Kinh nghiệm du lịch Kỳ Co

Rate this post

Ky Co është një nga plazhet më të bukura në Vietnamin Qendror me një plazh të gjatë me rërë dhe ujë të bukur blu 2 ngjyrash, duke ardhur në Ky Co Do të përjetoni ndjenjën e sërfit në një varkë me shpejtësi, duke parë detin.Në ishullin madhështor Nhon Ly, ju mund të shihni të gjithë fshatin e peshkimit dhe të famshmin FLC Quy Nhon Resort nga larg. Eo Gio është edhe më i veçantë për shkak të Eo-s Një erë e re u shfaq një shteg i bukur për ecje në mes të vargmalit, me mijëra shkallë të ndërtuara me parmakë sigurie, të bukura dhe të spikatura me tulla të kuqe dhe të bardhë.
udhëtim-lich-ky-co-eo-gio

Përvoja e udhëtimit Ky Co Eo Gio e vetë-mjaftueshme nga A në Z

Përvoja e vetë-mjaftueshme e udhëtimit në çdo vend në përgjithësi ose Ky Co Eo Gio në veçanti, secili prej jush duhet të kuptojë plotësisht informacione si p.sh. në cilin muaj duhet të udhëtoni në Ky Co Eo Gio? Së pari duhet të shkoni te Ky Co ose në fillim në Eo Gio. Si të udhëtoni nga Quy Nhon në Ky Co Eo Gio. Çfarë ushqimesh duhet të hani kur vini në Ky Co Eo Gio? Orari i udhëtimit Ky Co Eo Gio… këtyre gjërave duhet t’u referoheni në detaje përpara se të filloni udhëtimin tuaj.

Si të shkoni në Ky Co nga Quy Nhon

Ky Co është rreth 25-30 km nga qendra e qytetit Quy Nhon, rruga është gjithashtu shumë e bukur, e gjerë dhe e hapur, kështu që ju mund të zgjidhni çdo mjet transporti nga motoçikletat, makinat, taksitë ose të merrni turneun Ky Co Eo Gio. Por për shkak se moti në Quy Nhon gjatë verës është mjaft i ashpër, duhet të konsideroni të udhëtoni me makinë ose taksi, shumë të përshtatshme për grupe prej 4 ose 7 personash, veçanërisht familjet me të moshuar ose të rinj.

bai-ky-co-11

Si të lëvizni në plazhin Ky Co

Për të lëvizur në plazhin Ky Co, ju zgjidhni 1 nga 2 opsionet: Me rrugë ose me kanoe, konkretisht:

Lëvizja në plazhin Ky Co me rrugë

Me këtë opsion, ju duhet të kaloni në portën e zonës turistike Hoang Dat, njësia e ndërtimit dhe menaxhimit të zonës së plazhit Ky Co. Nga portali mund të zgjidhni 1 nga 2 mënyrat:

 • Duke udhëtuar vetë me rrugë deri në majën e malit, rruga nuk është shumë e vështirë, ndaj nuk duhet të shqetësoheni shumë. Pastaj nga maja e malit, për shkak se rruga është shumë e pjerrët, është e domosdoshme që të udhëtoni me automjetin e transfertës së kompanisë Hoang Dat. Çmimi i biletës: 100 mijë / person / vajtje-ardhje.
 • Udhëtoni me tramvajin e kompanisë nga fundi i malit. Ata do t’ju çojnë në majë dhe më pas ju duhet të zbrisni në plazhin Ky Co me autobus. Çmimi i biletës është 200 mijë / person / vajtje-ardhje.

>>> Shih më shumë: Si të shkoni në Ky Co nga Quy Nhon

Lëvizni në plazhin Ky Co me kanoe

Ky është opsioni ku duhet të blini një turne në grup nga kompanitë (pikërisht një restorant, sepse shumica e shërbimeve të udhëtimit këtu bëhen nga individë. Ata blejnë kano për të sjellë mysafirë në Ky Co dhe dong. gjithashtu hapën një restorant për të shërbyer turistë) për të shkuar në plazhin Ky Co. Sigurisht, nëse shkoni në një grup të madh, mund të merrni me qira një kanoe për më shumë liri në lëvizje.

Tham Khảo Thêm:  Bắc Ninh những nơi chứa trọn vẹn những kiến trúc cổ xưa mà bạn đừng nên bỏ lỡ! | Tin Tức

Për të blerë këtë turne, ju duhet të lëvizni në skelë pranë Eo Gio ose skelë në anën e fshatit të peshkimit ku ndodhet një statujë e Ba Quan Am Budës. Në fakt, sapo hyni nga autostrada 19B për të hyrë në zonën e FLC për të shkuar në Ky Co, ka shumë njerëz që vrapojnë pas jush për t’ju pyetur dhe udhëzuar se si të shkoni në Ky Co me kanoe. Nëse nuk ka njeri, thjesht kërkoni rrugën për në skelë në fshatin e peshkimit për të shkuar në Ky Co dhe ata do t’ju thonë.

SHËNIM: Kjo është diçka që duhet ta keni veçanërisht parasysh.hi. Kanoet nuk janë gjithmonë të disponueshme në plazhin Ky Co. Sidomos në sezonin e shirave, deti është shumë i trazuar, kështu që është shumë e rrallë të ndjekësh rrugën me kanoe. Edhe në verë, në sezonin e pikut, nëse hasni një ditë të vështirë, nuk do të mund të dilni jashtë. Prandaj mos harroni t’i telefononi ose t’i pyesni me kujdes përpara se të shkoni.hihi

Çfarë ka Ky Co?

Ky Co është një nga plazhet “hot” të Quy Nhon. Eo Gio dhe Ky Co janë mjaft afër njëri-tjetrit, kështu që nëse keni qenë në Eo Gio, pse të mos vizitoni Ky Co, një ishull që ndodhet jo shumë larg nga kontinenti. Ju mund të udhëtoni me varkë ose kanoe ndërmjet këtyre dy vendeve, zgjat vetëm 15-35 minuta. Në Ky Co, ju jeni sikur jetoni në zemër të natyrës primitive, me gatime nga prodhimet e detit vendas, kuzhina nuk është shumë pickuese por është shumë e shijshme dhe ushqyese. Sepse ky është një destinacion turistik krejtësisht natyror, më pak i prekur nga dora e njeriut.

bai-ky-co-1

Për shkak se është një destinacion turistik në zhvillim, materiali nuk është i përsosur, nëse kaloni pas mesditës ose natës vonë, nuk do të shijoni bukurinë e këtij vendi. Ju duhet të shkoni në Eo Gio herët në mëngjes me motoçikletë për të qenë në gjendje të shikoni lindjen e diellit kur shkoni në urën Thi Nai (Nhon Hoi), kjo është ura më e gjatë që kalon detin në Vietnam që lidh kontinentin me ishullin. Pasi të keni kaluar një periudhë vizitash në Eo Gio, është gjithashtu koha për të gjetur një vend ideal në këtë komunë Nhon Ly për t’u rimbushur për një ditë aktive.

Çfarë është e bukur për Eo Gio Quy Nhon?

Eo Gio është një destinacion i ri turistik që vizitorët në Quy Nhon duan të vizitojnë. Emri Eo Gio e ka origjinën nga forma gjeografike e kësaj zone, duke qëndruar nga shkëmbinjtë përreth duke parë poshtë, do të shihni një ngushticë të vogël të mbuluar nga dy vargmale si një përqafim që përqafon plazhin e bukur.këtu.

Eo Gio është i egër dhe madhështor, jo inferior ndaj asnjë deti në Vietnamin Qendror. Eo Gio është si një mrekulli e vendosur mes maleve shkëmbore, të cilat duhet të mësosh dhe eksplorosh për të arritur atje. Sapo të arrini atje, do të filloni Ah! Oh! pranë ujit jashtëzakonisht të pastër blu, pranë shkëmbinjve të lartë shkëmborë me forma të çuditshme që përqafojnë gjithë detin, me ndjenjën e shtrirjes mbi shkëmbinj, duke dëgjuar erën e detit që fryn në vesh, qetësia është e papërshkrueshme.

eo-gio-quy-nhon-3

Udhëzues për të shkuar në Ky Co Eo Gio 1 ditë

Pas mëngjesit, filluam të lëviznim në Nhon Ly për të shkuar në Ky Co. Ju mund të blini një biletë kanoe, duhen rreth 15 minuta me kanoe për të arritur në ishull. Vini re se udhëtimin mund ta ndiqni edhe në drejtim të kundërt, pra të shkoni në Ky Co fillimisht, të argëtoheni dhe më pas të shkoni në Eo Gio pasdite për të bërë check-in. Sido që të jetë është e përshtatshme sepse këto dy vende turistike Quy Nhon janë shumë afër njëra-tjetrës.

Tham Khảo Thêm:  Check- in Phúc Long uống trà ngon vị đậm đà nguyên bản | Tin Tức

Nga plazhi Ky Co, do t’ju çojnë me kanoe rreth disa pikave pranë plazhit Ky Co përpara se të ndaloni në plazhin e Pineapple për të parë koralet. Për të garantuar sigurinë, çdo personi i jepet një syze zhytjeje, një xhaketë shpëtimi për të shijuar lojën në oqean. Koralet këtu nuk janë shumë, por janë mjaft të bukura, me shumë ngjyra të ndryshme dhe rreth e rrotull ka shkopinj peshqish.

Pas kësaj, vizitorët duhet të lëvizin nga kontinenti për të ngrënë drekë në një restorant me shumë pjata të freskëta deti, të pasura me shije bregdetare.

Përveç kësaj, nëse nuk keni pasur kurrë përvojën për të shkuar në Ky Co Eo Gio, mund të zgjidhni turnetë 1-ditore Ky Co – Eo Gio që shiten shumë në agjencitë e udhëtimit në Quy Nhon. Ky Co – Eo Gio Tour ju lejon gjithashtu të shijoni ndjenjën e zhytjes për të parë koralet e bukura shumëngjyrëshe në plazhin Bai Dua, të luani lojëra në ujë ose të shijoni pjatat e freskëta të detit që rrihen nga fshatarët e peshkimit. të kapur në të njëjtën ditë dhe të përpunuara në stilin “pas ngrënies, harro rrugën për në shtëpi”.

Përveç kësaj, Ky Co – Eo Gio turne 1 ditor Ju gjithashtu do të admironi madhështinë e Eo Gio, një nga ngushticat më të bukura në Vietnam sot, Eo Gio njihet edhe si “Vendi për të parë perëndimin më të bukur të diellit në Vietnam”. Jug”, kështu që duke udhëtuar për në Quy Nhon nuk mund të injoroni Eo Gio.

Itinerari i turneut 1 ditor Ky Co – Eo Gio

MËNGJES:

07:30: Makina dhe guida turistike do t’ju marrin në pikën e takimit në qytetin Quy Nhon, nisen për në Nhon Ly.

Kalimi i urës Thi Nai – Ura përshkon detin me një gjatësi prej 2.5 km. Këtu mund të ndaloni për të bërë fotografi, të admironi detin blu përreth, të shihni skenat idilike si skena e peshkatarëve që hedhin rrjetat për të kapur peshk. Dëgjoni udhëzuesin që tregon për betejat tragjike detare midis Champa dhe Dai Viet, midis Tay Son dhe Nguyen (Nguyen Anh) për më shumë se 5 shekuj.

08h20: Ju hipni në një kanoe për në Ky Co Beach – Një plazh i pacenuar dhe i pastër. Aktualisht, Ky Co është pajisur dhe investuar në infrastrukturë shtesë si kasolle me gjethe për pushuesit, tualete moderne, dhoma zhveshjeje, apo ura si pika ideale fotografike… Bien Ky Co është jashtëzakonisht e qartë blu, valë të lehta dhe rërë e imët e artë do me siguri kënaq turistët që e duan notin.

bai-ky-co-12

Përveç kësaj, nëse doni të zbuloni më shumë bukuri të Ky Co, ju lutemi pyesni guidat tona turistike që t’ju udhëzojnë në ujëvarat, liqenet e ujërave të ëmbla, veçanërisht Urën e Dashurisë (Cau Yen) falas për të sjellë fotot tuaja. Imazhi i bukur virtual i drejtpërdrejtë.

Ju gjithashtu mund të merrni pjesë në lojëra plazhi me pagesë në Ky Co si fluturim me parashutë, ski jet, ecje nën det, etj.

LISTA E ÇMIMEVE TË SHËRBIMEVE TË LOJËS NË KY CO:

Ecja nën det për të parë koralet: 1,000,000 VND/personi/20 minuta + Bëni foto (15 foto). Shikoni detajet dhe fotot këtu

Not me snokeling: 250,000 VND/personi/kohë

 • Snorkeling për të parë koralin + Bëni fotografi: 700,000 VND/person/30 minuta
 • Water Moto – Jestky (15 minuta: 600,000 VND)
 • Kanoe që tërheq një parashutë – Parashutë e vetme: 600,000 VND/rrumbullakët/person
 • Parashutë tërheqëse kanoe – Parashutë dyshe: 900,000 VND/rrumbullakët/2 persona
 • Kanoe që tërheq banane noton: 800,000 VND/10 minuta/ Rreth 6 persona
 • Ski ujor – 800,000 VND/10 minuta
 • Kajak: 300,000 VND/60 minuta
 • Xhirimet nën det: 500,000 VND
 • Shihni koralet me varkë me fund xhami: 60,000 VND/person/15 minuta
Tham Khảo Thêm:  Biến hóa gà thành 6 món cực ngon mà lại đơn giản | Tin Tức
Shënim:
 • Të gjitha lojërat në det kanë teknikë për t’i udhëhequr mysafirët për të marrë pjesë
 • Ju vishni veshje mbrojtëse dhe ndiqni udhëzimet e teknikut udhëzues

Më pas, Cano ju vazhdon në Coral Beach (Pineapple Beach) duke u zhytur për të parë shkëmbinjtë koralorë natyrorë dhe qindra peshq shumëngjyrësh.

Nëse moti është i mirë dhe gjendja e bojës është e mjaftueshme, ju do të jeni në gjendje të merrni pjesë në lojëra të tilla si bombat e mjellmave, kafshët që kërcejnë falas në shkëmbinj koral.

Shënim: Në shkëmb mund të merrni pjesë në disa aktivitete si:
 • Fluturim me banane (vlejnë tarifa)
 • Varkë e shportës me fund xhami (pagesë shtesë)
 • Motoçikletë uji me shpejtësi super (paguhen)

MEDITE:

11:45: Kthehuni në kontinent, bëni një banjë me ujë të freskët, ndërroni rrobat, më pas hani drekë me ushqime të freskëta deti që sapo janë kapur nga njerëzit e fshatit të peshkimit për t’i përpunuar që t’i shijoni.

Menuja e drekës në turneun Ky Co – Eo Gio:
 • Supë me alga deti me karkaleca deti
 • Sallatë kërmilli e përzier me spinaq / Kërmijtë e zier në avull
 • Kallamar i freskët i zier në avull me xhenxhefil
 • Gocë deti të pjekura në skarë me yndyrë qepë
 • Karkaleca tigër në avull me gjethe pandan
 • Qull me ushqim deti
 • Oriz i skuqur me peshk të kripur / kripë djegës
 • Sallatë speciale me alga deti
 • Peshk deti i zier me avull i mbështjellë me letër orizi + salcë peshku i kalitur / Peshk Nhon Ly Day i gatuar mirë + banane + vermiçeli i freskët
 • Ëmbëlsirë: Fruta, çaj i ftohtë, peshqir i ftohtë

(Menyja mund të ndryshohet në varësi të situatës së motit dhe kërkesës tuaj)

Pas drekës, mund të pushoni në restorant për rehati

PADSDE:

Ora 14:00: Vazhdoni turneun në Eo Gio – ku peizazhi i egër dhe madhështor krijohet nga malet e larta shkëmbore, dredha-dredha duke përqafuar plazhin plot me shkëmbinj dhe ujë, duke formuar një ngushticë të mrekullueshme. E bukur. Duke qëndruar në Eo Gio, duke parë në distancë, ju admironi detin e gjerë, njerëzit e mahnitur.

15:10: Guida turistike i çon mysafirët për të vizituar Ngoc Hoa Vihara që ndodhet pranë Eo Gio. Këtu, ju mund të admironi statujën më të gjatë të Budës binjake të Quan Am në Vietnam, të shijoni peizazhin paqësor në derën e Budës.

eo-gio-quy-nhon-2

16:20: Kthimi në Quy Nhon, makina dhe guida turistike ju çojnë për të vizituar Dunat e rërës Phuong Mai, një parajsë me rërë të bardhë nën qiellin blu dhe detin në distancë. Vizitorët mund të pushojnë në ajrin qendror të rajonit qendror, por po aq të egër dhe paqësor. Këtu, vizitorët jo vetëm që mund të bëjnë fotografi për veten e tyre, por edhe të marrin pjesë në aktivitete interesante të sandboarding.

Çmimi i turneut është rreth 750,000 VND / person, sa më shumë të shkoni, aq më i lirë është. Sidomos, turnet Ky Co Eo Gio në Quy Nhon janë shumë të njohura me programet e zbritjeve. Prandaj, mos hezitoni të rezervoni vetes një turne për të eksploruar oqeanin e Vietnamit Qendror.

Video e udhëtimit Ky Co Eo Gio 1 Ditore

Nëse vini në Quy Nhon pa shkuar në Ky Co Eo Gio, do të humbisni gjysmën e lojës. Rezervoni një turne me mua menjëherë dhe ndjeni atë.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Kinh nghiệm du lịch Kỳ Co . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *