Top 10 nhà hàng Hội An chuyên ẩm thực phố cổ ngon không thể bỏ qua

Rate this post

Kur bëhet fjalë për turizmin Hoi An, njerëzit do të mendojnë menjëherë për qytetin e vjetër dhe ushqimin e shijshëm. Por të flasësh për specialitetet Hoi An është shumë, ndërsa unë vizitova qytetin e vjetër vetëm për disa ditë. Kështu që ju duhet të punoni shumë për të gjetur se cilat specialitete Hoi An janë më të mirat dhe gjithashtu restorantet e famshme Hoi An. Prandaj, kjo video ju bën për herë të parë të udhëtoni drejt ushqimeve të detit me një listë të specialiteteve të detit që duhet të provoni dhe restorantin e famshëm Hoi An që është sa i shijshëm dhe i bukur, por edhe i përballueshëm. Mezi presim, le të shkojmë në një udhëtim për të zbuluar kuzhinën e detit

>>>Shiko më shumë: Hoi An Përvojë Udhëtimi 3 Ditë 2 Netë Super Kursime Vetëmjaftueshme nga A në Z

HOI NJË SPECIALIST DUHET TË PROVOJË
1. Hoi Një kat i lartë

Kur bëhet fjalë për specialitetet Hoi An që duhen provuar, gjëja e parë që duhet përmendur është Cao Lau. Duhet pranuar se ky specialitet Hoi An është i përpunuar shumë hollësisht dhe nëse doni të hani Cao Lau të shijshëm me shije Hoi An, duhet ta hani atë në Hoi An. Sepse ju e dini se çfarë e bën suksesin e këtij specialiteti Hoi An është përdorimi i ujit nga pusi Ba Le për të gatuar brumin për të bërë Cao Lau.

home-hang-hoi-an00010

Nëse keni ngrënë një herë Hoi An Cao Lau, me siguri do të mbani mend ndjesinë e ashpër të petëve, yndyrës së yndyrshme, ëmbëlsinë e karkalecave dhe mishit char siu me të gjitha llojet e shijeve pikante dhe të tharta.perime shoqëruese. Kjo është një shije që vetëm Hoi An mund ta gjejë.

Adresa për të ngrënë Cao Lau të shijshme në Hoi An

 • Restorant Cao Lau Thanh – Vendndodhja: 26 Thai Phien, Minh An Ward, Hoi An
 • Lien Cao Lau – Vendndodhja: 21B Thai Phien, Minh An Ward, Hoi An
 • Restorant Hoi An Ba Be – Vendndodhja: 19 Tran Phu, Cam Chau, Hoi An
2. Petë Hoi An Quang

Pranë Cao Lau, specialiteti i Hoi An që duhet të provoni është petët Hoi An Quang. Në fakt, kjo është një pjatë e njohur mëngjesi e njerëzve Quang, por për shkak të përpunimit të saj të hollësishëm dhe shijes së veçantë, petët Quang bëhen një specialitet i Hoi An.

home-hang-hoi-an00011

Dhe e dini, Noodles Hoi An Quang ka shumë shije, si petë viçi, petë pule, petë me brinjë, etj. Sipas #Blog travel viet, ky specialitet Hoi An është i ngjashëm me vermiçelin, por ka frikë nga vermiçeli më i madh dhe më i fortë. , lëngu është thjesht mbushës, i shërbyer me perime të gjalla, ëmbëlsira me oriz të pjekur në skarë dhe kikirikë të pjekur gjithashtu. Dhe sigurisht që nuk mungojnë specat e limonit dhe djegës për të përmirësuar shijen e pjatës. Jam i sigurt se ky do të jetë një specialitet Hoi An që do t’ju bëjë të humbisni shumë

Adresa për të ngrënë petë të shijshme Quang në Hoi An

 • Ong Hai Quang Noodles – Adresa: 6A Truong Minh Luong, City. Hoi An
 • Quang Hat Noodles – Nr. 4, rruga Phan Chau Trinh, qytet. Hoi An
 • Quang Ba Linh Noodles – Nr. 137, rruga Phan Chau Trinh, qytet. Hoi An
Tham Khảo Thêm:  Review tiệm trà túi nâu đang làm mưa làm gió giới trẻ Sài Gòn | Tin Tức

>>>Shiko më shumë: 5 atraksionet më të mira turistike Hoi An që nuk mund t’i humbisni

3. Oriz Hoi An Chicken

Një tjetër specialitet i lidhur me Hoi An që duhet provuar është orizi i pulës. Sekreti për ju është se orizi i pulës Hoi An vjen nga toka e Tam Ky, e cila është e famshme për pulën e saj që është edhe e përtypur, e ëmbël dhe e shijshme. Orizi ka ngjyrë të artë i gatuar nga lëngu i pulës, pula e zier përzihet me gjethe laksa dhe qepë, më pas shtohet me shijen e thartë të limonit, shijen pikante të djegës, aromën e mprehtë të hudhrës dhe festën e domosdoshme të fundvitit. salcë peshku tashmë.

home-hang-hoi-an00001

Një pjatë e thjeshtë, por që ka bërë bujë jo vetëm fëmijët e vendit të largët, por edhe turistët që kanë ardhur dikur në Hoi An dhe kanë shijuar këtë specialitet.

Vendi për të ngrënë oriz të shijshëm pule Hoi An

 • Oriz Hoi An Chicken – Adresa: 47/2 Tran Hung Dao, Hoi An City
 • Oriz pule Ba Nga – Adresa: 8 Phan Chau Trinh, Hoi An City
 • Oriz pule Ba Buoi – Adresa: 22 Phan Chau Trinh, Hoi An City
4. Rrotullat e tortës së lagur me mish të pjekur në skarë

Keni ngrënë tortë të lagur me zorrë pule, kek të lagur me role derri, por keni dëgjuar për kek të lagur me mish të pjekur në skarë? Ky është një specialitet i Hoi An që duhet ta provoni. Ngjashëm me supën e Hanoit me petë, rrotullat e lagura të Hoi An me mish të pjekur në skarë kanë një shije shumë të ndryshme.

Torta e bardhë e lagësht është edhe e përtypur dhe e butë dhe ka erë si orizi i ri. Mishi i pjekur në skarë në këtë specialitet Hoi An duhet të jetë mish i copëtuar i njomur në erëza dhe më pas i shtrydhur në një shkop të sapo pjekur në skarë derisa të marrë ngjyrë të artë. Përhapeni një copë keku të lagur nga jashtë dhe më pas shtoni perime të gjalla, kastravec të hidhur banane, në mes shtoni një copë mish të pjekur në skarë dhe më pas rrotullojeni. Të mbushura me salcë peshku të ëmbël dhe të thartë, ne themi jo pa jargëzim.

Adresa për të ngrënë rrotulla të lagura me mish të pjekur në skarë në Hoi An

 • Motra Suong hell të pjekur në skarë – Adresa: 138 Tran Phu – Hoi An
 • Torta e mishit të pjekur në skarë e trashëgimisë së Ba Huong – Adresa: 31 Tieu La, Minh An Thanh Ward, Hoi An.
 • Restorant Ba Le Well – Adresa: 45/51 Tran Hung Dao, Minh Anh Ward, Hoi An
5. Rrahja e tortës

Dëgjimi i emrit nuk mjafton për të bërë përshtypje për këtë specialitet Hoi An, apo jo? Megjithatë, ngrënia e tortës Hoi An paund nuk kërkon aq përpjekje sa mendoni. Thjesht imagjinoni se janë dy letra orizi të pjekura jashtë, të vendosura midis një letre orizi të lagur dhe kur hani, rrihni lehtë tortën me dorë për ta copëtuar.

home-hang-hoi-an00009

Më parë, petullat e detit shërbeheshin vetëm me salcë erëza dhe qepë të skuqura, tani ka midhje të skuqura ose mish derri të zier. Dhe gjëja interesante e këtij specialiteti Hoi An është se kur e hani, është shumë e këndshme të dëgjosh zhurmën e kërcitjes.

Adresa për të ngrënë tortë të shijshme paund në Hoi An

 • Restorant Cam Dam Banh Mi në Hoi An – Adresa: 679 Hai Ba Trung, Qyteti. Hoi An
 • I disponueshem tani – Adresa: Nguyen Tri Phuong, Cam Nam, City. Hoi An
 • Furgoni i plehrave – Adresa: Luong Nhu Bich, Cam Nam, qytet. Hoi An

>>> Shih më shumë: SHKO në Vinpearl Land South Hoi An [ HAY] Kodrat Ba Na [ VUI HƠN]

10 TOP 10 HOI AN RESTAURANTËT E SHËQITSHME – E BUKUR – E lira

Pasi të keni identifikuar specialitetet e shijshme të Hoi An, këtu janë 10 restorantet më të famshme Hoi An që janë të bukura, të shijshme dhe të përballueshme për ju.

Tham Khảo Thêm:  Top 5 thương hiệu bánh trung thu nổi tiếng lâu đời nhất hiện nay | Tin Tức
1. Restoranti i rrugës Hoi An
 • Adresa: 134a Ly Thai To, Son Phong, Hoi An

Ndryshe nga restorantet e tjera Hoi An, The Steet Hoi An është projektuar në një stil të ri modern, rinor dhe dinamik. Restoranti Hoi An është gjithashtu i gjerë dhe i ajrosur, shumë i përshtatshëm për vaktet familjare ose mbledhjet e miqve. Sidomos me hapësirën e hapur, kur hani në The Treet Hoi An, mund të shihni akoma kuzhinierët duke përgatitur ushqimin tuaj.

home-hang-hoi-an00005

Ky restorant Hoi An është i specializuar në të dy pjatat me ushqim deti, oriz të pastër familjar vietnamez dhe pjata evropiane gjithashtu. Çmimi është gjithashtu i arsyeshëm, ndaj mbështetet nga shumë turistë. Kjo është arsyeja pse do të duhet të prisni derisa fundjava të mbushet

2. Restorant në shtëpi Hoi An
 • Adresa: 112 Nguyen Thai Hoc, Hoi An

Home Hoi An restorant është i popullarizuar nga vizitorët për shkak të hapësirës së tij klasike elegante dhe të sofistikuar. Nga boja e murit deri te tavolinat dhe karriget, ekranet prej druri dhe fenerët, të gjitha rikthejnë në një Hoi An shumë të vjetër.

home-hang-hoi-an00002

Ky restorant Hoi An është i specializuar në oriz familjar me pjata tipike Hoi An. Jo vetëm ushqimi është i shijshëm, por edhe prezantimi është i sofistikuar dhe i bukur, duke i bërë darkuesit të kënaqur. Por edhe për shkak të kësaj, çmimi i ushqimit në restorantin Home Hoi An do të jetë gjithashtu pak më i lartë se restorantet e tjera Hoi An.

>>>Shiko më shumë: 100 gjëra që duhet të provoni kur vini në Hoi An [ ĐẾN HỘI AN LÀM GÌ MÀ KHÔNG THỬ ]

3. Restorant Kuzhine 1919 Hoi An
 • Adresa: 108 Nguyen Thai Hoc, Minh An Ward, Hoi An

I vendosur pranë qytetit të bukur të vjetër të Hoi An, restoranti i kuzhinës 1919 tërheq gjithashtu vizitorë me arkitekturën tipike të njerëzve të qytetit të vjetër, por është shumë më i përpunuar dhe i sofistikuar. Një sugjerim i vogël është se ky restorant Hoi An ka 3 kate dhe nëse zgjidhni një tavolinë në ballkonet e katit 2 dhe 3, mund të hani duke parë qytetin e bukur të vjetër.

home-hang-hoi-an00013

Fuqia e restorantit të kuzhinës Hoi An të vitit 1919 janë pjatat e pastra vietnameze me çmime shumë të arsyeshme dhe një hapësirë ​​e bukur, kështu që shumë turistë të Hoi An vijnë për t’i mbështetur.

4.Vinh Hung Hoi An Restaurant
 • Adresa: 01 Chau Thuong Van ose 147B Tran Phu, Hoi An

Me avantazhin e të qenit i vendosur pikërisht në qytetin e vjetër, përballë Sallës së Asamblesë Quang Trieu, ky restorant Hoi An tërheq vizitorët me dizajnin e tij klasik dhe të sofistikuar. Vinh Hung Hoi Një hapësirë ​​restoranti është shumë e gjerë dhe e lezetshme. Tavolinat dhe karriget dhe dekorimet janë fshatare por të afërta, shumë të përshtatshme për vaktet familjare

home-hang-hoi-an00014

Ky restorant Hoi An është i specializuar për orizin familjar dhe gjithashtu ka specialitete Hoi An, të butë, Cao Lau, oriz pule, kek me kazan etj. Përsa i përket qëndrimit të shërbimit të stafit, shumë prej jush e keni vlerësuar shumë entuziastë dhe miqësor.miqësore dhe e shpejtë shërbimi. Çmimi i ushqimit në restorantin Vinh Hung Hoi An është gjithashtu mjaft i butë, kështu që mund të vini dhe ta provoni

5. Restorant Hoi An Hoa Hien
 • Adresa: Rruga Tran Quang Khai 35, Cam Chau, Hoi An

Gjëja interesante e restorantit Hoa Hien Hoi An për vizitorët është hapësira e bollshme dhe drejtimi tipik nostalgjik i Hoi An. Përveç kësaj, ulur nga ky restorant Hoi An mund të admironi lumin shumë romantik Thu Bon.

home-hang-hoi-an00007

Stafi i restorantit është entuziast, i gëzuar dhe profesionist në ao dai blu. Restoranti Hoa Hien Hoi An është i specializuar në servirjen e pjatave vietnameze, por pjata më e famshme është orizi Am Phu. Dhe disavantazhi i këtij restoranti Hoi An është se është pak larg qendrës

6. Kënga Thu Hoi An Restorant
 • Adresa: 55 Tran Quang Khai, Cam Chau Ward, Hoi An City

Duke dëgjuar emrin, mund ta merrni me mend se ku ndodhet ky restorant Hoi An, apo jo! Pranë lumit romantik Thu Bon, flladi i freskët gjatë gjithë ditës, restoranti Song Thu është një ndalesë ideale si për grupe ashtu edhe për individë.

Tham Khảo Thêm:  Review Lẩu bò nhà gỗ ở Sài Gòn - Khác gì khi ăn ở Đà Lạt | Tin Tức

home-hang-hoi-an00008

Ky restorant Hoi An është i specializuar në oriz familjar dhe specialitete Hoi An, kështu që është gjithmonë një adresë e njohur e specializuar në ditëlindje, festivale, festa të fundvitit për grupet familjare dhe agjencitë. Sidomos nëse vini për të ngrënë në restorantin Song Thu në Hoi An pasdite, mund të shikoni edhe perëndimin e bukur të diellit në lumë.

>>> Shihni më shumë: Të gjitha informacionet rreth Vinwonders Nam Hoi dhe A i dini të gjitha?

7. Restoranti i vogël Faifo Hoi An
 • Adresa: 66 Nguyen Thai Hoc, Minh An Ward, Hoi An

Një restorant tjetër i bukur dhe luksoz Hoi An ku mund të kontrolloni. Një Hoi i vërtetë Një hapësirë ​​në një shtëpi 200-vjeçare me piktura horizontale, çifteli, fenerë dhe madje edhe dekorim muri me enët antike të dekadave të mëparshme.

home-hang-hoi-an00003

Restoranti i vogël Faifo Hoi An gjithashtu shërben si pjata vietnameze ashtu edhe evropiane me një menu prej afro 100 pjatash. Edhe pjatat prezantohen shumë tërheqëse dhe luksoze. Dhe kur uleni nga bari i këtij restoranti Hoi An, mund të shihni edhe qytetin e vjetër. Ana negative e restorantit Little Faifo është se çmimi është paksa i lartë

8. Restorant Ngoc Tuyet Hoi An
 • Adresa: 43 – 45 Tran Hung Dao, Minh An Ward, Hoi An City

Restoranti Ngoc Tuyet është një nga restorantet e famshme të Hoi An me një ndërtesë luksoze dhe të sofistikuar 2-katëshe në stilin francezo-vietnamez. Ky restorant Hoi An ka një kapacitet prej 300 mysafirësh, kështu që është një ndalesë ideale si për grupe ashtu edhe për individë.

home-hang-hoi-an00006

Si një nga restorantet e para të Hoi An që nga viti 1996, restoranti Ngoc Tuyet ndodhet pikërisht në qytetin e vjetër dhe është i specializuar në servirjen e specialiteteve Hoi An si petë Quang, Cao Lau, .. dhe sigurisht, oriz familjar. përsëri familjar.

9. Hëna e plotë Hoi An Restaurant
 • Adresa: 101 Cua Dai, Cam Son, Hoi An

I vendosur gjithashtu në lumin romantik Thu Bon dhe me një sipërfaqe prej 4,500 m2, restoranti Hoi An i Hënës së Plotë mund të strehojë më shumë se 400 vende për të gjitha grupet e mysafirëve. Përveç kësaj, në këtë restorant Hoi An, mund të kërkoni të organizoni ushqime buzë lumit ose dhoma të ftohta, dhoma konferencash janë në dispozicion.

home-hang-hoi-an00004

Hëna e plotë Restoranti Hoi An ka arkitekturën e një shtëpie të vjetër dhe faltoren e urës Hoi An, kështu që është shumë i popullarizuar nga turistët. Përveç kësaj, ka edhe një turne gatimi me specialitete interesante Hoi An, kështu që mund ta provoni. Ana negative e këtij restoranti Hoi An është se është pak larg qendrës

10. Restorant Le Ba Truyen Hoi An
 • Adresa: 12 Ba Trieu – reparti Cam Pho – Hoi An.

Ky restorant Hoi An i impresionon vizitorët me hapësirën e tij të madhe me një kapacitet deri në 350 të ftuar. I gjithë dizajni i restorantit Le Ba Truyen Hoi An është prej druri dhe ka një stil klasik vietnamez shumë luksoz.

home-hang-hoi-an00012

Pjatat në këtë restorant Hoi An vlerësohen gjithashtu nga turistët nga shumë rajone. Restoranti Le Ba Truyen Hoi An shërben gjithashtu pjata aziatike dhe evropiane, kështu që shumë të ftuar të huaj vijnë për të provuar dhe për të dhënë komente të mira. Pra, nëse keni mundësinë të udhëtoni në Hoi An, mund të vizitoni edhe këtë restorant Hoi An për ta provuar.

Ju lutemi shikoni videon Top 10 restorantet Hoi An të specializuar në kuzhinën e shijshme të qytetit të vjetër për të mos u humbur

Më sipër është sugjerimi i #Blog travel viet për listën e specialiteteve Hoi An që duhen provuar dhe top 10 restorantet e famshme Hoi An. Shpresojmë që me këtë listë në dorë do të keni një udhëtim më të plotë në Hoi An.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 10 nhà hàng Hội An chuyên ẩm thực phố cổ ngon không thể bỏ qua . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *