Kinh Nghiệm Tắm Bùn ở Nha Trang từ ” DÂN BẢN ĐỊA”

Rate this post

Nëse udhëtoni për në Nha Trang pa e ditur banjën me baltë Nha Trang (banjë me baltë minerale Nha Trang), do të kushtojë gjysmën e udhëtimit. Dëgjimi i baltës të sjell në mendje diçka të papastër, apo jo? Por kjo është baltë minerale. Është shumë i mirë për lëkurën tuaj. Le të eksplorojmë së bashku.

Çfarë është banja me baltë Nha Trang?

Banja me baltë ose banjë me baltë minerale në Nha Trang është një formë e larjes me baltë minerale për të zbukuruar lëkurën dhe për të përmirësuar shëndetin. Lëndët ushqyese në baltë do të depërtojnë në lëkurë për ta bërë lëkurën të lëmuar, plot vitalitet. Konsiderohet si një formë turizmi për t’u shijuar, kur vjen në Nha Trang. Larja me baltë njihet prej kohësh si një terapi që sjell përfitime të shumta, sidomos në aspektin e shëndetit të njeriut.

përvojë-tam-bun-o-nha-trang-7

E formuar fillimisht nga procesi i metamorfozës, që rrjedh nga bimët e varrosura me dheun, balta minerale thuhet se ka veti të shëndetshme dhe ka shumë efekte në mbështetjen e shëndetit të njeriut si: artriti ose dhimbjet neuropatike. Relaksimi, relaksimi i trupit, zhytja e qetë në banjën me baltë është gjithashtu shumë efektive në reduktimin e stresit.

Megjithatë, për efektin më të mirë, fillimisht duhet të dini se si të bëni një banjë me baltë??? Pas leximit të këtij artikulli, mendoj se do ta dini më mirë dhe do të laheni siç duhet për efikasitet të lartë!!!!

Shihni më shumë: Përjetoni të shkoni në ujëvarën Yangbay Nha Trang

Përfitimet e banjës me baltë minerale Nha Trang

Banja me baltë minerale në Nha Trang ndihmon në rinovimin e lëkurës, kundër plakjes për gratë dhe mbështet trajtimin e kockave dhe nyjeve për të moshuarit.

Edhe pse nëse e shikon me sy të lirë, përshtypja se një banjë me baltë do të jetë shumë e pistë, por nën atë “guaskë” të pistë, një banjë me baltë sjell një përdorim të madh. Balta minerale në Nha Trang është një baltë mineral natyral, që përmban më shumë minerale se vendet e tjera, e cila ka efektin e qetësimit të kruajtjes, qetësimit të acarimit të lëkurës. Banja me baltë do të ndihmojë në detoksifikimin e lëkurës dhe qarkullimin e gjakut, duke pastruar trupin.

Për gratë, kur bëjnë një banjë me baltë në Nha Trang, ndihmon në heqjen e pikave të zeza, anti-plakje për lëkurën, duke i dhënë një lëkurë rinore dhe me shkëlqim. Për të moshuarit, banjat me baltë mbështesin trajtimin e një sërë kushtesh si relaksimi i muskujve, reduktimi i artritit të shoqëruar me dhimbje kyçesh, reumatizma dhe dhimbje të shtyllës kurrizore.

përvojë-tam-bun-o-nha-trang-3

Ka shumë lloje të banjove me baltë nga të cilat vizitorët mund të zgjedhin

Shumica e pikave të larjes së baltës në Nha Trang kanë dy forma kryesore të larjes, banjat me baltë dhe banjat e nxehta minerale. Ju mund të zgjidhni të laheni në baltë të lëngshme që derdhet në liqene për t’u zhytur ose të përdorni baltë stuko, që do të thotë të përdorni një baltë më të trashë për t’u aplikuar drejtpërdrejt në trupin tuaj. Përveç kësaj, në çdo banjë balte do të ketë edhe banja të veçanta me baltë të nxehtë minerale dhe banja të veçanta me baltë minerale të nxehta në varësi të preferencave dhe kushteve financiare të vizitorëve.

Tham Khảo Thêm:  Rau má có thật sự tốt? Uống Đậu Má Mix giải khát cơn thèm kèm ưu đãi | Tin Tức
Banjë balte e kombinuar me turizmin turistik

Aktualisht, ka shumë pika për larjen e baltës minerale në Veri dhe Jug, por për sa i përket shkallës dhe cilësisë, ato nuk mund të krahasohen me Nha Trang. Shumica e vendeve të banjës me baltë në Nha Trang janë investuar dhe ndërtuar për t’u bërë një park argëtimi që kombinon larjen me baltë dhe relaksimin ditor.

Shiko me shume ; Përvoja duke shkuar në Vinpearl Land Nha Trang

Sa është çmimi i biletës për banjë me baltë në Nha Trang?

Në varësi të paketës së banjës me baltë, banjë me baltë që zgjidhni në çdo vend të larjes me baltë

Duke filluar nga 200 mijë ose më shumë në varësi të objektit dhe paketës së shërbimit

Hapat për të bërë një banjë me baltë në Nha Trang

 • Hapi 1: ndërroni rroba personale ose përdorni rroba banje me baltë
 • Hapi 2: Bëni dush me ujë të ftohtë për ta bërë lëkurën tuaj të lagësht, aftësia për të thithur baltën do të jetë më e mirë. Më pas kaloni në zonën e banjës me baltë dhe zhyteni në baltë për rreth 15-30 minuta. Pas kësaj, stafi do të spërkasë shtresa të baltës së re direkt mbi ju përmes grykave.
 • Hapi 3: Ekspozimi në diell për 5 minuta.
 • Hapi 4: lëvizni poshtë në pishinat me baltë të nxehtë për një zhytje ose kaloni nëpër avionët e ujit të nxehtë për të përjetuar ndjenjën e relaksimit. Zhyteni për 10-30 minuta sipas temperaturës së çdo pishinë të nxehtë me baltë.

Mos harroni hapat e duhur për të marrë rezultatet më të mira

Shënim pas banjës me baltë

 • Pasi të keni bërë një banjë të nxehtë me baltë minerale, duhet të pushoni për 5-15 minuta derisa të ndiheni shumë mirë përpara se të largoheni.
 • Sipas nevojave të çdo personi, duhet zgjedhur një pishinë me baltë me një temperaturë të përshtatshme sipas temperaturës së secilit, duke shmangur zgjedhjen e një temperature shumë të nxehtë që ndikon në shëndetin.
 • Personat me sëmundje të vogla të zemrës, presion të lartë të gjakut duhet t’i kushtojnë vëmendje kur lahen në baltë, për shkak të ndryshimeve të papritura të temperaturës së lartë.
 • Pasi të keni bërë një banjë me baltë, mos u lani me sapunë ose xhel të tjerë dushi ose xhel dushi, në mënyrë që balta minerale të zhytet vërtet në lëkurë. Pas rreth 1-2 ditësh, mund të bëni një dush normal.

Adresat e kruese dhëmbësh balte në Nha Trang

Vendpushimi i burimeve të nxehtë Thap Ba

Adresa: 15 Ngoc Son, Ngoc Hiep, qyteti Nha Trang, Khanh Hoa Për herë të parë u shfaq që nga viti 2000, deri më tani, banja me baltë Nha Trang Thap Ba është ende një vend i frekuentuar nga vendasit dhe turistët.

përvojë-tam-bun-o-nha-trang-5

Adresa e banjës së baltës Thap Ba Nha Trang është rreth 7 km nga qendra e qytetit. Vizitorët mund të vijnë këtu me mjete të ndryshme si taksi, motoçikletë, autobus… Ka shumë lloje të banjës si banjë me baltë, banjë hidroterapie, sauna, banjë bimore… që vizitorët mund të zgjedhin.

Tham Khảo Thêm:  Mách bạn top 4 công thức làm nước sốt phô mai ngon bất bại | Tin Tức

Mud Bath Nha Trang I – Resort.

Adresa: Grupi 19, Hamlet Xuan Ngoc, Komuna Vinh Ngoc, Qyteti Nha Trang, Provinca Khanh Hoa

Nëse dëshironi të gjeni një banjë balte Nha Trang të kombinuar me turizmin turistik, I – Resort është destinacioni më i përshtatshëm për ju. Ky vend është ndërtuar dhe planifikuar larg ngutjes dhe nxitimit të qendrës, do t’ju duhen vetëm rreth 20 minuta për të shkuar me makinë deri në këtë vend.

Një banjë balte me njëqind vezë në Nha Trang.

Adresa: Bulevardi Nguyen Tat Thanh, rrethi Phuoc Dong, komuna Phuoc Trung, provincë Khanh Hoa

Ndodhet larg qendres se qytetit. 8 km nga Nha Trang, banja me baltë Hundred Egg është e famshme për shërbimin e saj të banjës me baltë minerale me banja unike në formë veze që shtrihen përgjatë shpatit të kodrës. Pamje panoramike nga lart, vezët janë të renditura të ndërthurura me gjelbërimin duke krijuar një pamje të bukur. Vizitorët këtu do të kenë zgjedhjen e dy llojeve të banjës, duke përfshirë banjën me baltë minerale dhe banjë me bimë.

përvojë-tam-bun-o-nha-trang-4

Banja me baltë Galina.

Adresa: Nr. 5 Hung Vuong, Loc Tho, Qyteti Nha Trang, Provinca Khanh Hoa

Banja me baltë Galina është banja më e vogël e baltës dhe gjithashtu e vetmja e vendosur në qendër të qytetit Nha Trang. Përvoja e banjës me baltë në Galina Mud Bath & Spa do të jetë jashtëzakonisht e përshtatshme për ata që të dy duan të udhëtojnë dhe duan të kombinojnë një banjë me baltë minerale.

Banja me baltë Galina është një shërbim i jashtëzakonshëm plotësues i Galina Hotel Nha Trang. Nëse jeni dikush që nuk keni shumë kohë ose nuk dëshironi të udhëtoni shumë larg qendrës, banja me baltë në Galina Nha Trang është zgjidhja më e mirë. Koha e shërbimit është gjithashtu jashtëzakonisht fleksibël dhe nuk është e kufizuar si vendet e tjera të banjës me baltë, kështu që vizitorët mund ta përjetojnë lirisht atë në çdo kohë.

Shihni më shumë: Udhëzues udhëtimi i vetë-mjaftueshëm për në Nha Trang

Më lart është përvoja e banjës me baltë në Nha Trang për ju. Eja dhe ndjeje

Rishikimi Mud Bath I turistik Nha Trang

Dhe me siguri duke ardhur në Nha Trang, ju keni njohur Thap Ba Mud Bath, I Resort Mud Bath, Hundred Egg Mud Bath, Galina Mud Bath. Po ashtu është, këto janë vendet e banjës së baltës në Nha Trang. Por me zhvillimin e fuqishëm të turizmit në Nha Trang, hapen vende të reja dhe banja të reja balte. Dhe veçanërisht mes tyre, zona e banjës me baltë në I resort Hon Tam u hap dhe shumë e kërkuar për shkak të veçorive të saj të veçanta!!!

Çfarë është e veçantë për banjën me baltë Hon Tam?

Po, është e lehtë të shihet pika e veçantë e këtij vendi. Nëse i kushtoni vëmendje, do ta shihni shumë qartë. Shumica e vendeve të mbetura të banjës së baltës ndodhen në qendër të Nha Trang dhe janë lehtësisht të arritshme me rrugë. Dhe Hon Tam Mud Bath do të jetë në ishull dhe ju duhet të udhëtoni me Cano ose me varkë për të lëvizur këtu. Kur dëgjon për formën e lëvizjes, e sheh se është ndryshe dhe më e veçantë se pjesa tjetër, apo jo???

tam-bun-i-resort-nha-trang-5

E vendosur në lindje të ishullit, zona e banjës së baltës është projektuar në mënyrë unike në modelin e fushave me tarraca, miqësore me natyrën, gjë që është një tipar i spikatur që krijon Hon Tam në gjirin Nha Trang. Do të shijoni ndjenjën e banjës me baltë në ishull si do të jetë??

Tham Khảo Thêm:  Hướng Dẫn đi leo Núi Chứa Chan ở Đồng Nai

Pyetje rreth banjës me baltë në Nha Trang

Megjithatë, disa nga pyetjet që kam shumë pyetje në lidhje me shërbimin e banjës me baltë në Hon Tam si:

1. A është balta e cilësisë së mirë?

2. Nga vjen balta???

3. E përdorni baltën e banjës përsëri dhe përsëri????

Epo nepermjet ketij artikulli do ti pergjigjem ketyre pyetjeve qe ta kuptoni me mire!!

1. A është balta e cilësisë së mirë?

Balta minerale e formuar nga ndryshimet gjeologjike, që rrjedh nga bimët ose toka, është një grup produktesh natyrore, të mjedisit. Normalisht, balta përmban rreth 50% argjilë, 35% minerale, 15% ujë dhe komponime organike. Kjo është një substancë gjysmë e lëngshme, e përbërë nga dheu, balta dhe argjila e marrë nga shtresat sedimentare të shkëmbinjve dhe mineraleve. Lëndët ushqyese dhe mineralet gjurmë në baltë përthithen lehtësisht nga lëkura, duke i sjellë lëmim lëkurës.

2. Nga vjen balta???

Balta minerale e Hon Tam Mud Bath është marrë nga natyra, djegur me gaz në temperaturë deri në 120 gradë Celsius.Balta pas ngrohjes inkubohet për zgjerim të pjesshëm dhe përzihet sipas teknologjisë zvicerane, përzihet në raport të caktuar me ujë të nxehtë mineral. Në veçanti, balta këtu ka mbajtje të nxehtësisë, mbajtje uji, plasticitet të përshtatshëm, konsistencë të lëmuar dhe ngjyrë të verdhë kremoze. Procesi i larjes së baltës në Hon Tam Hot Mineral Mud Bath është rreptësisht i mbrojtur dhe absolutisht i sigurt.

3. E përdorni baltën e banjës përsëri dhe përsëri????

Balta funksionon mirë vetëm kur përdoret për herë të parë. Sidomos kur përdoret një herë, balta nuk do të jetë në gjendjen e saj origjinale. Kështu që mund të jeni të sigurt duke parë ngjyrën e baltës, do të kuptoni se kjo baltë është baltë e papërpunuar. Dhe të jeni të sigurt se në çdo vend larje balte, jo vetëm në Hon Tam, çdo vend përdoret vetëm një herë, kështu që cilësia e baltës është plotësisht e garantuar!!

tam-bun-i-resort-nha-trang-2

Si të shkoni në banjën e baltës Hon Tam?

Për shkak se Hon Tam është një ishull, lëvizja këtu do të jetë më e vështirë se vendet në kontinent. Megjithatë, do t’ju japë një ndjenjë krejtësisht të re. Pra, mund t’i referoheni formularit të turneut ose njësive që shesin banjë balte + lëvizje.

 • Lloji 1: Merrni një turne të kombinuar me një banjë balte. Kontaktoni në 0911 932 526 dhe ne do t’ju këshillojmë në detaje
 • Lloji 2: Kalimi në Hon Tam, banjë balte e vetë-mjaftueshme
 • Paketa 1: 350k/personi duke përfshirë: zhyteni në vaskë të nxehtë me baltë minerale (vaskë çift, vaskë familjare) banjë bimore, relaksohuni në pishinë minerale dhe pishinë xhakuzi.
 • Paketa 2: 899k/personi duke përfshirë: paketë me banjë me baltë + turne ditor + bufe drekë.
 • Paketa 3: 1199k/personi duke përfshirë: paketë banjo me baltë + tur luksoz gjatë ditës.
 • Paketa 4: 1299k/personi duke përfshirë: paketë banje me baltë, shuplakë me pjata popullore në restorantin vietnamez, transport 2-drejtimësh Cano. paketë premium.

Zona e banjës së krimbit të mëndafshit është projektuar që të jetë e përshtatshme për vizitorët që të pushojnë dhe të argëtohen gjatë udhëtimit të tyre. U hap më 12 qershor 2019 dhe u njoh si zona më e madhe e larjes së baltës së ishullit në Vietnam. Ju nuk do të zhgënjeheni dhe ne jemi shumë të kënaqur t’ju mirëpresim në Hon Tam si dhe në qytetin Nha Trang

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Kinh Nghiệm Tắm Bùn ở Nha Trang từ ” DÂN BẢN ĐỊA” . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *