Những Địa ĐIểm Du Lịch Việt Nam “Sát Bên ” có thể đi cùng 1 chuyến

Rate this post

Ju keni njohur shumë atraksione turistike në Vietnam, por besoj se nuk jeni të sigurt se i dini destinacionet e ardhshme turistike vietnameze që mund të shkoni së bashku në një udhëtim. Lexojeni këtë artikull deri në fund dhe do ta shihni patjetër. kur më mungojnë këto mundësi të përshtatshme për të eksploruar.

Pse duhet të shkoni në shumë destinacione turistike në të njëjtën kohë?

Zakonisht turistët që udhëtojnë në Da Lat do të udhëtojnë gjithashtu shpesh në Nha Trang në kombinim, udhëtimi në Da Nang do të kombinohet gjithashtu me Hoi An dhe Hue, udhëtimi në Can Tho do të vijë gjithashtu me turizmin e ishullit Phu Quoc për kafshët.shije. Sepse këto destinacione turistike janë shumë të përshtatshme për të shkuar në një udhëtim 3-ditor 2-netë ose një udhëtim 4-ditor 3 netë, në varësi të kohës që keni.

Nëse po planifikoni të planifikoni një udhëtim të shkurtër prej 3 ditësh 2 netësh, por dëshironi të përjetoni shumë destinacione në të njëjtën kohë, itineraret që kombinohen për të eksploruar 2 ose më shumë provinca më poshtë janë sugjerime të cilave mund t’u referoheni. , le të eksplorojmë blogun e udhëtimeve

1. Nha Trang – Da Lat

Nëse e doni udhëtimin me detin dhe malin, atëherë Nha Trang – Da Lat është itinerari ideal për ju. 2 qytetet kryesore turistike në Vietnam sjellin shërbime cilësore dhe të vlefshme për vizitorët.

Nha Trang ndodhet në provincën Khanh Hoa, e vendosur në brezin qendror jugor të tokës, ku natyrës i është dhuruar një det i bukur blu si një perlë. Da Lat ndodhet në pllajën Lam Dong, një qytet i famshëm malor me peizazhe ëndërrimtare, klimë të freskët gjatë gjithë vitit.

shqyrtim-nha-trang-cuongdulich-6

Këto dy qytete janë rreth 130 km larg njëri-tjetrit, duke marrë rreth 3 orë nëse udhëtoni me 50 km/h. Rruga për të udhëtuar mes këtyre dy vendeve duhet të kalojë përmes një kalimi dredha-dredha dhe është mjaft e rrezikshme, duhet të keni shumë kujdes. Sidoqoftë, peizazhi gjatë rrugës është aq i mrekullueshëm, sa duhet të quhet një pamje e mrekullueshme epike natyrore.

>>> Shih më shumë: Udhëzues udhëtimi Nha Trang

Si duhet të udhëtoj në Da Lat dhe Nha Trang me 1 udhëtim?

Nëse së pari shkoni në Da Lat ose Nha Trang, duhet të zgjidhni mjetet që janë të përshtatshme për ju për të shkuar. Në përgjithësi, distanca nga Nha Trang në Da Lat ose nga Da Lat në Nha Trang nuk është shumë e largët, por është pak e vështirë të shkosh sepse duhet të kalosh kalime zigzag. Ekzistojnë dy lloje mjetesh transporti për të zgjedhur: makina pasagjerësh dhe motoçikleta.

Nëse po niseni nga qyteti Ho Chi Minh dhe provincat jugore, rekomandohet që së pari të vizitoni Nha Trang dhe më pas të vizitoni qytetin ëndërrimtar të Da Lat në rrugën e kthimit në qytetin Ho Chi Minh. Duket si një rrugë rrethrrotullimi, por duke parë hartën do të shihni se rruga nga Ho Chi Minh City në Da Lat është pothuajse 3 herë më e gjatë se distanca nga Nha Trang në Da Lat, domethënë nëse shkoni në Da Lat. Së pari, duhet të kaloni. Qafa malore është 3 herë më shumë nëse shkoni nga Nha Trang. Përvoja e kalimit në rrugën malore është vërtet e paharrueshme, por me terrenin gjarpërues të rrugës për në Da Lat, kalimi i kalimit është shumë i rrezikshëm si për autobusët ashtu edhe për motoçikletat.

Tham Khảo Thêm:  Những Món Đồ Chơi Công Nghệ Nên Mua Để Giải Trí Mùa Dịch | Tin Tức

Huong-dan-di-san-may-da-lat-7

Disa destinacione të famshme që mund të zgjidhni për pushimet tuaja në Nha Trang si ishujt e bukur të Diep Son, Binh Ba, ishulli Yen, Toka Vinpearl, kulla Ba Ponagar dhe në Da Lat, atraksionet turistike të Da Lat Vende të famshme që nuk duhen bërë. të munguara si Fshati Cu Lan, Tuneli Balta, Liqeni Tuyen Lam, Mali LangBiang, Pagoda Linh Phuoc, Sheshi Lam Vien, Liqeni i Pafundësisë etj.

>>>> Shih më shumë: Udhëzues udhëtimi në Dalat

2. Da Nang – Hoi An

Një nga itineraret më të njohura sot është një udhëtim për të eksploruar dy qytete të famshme qendrore. Një Da Nang dinamik, modern, vendi më i jetueshëm në Vietnam, një Hoi An e lashtë, paqësore dhe tërheqëse. Është mirë që këto dy destinacione turistike janë mjaft afër njëri-tjetrit, kështu që turistët që vijnë në Da Nang shpesh kalojnë një ditë ose një ditë për të vizituar gjithashtu Hoi An. Nëse grupi ka më shumë kohë, si p.sh. 4 ditë dhe 3 netë, është gjithashtu shumë argëtuese dhe interesante të shkosh në Hue. Por nëse keni kohë vetëm për të udhëtuar në Da Nang për 3 ditë dhe 2 netë, është mirë të shkoni thjesht në Hoi An ose Hue në kombinim me turizmin Da Nang.

di-hoi-an-choi-gi-2

>>>> Shih më shumë: Udhëzuesi i udhëtimit në Da Nang

Si duhet të shkojmë në Hoi An me Da Nang?

Nuk ka aeroport në Hoi An, kështu që ju do të fluturoni direkt në Da Nang dhe më pas do të udhëtoni me motoçikletë ose do të merrni me qira një makinë për të udhëtuar në Hoi An. Nga Da Nang, duhen vetëm rreth 30 km për të lëvizur në Hoi An, kjo distancë është mjaft afër, kështu që lëvizja mbrapa dhe mbrapa nuk është shumë e vështirë. Pasi të keni luajtur në Hoi An, kthehuni në Da Nang për të vizituar pjesën tjetër të atraksioneve turistike të Da Nang përpara se të shkoni në aeroport.

ba-na-kodra-co-gi-1

Në Da Nang, ka shumë atraksione të reja dhe tërheqëse turistike të Da Nang si Ba Na Hills, Azi Park, Ura e Artë, Ura e Dragoit, Gadishulli Son Tra, Plazhi My Khe, Malet e Mermerit, faltoret, etj. Linh Ung, etj janë të shumta. . ndërsa në Hoi An është një atmosferë krejtësisht ndryshe, e qetë dhe e qetë, nëse vini në Hoi An, duhet të vizitoni qytetin e lashtë Hoi An, Parkun Hoi An Impressionist, etj, gjithmonë të bukur.

>>> Shih më shumë: Hoi Një udhëzues udhëtimi

3. Ninh Thuan – Binh Thuan

Zbulimi i rrugëve më të bukura bregdetare në Vietnam në Ninh Thuan – Binh Thuan është një sugjerim për të rinjtë që duan të përjetojnë udhëtimin e shpinës me motoçikletë. Nëse jeni të njohur me drejtimin e makinës dhe nuk e keni problem të jeni një çantë shpine, destinacionet turistike në Binh Thuan dhe Ninh Thuan janë jashtëzakonisht të përshtatshme. Duke qenë se do të kaloni rrugën më të bukur bregdetare në Vietnam, nëse niseni në agim, do të keni mundësinë të shikoni lindjen e diellit në plazhin e bukur Ca Na.

huong-dan-di-du-lich-nha-trang-tu-tuc-10

Nëse jeni adhurues i udhëtimeve dhe e doni bukurinë e egër të rrugëve me diell dhe me erë të atdheut tuaj, sigurisht që nuk mund të injoroni rrugën bregdetare Ninh Thuan – Binh Thuan, e cila njihet si një nga rrugët bregdetare.Më e bukura në Vietnam .

Çfarë ka në Ninh Thuan dhe Binh Thuan

Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të eksploroni dhe të regjistroheni me kënaqësinë tuaj me monumentet më të famshme të Binh Thuan si kulla indigo Posanu, Mui Ne, Phan Thiet, Suoi Tien, fshati i peshkimit Mui Ne dhe në Ninh Thuan ka turistë të famshëm. destinacione të tilla si Gjiri Vinh Hy, fusha e deleve Suoi Tien, Hang Rai, Ishulli i Kuq, Mui Dinh, Ca Na, fuqia e erës Dam Nai …

Tham Khảo Thêm:  REVIEW Thác YangBay Nha Trang Khánh Hòa

Mund të udhëtoni në rrugë poetike në njërën anë të malit dhe një anë të detit, duke kaluar nëpër vende të bukura si kullat e Çamëve Poshanu, dunat me rërë fluturuese, Bau Trang, fushat e deleve Suoi Tien, Gjiri Vinh Hy, Shpella Rai. , Ninh Vreshti Thuan…

Mund të zgjidhni itinerarin Saigon – Phan Thiet – Mui Ne, të qëndroni 1 natë, më pas të vazhdoni në Mui Ne, Phan Rang, Vinh Hy, të qëndroni 1 natë, të nesërmen të ktheheni në Saigon.

Nëse zgjidhni të udhëtoni me tren, do të ndaloni fillimisht në Ninh Thuan, në këtë rast duhet të merrni me qira një motoçikletë, ose të merrni me qira një makinë turistike për të vazhduar udhëtimin për të zbuluar Ninh Thuan – Binh Thuan dhe më pas të ktheheni. Ninh Thuan për të lëvizur përsëri në vendin e fillimit.

4. Can Tho – Phu Quoc

Can Tho dhe Phu Quoc janë dy destinacionet më të njohura turistike perëndimore, kjo rrugë tërheq më së shumti turistë në Qendrore dhe në Veri. Sidoqoftë, mysafirët jugorë dhe të huaj duan të vizitojnë ishullin e perlave Phu Quoc. Pra, përfitoni nga fundjava, merrni me qira një makinë ose rezervoni një biletë të lirë avioni për të fluturuar direkt në këto dy destinacione të famshme turistike për të eksploruar malet dhe lumenjtë e vendit. Ju duhet të kaloni një ditë duke eksploruar qytetin Can Tho, mund të merrni një varkë në tregun lundrues Cai Rang, të vizitoni shtëpinë e lashtë Binh Thuy, të shikoni skelën Ninh Kieu që shkëlqen natën…

Huong-dan-di-du-lich-can-tho-tu-tuc-35

Të nesërmen në mëngjes, ju merrni një varkë me shpejtësi për në Phu Quoc, shijoni përvoja të ndryshme në këtë ishull me perla, si zhytja në skuba për të parë koralet, vizitoni fshatrat e peshkimit Ham Ninh – Rach Tram – Rach Vem, burgu Phu Quoc. , Safari Zoo. , Pagoda Ho Quoc dhe më pas vizitoni një sërë plazhesh si plazhi Sao, plazhi Khem, plazhi Truong dhe shikoni lindjen dhe perëndimin e bukur të diellit, mos harroni parqet argëtuese rajonale si Vinwonders Phu Quoc, Safari Phu Quoc, teleferikun në të gjithë deti në Hon Thom Phu Quoc përsëri.

Kur udhëtoni për në Phu Quoc, mos harroni të shijoni pjatat e sofistikuara dhe të thjeshta të ushqimit të detit që shiten në tregjet e natës Phu Quoc, fshatrat e peshkimit dhe restorantet përgjatë rrugëve.

>>> Shih më shumë: Can Tho udhëzues udhëtimi

Pse mundet poezia – Phu Quoc

Si në Phu Quoc ashtu edhe në Can Tho, ka fluturime direkte që lidhen me qytetet kryesore të Vietnamit si Hanoi, Hai Phong, Ho Chi Minh City, etj., ndaj ju lutemi kontrolloni me kujdes biletat tuaja të fluturimit përpara datës së nisjes. Le të shohim cila është itinerari më kosto-efektive për ekipin tonë për të zhvilluar

Di-du-lich-phu-quoc-6

Duhet të mbani mend se, nëse destinacioni juaj i udhëtimit është Phu Quoc, udhëtimi i kthimit mos harroni të zgjidhni pikën e nisjes si Can Tho, mos u ktheni në Phu Quoc për të humbur më shumë para për biletat e autobusit dhe biletat e trenit për në Phu Quoc. përsëri. . Në të kundërt, nëse fluturoni për në Can Tho, udhëtimi vajtje-ardhje që zgjidhni të filloni është Phu Quoc.

Normalisht, biletat e fluturimit për të udhëtuar në destinacionet turistike shkojnë në fundjavë, tarifa zakonisht do të jetë pak më e lartë se ditët e javës. Nëse zgjidhni të shkoni të shtunën dhe të ktheheni të hënën ose të dielën, kthimi të martën është gjithashtu i arsyeshëm, sepse nëse shkoni nga e premtja në cn, duhet të kërkoni edhe 2 ditë pushim të premten dhe të shtunën, nëse shkoni nga e shtuna në të hënë, ju merrni vetëm 2 ditë pushim.

Tham Khảo Thêm:  Top địa điểm chơi valentine siêu lãng mạn các cặp đôi không nên bỏ qua | Tin Tức

>>> Shih më shumë: Udhëzues udhëtimi Phu Quoc

5. Ha Long – Lan Ha – Cat Ba

Si destinacione të njohura turistike në Veri, mund të rezervoni lehtësisht një makinë në qytetin Ha Long dhe të filloni udhëtimin tuaj të zbulimit. Gjiri Ha Long njihet si një trashëgimi kulturore botërore e njohur nga Unesco. Në gjirin Ha Long, ka shumë ishuj të tjerë të vegjël që gjithashtu sjellin një bukuri shumë tërheqëse për turistët. Ky është Gjiri Lan Ha, dhe nëse keni udhëtuar në Ha Long për 3 ditë e 2 netë, mund të merrni edhe pak kohë për të kaluar në Cat Ba në Hai Phong për të eksploruar peizazhet natyrore këtu. Koha e udhëtimit me tren nga Ha Long në Cat Ba zgjat vetëm 40 minuta djema, tarifa është gjithashtu mjaft e lirë, vetëm 150k/person/rrugë.

Një seri përvojash tërheqëse nga të cilat mund të zgjidhni, si vizita në muzeun e Quang Ninh dhe check-in në bibliotekë, argëtimi në kompleksin Sun World Park, kalimi i natës në një lundrim në gjirin Ha Long, kajak në gjirin Lan Ha. duke notuar në ishullin Cat Ba Monkey…

6. Quy Nhon – Phu Yen

Këto dy provinca në Bregun Qendror Jugor janë destinacione të reja me tërheqje të veçantë për turistët për shkak të kostove të ulëta të udhëtimit dhe destinacioneve që ruajnë ende bukurinë e tyre natyrore, pa shumë ndikim të tregtisë. Ndërsa Phu Yen zotëron bukurinë paqësore të tokës së luleve të verdha në barin e gjelbër poetik, Quy Nhon ka tiparet e egra dhe natyrore të deteve me diell dhe me erë.

Di-du-lich-quynhon-7

Ky Co, Eo Gio, Bai Xep, Ganh Da Dia, Mui Dien … janë pikat “ekstreme” të check-in-it që nuk duhet të humbisni në këtë udhëtim.

>>>>> Shihni më shumë: Udhëzues udhëtimi Quy Nhon

7. Krahinat perëndimore

Udhëtimi My Tho – Ben Tre – Can Tho – Chau Doc u ofron vizitorëve një përvojë unike perëndimore, të tilla si udhëtimi në lumë, hipja në gomone, hipja në një karrocë me kuaj, kalimi i urës së majmunëve dhe shijimi i frutave. Kopshti, vizitoni treg lundrues, degjo muzike…sepse ka shume atraksione turistike ne perendim, po te udhetosh ne perendim per 3 dite e 2 nete nuk do te mund ti vizitosh te gjitha. Është mirë që të shikoni në hartë se cilat destinacione turistike perëndimore mund të kombinohen me njëri-tjetrin, jepni përparësi.

  • Duke lënë të gjithë lodhjen e qytetit, duke marrë çantën e shpinës dhe duke u kthyer në tokën e Perëndimit, do të kaloni një kohë vërtet relaksuese.
  • Për të lëvizur në provincat perëndimore, mund të shkoni në dy mënyra: Aeroplan dhe makinë:
  • Nëse shkoni me aeroplan, atje është aeroporti më i madh në Perëndim. Pasi të mbërrini në aeroportin Can Tho, shkoni me varkë në provinca të tjera në Perëndim.
  • Shkoni me makinë. Perëndimi ka një tjetër stacion autobusi në rrethin Binh Tan, ju blini bileta për në provinca të tjera.

Huong-dan-du-lich-mien-tay-2

Për mjetet e transportit në Perëndim:

Për të lëvizur në provincat perëndimore dhe vende të tjera në Perëndim, mund të shkoni me motoçikletë, varkë, kanoe, kanoe … (vini re, kur udhëtoni me varkë, varkë ose kanoe, duhet të vishni një kanoe. xhaketa shpëtimi për të garantuar sigurinë Nëse udhëtojnë në grupe, ata duhet të ulen në mënyrë të barabartë nga të dyja anët për të shmangur animin e anijes)

>>> Shih më shumë: Udhëzues udhëtimi perëndimor

Më lart janë destinacionet turistike në Vietnam pranë njëri-tjetrit. Le të eksplorojmë të gjithë Vietnamin së bashku sot

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Những Địa ĐIểm Du Lịch Việt Nam “Sát Bên ” có thể đi cùng 1 chuyến . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *