Review chuyến đi Măng Đen 3 ngày 2 đêm tự túc

Rate this post

Përmendja e Mang Den është me të vërtetë pak njerëz që përmenden sepse Mang Den duket se ka ende bukurinë e egër të maleve dhe pyjeve. Njerëzit këtu janë miqësorë dhe të pëlqyeshëm. Me të vërtetë fotot në Mang Den do t’i bëjnë vizitorët të mbyten. Mang Den ka mahnitur zemrat e eksploruesve të panumërt.

Çfarë ka Mang Den?

Njerëzit shpesh e quajnë Mang Den (T’mang Deeng) si “da Lat i dytë”, por mua nuk më pëlqen ky krahasim… ndoshta sepse nuk dua ta krahasoj këtë vend si një kopje.

Mang Den ka bukurinë e vet, është një tokë që duhet ta provoni një herë në rininë tuaj, për të ndjerë që jeta të ngadalësohet dhe të shijoni një ndjenjë qetësie që sjell ky vend.

Huong-dan-di-mang-den-3-ngay-2-dem-6

Më pëlqen Mang Den sepse ky vend ruan ende tiparet e tij të egra, më pak ndërhyrje nga duart e njeriut dhe tipare çuditërisht trishtuese dhe romantike. Një vend i veçantë sepse ka njerëz vërtet të veçantë.

Ku është Mang Den?

Mang Den, i njohur gjithashtu si Dak Long, është një qytet i vogël në rrethin Kon Plong të provincës Kom Tum.Zgjodha Mang Den si destinacion për një udhëtim 3 ditë 2 net me motrën time. Në fakt, para se të largoheshim, nuk e dinim se ku dhe sa larg ishte Mang Den, sepse unë kisha një shok këtu, kështu që natyrisht e ftuam njëri-tjetrin të rezervonim një makinë dhe të rezervonim një hotel.

Hipni në makinë dhe më pas kërkoni në google map për të parë rreth 600 km ok Mirë. s’ka asgjë në të, google nuk del me shumë, kështu që fryma është vetëm kjo, për llogaritjen e nesërme. Hera ime e parë që udhëtoj Fidanet e bambusë së zezë pa mësuar shumë për vendin ku duhet të shkojmë, si motra ime, është falas, ejani, se mos dështojmë përsëri.

Shkoni Si është Mang Den?

Ka dy lloje biletash për në Mang Den

 • Limuzinë: Çmimi i biletës 470k/rrugë. Makina shkon shumë pa probleme, pa erë të pakëndshme, çdo mysafir është një ndarje e gjerë private, me TV, aparat masazhi, kufje, prizë karikimi.
 • Autobus për gjumë: Çmimi varion nga 220k – 250k/rrugë. Cilësi mesatare, jo aq e mirë sa autobusi Thanh Buoi ose Phuong Trang, por i pranueshëm

2. Nga SG shkoni në Kontum dhe më pas merrni autobusin për në Mang Den

 • Në rast se nuk mund të rezervoni bileta direkt për në Mang Den, mund të merrni autobusin për në Kon Tum (ka më shumë autobusë) dhe më pas të merrni autobusin numër 6 ose autobusin për në Mang Den.
 • Autobusi Quynh Tu: 0905 275 559, autobusi niset në 6:30 dhe 8:00
 • Autobusi Hung Thinh: 0905 982 007, nisja në orën 5:30. Në rast se nuk mund të rezervoni bileta direkt në Mang Den, mund të hipni
Tham Khảo Thêm:  Tác hại việc nhịn ăn giảm cân bạn cần biết để bảo vệ sức khỏe | Tin Tức

Huong-dan-di-mang-den-3-ngay-2-dem-7

Kontaktoni disa operatorë autobusësh për në Mang Den
 • Makina e Phuong Thu (E kuqe): Mos harroni se makina e Phuong Thu është makina e Red. Çmimi i biletës 220 mijë. Rezervimi i biletave: 0949 839 839. Phuong Thu Do rekomandohet si operatori më prestigjioz i autobusëve në Mang Den
 • Phuong Thu (E gjelbër): Pse ka një ndryshim midis këtyre dy garazheve, do t’ju tregoj në detaje më vonë. Kam porositur aksidentalisht Phuong Thu (jeshile) sepse kam mbajtur ende kontaktin nga grupi i mëparshëm. Por pasditen e së premtes shkova, në mëngjesin e qershorit më telefonoi kompania e autobusëve për të anuluar udhëtimin dhe e transferoi kontaktin në një kompani tjetër autobusi, duke bërë që grupi të humbiste për pak këtë udhëtim. Ju lutemi kini kujdes kur hipni në këtë makinë. Kontaktoni me garazhin: 0987790099
 • Autobusi Tan Anh: Ne morëm limuzinën e kësaj kompanie autobusi. Rezervimi i biletave 0263955955
 • Makina Minh Quoc: 0905823279
 • Makina Viet Tan Phat: 02835118888

Autobusit për në Mang Den i mbarojnë biletat shumë shpejt, operatori i autobusit është gjithashtu pak i vrullshëm, kështu që për t’u siguruar që të gjithë duhet të rezervojnë biletat 1 javë përpara, pastaj 3 ditë përpara, përsërisni, mëngjesin para se të shkoni përsëri dhe shkoni në stacioni i autobusit herët për të marrë bileta me siguri

Moti në Mang Den

Klima në Mang Den është vërtet e këndshme, temperatura është rreth 18-25 gradë. Mëngjes dhe mbrëmje të ftohtë. Në mes të verës dhe madje në orën 12 të mesditës në Mang Den, megjithëse është me diell, nuk është vapë. Ndryshe nga Da Lat, unë ende ndjej diellin duke djegur kur dal në rrugë në mesditë në mes të Da Lat. Këtë sezon, nëse shkoni në Mang Den, thjesht përgatitni një pulovër ose kapuç. Nëse shkoni në dimër, ju duhet një pulovër i hollë dhe një xhaketë pak më e trashë për të qenë mjaft e ngrohtë në Mang Den. Qyteti i pastër dhe pa tym me një nga pyjet më të bukura me pisha në Vietnam është ndoshta pika kryesore e Mang Den në krahasim me destinacionet e tjera turistike me klimë të ngjashme. Edhe në qendër, popullsia është ende shumë e rrallë, shtëpia është mjaft larg shtëpisë.

Shkoni Ku është Mang Den?

Shkuarja në Mang Den ka shumë zgjedhje: bujtina, hotele buxhetore, banesa në shtëpi…

Stay në shtëpi: Rezervoj Toki Homestay, i dekoruar bukur me shije, i pastër dhe stafi është shumë i lezetshëm dhe miqësor, marr me qira një motoçikletë në shtëpi: 150k / makinë / ditë

Huong-dan-di-mang-den-3-ngay-2-dem-1

Vende argëtuese në Fidanet e bambusë së zezë:

Mang Den është pothuajse ende shumë i egër, nuk ka shumë atraksione turistike, ku u prezantuam si:

1. Ecni përgjatë rrugës 24

Kjo është rruga kryesore në Mang Den, nga kjo rrugë mund të shkoni te tregu Mang Den, statuja e Zojës, ujëvara Pa Sy…. Rruga është shumë e bukur me dy rreshta pishash të larta në të dy anët, herët në mëngjes ose pasdite vonë, do të ketë dritë që do të shkëlqejë nëpër mbulesën e pemës. Klipi i parë i këtij klipi është imazhi i nesh duke ecur në rrugën 24.

2. Vizita e kodrës me bar

Kodra e barit ndodhet mjaft larg qendrës së Mang Den, duhet të shkoni në zonën turistike të ujëvarës Pa Sy dhe më pas të futeni më thellë në vendin ku po qëndrojnë njerëzit, përpara se të arrini në kodrën me bar do të kaloni nëpër një pisllëk paksa të kuq. rrugë, pak e rrezikshme. Për shkak se ky vend nuk është i njohur për shumë njerëz, unë do t’i lë këtu koordinatat që t’i gjeni lehtësisht. Panorama e kodrës me bar në këtë klip.

Tham Khảo Thêm:  Tặng Bạn Mới Mã Giảm Giá 30K - Tải App Utop Nhận Quà Ngay! | Tin Tức
3. Statuja e Zojës së Mang Den

Kam dëgjuar se statuja e Zojës këtu është mjaft e shenjtë dhe e famshme. Shumica e grupeve turistike vijnë këtu për të bërë pelegrinazhe për të vizituar statujën e Zojës. Shpejtësia e ndërtimit është në mënyrë të pashpjegueshme e ngadaltë. Në vitin 2017 erdhëm dhe ishim ende duke rimodeluar, deri në vitin 2019 nuk kemi mundur të riparojmë shumë. Nëse jeni një person fetar, duhet ta vizitoni patjetër këtë vend.

4. Ura me kabllo dhe ujëvara e pemëve në rënie

Mund ta gjeni lehtësisht vendndodhjen e urës me kabllo në google map. Ne vijmë dhe e parkojmë makinën pikërisht në urë (mos u shqetësoni për këtë) dhe më pas ecim përgjatë një shtegu të vogël deri në një kasolle prej druri, vazhdoni të ecni përgjatë rrugës mikro dhe do të takoni një ujëvarë me pemë të rrëzuara. Nuk e di si e quajnë vendasit këtë ujëvarë, ndaj quhet përkohësisht Falling Tree Falls. Ky vend është shumë i përshtatshëm për një pinik, si një lloj vendi i fshehur.

Huong-dan-di-mang-den-3-ngay-2-dem-3

5. Ho Dac Ke

Ky vend është shumë afër qendrës. Shumica e shtëpive ose bujtinave në Mang Den janë afër liqenit Dak Ke dhe ju mund të ecni rreth liqenit. Rreth liqenit, ka një qilim me lule të verdha mbi bar të gjelbër, që duket se janë lulet e perimeve të pyllit Mang Den.

6. Trekking në pyllin e mbrojtjes Mang Den

Herën tjetër që të shkojmë në Mang Den, duhet patjetër të shkojmë në këtë rrugë ecjeje. Duke qenë se është pyll i mbrojtjes kombëtare, për të shkuar duhet të regjistrohesh paraprakisht dhe të kesh leje nga bordi i menaxhimit të pyjeve. Mos harroni të kontaktoni qendrën e shtëpisë ose njerëzit vendas atje për mbështetje.

7. Ujëvara Lo

Ky vend është gjithashtu në hartën e Google. Për të zbritur në ujëvarë, do të zbrisni një sërë shkallësh super të gjata, më pas do të kaloni nëpër një përrua të gjatë. Shumë i përshtatshëm për të trajnuar aftësitë e përrenjve dhe ujëvarave për të vegjlit.

8. Ujëvara Pa Sy

Duket se ky është i vetmi atraksion në Mang Den që ka një tarifë. Kur shkova në tetor, ujëvara ishte e shpejtë dhe e turbullt për shkak të përmbytjes, nuk e di nëse është ndalur tani.

9. Diga Ho Toong

Pronari i banesës sugjeroi këtë destinacion sepse është një nga liqenet e mëdhenj në Mang Den. Mund ta vizitoni nëse keni kohë.

Filizat e bambusë së zezë nuk kanë shumë vende të bukura dhe të gazuara si Da Lat, Sapa por në këmbim atmosfera është shumë e përshtatshme për relaksim, gjatë ditës, megjithëse është me diell, por ende i freskët dhe i ftohtë gjatë natës, popullsia është e rrallë. është normale . Nëse nuk keni një udhëzues se ku të shkoni, mund të kërkoni më shumë në shtëpi, ata do t’ju tregojnë.

Huong-dan-di-mang-den-3-ngay-2-dem-10

Ngrënia dhe pirja në Fidanet e bambusë së zezë:

Kjo pikë është shumë e habitshme, ushqimi është i shijshëm, shumë i shijshëm, por çmimi është shumë i lirë, është i ftohtë dhe i ftohtë për të ngrënë çdo gjë, është e shijshme, pjatat e mia të preferuara:

 • Barbecue: Vendoset në shtëpi për të përgatitur një furrë të plotë. Në mbrëmje, mblidhuni për të ngrënë dhe për të ngrënë dhe më pas shkoni në kopsht për t’u ulur dhe për të parë yjet gjatë natës.
 • Oriz lam pule i pjekur në skarë: Restoranti i famshëm Co Sinh, 1 porcion + 3 tuba të mëdhenj oriz lam 270k plot. E shkëlqyeshme
 • Sallatë me piper kryq, sallatë me bambu të thata: Bambu i zi lëshon në restorant, është mirë të rezervoni paraprakisht sepse dyqani është gjithmonë i mbushur me njerëz, shitësja është e lezetshme, tenxherja e nxehtë ka 2 ndarje, 1 ndarje super pikante dhe 1 ndarje bt, kështu që na tregoni
 • Përzieni pak pikante, 1 tenxhere të nxehtë tavolinë plot, sallatë të thatë bambuje, lëng frutash pasioni fatura totale 650 mijë
 • Pulë e zier me tela xhensen: dyqani Tay Nguyen, porosis të dërgohet në shtëpi, çmimi 320 mijë, pula është pulë e zezë, ka erëza bimore por e lehtë për t’u ngrënë, por jo e fortë, pula do të bjerë 100 xhiro nëpër kopsht me mish të fortë , lëkurë krokante e ashpër :))
 • Kafene, ujë të pijshëm: Kafe Bach Duong, e bukur, e madhe, e lezetshme, në stilin e shtëpisë së kafesë Saigon
Tham Khảo Thêm:  Sự thật trong những loại nước ngọt không calo mà có thể bạn chưa biết | Tin Tức

Itinerari Mang Den 3 ditë 2 netë nga Saigon

Dita 1: SG – Mang Den
 • Ora 17:00 ji në stacionin e autobusëve Mien Dong për të marrë bileta për në Mang Den, hani një meze të lehtë para se të hipni në autobus
 • 21:00 Makina ndalon në shtëpi për të pritur darkën. Nëse makina juaj ndalon në shtëpi për të pritur me shumë tavolina dhe karrige prej druri dhe një tenxhere të madhe me bonsai përpara, duhet të mbani mend të regjistroheni për një vakt. 40k / shërbim por super i plotë dhe i shijshëm
Dita 2: Mang Den Dita 1
 • 06:00: Makina për në Mang Den, lini gjërat në shtëpi, ecni përreth dhe merrni motoçikletë
 • 06:00 – 12:00: Shkoni për të ngrënë supë peshku me kokë gjarpëri, vizitoni pikat kryesore në Mang Den: Statuja e Zojës, Fshati Kon Plong, Kafeja Spring Garden dhe më pas shkoni në treg për të blerë gjëra për darkën BBQ
 • 12:00: Hani një tenxhere të nxehtë Xuyen Tieu dhe kthehuni në dhomën tuaj për të pushuar
 • 15:00: Vizitoni liqenin Dac Ke, urën me kabllo dhe eksploroni ujëvarën në rrëzë të urës, vizitoni Thac Lo
 • 18:00: festë në BBQ
Dita 3: Mang Den Dita 2 dhe kthimi në SG
 • Mësimi herët në mëngjes duke ecur në Rrugën 24, duke gjuajtur retë, duke vizituar kodrat me bar
 • 12:00: Blini oriz lam dhe pulë të pjekur në skarë në Homestay Pasdite është koha e lirë, vendosëm të qëndrojmë në shtëpi për të pushuar, për të lexuar libra, për të jetuar pak më ngadalë
 • 17:00 Merreni në Homestay përsëri në SG

Huong-dan-di-mang-den-3-ngay-2-dem-5

Kostoja e të shkuarit Sa kushton Mang Den?

Kostoja totale për 3 ditë 2 netë : 1 800 000 / person , grupi ynë shkon 4 persona , duke përfshirë të gjitha shpenzimet e udhëtimit dhe akomodimit .

Vini re kur shkoni në Mang Den

 • Për shkak se është një zonë ekologjike origjinale e pacenuar, Mang Den ende ruan në vetvete shumë bimësi primitive, kafshë të pasura dhe të larmishme. Mang Den ka shtatë liqene dhe tre ujëvara unike si: Dak Ke, Pa Si, Lo Ba, Toong Dam, Toong Zori, Toong Po…
 • Unë shoh shumë njerëz që vijnë këtu gjatë gjithë kohës për të dalë me makinë, nëse është e mundur, për të shkuar në një udhëtim me motoçikletë në shpella dhe rrugica, për të ngjitur kalimet dhe për të kaluar nëpër përrenj për të parë sa i bukur është Mang Den.
 • Të gjithë mbani mend të sillni kremin e insekteve ose të pastroni plagën, u ngjita në qafë dhe kalova përroin por punova shumë për të veshur banh beo për t’u dukur poetike, kështu që mavijova gjymtyrët, zverdha dhe thitha gjak deri në 3 herë, kujdes Kujdes thithës gjaku në zona të lagura me bar!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Review chuyến đi Măng Đen 3 ngày 2 đêm tự túc . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *