Top 10 nhà hàng Huế ngon nổi tiếng nhất xứ cố đô

Rate this post

Hue është kryeqyteti i lashtë, ndaj është e kuptueshme që në Hue ka shumë pjata të shijshme. Për shkak se specialitetet e Hue janë të shumta, shumë restorante të famshme të Hue nuk janë gjithashtu të pakta. Dhe duke vazhduar në serialin për specialitetet dhe restorantet e famshme të tokës turistike, në këtë video, maniaku i udhëtimeve ndan me ju 5 specialitetet më të mira të Hue që duhen provuar dhe 10 restorantet më të famshme Hue në kryeqytetin e lashtë. Dhe tani ju ftojmë të eksploroni kuzhinën Hue!

SPECIALIST I NGJYRAVE TË SHËMSHME
Bun Bo Hue

Supa me petë Hue është sigurisht gati për t’u ngrënë në Hue, apo jo? E dini, ky specialitet Hue është thjesht një pjatë e njohur mëngjesi si Hanoi pho ose buka Saigon. Por është shija e pagabueshme e shijshme që e bën supën me petë të viçit Hue të disponueshme kudo.

home-hang-hue00012

Vermiçeli është edhe role derri, mish viçi ose mish derri, por sekreti për të bërë shijen e këtij specialiteti Hue është kombinimi i salcës së peshkut Hue në lëngun e mishit. Nëse e vini re, tasi i supës me petë të viçit Hue në Hue do të ketë më shumë gjak derri dhe kjo është një veçori tjetër e këtij specialiteti të famshëm Hue.

Ku të hani supë të shijshme me petë viçi në Hue

 • Supë me petë me mish viçi me znj. Tuyet – Adresa: 47 Nguyen Cong Tru, City. Hue
 • Supë me petë viçi O Phung – Xha Vong – Adresa: Nr. 14 Nguyen Du, Phu Cat, Hue City
 • Supë me petë viçi O Cuong Chu Diep – Adresa: 6 Tran Thuc Nhan, Vinh Ninh, qyteti Hue

>>> Shihni më shumë: 23 gjëra të pabesueshme rreth turizmit Hue që ndoshta nuk i dinit

Ngjyrë oriz midhje

Një tjetër specialitet i Hue që duhet ta provoni patjetër është orizi i midhjes. Orizi i midhjes Hue dëshiron të jetë i shijshëm dhe standard, ai duhet të përpunohet nga lloji i midhjeve të verdha të djegura në Con Hen. Në fakt, ky specialitet Hue nuk ka asgjë të komplikuar, vetëm midhje të skuqura të servirura me yndyrë të lartë, barishte të të gjitha llojeve, susam të pjekur, kikirikë të pjekur dhe oriz të ftohtë.

home-hang-hue00014

Por ajo që e bën këtë pjatë specialiteti Hue të paharrueshme është ëmbëlsia e saj e pabesueshme e pasur dhe e lezetshme. Duhet të kini parasysh se kur hani oriz me midhje Hue siç duhet pa u peshkuar, supën me midhje duhet ta mbani veçmas për 1 filxhan, të hani kudo që të shkoni, të pini supën atje, të mos e shtoni supën në oriz.

Adresa për të ngrënë oriz të shijshëm me midhje në Hue

 • oriz orientale me midhje – Adresa: 64 Kiet 7 Ung Binh, City. Hue
 • oriz me midhje Ba Cam – Adresa: 49 Tung Thien Vuong, reparti Vy Da, qyteti Hue
 • Oriz me midhje të copëtuar – Adresa: 01 Han Mac Tu, Vi Da, Hue City
Tham Khảo Thêm:  UtopBACK Tặng Bạn Mới 30K - Mua Sắm Online Nhận Hoàn Tiền Siêu Tiết Kiệm | Tin Tức

>>>Shiko më shumë: Turizmi Hue: 10 atraksionet më të mira turistike Hue që duhen shkuar

Tortë me ngjyrë

Hue është e famshme për ëmbëlsirat, kështu që specialiteti tjetër i Hue që Cuong Travel dëshiron t’ju prezantojë është banh beo. Hues banh beo është i ndryshëm nga banh beo në rajone të tjera në atë që vendoset në një tas ose pjatë të vogël, pastaj spërkatet sipër me një majë karkalecash të djegura, yndyrë dhe qepë të skuqura.

shtëpi-hang-hue00010

Dhe salca e këtij specialiteti Hue është gjithashtu e çuditshme sepse gatuhet nga karkaleca të freskëta dhe më pas përzihet me salcë peshku, hudhër, djegës dhe sheqer sipas shijes. Dhe mënyra standarde e ngrënies së banh beo në Hue është gjithashtu e çuditshme sepse ne nuk përdorim shkopinj apo lugë, por në vend të kësaj janë shkopinj të hollë bambuje.

Hani vetëm tortë të shijshme Hue beo

 • Dyqani i zonjës Red – Adresa: 08 Nguyen Binh Khiem, Hue City
 • Tortë e Kupës Ancient Hue – Adresa: 1 Nguyen Binh Khiem, Phu Cat, Hue City
 • Kupa Banh beo me vesë – Adresa: 4 Doan Huu Trung, Qyteti. Hue

>>> Shih më shumë: Rishikimi Hue : ÇFARË TË LUANI? ÇFARË HANI? KU ?

Torte e vogel ramen

Kur të dëgjojnë emrin, gustatorët ndoshta do të marrin me mend se përbërësit e këtij specialiteti Hue përfshijnë tortën e dashi dhe tortën e vogël të kombinuar, apo jo? Bëhen gjithashtu nga miell orizi ngjitës, por ëmbëlsirat e dashi skuqen në vaj deri në kafe të artë. Sa i përket tortës së vogël të zhveshur, ka një mbushje me karkaleca dhe mish të zier në ujë, kështu që ka rezistencë

home-hang-hue00011

Ky kombinim kontrast nuk është i shijshëm, por çuditërisht i shijshëm, ka krijuar një specialitet Hue, që është një tortë e vogël dash. Torta me dash të vogël hahet gjithashtu me karkaleca të djegura dhe qepë të skuqura me salcë peshku të ëmbël dhe të thartë në mënyrë që të mos gërhitni.

Adresa për të ngrënë tortë më pak të shijshme dash në Hue

 • Restorant Ba Hue – Adresa: 109 Le Huan, Hue City.
 • Me Le Restaurant – Adresa: 104/17/9 Kim Long, Hue City.
 • Restorant Ba Do – Adresa 8 Nguyen Binh Khiem, Hue City.
Tortë me supë Nam Pho

Ky specialitet Hue vjen nga fshati Nam Pho dhe u bën përshtypje të ftuarve me ngjyrën e tij të kuqe me tulla që bie në sy. Nam Pho Banh Canh është i ndryshëm nga Banh Canh diku tjetër në atë që brumi pasi të jetë gatuar do të zihet në avull. Pastaj thjesht vendoseni brumin në malin plastik, prisni njërën skaj dhe formoni atë në formë keku, në mënyrë që të ketë një qëndrueshmëri tërheqëse kur gatuhet.

Dyqan i shijshëm Pho-banh-banh-canh jugor në Hue-1

Për të mos përmendur lëngun e këtij specialiteti Hue është gatuar nga lëngu i karkalecave dhe gaforreve dhe lëngu i kockave, kështu që ka një shije natyrale të ëmbël. Mbushja e kekut është karkaleca dhe proshutë, vetëm të rrahura dhe më pas të rrotulluara në toptha të rrumbullakëta. Dhe sigurisht, nëse dëshironi që ky specialitet Hue të jetë i shijshëm, nuk mund të bëni pa pak salcë peshku pikante, të kripur dhe pikante.

Adresa për të ngrënë tortë të shijshme supë Nam Pho në Hue

 • Quan Thuy- Adresa: 16 Pham Hong Thai, City. Hue
 • Restoranti Me Du – Adresa: Nam Thuong, komuna Phu Thuong, Phu Vang, Qyteti. Hue
 • Supë me tortë Nam Pho O Thu – Adresa: 374 Chi Lang, City. Hue
10 RESTAURANET TOP HUE

Më poshtë është një listë e 10 restoranteve të famshme Hue me ushqime të shijshme që mund të provoni

Tham Khảo Thêm:  Săn sale Black Friday với voucher 100k Tiki chỉ có ở Utop | Tin Tức
1. Restorant Madame Thu
 • Adresa 45 Vo Thi Sau Hue

Nha-hang-hue00005

I vendosur në zemër të qytetit Hue, restoranti Madam Thu ka një dizajn rinor dhe dinamik që tërheq shumë të rinj. Ky restorant “Hue” është i specializuar në specialitete “Hue” si banh beo, banh nam, banh khot, spring rolls, banh xeo, etj. Përveç kësaj, restoranti Madam Thu Hue shërben edhe oriz familjar, kështu që do të keni shumë mundësi për të zgjedhur. Pavarësisht nëse hani ose haje, është mirë.

2. Restorant Spice Viet Hue
 • Adresa: 15 Ly Thuong Kiet, Phu Nhuan, City. Hue

home-hang-hue00013

Një hapësirë ​​e bollshme, luksoze dhe pak klasike është ajo që vlerësojnë klientët në këtë restorant të famshëm Hue. Restoranti Spice Viet Hue është i specializuar në servirjen e pjatave vietnameze, veçanërisht specialiteteve Hue. Restoranti ka hapësirë ​​të mjaftueshme për të shërbyer si grupe ashtu edhe mysafirë individualë. Qëndrimi në shërbim i stafit është profesional dhe entuziast. Dhe sidomos gjatë fundjavave, ky restorant Hue është zakonisht plot, ndaj duhet të prisni

3. Restorant La Pine
 • Adresa: 94 Minh Mang, Thuy Xuan, Hue City

Restorant La Pines, i njohur gjithashtu si restoranti Le Thong në Hue. Është gjithashtu një hapësirë ​​e stilit Hue, por ky restorant Hue është projektuar në një drejtim shumë më modern dhe luksoz.

home-hang-hue00009

Restoranti La Pines Hue ka një kapacitet prej 100 mysafirësh dhe është i specializuar në pjatat tipike Hue dhe një menu të gjerë. Vlerësohet edhe qëndrimi në shërbim i stafit, ndaj ky restorant Hue është një vend i njohur për ditëlindjet dhe festivalet e agjencive këtu.

4. Restoranti Trang Tien Food Hue
 • Adresa: 13/64 Nguyen Cong Tru, City. Hue

Është një nga restorantet më të famshëm dhe të mbushur me njerëz të ushqimeve të detit Hue. Trang Tien Ushqim deti Restaurant Hue nga hapësira moderne, luksoze dhe e gjerë me dizajn. Ky është një vend grumbullimi për shumë grupe familjare dhe zyra të korporatave.

home-hang-hue00007

Dhe duke dëgjuar emrin, mund të merrni edhe këtë restorant Trang Tien Ushqim deti për të kaluar në ushqim deti, apo jo? Sidomos në këtë restorant ushqim deti Hue, ka grupe bufeje shumë të përballueshme për vetëm 199k – 269k.

5. Restorant Hue Old Space

Adresë:

 • Objekti 1: 205 Dien Bien Phu, Truong An, Hue City
 • Objekti 2: 98 Minh Mang, Thuy Xuan, Hue City

Në përputhje me emrin e tij, kur të vini në këtë restorant Hue, do të habiteni nga një hapësirë ​​luksoze, e gjerë dhe nostalgjike. Shumica e restorantit hapësinor është prej druri dhe i gdhendur me modele delikate të oborrit mbretëror Hue

Nha-hang-hue00006

Restoranti hapësinor Hue ka një kapacitet deri në 400 vizitorë, kështu që mund të shërbejë si grupe ashtu edhe mysafirë individualë. Kjo meny e restorantit Hue ka si pjata vietnameze ashtu edhe evropiane, kështu që mbështetet nga një numër i madh turistësh.

6. Restorant Palace
 • Adresa: 03 Nguyen Sinh Sac, Vi Da, Hue City

Në përputhje me emrin e tij, ky restorant Hue do t’ju rikthejë në hapësirën e lashtë të Pallatit Mbretëror Hue me gdhendje të ndërlikuara të modeleve të dragoit dhe feniksit. Nga statujat tek ekranet apo kolonat, tavolinat dhe karriget janë shumë nostalgjike dhe shumë luksoze.

home-hang-hue00004

A e dini se restoranti Hue Cung Dinh ka një kapacitet prej 600 kahc dhe është i specializuar në gatime aziatike dhe evropiane me çmime të përballueshme, ndaj mbështetet nga shumë turistë. Për të mos përmendur, kur vini për të ngrënë në këtë restorant Hue, mund të kërkoni gjithashtu të dëgjoni muzikë mbretërore Hue ose të shndërroheni në personazhe antike shumë interesante.

Tham Khảo Thêm:  Dimsum có gì ngon? Top những nơi bán Dimsum chất lượng, giá rẻ tại Sài Gòn | Tin Tức
7. Restorant me oriz Khai Hoan
 • Adresa: 90 Le Loi, Phu Hoi, Hue City

Restoranti i tenxhereve të orizit Khai Hoan ka një hapësirë ​​të bollshme dhe është gjithashtu i dizajnuar në stilin e vjetër Hue me materialin kryesor prej druri. Dhe kur darkoni në këtë restorant Hue, do të ndiheni sikur po bëni një festë në shtëpinë e një pasaniku ose pronari toke në të kaluarën.

home-hang-hue00002

Restoranti me tenxhere me oriz Khai Hoan, natyrisht, është i specializuar në servirjen e enëve me oriz me pjata të stilit Hue. Përveç kësaj, ky restorant Hue shërben edhe pjata të tjera aziatike dhe evropiane, kështu që shumë turistë të huaj vijnë për të mbështetur. Pranë restorantit të tenxheres së orizit Kha Hoan me kapacitet 400 të ftuar, mund t’u shërbejmë mysafirëve për grupe ose dasma dhe ahengje.

8. Restorant Nam Giao Hoai Co
 • Adresa: 321 Dien Bien Phu, Truong An, Hue City

Ndryshe nga restorantet e tjera Hue, në restorantin Nam Giao Hoai Co, përveç se shërben ushqim, është edhe një kafene kopshti që mbështetet nga shumë turistë. Sepse hapësira e restorantit është shumë e gjerë, e freskët dhe ka shumë ishuj të vegjël që vizitorët të kujtojnë një Hue të vjetër.

Nha-hang-hue00008

Ky restorant Hue mund të strehojë deri në 350 të ftuar, kështu që përveç servirjes së orizit për grupe familjare ose grupe që udhëtojnë në Hue, është gjithashtu një vend për të organizuar dasma, festivale, ditëlindje dhe përvjetorë. për sindikatat në rajon

9. Restorant vegjetarian San May
 • Adresa: 8 Thanh Tinh, Vy Da, Hue City

Siç e dini, kuzhina Hue është shumë e pasur dhe Hue është gjithashtu shtëpia e shumë vendeve shpirtërore. Kjo është arsyeja pse në Hue ka shumë restorante të specializuara për të shërbyer pjata vegjetariane. Në të cilin, restoranti i famshëm vegjetarian Hue duhet të përmendë restorantin vegjetarian San May

shtëpi-hang-hue00001

Ky restorant i famshëm vegjetarian Hue është projektuar në formën e një shtëpie kopshti të vendosur në bregun romantik të lumit Parfum, kështu që hapësira është e freskët dhe mjaft e qetë. Menuja në restorantin vegjetarian San May Hue është gjithashtu mjaft e larmishme, me shumë opsione dhe ushqimi gjithashtu vlerësohet shumë i shijshëm. Pra, nëse çdo herë që udhëtoni në Hue, dëshironi të ndryshoni shijen tuaj dhe të shijoni pjatat e shijshme vegjetariane të Hue, atëherë ejani në këtë restorant Hue.

10. Restorant lundrues i Parfumit River
 • Adresa: Park 3, 2 Le Loi, Phu Hoi, Hue City

I vetmi restorant Hue që lundron në lumin legjendar të Parfumit, restoranti lundrues Song Huong ka një dizajn të bukur modern si një zambak uji që lulëzon. Ky restorant i famshëm Hue ka një kapacitet prej 350 mysafirësh dhe është i specializuar në servirjen e pjatave aziatike, evropiane dhe kineze.

home-hang-hue00003

Sigurisht, ka edhe pjata të stilit Hue, kështu që duhet të merren parasysh të gjitha grupet e të ftuarve dhe të ftuarit individualë. Ejani në Hue, por thjesht shijoni ushqimin e shijshëm dhe admironi pamjen e lumit Parfum, çfarë është më interesante, apo jo?

Ju lutemi shikoni videon: Top 10 restorantet e shijshme dhe të bukura të stilit mbretëror Hue

Më sipër janë sugjerimet e Cuong Travel për specialitete të shijshme Hue dhe restorante të famshme Hue. Shpresojmë, ky informacion do t’ju ndihmojë ta bëni udhëtimin tuaj në Hue më të plotë me ushqime të shijshme dhe ushqyese.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 10 nhà hàng Huế ngon nổi tiếng nhất xứ cố đô . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *