Top 10 nhà hàng Mộc Châu chuyên đặc sản Tây Bắc bao ngon bổ rẻ

Rate this post

Turizmi Moc Chau nuk është i famshëm vetëm për fushat e tij të bukura me lule ose sezonin magjepsës të kumbullës së pjekur, por edhe për ushqimin e tij të shkëlqyer. Pra, nëse nuk e dini se cilat specialitete Moc Chau janë të shijshme ose cilat restorante Moc Chau janë të famshme, le të eksplorojmë kuzhinën Moc Chau me Cuong Travel. Në këtë artikull, Cuong Travel do t’ju prezantojë me 5 specialitetet më të mira të Moc Chau që nuk duhen humbur dhe 10 restorantet më të famshme dhe të shijshme të Moc Chau. Tani le të ecim rrugën së bashku!

house-hang-moc-chaui00009

SPECIALIST KOM CHAU

1.Bleta Chao

Shumë prej jush, kur dëgjojnë emrin e kësaj pjate speciale të Moc Chau, ndoshta mendojnë se është viçi i ngrënë me kao, por nuk është ashtu. Chao këtu është një mënyrë gatimi si stir-fry dhe duhet të përzihet vazhdimisht. Kur bëhet fjalë për specialitetin e viçit Moc Chau, më i shijshmi është viçi rreth 1 javësh. Në atë kohë viçat nuk dinin të hanin bar por pinin vetëm qumështin e nënës.

house-hang-moc-chaui00012

Pjata e nxehtë e viçit Moc Chau sapo ka nxjerrë në pah aromën e mishit të viçit të përzier me susam të pjekur dhe gjethe limoni të prera në feta. Më pas merrni viçin dhe e zhytni në një filxhan salcë soje të përgatitur sipas recetës së trashëgimisë. Viçi shkrihet në gojën tuaj dhe më pas pini një gotë musht molle në ajrin e ftohtë të Moc Chau. Jam i sigurt se kushdo që e ha këtë specialitet të Moc Chau një herë do të jetë i dashuruar përgjithmonë

Vendi më i mirë për të ngrënë viçi në Moc Chau

 • Restorant Dong Hai Moc Chau – Nënzona 9, qyteti Moc Chau
 • Restoranti Gia Nguyen – Adresa: Crossroad 70, Sub-zone 70, Nong Truong town Moc Chau
 • Dyqani 64 – Lan Hong Quan – Adresa nën-zona Chieng Di, Qyteti i fermës Moc Chau

>>>Shihni udhëzuesin më të detajuar për Moc Chau: Çfarë duhet të hani? Ku ? Si të shkoj?

2. Mishi i buallit në kuzhinë

Mishi i buallit të kuzhinës Moc Chau është një pjatë tradicionale në festat e dasmave të popullit të zi tajlandez. Ky specialitet i Moc Chau në pamje të parë nuk bie shumë në sy për shumë njerëz që e dinë se është mish buallie i papërpunuar që marinohet dhe më pas lihet në kuzhinë të thahet për një kohë të gjatë, është paksa i frikshëm. Megjithatë, pasi e hëngra, m’u duk e shijshme.

house-hang-moc-chaui00016

Zakonisht mishi i buallit në kuzhinën e Moc Chau pritet në copa, kur hahet duhet të grihet dhe më pas të zhytet me zverku diagonale. Përshtypja e parë e këtij specialiteti të Moc Chau është aroma e tymit, por më pas do të jetë ëmbëlsia e mishit, pak kripë e kripës, pikante e djegës dhe veçanërisht aroma e fshikëzës dhe arrave të pyllit. Ato përzihen së bashku në majë të gjuhës dhe shtojnë shijen e mprehtë të verës së misrit për të formuar çiftin perfekt.

Adresa për të blerë mish të shijshëm bualli kuzhine në Moc Chau

 • Dyqani ushqimor Moc Chau – Adresa: 27 Hoang Quoc Viet, Moc Chau Farm Town
 • Dyqani i mishit të buallit të kuzhinës Hoa Xuan – Adresa: Nr. 479, rruga Chu Van Thinh, qyteti Son La.
 • Thao Nguyen Homestay – Adresa: 2 Pine Forest in Ang Village, Dong Sang, Moc Chau
Tham Khảo Thêm:  Top 10 quán cafe yên tĩnh, thư giãn nhạc nhẹ nhàng ở Hồ Chí minh | Tin Tức
3. Nam Pia

Nam pia është një pjatë e njohur e popullit tajlandez dhe konsiderohet si specialiteti më i frikshëm i Moc Chau për turistët e ultësirës. Megjithatë, kushdo që ka ngrënë petë Moc Chau do të jetë i varur. Ky specialitet i Moc Chau kuptohet si një lloj supe me gjak viçi me kërcell zemre të shtuar, stomak të trashë, bisht kau dhe një përbërës i domosdoshëm është lëngu i pias në zorrën e hollë të lopës. Hieu është një feces i ri.

house-hang-moc-chaui00014

Duhet thënë se kjo pjatë specialiteti e Moc Chau është gatuar pak viskoze, me ngjyrë kafe, aroma është e vështirë për t’u nuhatur, por është e hidhur për t’u ngrënë, por ka një amëz të ëmbël në fyt dhe ndonjëherë mund të ndjeni aromën e fara.fshikëz në pyllin veriperëndimor. Prandaj, kjo pjatë me petë Moc Chau është vetëm për gustatorët ose ata që janë kuriozë ta provojnë.

Adresa për të ngrënë petë të shijshme në Moc Chau

 • Quan Tuan Gu – Adresa: 244 Nguyen Luong Bang, TT. Moc Chau, Moc Chau
 • Restorant Huong Nui – Adresa: Doc 75, nënzona 3, qyteti Moc Chau.
 • Dyqani 70 Nam Hung – Adresa: nën-zona Chieng Di, qyteti Nong Truong Moc Chau

>>>Shiko më shumë UDHËZIME për Moc Chau Trekking nga Hanoi 3 ditë 2 netë në Laos për vetëm 999 mijë

4. Salmoni

Ashtu si Sapa, salmoni Moc Chau rritet shumë dhe mishi i peshkut është i freskët dhe jo i peshkut. Prandaj, shumë turistë të Moc Chau vijnë për të provuar salmonin dhe më pas ia transmetojnë njëri-tjetrit, duke u bërë një specialitet i Moc Chau që nuk duhet humbur. Salmoni Moc Chau përpunohet në shumë mënyra si ngrënia e papërpunuar, e përzier me sallatë, e gatuar në tenxhere të nxehtë ose e pjekur në skarë. Normalisht, një salmon Moc Chau është rreth 2 kg dhe mund të përpunohet në 8 pjata për të ngrënë 5-6 persona. Kjo është arsyeja pse është e shijshme të hahet salmon Moc Chau.

Vendi më i mirë për të ngrënë salmon në Moc Chau

house-hang-moc-chaui00015

 • Restoranti i salmonit Xuan Bac – Adresa: nën-zona Chieng Di – qyteti i fermës Moc Chau
 • Restoranti i salmonit Moc Chau – Nën-zona Chieng Di – Qyteti i fermës Moc Chau
 • Restorant Bat Cave Salmon – Adresa: 198, Nënzona 8, Tran Huy Lieu, Moc Chau Town
5. Shpërthimi i kërmijve të përroit

house-hang-moc-chaui00013

Nëse dëshironi të hani këtë pjatë specialiteti të Moc Chau, duhet të shikoni kohën për të udhëtuar në Moc Chau që është rreth sezonit të shirave, që është nga prilli në gusht. Kërmilli i rrjedhës Bang Moc Chau është pak i rrumbullakët, vetëm sa 2 gishta, por është i shijshëm për t’u ngrënë. Ky specialitet i Moc Chau zakonisht gatuhet në supë ose zihet me bar limoni dhe më pas lyhet me salcë peshku djegës. Sepse nëse e skuqni vajin nuk do të jetë i shijshëm. E veçanta e kërmillit të përroit Bang Moc Chau është se mishi krokan ka një shije të ëmbël dhe të ftohtë, jo peshku, por ndonjëherë do të ndjeni aromën e mprehtë të gjetheve të pyllit.

>>>Shiko më shumë udhëzues për malin Pha Luong Moc Chau nga Hanoi me vetëm 500 mijë

TOP 10 RESTORANTI POPULLAR MOC CHAU

1.Restorant lulesh Moc Chau
 • Adresa: Phieng Luong, Moc Chau, Son La

house-hang-moc-chaui00007

Restoranti Hoa Moc Chau është një nga restorantet më të mëdhenj dhe më luksoz në Moc Chau. Hapësira e restorantit është e gjerë, me një sallë pritjeje të përbashkët, një dhomë private dhe një zonë të jashtme BBQ. Ky restorant Moc Chau ka një dizajn modern, të sofistikuar dhe është i përzier me pak kulturë Tay Bac. Me një kapacitet prej 300 mysafirësh, përveç ushqimeve për grupe turistësh në Moc Chau, ky restorant i famshëm Moc Chau organizon edhe festa, darka gala, ditëlindje dasmash.

Tham Khảo Thêm:  Ăn thả ga Buffet Sushi Kunimoto 61 món không giới hạn giảm giá tại Utop | Tin Tức

Restoranti Hoa Moc Chau është i specializuar në servirjen e specialiteteve të maleve dhe pyjeve veriperëndimore me një menu të pasur dhe të larmishme. Çmimet e ushqimeve në këtë restorant Moc Chau variojnë nga 100 mijë deri në 200 mijë.

2. Restorant Salmon Vuon Dao
 • Adresa: Nënzona Peach Garden, Moc Chau, Son La

house-hang-moc-chaui00001

Ky është një nga restorantet e specializuar për të shërbyer pjatat më të mira të salmonit në Moc Chau. Restoranti i salmonit Vuon Dao Moc Chau ka një dizajn të thjeshtë, modern por të sjellshëm. Hapësira është 2 kate, e pastër dhe e ajrosur me një kapacitet prej rreth 200 mysafirësh. Prandaj, ky restorant i famshëm Moc Chau është një ogur i njohur i ngrënies për shumë grupe turistësh në Moc Chau.

Përbërësi kryesor i restorantit të salmonit Vuon Dao është sigurisht salmoni. Ushqimi në këtë restorant Moc Chau vlerësohet i shijshëm, i paraqitur bukur dhe me çmime të arsyeshme

3. Restorant Gui Quan
 • Adresa: Le Thanh Nghi, Phieng Luong, Moc Chau, Son La

house-hang-moc-chaui00004

Dizajn i thjeshtë, fshatar dhe i sjellshëm. Restoranti Gui Quan tërheq turistët në Moc Chau me atmosferën e tij komode tipike të rajonit veriperëndimor. Duke ardhur në këtë restorant të famshëm Moc Chau, ju mund të zgjidhni të uleni në një karrige druri ose të uleni në një karrige të lartë. Dhe sigurisht, ushqimi në Gui Quan Moc Chau është i specializuar në specialitete të maleve veriperëndimore. Ushqimi është i shijshëm, i bollshëm dhe shërbimi është entuziast dhe i vëmendshëm. Kjo është arsyeja pse ky restorant Moc Chau vlerësohet nga shumë njerëz si një nga restorantet më të lira të shëndetshëm në rajon.

4. Restorant Dong Hai
 • Adresa: Rruga Tran Huy Lieu 210, Moc Chau

house-hang-moc-chaui00010

Një tjetër restorant i famshëm dhe i lirë Moc Chau nga ju mund të zgjidhni. Restoranti Dong Hai Moc Chau ka 2 kate, dizajn modern, i thjeshtë por delikat. Hapësira e këtij restoranti Moc Chau është mjaft e freskët, e pastër dhe e sjellshme.

Pjatat në restorantin Dong Hai Moc Chau janë mjaft të ndryshme. Nga racioni i orizit 50k/pax deri tek orizi familjar me specialitete të grupit etnik tajlandez veriperëndimor, ka mjaft. Qëndrimi i shërbimit të stafit të restorantit është entuziast dhe i vëmendshëm. Kjo është gjithashtu një nga adresat e njohura të ngrënies së grupeve turistike Moc Chau.

5. Restorant 75 Buffalo Northwest
 • Adresa: Km 73, rruga Le Thanh Nghi, nënzona 3, Moc Chau

house-hang-moc-chaui00003

Pjata e famshme e Moc Chau nuk është vetëm salmoni, por edhe mishi i buallit. Dhe nëse udhëtoni për në Moc Chau dhe dëshironi të shijoni mishin e shijshëm të buallit, atëherë ju ftojmë të vini në restorantin 75 Buffalo Northwest. Ky restorant i famshëm Moc Chau ka një hapësirë ​​të bollshme prej 2 katesh, kati i poshtëm ka tavolina dhe karrige, i sipërmi dysheme, pastaj uluni në dyshemenë e zgjedhjes suaj.

Pjatat e famshme të restorantit 75 Buffalo Northwest Moc Chau janë të gjitha të bëra nga bualli si nam pia, buall i skuqur, buall i pjekur në skarë etj. Përveç kësaj, ky restorant shërben edhe specialitete të tjera veriperëndimore si pula e kodrës, derri i egër, peshku i përroit etj.

6. Restorant Salmon 64
 • Adresa: Km 179 Autostrada Kombëtare 6, porta e mirëseardhjes Moc Chau

house-hang-moc-chaui00005

Ky është një nga restorantet më të vjetër Moc Chau me 50 vjet përvojë. Prandaj, restoranti Salmon 64 është një vend i njohur ngrënieje jo vetëm për mysafirët vendas, por edhe për shumë grupe turistike Moc Chau. Hapësira e restorantit është e gjerë dhe e ajrosur dhe kulmi është mulliri me erë dhe lulishtja jashtë. Ju duhet të vini në këtë restorant të famshëm Moc Chau për të shijuar ushqime të shijshme dhe për t’u zhytur në natyrën e freskët të veriperëndimit.

Fillimisht, restoranti i salmonit 64 është i specializuar në specialitete Moc Chau, të cilat janë të famshme për mishin e viçit, të njelmët dhe buallit të skuqur. Më vonë, ekziston edhe një pjatë e famshme me salmon me çmim rreth 200 mijë / person, ju mund të shijoni salmon me 6 pjata.

Tham Khảo Thêm:  Hãy học ngay bài viết này nếu bạn đang có ý định sử dụng kem trộn | Tin Tức
7. Restorant Gia Nguyen
 • Adresa: Rruga Hoang Quoc Viet, Phieng Luong, Moc Chau

house-hang-moc-chaui00008

Ky mund të konsiderohet si një restorant i famshëm popullor në Moc Chau. Restoranti Gia Nguyen Moc Chau ka një dizajn të thjeshtë në drejtim të shfrytëzimit maksimal të hapësirës. Hapësira përbëhet nga kate, kati i poshtëm është salla e përbashkët dhe kati i sipërm janë dhomat private.

Pjatat në këtë restorant të famshëm Moc Chau janë gjithashtu të specializuara në kuzhinën veriperëndimore, duke përfshirë pjatat e famshme të viçit, perimet e egra, peshkun e përroit, etj. Përveç kësaj, restoranti Gia Nguyen shërben gjithashtu oriz 3-rajonal, kështu që është gjithashtu një pjatë e shijshme. ngrënie e rregullt vend i shumë grupeve turistike Moc Chau.

8. Restorant Moc Viet
 • Adresa: Porta kryesore e Hotel Muong Thanh, Phieng Luong, Moc Chau, Son La

house-hang-moc-chaui00002

Restoranti Moc Viet i impresionon turistët në Moc Chau me hapësirën e tij të gjerë, dizajnin elegant dhe të sofistikuar dhe Tay Bac shumë autentik. Edhe pse ky restorant i famshëm Moc Chau ka vetëm një kat, ai mund të strehojë deri në 300 të ftuar, kështu që përveç shërbimit të vakteve, ai është edhe një vend për gala dhe festivale të grupeve të mëdha të mysafirëve. Menuja në restorantin Moc Viet Moc Chau është mjaft e pasur me specialitete veriperëndimore në të cilat të famshmet janë derri gjidhënës, bli, peshku i përroit, …

9. Restorant Dinh Hong
 • Adresa: Nën-zona Chieng Di, Qyteti Fermë Moc Chau, Moc Chau

house-hang-moc-chaui00006

Gjithashtu një restorant i famshëm Moc Chau me salmon veriperëndimor. Restoranti Dinh Hong ka një dizajn shtëpie 2-katëshe. Hapësira është e gjerë, elegante dhe e pastër. Pika kryesore e këtij restoranti të famshëm Moc Chau është burimi i përbërësve të freskët të përdorur vetëm për ditën. Ushqimi është i përgatitur mirë dhe me shije. Menuja në restorantin Dinh Hong është gjithashtu e larmishme dhe e ndarë në grupe të ftuarish që variojnë nga 200 mijë deri në 250 mijë, kështu që mos kini frikë të shkurtoni dhe shkurtoni.

10. Restorant Salmon Xuan Bac
 • Adresa: nën-zona Chieng Di, Moc Chau, Son La

house-hang-moc-chaui00011

Ky është një nga restorantet e para të salmonit në Moc Chau. Restoranti i salmonit Xuan Bac ka një dizajn të thjeshtë në stilin e një shtëpie të vendosur në mes të luginës romantike Chieng Di. Dhe si restorantet e tjera Moc Chau, kati i poshtëm i restorantit ka tavolina dhe karrige dhe kati i sipërm është i ulur në dysheme. E veçanta është se i gjithë stafi në restorantin Xuan Bac Salmon janë tajlandez, ndaj dhe shërbimi është shumë entuziast dhe i vëmendshëm. Sa i përket ushqimit, siç tha Cuong Du, ky restorant Moc Chau është i specializuar për salmon. Çanta të freskëta dhe të shijshme.

Ju lutemi shikoni videon e Top 10 restoranteve Moc Chau të specializuara në specialitete të shijshme dhe të lira nga veriperëndimi

Kështu që Cuong Du ka qenë me ju për të zbuluar kuzhinën Moc Chau me 5 specialitetet kryesore që duhet të provoni dhe 10 restorantet më të famshme dhe të lira Moc Chau. Kështu që mund të jeni të sigurt me familjen tuaj për të përjetuar një udhëtim argëtues dhe të plotë në Moc Chau. Dhe mos harroni të ndani me Cuong Travel për kujtime të lumtura ose përvoja të reja në udhëtimin tuaj në Moc Chau që të gjithë t’i përditësojnë.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 10 nhà hàng Mộc Châu chuyên đặc sản Tây Bắc bao ngon bổ rẻ . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *