Top 10 nhà hàng Cà Mau chuyên đặc sản miệt vườn ngon lịm tim

Rate this post

Kur bëhet fjalë për specialitetet Ca Mau, përveç Gaforres, ka edhe shumë pjata të tjera të çuditshme dhe tërheqëse. Prandaj, shumë turistë përfitojnë nga udhëtimi në Ca Mau ndërsa kontrollojnë në Cape Ca Mau ndërsa shijojnë ushqime të shijshme. Dhe nëse fati ende pyet nëse ka disa specialitete Ca Mau që duhet të provoni dhe nëse ka ndonjë restorant të mirë dhe të lirë Ca Mau, atëherë shikoni këtë video deri në fund. Këtu, Cuong Travel do t’ju prezantojë me 5 specialitetet më të shijshme Ca Mau dhe 10 restorantet më të famshme Ca Mau për referencën tuaj.

shtëpi-hang-ca-mau00014

TOP 5 SPECIALISTËT E SHËQITSHËM CA MAU

1.Ca Mau gaforre deti

Rreth Ca Mau, specialiteti i parë që duhet provuar është gaforrja e detit Ca Mau, apo jo? Pa thënë se është mburrje, por ky specialitet Ca Mau është i famshëm për të qenë më i miri në vend. Mishi i gaforres Ca Mau nuk është peshku, por ka një aromë të lehtë, mish i fortë, i ëmbël, jo shumë i yndyrshëm, por me mish. A e dini, gaforrja Ca Mau ka 2 lloje: gaforre mishi dhe gaforre me tulla. Janë të gjitha njësoj të shijshme. Por kjo specie e specialitetit Ca Mau përpunon shumë pjata si gaforre me hi, gaforre në avull me kripë, gaforre të pjekur në skarë, etj., të garantuara të jenë të shijshme dhe të harrojnë rrugën për në shtëpi.

home-hang-ca-mau00011

Adresa për të ngrënë gaforre Ca Mau në Ca Mau:

 • Restorant Ushqimi Thu Thiet Crab – 57 Ngo Gia Tu Street, Hamlet 5, Ca Mau City
 • Ca Mau Beach Restaurant – 218 Tran Hung Dao, Ward 5, City. Ca Mau
 • Restoranti i ushqimeve të detit Fan Mo – 14-16 Bui Thi Truong, Ward 5, City. Ca Mau

2. Enë e nxehtë me salcë peshku U Minh

Specialiteti tjetër që duhet të provojë Ca Mau është tenxherja e nxehtë e salcës së peshkut U Minh. Crazy Travel shpesh ngacmon se kjo është një tenxhere e nxehtë e bërë vetë, që do të thotë se gjithçka në shtëpi nxirret për të gatuar tenxhere të nxehtë. Tenxherja e nxehtë e salcës së peshkut U Minh sigurisht që duhet të gatuhet nga salca e peshkut, sepse ka një aromë të veçantë. Përveç kësaj, ky specialitet Ca Mau është gjithashtu unik në atë që është në krye të të gjitha llojeve të karkalecave, gaforreve, peshqve dhe kërmijve. Perimet shoqëruese janë plot me të tharta, të ashpra, të ëmbla. Kjo është arsyeja pse kushdo që ka humbur një vakt përmes nxehtësisë së salcës së peshkut U Minh do ta pëlqejë këtë shije deri në vdekje.

home-hang-ca-mau00013

Ku të hani tenxhere të nxehtë me salcë peshku U Minh në Ca Mau:

 • Restorant Dong Que – 91A Ton Duc Thang, Ward 5, Ca Mau City

3. Sallatë pupa e bletës së egër U Minh

Ca Mau ka mjaltin e famshëm të pyllit U Minh nga afër dhe larg, por pak njerëz e dinë se sallata e bletëve të egra U Minh është specialiteti më i rrallë i Ca Mau. Kukullat e bletëve janë bletë të reja ende në zgjua dhe kjo sallatë e pupës së bletëve të egra U Minh zakonisht bëhet nga pupat e grerëzave. Ky specialitet Ca Mau shpesh përzihet me banane të reja ose lakër të grirë, barishte dhe qiqra. Shija e sallatës së pupës së bletëve të pyllit U Minh e ngrënë një herë do të kujtojë përgjithmonë shijen yndyrore të pupave, freskinë e perimeve të përziera, aromën e kikirikëve të pjekur.

Tham Khảo Thêm:  Đừng bỏ qua Đại Nội Kinh Thành Huế với nhiều điều chờ bạn khám phá | Tin Tức

shtëpi-hang-ca-mau00015

Ku të hani sallatë pupa të bletëve të egra U Minh në Ca Mau:

 • Restorant Tan Tan – 153A Nguyen Dinh Chieu, Ca Mau City, Ca Mau

4. Rrotullat e vezëve me kallamar Dat Mui

Një tjetër specialitet i çuditshëm, por i shijshëm Ca Mau që ia vlen të provohet janë rrotullat e vezëve me kallamar. Rrotullat e vezëve të kallamarëve Dat Mui bëhen nga vezët e kallamarëve, derri, vezët e rosës dhe mëlçia e derrit. Përbërësit grihen imët dhe më pas shtypen në një top të rrumbullakët e të sheshtë, më pas thahen në diell për pak kohë. Ky specialitet Ca Mau zakonisht është i pjekur në skarë ose i skuqur, i shërbyer me rrotulla letre orizi me perime të papërpunuara. Për shkak se kallamari me vezë nuk ka shumë, ky specialitet Ca Mau është shpesh i rrallë dhe i disponueshëm vetëm në restorantet e mëdha Ca Mau.

home-hang-ca-mau00010

Ku të hani rrotullat e vezëve të kallamarëve Dat Mui në Ca Mau:

 • Restorant Phuong Vi – 346 Phan Ngoc Hien Street, Ward 9, City. Ca Mau
 • Pub Bon Phuong – 102 Highway 1A, Tac Van, Ca Mau City, Ca Mau

5. Peshk kokë gjarpëri i pjekur në skarë

Të udhëtosh në Ca Mau pa ngrënë peshk të pjekur në skarë është për të ardhur keq. Ky është një specialitet popullor Ca Mau, por i shijshëm. Peshku me kokë gjarpri i sapo kapur lahet dhe më pas hidhet me një shkop bambuje nga goja deri te bishti. Më pas ngjiteni në tokë, mbulojeni me kashtë dhe piqni. Rreth 10 minuta kur peshku është gatuar, fshijeni shtresën e jashtme të zezë të djegur. Kjo pjatë specialiteti me portokalli është e shijshme kur duhet të rrotulloni letrën e orizit me perime të papërpunuara të zhytura në salcë peshku. Mishi i peshkut të kokës së gjarprit në skarë është veçanërisht i shijshëm se metodat e tjera të përpunimit që do t’ju bëjnë të mbani mend përgjithmonë.

home-hang-ca-mau00009

Ku të hani peshk të pjekur në skarë në Ca Mau:

 • Dyqani 126 – 126, Phan Ngoc Hien Street, Ward 9, Ca Mau City, Ca Mau
 • Quan Quynh Lam – 40 Luu Huu Phuoc, Ward 8, Ca Mau City, Ca Mau

10 RESTAURANET TOP CAU MAU

1.Fan Mo restorant ushqim deti

 • Adresa: Nr. 14 – 16 Bui Thi Truong Street, Ward 5, Ca Mau City

home-hang-ca-mau00005

Ky është një nga restorantet e famshëm dhe të lirë të ushqimeve të detit Ca Mau. Restoranti Fan Mo Ca Mau, përveç që shërben ushqim për darkuesit, është edhe një tregtar i famshëm me shumicë i ushqimeve të detit në zonë. Prandaj, pjatat e detit në këtë restorant Ca Mau janë gjithmonë të freskëta, të larmishme dhe me çmime të arsyeshme. Përveç kësaj, restoranti Fan Mo Ca Mau është projektuar në një mënyrë moderne, të sjellshme dhe të pastër. Hapësira është e ajrosur me detaje dekorative të lezetshme dhe fshatare. Prandaj, ky restorant Ca Mau nuk mbështetet vetëm nga një numër i madh turistësh Ca Mau, por edhe një adresë e njohur e ngrënies dhe festivalit për vendasit.

2. Restoranti i kuzhinës Lang Xua

 • Adresa: 238 Nguyen Trai, Ward 4, Ca Mau City

shtëpi-hang-ca-mau00016

Restoranti i kuzhinës Lang Xua i bën përshtypje turistëve Ca Mau me hapësirën e tij të madhe prej 6000 m2. Ky restorant i famshëm Ca Mau është projektuar si një fshat i vërtetë i vjetër me 7 zona të ndërthurura me pemë dhe liqene të gjelbëruara. Megjithatë, restoranti Lang Xua Ca Mau ende shquhet me elegancë dhe mirësjellje, kështu që mbështetet nga një numër i madh i darkuesve. Pjatat në këtë restorant të famshëm Ca Mau janë mjaft të ndryshme nga përbërësit e freskët vendas, duke përfshirë karkalecat e famshme gjigante të ujërave të ëmbla, gaforret Ca Mau, peshk kafe, vaska, etj.

Tham Khảo Thêm:  MUỐN GIẢM MỠ NHANH NÊN TẬP AEROBIC HAY GYM? | Tin Tức

3. Restorant Phuong Vi

 • Adresa: 346 Phan Ngoc Hien Street, Ward 9, Ca Mau City

home-hang-ca-mau00017

Mund të thuhet se restoranti Phuong Vy është një nga restorantet më të mëdha Ca Mau me një kapacitet prej 1500 mysafirësh. Ky restorant i famshëm Ca Mau ka një dizajn modern dhe luksoz dhe është i ndarë në 5 produkte kryesore. Çdo holl ka stilin e vet. Dhe gjithmonë zbulohet se restoranti Phuong Vi është një vend i njohur ngrënieje i grupeve turistike Ca Mau dhe i specializuar në organizimin e festave, darkave gala, ditëlindjeve dhe dasmave në rajon.

Stafi i restorantit është shumë entuziast dhe profesional. Pjata është e specializuar në specialitete Ca Mau me pjata të famshme si tortilla të pjekura në skarë, breshka të pjekura, vezë kallamarësh, …

4. Restoranti i kuzhinës Hoang Ho

 • Adresa: 255 Tran Hung Dao, Ward 5, Ca Mau City

home-hang-ca-mau00004

Me avantazhin e vendosjes në qendër të qytetit Ca Mau, restoranti i kuzhinës Hoang Ho ka një hapësirë ​​mjaft të madhe me një kapacitet prej 1000 mysafirësh. Në të cilin përveç hollit të përbashkët ka 8 dhoma private. Restoranti Hoang Ho Ca Mau ka një dizajn të thjeshtë dhe popullor, por është i sjellshëm dhe i pastër. Për sa i përket ushqimit, ky restorant i famshëm Ca Mau është i specializuar në kuzhinën qendrore veriore dhe jugore, por më i famshmi është ende specialitetet Ca Mau. Midis tyre janë rosa e pjekur e famshme Hoang Ho, kërmilli i pjekur në skarë me piper, gaforrja Ca Mau e pjekur në skarë, etj. Sidomos, çmimi në restorantin Hoang Ho është mjaft i arsyeshëm dhe i qëndrueshëm.

5. Restorant Hoang Kim

 • Adresa: 126 Phan Ngoc Hien Street, Ward 9, Ca Mau City

home-hang-ca-mau00007

Restoranti Hoang Kim është një nga restorantet luksoze dhe me klas të ushqimeve të detit Ca Mau në zonë. Hapësira 4-katëshe është mjaft e madhe me 2 salla të mëdha, 14 salla ndihmëse dhe 3 dhoma të veçanta të ftohta, kështu që jo vetëm mund të takojë një numër të madh grupesh turistike Ca Mau dhe dasma lokale. Sa i përket menusë, ky restorant i famshëm Ca Mau është jashtëzakonisht i larmishëm me deri në 400 pjata. Pjatat janë bërë të gjitha nga përbërësit e specialitetit Ca Mau, duke përfshirë zierjen e famshme të viçit Hoang Kim. Çmimi në restorantin Hoang Kim Ca Mau është gjithashtu mjaft i arsyeshëm dhe i qëndrueshëm, kështu që mund të jeni të sigurt.

6. Restorant Gaforrja e vërtetë

 • Adresa: Rruga Ngo Gia Tu 57, Blloku 5, Ca Mau City

home-hang-ca-mau00006

Mjafton të dëgjosh emrin e këtij restoranti të famshëm Ca Mau për të ditur se cili është kabineti i vërtetë i restorantit të Gaforres, apo jo! Ashtu është, gaforre! Menuja në këtë restorant Ca Mau ka një shumëllojshmëri gaforresh, të cilat janë gaforre e skuqur me tamarind, gaforre e zier në avull me kripë, gaforre e pjekur në skarë, gaforre e gatuar në tenxhere të nxehtë etj. Përveç kësaj, ky restorant i famshëm Ca Mau është gjithashtu një gaforre prestigjioze e Ca Mau tas në Vietnam. Ushqimi është gjithmonë i freskët dhe i shijshëm, kështu që ushqimi është gjithmonë i shijshëm. Për sa i përket dizajnit, restoranti ka një hapësirë ​​mjaft të madhe, të sjellshme dhe të freskët. Stafi është i vëmendshëm dhe entuziast. Pra, nëse udhëtoni në Ca Mau dhe dëshironi të shijoni specialitetin e famshëm të kësaj toke Mui, duhet të shkoni direkt në restorantin Crab Thu That.

7. Restorant ushqim deti Rritja 2

 • Adresa: Rruga Dinh Tien Hoang, Ward 9, Ca Mau City
Tham Khảo Thêm:  Top những thực phẩm chứa nhiều thuốc sâu nhất | Tin Tức

home-hang-ca-mau00001

Restoranti i ushqimeve të detit Tang 2 është një restorant popullor Ca Mau me ushqime deti ku vijnë shumë turizëm Ca Mau. Restoranti me ushqim deti Tang 2 ka një dizajn të thjeshtë, modern por të sjellshëm. Hapësira e restorantit nuk është shumë e madhe, por ende e freskët dhe e pastër. Ekipi i stafit është i ri, entuziast dhe i zhytur në mendime. Sa i përket ushqimit, përveç specializimit në specialitete të detit të freskëta të Ca Mau si karkalecat gjigante të ujërave të ëmbla, gaforret e detit Ca Mau, guaska deti, etj., ky ushqim deti popullor Ca Mau ka edhe shumë pjata të tjera rreth pulës, viçit dhe derrit. . Kjo është arsyeja pse menuja është jashtëzakonisht e larmishme. Çmimi është i përballueshëm, kështu që shpesh është i mbushur me njerëz në fundjavë.

8. Restorant Pho Xua

 • Adresa: 239 Phan Ngoc Hien Street, Ward 9, Ca Mau City

home-hang-ca-mau00008

Restoranti Pho Xua i impresionon turistët Ca Mau me hapësirën e tij antike elegante dhe të sofistikuar. Kur darkoni në këtë restorant të famshëm Ca Mau, do të ndiheni sikur po bëni një festë në shtëpinë e ndonjë njeriu të pasur. Nga tavolinat dhe karriget, dekorimi është shumë nostalgjik. Hapësirë ​​e madhe me 2 salla të përbashkëta, 9 dhoma private dhe 2 dhoma VIP, restoranti Pho Xua mund të strehojë të gjitha grupet e turistëve në Ca Mau.

Përveç kësaj, restoranti Pho Xua Ca Mau është i specializuar në pjatat e pastra vietnameze. Midis tyre janë pjatat e famshme si p.sh. Pho Xua gaforre, sallata me shije Pho Xua, rolls me fruta deti, etj. Megjithatë, disavantazhi i këtij restoranti Ca Mau është se çmimi është paksa i lartë.

9. Restorant ushqim deti Hai Yen

 • Vendndodhja: Rruga Hung Vuong, District 7, Ca Mau City

home-hang-ca-mau00003

Ky është një restorant popullor popullor ushqim deti Ca Mau që mbështetet nga një numër i madh turistësh dhe vendasësh Ca Mau. Edhe pse restoranti i ushqimeve të detit Ca Mau Hai Yen nuk është shumë i madh, ai siguron elementin e mirësjelljes dhe pastërtisë. Por në këmbim të avantazhit, pjatat e detit në këtë restorant popullor Ca Mau janë gjithmonë të freskëta dhe të larmishme. Pjata në këtë restorant ushqim deti Hai Yen përgatitet në një mënyrë tradicionale popullore, kështu që ruan ende ëmbëlsinë e ushqimeve të detit. Stafi i shërbimit është mjaft entuziast dhe i vëmendshëm. Sigurisht, çmimi i përballueshëm është gjithashtu një avantazh i madh që ju të konsideroni të hani këtu.

10. Restorant deti rrugë deti

 • Adresa: Ura Kenh Ho, rruga Ho Chi Minh, qyteti. Ca Mau

shtëpi-hang-ca-mau00002

Ky nuk është vetëm një restorant i njohur me ushqim deti në Ca Mau, por edhe një tas i famshëm me ushqim deti në zonë. Hapësira e restorantit është e thjeshtë, si një kasolle në liqen, por mjaft e pastër dhe e sjellshme. Por vlen të theksohet se ushqimi në restorantin e detit Pho Bien është mjaft i larmishëm dhe i freskët dhe çmimi është gjithashtu i arsyeshëm. Prandaj, megjithëse nuk është i përshtatshëm për sa i përket vendndodhjes, ai ende kërkohet nga shumë turistë gustator Ca Mau.

Kështu që ju keni qenë me Cuong Travel për të zbuluar kuzhinën Ca Mau me 5 specialitetet kryesore të Ca Mau që duhet të provoni dhe 10 restorantet më të famshme Ca Mau. Dhe me këtë informacion, nuk do të keni nevojë të dini se çfarë të hani dhe ku të hani kur udhëtoni për në Ca Mau. Uroj që të keni një udhëtim të vërtetë në Ca Mau me shumë përvoja interesante.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 10 nhà hàng Cà Mau chuyên đặc sản miệt vườn ngon lịm tim . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *