe pse përpunojnë shumë lloje pjatash, pjatat ende ruajnë freskinë e natyrshme të ushqimeve të detit. Përveç kësaj, çmimi i vakteve në këtë restorant të famshëm Ninh Binh është i arsyeshëm dhe i qëndrueshëm.

Ju lutemi shikoni videon e 10 restoranteve më të mira Ninh Binh të specializuar në specialitete të shijshme por të lira


Më lart keni qenë me Cuong Travel për të zbuluar kuzhinën Ninh Binh me 5 specialitetet më të shijshme Ninh Binh që duhen provuar dhe 10 restorantet më të famshme Ninh Binh me çmime të shijshme, të sjellshme dhe të qëndrueshme. Tani nuk më duhet të shqetësohem për udhëtimin në Ninh Binh për të ngrënë dhe ku të ha, apo jo? Pra, çfarë po prisni pa marrë çantën e shpinës dhe pa bërë një udhëtim në Ninh Binh për të zbuluar kryeqytetin e lashtë të Hoa Lu me miqtë tuaj menjëherë? Ju uroj të keni një udhëtim në Ninh Binh me shumë përvoja interesante.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 10 nhà hàng Ninh Bình chuyên đặc sản bao ngon bao rẻ . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *