Top 10 nhà hàng Hà Nội nổi tiếng ngon mà chất đến phát ngất

Rate this post

Turizmi i Hanoi tërheq vizitorët jo vetëm nga shumë atraksione të famshme, por edhe nga kuzhina e pasur. Kur bëhet fjalë për pjatat e shijshme të Hanoi, të panumërta nga snacking, argëtimi, mëngjesi deri te ngrënia e mjaftueshme. Dhe sigurisht, në Hanoi, ka edhe shumë restorante të famshme dhe të shijshme. Pra, nëse udhëtoni për herë të parë në Hanoi pa studiuar me kujdes se çfarë të hani? Ku të hani, do të pendoheni. Dhe sigurisht kuptoni këtë, kështu që #Blog travel viet do të donte t’ju sugjeronte 5 specialitete Hanoi që duhet të provoni dhe 10 restorantet më të famshme të Hanoi në kryeqytet. Ju lutemi shikoni atë!

SPECIALISTËT E HANOI DUHET TË PËRVOJEN

1.Petë me role Hanoi

Specialiteti i parë në Hanoi që duhet të provoni është pho roll. Ngjashëm me rrotullat e letrës së orizit, por shumë më mirë. Shtresa e jashtme e supës me petë është e butë, ndërsa e brendshme është sallatë, barishte me mish viçi të skuqur. Salca e zhytjes së supës me petë Hanoi është salcë peshku me djegës me hudhër me papaja jeshile ose karrota, kohlrabi të shërbyer me bao të shijshme. Ajo që më pëlqen më shumë kur ha këtë specialitet Hanoi është torta e mbështjellë paraprakisht dhe detyra juaj është vetëm ta hani atë.

shtëpi-hang-ha-noi00014

Adresa për të ngrënë rrotulla të shijshme pho në Hanoi

 • Pho roll Huong Mai – Adresa: 25 Ngu Xa, Hanoi
 • Supë me petë Hung Ben – Adresa: 33 Ngu Xa, distrikti Ba Dinh, Hanoi
 • Pho roll Ngu Xa – Khanh Tien – Adresa: 12 Hoang Cau i ri – Dong Da – Hanoi

>>>Shihni udhëzime më të detajuara se si të regjistroheni në aeroportin Noi Bai në Hanoi

2. Rrotulla me burime të nxehta Hanoi

Një specialitet Hanoi që çdo mëngjes herët e gjeni lehtësisht në shumë rrugë të kryeqytetit. Banh cuon Hanoi është i veçantë në atë që nuk është shumë i fortë, por jo shumë i butë. Mbushja e kekut ka edhe shumë lloje si mish i grirë me dru, apo vezë apo karkaleca.

Nha-hang-ha-noi00001

Por nëse dëshironi të hani këtë specialitet Hanoi, duhet të keni të spërkatur me qepë të skuqura, më pas një pjatë me role kanellë me një pjatë barishte. Më lejoni të zbuloj, të hash banh cuon në Hanoi do të thotë që ju duhet të vendosni banh cuon në salcën e peshkut, jo ta vendosni salcën e zhytjes në një pjatë si në Saigon.

Adresa për të ngrënë rrotulla të shijshme në Hanoi

 • Rrotullat e pranverës së zonjës Xuan – Adresa: 16 Doc Hoe Nhai, Nguyen Trung Truc, Ba Dinh, Hanoi
 • Banh cuon Hanoi – Adresa: Lane 29 Thuy Khue, Tay Ho, Hanoi
 • Roll torte Phuong – Adresa: 16 Dao Duy Tu, Hoan Kiem, Hanoi
3. Tortë me peshk La Vong

Sigurohuni që të dëgjoni emrin e këtij specialiteti Hanoi, shumë prej jush menduan se kjo është një tortë peshku nga një vend i caktuar i quajtur La Vong. Apo kjo tortë peshku është bërë nga një peshk i quajtur La Vong? Është e gjitha gabim! Sekreti për ju është se për shkak se ky restorant i parë që shet specialitete në Hanoi shfaq gjithmonë një statujë të zotit La Vong që peshkon, klientët vijnë për të ngrënë dhe e quajnë tortë peshku La Vong.

Tham Khảo Thêm:  Bị nám da phải làm sao? 99% chị em hiểu sai về cách trị nám | Tin Tức

cha-ca-la-vong

Por nëse doni të jeni të shijshëm, torta e peshkut La Vong duhet të bëhet nga peshku i lumit Da! Tortat e peshkut përpunohen dhe marinohen paraprakisht dhe fillimisht do të piqen në furrë me prush. Më pas kur të hahet e vendosim në një tigan me vaj, i shtojmë koprën dhe qepët e njoma dhe e shërbejmë me vermiçel.

Adresa për të ngrënë ëmbëlsira të shijshme peshku La Vong në Hanoi

 • Cha Ca Lang – Adresa: Kati 1, Nr. 18 Lo Su, Distrikti Hoan Kiem
 • Cha Ca Vong Ngu – Adresa: 29 Nguyen Chi Thanh, distrikti Ba Dinh.
 • Cha Ca Ha Thanh – Adresa: 20 Nguyen Van Huyen, rrethi Cau Giay.

>>>Shihni më shumë gjëra që duhet të dini kur darkoni në Hanoi nëse nuk doni të humbni para

4. Tortë me karkaleca të liqenit perëndimor

Një specialitet i Hanoit për të ngrënë dhe për të luajtur, por vërtet i ngopur. Është gjithashtu e drejtë ta quajmë atë një degë të West Lake sepse kjo tortë shitet pranë West Lake, por është gjithashtu e vërtetë që karkalecat që bëjnë ëmbëlsira të shijshme janë lloji i karkalecave të kapur nga West Lake. Në fakt, ky specialitet i famshëm i Hanoi është i ngjashëm me banh khot, por karkalecat janë më të mëdha dhe torta është më krokante.

Nha-hang-ha-noi00009

Ngrënia e tortës me karkaleca Ho Tay është më e mira në ditët e ftohta ose me shi. Kafshoni një copë tortë me karkaleca krokante nga mielli, të ëmbël nga karkaleca të zhytur me salcë peshku të ëmbël dhe të thartë dhe më pas palosni një copë pjepër me një kërcell barishte. Pastaj pini një gllënjkë birrë dhe kaq.

Adresa për të ngrënë ëmbëlsira të shijshme me karkaleca të Liqenit Perëndimor në Hanoi

 • Dyqan ëmbëlsirash Co Am Shrimp në Dong Xuan Lane, Dong Xuan Market, Hoan Kiem
 • Tortë me karkaleca Hang Bo – Nr. 55 Hang Bo, Hoan Kiem
 • Tortë me karkaleca Hoe Nhai – Adresa: Nr. 1, korsia 9 Hoe Nhai, Nguyen Trung Truc, Ba Dinh, Hanoi.
5. Hanoi Bun Cha

Duke folur për specialitete të shijshme Hanoi që nuk mund të anashkalohen, është e pamundur të mos përmendim vermiçelin e Hanoi. Pjata është aq e famshme sa edhe presidenti Obama e ka provuar dhe e ka vlerësuar. Ky specialitet Hanoi përbëhet nga vermiçeli të freskët, qofte të pjekur në skarë, perime të papërpunuara dhe salcë e ëmbël dhe e thartë me papaja jeshile. Kur hani simite cha në Hanoi, ju duhet të palosni vermicellin dhe ta zhytni në salcë peshku dhe më pas ta vendosni petën me copa aromatike.

shtëpi-hang-ha-noi00010

Adresa për të ngrënë simite të shijshme në Hanoi

 • Bun Cha Huong Lien në 24 Le Van Huu, Hai Ba Trung District, Hanoi
 • Bun Cha Dong Cua Dong në 41 Cua Dong, rrethi Hoan Kiem, Hanoi
 • Bun Cha Dac Kim në 1 Hang Manh Street, Hoan Kiem District, Hanoi

>>>Shihni më shumë 10 pjata që duhet të provoni kur udhëtoni në Hanoi

RESTORANT I SHËQITSHËM HANOI

Ka shumë restorante të famshme të shijshme në Hanoi, por duke përmbushur kriteret e restoranteve të shijshme, të bukura, luksoze në Hanoi me çmime të arsyeshme, #Blog travel viet ka 10 kandidatët e mëposhtëm.

1.Restoranti Luong Son Quan
 • Adresa: 173 Thai Ha, Dong Da District, Hanoi

Jam kurioz të dëgjoj emrin, apo jo! Ky është restoranti autentik Hanoi i periudhës Thuy Hu me 18 heronj të Luong Son Bac. Hapësira e restorantit Luong Son Quan është gjithashtu e çuditshme. Shumica prej tyre janë prej bambuje, jashtë ka edhe rreshta bambush të rrethuara me fenerë bambuje, zhurma e ujit vegjetarian duket se i largon darkuesit nga kaosi i jetës dhe shijojnë ushqimin e tyre me qetësi.

Tham Khảo Thêm:  Top spa chăm sóc da mụn chuyên sâu uy tín tại Sài Gòn | Tin Tức

Nha-hang-ha-noi00003

Ky restorant unik në Hanoi ka një kapacitet prej 450 të ftuarish, ndaj përveç ngrënies familjare është i përshtatshëm edhe për festa ditëlindjesh. Menuja e restorantit Luong Son Quan në Hanoi është shumë e larmishme, por më të famshmet janë mishi i pulës së grirë, brinjët e pjekura në skarë, viçi i zier në avull etj.

2. Restorant Alley Quan

Adresë:

 • 151-157 Hoang Cau, Dong Da, Hanoi
 • 159-161 Hoang Cau, Dong Da, Hanoi
 • 96 Ha Pagoda, Cau Giay, Hanoi
 • 360 Xa Dan, Dong Da, Hanoi

Nha-hang-ha-noi00008

Nëse jeni në jug dhe vizitoni kryeqytetin, por papritur dëshironi ushqim të shijshëm jugor, shkoni në restorantin Alley Quan. Ky restorant i famshëm i Hanoi është si një kopsht miniaturë me mure tullash të Saigonit të vjetër. Kuzhina në këtë restorant Hanoi është gjithashtu e vërtetë për Saigon me pjata të famshme si orizi i djegur i zier, sallatë me petë kokosi, pulë bambu e pjekur në skarë me birrë etj. Hapësira është e bukur, ushqimi është i shijshëm dhe i pasur që ju shërben stafi. janë gjithashtu entuziastë, pse të mos vini ta provoni, apo jo?

>>>Shiko më shumë Përvoja të Plota Vizitoni Times City Aquarium Hanoi Weekend

3. Restorant Son Thien
 • Adresa: 37 Tran Kim Xuyen, Yen Hoa Ward, Cau Giay District, Hanoi

Nha-hang-ha-noi00007

Një tjetër restorant i famshëm në Hanoi që #Blog travel viet rekomandon për ju është restoranti Son Thien Quan. Një godinë restoranti 5-katëshe me dizajn modern por pak në veriperëndim. Ky restorant Hanoi mund të strehojë 400 të ftuar dhe ka parkingun e vet, kështu që ju mund të jeni të sigurt.

Sa i përket menysë, restoranti Son Thien Hanoi është më shumë një kuzhinë veriperëndimore dhe është i famshëm për kalin e tij Bach, derrin Ban etj. Sidomos, çmimi është gjithashtu mjaft i ulët, ndaj ia vlen ta provoni.

4. Rice Bistro .Restorant

 • Adresa: 32 Hang Manh, Hoan Kiem District, Hanoi

Nha-hang-ha-noi00005

Restoranti Rice Bistro tërheq mysafirët me hapësirën e tij luksoze, por me një stil klasik rustik, por të ngrohtë. Duke ardhur në këtë restorant të famshëm Hanoi, do të shijoni kuzhinën e veçantë të tre rajoneve të Veriut, Qendrore dhe Jugore. Ushqimi është jo vetëm i shijshëm, por bie në sy edhe prezantimi në tabakanë e drurit.. Sjellja e shërbimit të stafit në këtë restorant Hanoi nuk përmendet, profesional, entuziast dhe i menduar. Pra, nëse udhëtoni në Hanoi, por nuk dini ku të hani apo çfarë të hani, shkoni menjëherë në restorantin Rice Bistro.

5. Restorant Doc Quan
 • Adresa 86 Hoang Ngan, rrethi Cau Giay, Hanoi.

Një tjetër restorant Hanoi i stilit të ri për referencën tuaj. Restoranti Doc Quan ka një stil të thjeshtë dizajni fshatar të maleve veriperëndimore. Dhe ushqimi në këtë restorant Hanoi është gjithashtu i specializuar në kuzhinën veriperëndimore. Në të cilin më e famshmja është pjata e viçit me nam pia, pulë e pjekur në skarë, viçi… Edhe hapësira e restorantit Doc Quan në Hanoi është mjaft e bollshme me një kapacitet prej 120 të ftuarish, e përshtatshme për ushqime familjare, festa ditëlindjesh. Gjithashtu ka edhe një parking privat

6. Restorant periferik Quan

Adresë:

 • Rruga Nguyen Gia Thieu 19, Tran Hung Dao, Hoan Kiem, Hanoi
 • 96 Hai Ba Trung, Hoan Kiem, Hanoi
 • 32 Ba Trieu, Hai Ba Trung, Hanoi

Nha-hang-ha-noi00002

Nëse Hanoi është shumë i zhurmshëm dhe dëshironi të gjeni një restorant të mirë Hanoi me pak nga drejtimi i erës së brendshme, merrni parasysh të shkoni në restorantin Ngoai O Quan. Ky restorant Hanoi do t’ju rikthejë në fshatin e vjetër vietnamez me pemët bambuje, shkurre bananesh, arra betel etj. Hapësira e restorantit nuk është shumë e gjerë, por komode dhe e njohur. Menuja e restorantit në periferi është gjithashtu e pastër vietnameze. Cili është orizi i mbështjellë me gjethe zambak uji, rrotullat e kërmillit, ngjala e skuqur, … e përshtatshme për ushqime familjare dhe tubime miqsh, festa.

Tham Khảo Thêm:  Thưởng thức trà Phúc Long ngắm view xịn cùng voucher khủng | Tin Tức
7. Restorant Kieu Hoa Quan
 • Adresa: 291 To Hieu, Cau Giay, Hanoi

Nha-hang-ha-noi00006

Për të ndryshuar shijen tuaj, kandidati i radhës është një restorant i stilit kinez në Hanoi. Hapësira e restorantit Kieu Hoa Quan është mjaft luksoze dhe e sjellshme. Pjata e famshme e këtij restoranti Hanoi është e zbehtë, por më e mira janë petët kimsa dhe mit nha donuts. Duke ju zbuluar, restoranti Kieu Hoa Quan është një vend i njohur për të ngrënë dhe për të festuar ditëlindjet e banorëve të kryeqytetit.

8. Restorant Viçi Moc Quan

 • 102 Thai Thinh, udhëkryq So, Dong Da, Hanoi
 • Rruga B52 Nguyen Thi Dinh, Trung Hoa, Cau Giay, Hanoi
 • 47 Nguyen Hong, Lang Ha, Dong Da, Hanoi
 • 88 Në Huu, udhëkryq, Ha Dong, Hanoi
 • Shtëpia D17, 76 Nguyen Phong Sac, Dich Vong, Cau Giay, Hanoi

shtëpi-hang-ha-noi00012

Siç sugjeron emri, ky restorant Hanoi ka një dizajn mjaft të thjeshtë, fshatar dhe nostalgjik, por ende ruan dhuntinë e tij individuale. Dhe sigurisht që forca e këtij restoranti në Hanoi është të pish mish viçi. Duhet thënë se ka të gjitha llojet e mishit të viçit, i cili është mëshqerra e zier në avull e mbështjellë me letër orizi, viçi i pjekur në skarë, tenxhere me gaforre me mish viçi, viçi i zier në avull, …

Me një hapësirë ​​të madhe dhe ushqim të shijshëm, restoranti Bo To Moc Quan mund të strehojë deri në 250 të ftuar, kështu që është një zgjedhje e njohur e ngrënies për shumë grupe familjare dhe agjenci.

9. Dong Mon Bistro, Restorant
 • Adresa: 55 Cua Dong, Hoan Kiem, Hanoi

123609997_2284726458339812_7084385978328803349_n

Ky është një restorant luksoz Hanoi me pak romancë franceze. Përveç sallës së përbashkët, restoranti Dong Mon Bistro ka edhe dhomën e tij, ndaj është i përshtatshëm për festa të mëdha dhe të vogla. Menuja e restorantit është gjithashtu e pasur me specialitete nga shumë rajone të Vietnamit si dhi të rralla me limon, pëllumb, salmon i zier me avull,… Ushqimi në këtë restorant të famshëm Hanoi vlerësohet për shijen e tij të shijshme dhe çmimin e arsyeshëm.

10. Restoranti Vietnamez Luk Lak
 • Adresa: 4A Le Thanh Tong, Phan Chu Trinh, Hoan Kiem, Hanoi

Ky restorant Hanoi jo vetëm që ka një emër të lezetshëm, por edhe dekorimi është i lezetshëm. Këto janë kapele konike, karrige druri, lule zambak uji… të gjitha shumë vietnameze. Hapësira e restorantit vietnamez Luk lak është mjaft luksoze dhe e sjellshme, por edhe shumë e afërt dhe komode.

shtëpi-hang-ha-noi00013

Pjatat në këtë restorant të bukur të Hanoi janë gjithashtu shije vietnameze dhe të dekoruara bukur, kështu që ato pëlqehen nga të ftuarit vietnamezë dhe të huaj. Megjithatë, çmimi i ushqimit në restorantin vietnamez Luk Lak duket paksa i lartë.

Ju lutemi shikoni videon e Top 10 restoranteve të famshme dhe të shijshme të Hanoi me cilësi të mahnitshme


Më sipër është sugjerimi i #Blog travel viet për specialitetet e shijshme të Hanoi dhe restorantet e famshme të Hanoi. Shpresojmë që me këtë ndarje të bëni një plan për të zbuluar plotësisht kuzhinën e kryeqytetit.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 10 nhà hàng Hà Nội nổi tiếng ngon mà chất đến phát ngất . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *