Review chi tiết Chợ Đêm Nha Trang năm 2023

Rate this post

Po udhëtoni për në Nha Trang? Jeni duke kërkuar për një vend për jetën e natës? Pra, Nha Trang Night Market është zgjedhja e parë për ju. Por çfarë ka tregu i natës Nha Trang? A duhet të shkoj në tregun e natës? Si të shkoni në treg pa djegur xhepin. Ju lutemi referojuni artikullit më poshtë.

cho-dem-nha-trang-8

Pothuajse çdo destinacion turistik ka disa tregje nate. Kultura e të shkuarit në treg është ndoshta një kulturë e vjetër e popullit tonë vietnamez, tregu i natës është gjithashtu një nga ato veçoritë kulturore, kështu që të gjitha destinacionet turistike në Vietnam kanë tregje nate. Të shkosh në Nha Trang është e njëjta gjë, nuk mjafton vetëm të eksplorosh të gjithë ishullin në Nha Trang, të argëtosh në Vinpearl Land Nha Trang nuk mjafton, nëse dëshiron mjaftueshëm, duhet të shkosh edhe një herë në një treg nate në Nha Trang. . Më pas shkoni në tregun e natës Nha Trang për të parë nëse mund ta blini.

>>>> Shih më shumë: Rishikimi i turizmit Nha Trang

Ku ndodhet tregu i natës Nha Trang?

  • Adresa: Tran Phu, Loc Tho, Nha Trang City, Khanh Hoa
  • Orari i hapjes: 18:00 çdo ditë, më e mbipopulluara është rreth 20 g e tutje.

Tregu i natës Nha Trang nuk është vetëm një vend për të shitur artikuj specialiteti të Nha Trang, por edhe një vend për vizitorët që të ecin dhe të ndjejnë atmosferën plot zhurmë, por shumë të freskët në mbrëmje në këtë qytet bregdetar ëndërrimtar.

Sa tregje nate ka Nha Trang?

Në qendër të qytetit bregdetar të Nha Trang, ka 4 tregje nate:

  • Në Nha Trang, rruga e famshme e tregut është 46 Tran Phu
  • Tregu i natës Nha Trang (i vendosur midis rrugëve Tue Tinh dhe Tran Quang Khai)
  • Tregu i natës Yasaka (organizuar nga Hotel Yasaka Saigon Nha Trang)
  • Pazar Tropicana (tregu i vendosur në ambientet e hotelit Hai Yen)

Tregu i Natës Tran Phu Nha Trang

Megjithatë, më i njohur për banorët dhe turistët vendas, tregu më i mbushur me njerëz dhe më tërheqës është tregu i natës në 46 Tran Phu (rruga e tregut të natës ngjitur me shtëpinë kulturore në qendër të qytetit, përballë qendrës së qytetit). Sheshi 2/4. Ky treg është i hapur nga ora 6-11:00 Ky është gjithashtu një vend argëtues për t’u vizituar në mbrëmje për shumë turistë kur vijnë në Nha Trang. Quhet tregu i natës për madhështinë e tij, por në fakt është një rrugë rreth 500 metra e gjatë, përgjatë dy anëve të rruga janë tezga të vogla që shesin produkte tipike të këtij rajoni ishullor Nha Trang, si dru agar, perla, etj.

ço-dem-nha-trang-5

Tregu i natës Nha Trang ndodhet në rrugën e artë të Nha Trang, në kryqëzimin midis Tran Phu dhe lagjes perëndimore “Hung Vuong”. Edhe pse zënë vetëm një zonë të vogël, ka deri në 100 tezga të mëdha dhe të vogla që shesin të gjitha llojet e produkteve, kuzhinës dhe specialiteteve të Tokës së Agarwood.

Në harkun kohor nga ora 19 deri në 21:00, atmosfera e tregut të natës Nha Trang bëhet më e gjallë, e zhurmshme dhe e zhurmshme se kurrë dhe shitësit gjithashtu duket se janë më entuziastë për klientët.

>>> Shih më shumë: Përvoja e larjes me baltë në Nha Trang

Sa zona ka tregu i natës Nha Trang?

Tregu i natës Nha Trang është i ndarë në shumë zona të ndryshme si: oborr ushqimor, dyqan suveniresh, zonë veshjesh, zonë argëtimi… Çdo zonë e tregut të natës Nha Trang ka atraksionet e veta. Në varësi të nevojave të tyre, turistët mund të zgjedhin artikujt e duhur. Tregu i natës në stil të thjeshtë sjell një ndjenjë të njohur të zonës bregdetare të Nha Trang, Khanh Hoa, duke lënë një përshtypje të mirë në sytë e turistëve vendas dhe ndërkombëtarë. . Tregu i natës Nha Trang ndodhet në një vend të përshtatshëm në mënyrë që turistët të mund të udhëtojnë me shumë mjete të ndryshme transporti. Ka gjithashtu shumë hotele rreth këtij tregu, kështu që ju mund të zgjidhni të qëndroni këtu për të përjetuar atmosferën plot zhurmë. Nëse keni zgjedhur të qëndroni larg, mund të kapni lehtësisht një taksi ose motoçikletë për në treg.

Tham Khảo Thêm:  TOP NHỮNG QUÁN ĂN SÁNG NGON TRỨ DANH Ở HÀ HỘI | Tin Tức

Çfarë ka tregu i natës Nha Trang?

Cili është ndryshimi midis tregut të natës Nha Trang dhe tregjeve të natës në Hanoi, Ho Chi Minh City ose destinacione të tjera turistike? Sepse të gjithë mendojnë se tregu i natës i detit duhet të jetë ndryshe.

Gjykata ushqimore e tregut të natës Nha Trang

E para është fusha e ushqimit e tregut të natës Nha Trang me stalla shumë tërheqëse me ushqime që shesin pjata tradicionale Veri-Qendër-Jug, jo vetëm të rinjtë, por shumica e njerëzve janë të tërhequr. Shikimi i pjatave shumëngjyrëshe të shfaqura në raftet e thjeshta sjell një ndjenjë të të qenit miqësor dhe higjienik. Në veçanti, ky treg ushqimor shet më shumë se 100 pjata të pjekura në skarë me shkopinj, prodhime deti të freskëta.

Vizitoni tregun e natës Nha Trang, mos harroni të hani disa ushqime që janë shumë të njohura nga turistët këtu, si akullore e lezetshme Hoi An për vetëm 5000 VND/copë. Më luksoze, ju mund të shijoni rrotulla të shijshme akullore tajlandeze për vetëm 35,000 VND – 40,000 VND. Dhe mos harroni të vizitoni dyqanin e çajit 3 djem në fund të tregut. Kjo çajtore tërheq një numër të madh klientësh sepse ka karakteristikat e veta dhe ka shijen tipike të të tre rajoneve. Menuja e dyqanit aktualisht përmban 12 lloje çaji si: çaj pomelo, nuggets taro, mjegull nga farat e shegës, bishtaja të përziera, fasule mung, tonik ginseng, longan ginseng etj. Taro dhe dew sa me kokrra shege janë të preferuarat e shumë klientë, pjatat kryesore të restorantit.

Zona e Specialitetit në tregun e natës Nha Trang

Duke ecur nëpër tregun e natës në Nha Trang, vizitorët do të kënaqen me një shumëllojshmëri pjatash të reja, specialitete të shumë rajoneve në të gjithë vendin. Ata shesin gjithçka, nga ëmbëlsira fshatare deri te gotat shumëngjyrëshe me ujë, çaj, kafe… te kallamarët e pjekur në skarë dhe karavidhe. Mund të vizitoni shumë dyqane që shesin specialitete Nha Trang, të cilat mund t’i sillni si dhuratë kur vini këtu nga ushqimet e thata të detit si kallamarët, peshku i verdhë, salca e peshkut deri te ushqimet e njohura si kallamar rim me , oriz i djegur… Ose mundeni gjithashtu shijoni një filxhan çaj azalea të gjatë, të përtypur, të butë, të freskët dhe të freskët për të qetësuar dhimbjen kur ecni nëpër treg.

ço-dem-nha-trang-4

Megjithatë, çmimi i shitjes këtu është shumë i lartë, 2-3 herë më i lartë se vendet e tjera, gjë që është krejtësisht normale sepse lokacioni i blerjeve është mjaft i këndshëm, afër qendrës, afër zonës së banimit… Pra, nëse doni të blini diçka Ju duhet të kontrolloni çmimin përpara se të blini për të mos u “prerë” bukur. Nëse nuk dini çfarë të blini si dhuratë kur të vini në Nha Trang, mund t’i referoheni artikullit më poshtë. Kush e di, ju mund të jeni në gjendje të gjeni atë që ju nevojitet.

>>>> Shihni më shumë: rishikoni turneun e ishujve në Nha Trang

Çfarë shet tregu i natës Nha Trang?

Tregu i natës Nha Trang jo vetëm që shet ushqime dhe specialitete nga Nha Trang, por gjithashtu shet shumë suvenire, mallra të modës dhe këpucë. Duke vizituar tregun e natës Nha Trang, mund t’i blini vetes disa rroba të tjera ose disa rrobe shumëngjyrëshe për të qenë në gjendje të ecni përgjatë bregut të Nha Trang.

Tham Khảo Thêm:  Mì trộn Park Kim Thang có bao nhiêu loại? Review từng loại | Tin Tức

Dyqani i suvenireve do të jetë vendi ku do të mbajë më shumë turistët për shkak të aksesorëve të vegjël të bukur të prodhuar nga deti si guackat e kërmillit, guaskat e detit… me shumë ngjyra bie në sy, shumë forma që nuk i keni parë kurrë më parë. Megjithatë, në krahasim me çmimin normal, tregu i natës Nha Trang shitet me një çmim mjaft të lartë.

Për më tepër, ky treg i zhurmshëm Nha Trang ka gjithashtu një zonë ku shiten shumë modele veshjesh që fashionistet nuk mund t’i injorojnë kur hyjnë në tregun e natës Nha Trang. Edhe pse gjatë udhëtimeve kanë sjellë shumë rroba dhe fustane, nuk mund t’i heqin sytë nga veshjet e bukura kur shfletojnë linjën e veshjeve. Për më tepër, tregu i natës Nha Trang është gjithashtu një vend pazari për indigjenët, kështu që sigurimi i rrobave është shumë i nevojshëm.

A duhet të blini në tregun e natës Nha Trang?

Tregu i natës Nha Trang është kaq i mbushur me njerëz, plot shërbime dhe dizajne mallrash që i bëjnë vizitorët të zhyten në atmosferën e gjallë këtu. Por është gjithashtu e nevojshme të keni shënime të caktuara për t’u siguruar që udhëtimi juaj të ketë kujtimet më të lumtura.

Situata e prerjes dhe prerjes së turistëve në tregun e natës Nha Trang

Nuk ka shkopinj, por diku në tregun e natës Nha Trang, ekziston ende një situatë e prerjes, bosifikimit dhe të qenit të pakëndshëm me klientët, duke i bërë klientët të ndihen shumë jo rehat. Sidomos me turistët e huaj dhe kur në sezonin turistik Nha Trang rreth korrikut, gushtit. Ndoshta për shkak të numrit të madh të vizitorëve, tregu i natës Nha Trang është shpesh sfidues, kështu që klientët nuk blejnë pasi pyesin, psikologjia e shitësit është gjithashtu e mirë. më i padurueshëm, i prirur për konflikte me blerësit. Sipas blogjeve të udhëtimit, klientët e huaj janë më të ndjeshëm ndaj uljeve të çmimeve, sepse shitësit shpesh supozojnë se klientët e huaj janë të pasur dhe kanë aftësi të dobët të të folurit vietnamez, si dhe përdorin monedhë që nuk është në vlerën e saktë nominale.

ço-dem-nha-trang-6

Por në fakt, jo vetëm të ftuarit e huaj janë të prerë dhe të prerë, por edhe të ftuarit vietnamezë janë të pashmangshëm. Shumë njerëz shkojnë në tregun e natës Nha Trang dhe mendojnë se ndihen vërtet të pakëndshëm me mënyrën se si shesin mallrat me çmime 2-3 herë më të larta se vendet e tjera. Kjo situatë i bën shumë njerëz të kenë frikë të udhëtojnë, të kenë frikë të blejnë mallra në zonat turistike, madje ata janë gati të paraqesin konceptin e të mos blejnë kurrë gjëra në zonat turistike. Prandaj, për të mos pasur nevojë të shkoni në tregun e natës Nha Trang dhe më pas të ktheheni duarbosh, do të jeni shumë të mërzitur, por duke blerë gjëra që janë prerë dhe prerë, do të humbni gjumin për shkak të zemërimit, kështu që blogu i udhëtimit ju jep këshilla për të kërkuar çmimin me kujdes Para se të blini dhe duhet të mësoni çmimet në shumë dyqane të ndryshme, shmangni blerjen e mallrave me çmime më të larta se vlera e tyre shumë herë. Një këshillë tjetër kur bëni blerje në tregun e natës Nha Trang është se mund të blini mallra në tezga me çmime të listuara. Këtu çmimi është bërë publik, kështu që ju mund të konsideroni nëse financat tuaja janë të përshtatshme apo jo dhe më pas të vendosni të blini.

Vini re kur shkoni në tregun e natës Nha Trang

Kur shkoni në tregun e natës Nha Trang, duhet gjithashtu t’i kushtoni vëmendje që të mbani me kujdes portofolin, telefonin dhe sendet me vlerë dhe të keni kujdes për asetet për të shmangur hajdutët që përfitojnë nga mundësia për të vjedhur xhepa.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn tham quan làng du lịch Mỹ Khánh

Në tregun e natës Nha Trang, zona e ushqimit ndodhet në fund të tregut dhe në mes të tregut, kështu që është mjaft i papërshtatshëm për vizitorët. Nëse vendosni të dilni për të ngrënë dhe më pas të endeni në rrugë ose të keni nevojë të rimbusheni pas një dite bredhjeje nëpër qytet, lëvizni shpejt në fund të tregut për të shijuar shumë pjata të shijshme!

>>>>Shiko më shumë: Udhëzues për të ngrënë në tregun e natës Nha Trang

Shkuarja në tregun e natës Nha Trang me kullën Tram Huong

Pasi të shkoni në tregun e natës Nha Trang, por duke parë që është shumë herët, kaloni nëpër rrugë për të vizituar kullën Agarwood, e cila është një nga pikat fotografike që shënon karakteristikat e sakta të Nha Trang.

2/4 Sheshi Nha Trang

Sheshi 2/4 është gjithashtu një vend për të pushuar për turistët dhe vendasit. Çdo mbrëmje, njerëzit mblidhen në 2/4 e sheshit për të pirë akullore, duke i lënë fëmijët të shkojnë në sheshin 2/4 për të luajtur karrocë është gjithashtu shumë argëtuese. Sheshi është shumë i madh, era fryn aq shumë njerëz që bëjnë check in.

ço-dem-nha-trang-1

Për të folur për Sheshin 2/4 Nha Trang, kur të mbërrini në Nha Trang të paktën do të kaloni nga rruga Tran Phu që lidhet me rrugën Pham Van Dong. Kjo është rruga përgjatë detit, ju mund të shkoni nga Vinpearl në tre fshatrat për të përfunduar rrugën detare. E spikatur në mes të katrorit 2/4 është Kulla blu e Tram Huong. Kur shkoni të pushoni nën det gjatë natës, pamja nga maja do të jetë shumë e bukur. Epo, nëse doni të shikoni perëndimin e diellit, duhet të shkoni në det kur është ende errësirë ​​rreth orës 4 të mëngjesit, do të keni mundësi të shihni lindjen e bukur të diellit.

temjan kullë

Kulla e Tram Huong u përurua më 2 dhjetor 2008. E vendosur në sheshin 2/4 pranë plazhit, kulla Tram Huong luan gjithashtu rolin e një vendi për të prezantuar imazhet, duke kontribuar në promovimin e turizmit në qytetin bregdetar të Nha Trang për turistët vendas dhe të huaj.

Me ngjyrat kryesore rozë dhe portokalli, së bashku me tiparet skulpturore, kulla Tram Huong është si një theks unik pikërisht në mes të peizazhit në bregdet. Kulla formohet nga 3 kate me strukturë shumë unike: nëse kati i parë është si një park me oborre dhe shatërvanë, kopshte lulesh, tufa statujash dekorative etj., kati i dytë është pjesa e kullës e përfaqësuar nga arkitektura që është e pasur me skulpturë. , është edhe shumëkuptimëshe me imazhe velatash dhe petalesh.

>>>> Shih më shumë: Udhëzues për udhëtimin e vetë-mjaftueshëm në Nha Trang

Pra, nëse nuk dini çfarë të luani natën në Nha Trang, mund të zgjidhni një kombinim të 3 vendeve jashtëzakonisht të nxehta për të luajtur, që është tregu i natës Nha Trang – 2/4 katror – Kulla Agarwood për të shijuar thjesht erën e detit nga tavani i plazhit Nha Trang. Ejani, thjesht zhytuni në atmosferën plot zhurmë por edhe super romantike në këtë qytet bregdetar të Nha Trang. Nëse keni pasur ndonjë eksperiencë të mrekullueshme në këto 3 destinacione turistike në Nha Trang, mos harroni të lini një koment më poshtë që të dinë më shumë njerëz. Dhe tani mos harroni të klikoni like, share dhe ndiqni kanalin për të marrë më shumë video të fundit në lidhje me turizmin Nha Trang, faleminderit që keni parë videon, përshëndetje dhe shihemi përsëri.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Review chi tiết Chợ Đêm Nha Trang năm 2023 . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *