Kinh nghiệm đi du lịch Kỳ Co – Eo Gió

Rate this post

A keni udhëtuar ndonjëherë në Quy Nhon? Ju keni mësuar për përvojën e shkuarjes në Ky Co – Eo Gio – Hon Kho. Nëse vërtet nuk keni asnjë informacion për këto 3 pika ose nuk keni përvojë për të shkuar në këto 3 destinacionet turistike më të nxehta Quy Nhon, duket se nuk dëshironi të udhëtoni në Quy Nhon.

Eo Gio – Një kryevepër natyrore malesh, shkëmbinjtë dhe deti. Ky Co – Plazhi më i bukur në Binh Dinh. Ishulli Hon Kho, më saktë, i gjithë fshati i peshkimit Nhon Hai – një fshat i qetë peshkimi i Hoang So. Këto 3 destinacione turistike në Quy Nhon janë shndërruar në një “treshe perfekte” që i bën gjithmonë shumë turistë të dëshirojnë të shkelin këmbën. Dhe një udhëtim në Binh Dinh, është e pamundur të injorosh këto 3 destinacione të mrekullueshme.

Ku është Ky Co – Eo Gio – Hon Kho?

Ku është Ky Co?

Së pari, duhet të dini se ku ndodhet ky ishull, apo jo? – Quy Nhon dhe Ky Co janë dy vende shumë të afërta, konkretisht Ky Co është rreth 25 km nga Quy Nhon, në komunën Nhon Ly, City. Pyetje Nhon. Për shkak se është një ishull i vogël, rreth Ky Co është i mbuluar me bukur “deti blu, rërë e bardhë, e mbuluar me diell të artë”, nuk është e ekzagjeruar të mendosh se Ky Co është “Maldives” Quy Nhon. Aktualisht, Ky Co është një nga destinacionet që zgjedhin turistët.

di-ky-co-eo-gio-hon-kho-7

Ku është Hon Kho?

Ishulli Hon Kho, i njohur gjithashtu si ishulli Hon Kho, i gjithë fshati i peshkimit të Nhon Hai ndodhet në një popullsi prej 32 ishujsh pranë bregut të provincës Binh Dinh, rreth 19 km nga qyteti Quy Nhon.Ishulli Hon Kho është një destinacion tërheqës që të rinjtë që e duan udhëtimin në shpinë nuk mund ta injorojnë. Përveç bukurisë së egër, fshatare me detin blu të pastër, Hon Kho është gjithashtu “varësues” për vizitorët me pjatat e freskëta të detit dhe zhytjet me koral jashtëzakonisht interesante!

>>> Shih më shumë: Ku të hani në Quy Nhon

Ku ndodhet Eo Gio?

Eo Gio i përket zonës 3, fshati Ly Luong, komuna ishullore Nhon Ly, qyteti Quy Nhon, .Eo Gio i përket zonës. zona 3, Komuna Nhon Ly, qyteti Quy Nhon, dashuri Binh Dinh. Era po gënjen Rreth 20 km në verilindje të qendrës së qytetit Quy Nhon Është një ngushticë blu e bukur, në formë harku, e rrethuar nga male të larta shkëmbore. Nuk e di se kur apo nga admirimi i peizazhit të bukur të fotografëve dhe turistëve kur vizitojnë këtu, por vendi Eo Gio – është “çmuar” si vendi me lindjen më të bukur të diellit në Vietnam.Mashkull.

Çfarë ka Ky Co – Eo Gio – Hon Kho?

Cili është beli i erës?

Eo Gio konsiderohet si një “kryevepër e Krijuesit”, mahnitëse e bukur përballë oqeanit të gjerë që Nëna Natyrë i ka dhënë tokës së Binh Dinh. Ndoshta, Eo Gio nuk është aq i famshëm sa “të afërmit afër dhe larg” në Phu Yen, Ly Son, Phu Quoc … por Eo Gio Quy Nhon mjafton për t’i bërë vizitorët të ndihen të shqetësuar përpara bukurisë së egër këtu. Dhe për të arritur në Eo Gio në Quy Nhon, vizitorët do të përjetojnë gjithashtu rrugë të bukura ekstatike, skena jo më pak të bukura në vendet e huaja.

Tham Khảo Thêm:  Cách chế biến món chân gà sốt thái mix cóc non, khô bò siêu ngon | Tin Tức

di-ky-co-eo-gio-hon-kho-3

Çfarë ka Ky Co?

Ky Co Quy Nhon konsiderohet plazhi më i bukur në Binh Dinh. Edhe pse plazhi Ky Co nuk është aq i famshëm sa plazhi Da Nang, plazhi Phu Yen, apo plazhet në Nha Trang, plazhi Ky Co ende pranon zgjedhjen e shumë turistëve. Ky Co Quy Nhon Posedon ujin e pastër të detit me gjelbërim xhade, plazhin e gjerë, rërën e bardhë simpatike dhe shkëmbinj nënujorë koralorë shumëngjyrësh, forma… Ky Co është një nga destinacionet që nuk duhet humbur kur udhëtoni. Kalendari Binh Dinh.

Çfarë ka Hon Kho?

Hon Kho është plot me male shkëmbore, me shkëmbinj që dalin në det dhe plazhe të bukura, të egra, por simpatike me rërë të bardhë. Ishulli Hon Khong nuk ka pemë të mëdha, nuk ka dyqane shërbimi, por ka një tërheqje të çuditshme për turistët. Ndoshta për shkak të bukurisë veçanërisht të egër dhe unike të Hon Kho.

Ishulli Hon Kho është një ishull i veçantë nga kontinenti i rrethuar nga male dhe deti.. Në ishullin Hon Kho, nuk ka rreshta pemësh të gjelbra kokosi, nuk ka pemë të mëdha të vjetra, as një ishull të zënë, por krejt e kundërta. Ishulli Hon Kho nuk ka pemë, nuk ka dyqane shërbimesh turistike ose me popullsi të dendur.

Shkoni Si është Ky Co – Eo Gio – Hon Kho?

Lëvizja në Quy Nhon: Për të udhëtuar Ky Co – Eo Gio – Hon Kho të gjithë Duhet të marrë Quy Nhon si një moment historik dhe natyrisht ju duhet të qëndroni gjatë natës në Quy Nhon, nëse keni mundësi, ju lutemi merrni pak kohë për të ecur rreth Quy Nhon.

Udhëzues për Eo Gio nga Quy Nhon

Nga qyteti Quy Nhon, ju hipni në një motoçikletë dhe lëvizni drejt Eo Gio (Nhon Ly) shumë herët për të parë lindjen e diellit. Gjatë rrugës do të kaloni urën Thi Nai (Nhon Hoi), kjo është ura më e gjatë që kalon detin në Vietnam që lidh qytetin Quy Nhon me gadishullin Nhon Ly. Rruga për në Eo Gio, Nhon Ly është mjaft e bukur sepse është investuar dhe ndërtuar, duhet rreth gjysmë ore për të qenë në zonën Eo Gio, rreth 20 km e gjatë.

Udhëzues për Ky Co nga Quy Nhon

Nga Quy Nhon në Ky Co: Nga qyteti Quy Nhon, ai nget një motoçikletë dhe lëviz në drejtim të Eo Gio – Nhon Ly. Së pari, duhet të kaloni urën Thi Nai, kjo urë njihet si ura më e gjatë e detit në Vietnam. Nëse nuk e duroni dot diellin e nxehtë në Quy Nhon gjatë verës, jepni përparësi thirrjes së një taksi.

Në urë, shpejtësia e erës është mjaft e fortë dhe rreth orës 8-9 të mëngjesit e tutje, dielli fillon të shkëlqejë, kështu që shkoni sa më herët. Shkoni me dikë që ka një dorezë të fortë!Më pas, pasi shkojmë deri në urën Thi Nai, vazhdojmë të ndjekim rrugën 639 për të arritur në kryqëzimin Nhon Hoi, takojmë një rrethrrotullim, më pas kthehemi majtas dhe vazhdojmë drejt.

Një veçori e vogël për ju për t’u siguruar që jeni në rrugën e duhur, ne do të kalojmë pranë Zonës Ekonomike FLC – SAFARI PARK. Mund të bëni një ndalesë të shkurtër për të parë parkun dhe nëse dëshironi, kontrolloni!

Pasi të kemi përfunduar hapat e mësipërm, do të kalojmë në një hap më “të vështirë”, që është kalimi i rrugës malore me shpate të rrezikshme dhe qoshe të rrezikshme shkëmbore. Kështu që mbani duart në timon dhe ngasni me kujdes!

Tham Khảo Thêm:  Cách làm bò lúc lắc chuẩn tinh hoa ẩm thực châu Âu | Tin Tức

di-ky-co-eo-gio-hon-kho-2

Eksploroni Ky Co me Shuttle Bus

Nëse dëshironi të shkoni në Ky Co në mënyrë të sigurt, ne do të ndalojmë, do të parkojmë makinën në parking dhe do të lëvizim në Ky Co me autobusin e autobusit të resortit. Tarifa është 60,000 VND/person si për vajtje-ardhje ashtu edhe për vajtje-ardhje.

Zbuloni Ky Co nga Canoe

Përveç kësaj, ju mund ta pushtoni këtë ishull parajsor duke marrë një kanoe me shpejtësi të madhe përtej detit për të arritur më shpejt në Ky Co. Në fakt, për sa kohë që ai shkoi në autostradën 19B për të hyrë në zonën e FLC, shumë njerëz vrapuan pas tij për ta pyetur dhe udhëzuar se si të shkonte në Ky Co me kanoe. Përveç kësaj, një avantazh i të shkuarit me kanoe është se ju mund të shihni koralet nën detin e pastër.

Çmimi për marrjen me qira të një kanoe për një grup është rreth 150k/person, për një grup prej 10 personash është 130k/person.

Udhëzues për Hon Kho nga Quy Nhon

Nga qendra Quy Nhon, vizitorët mund të marrin një makinë nëpër urën Thi Nai, të kalojnë nëpër zonën ekonomike Nhon Hoi për disa kilometra të tjera, vizitorët do të mbërrijnë në komunën e ishullit Nhon Hai të qytetit Ho Chi Minh. Pyetje Nhon. Duke ardhur këtu, turistët marrin me qira varka nga punonjësit e shërbimit atje për të shkuar në ishullin Hon Kho. Nëse dëshironi ta bëni udhëtimin tuaj më interesant, mund të lëvizni në ishull me varkë me shportë.

Nga fshati i peshkimit Nhon Hai, Quy Nhon, duhet të marrësh me qira një varkë ose varkë për rreth 200,000 VND, duhen rreth 10-15 minuta për të shkuar në ishullin Hon Kho (vini re sa më e mbushur me njerëz të jetë bileta, aq më i lirë është çmimi i biletës).

di-ky-co-eo-gio-hon-kho-6

Duhet të shkojë Ky Co – Eo Gio – Hon Kho në çfarë ore?

Sipas shumicës së njerëzve që kanë ardhur për të shijuar Ky Co – Eo Gio – Hon Kho Shkoni herët në mëngjes, rreth 5-6 e mëngjesit është më e bukura. Vetëm të udhëtosh, të thithësh ajrin e mëngjesit herët, të shikosh lindjen e diellit, plus të jesh i dashur nga kalimtarët, nuk ka asgjë më të mirë.

Shënim i vogël për ju: Koha ideale për të udhëtuar në Eo Gio – Ky Co është nga prilli në shtator, sepse kjo është koha kur ka pak stuhi dhe shtrati i detit është hermetik.

Orari i zbulimit Ky Co – Eo Gio – Hon Kho 1 ditë

  • Rreth orës 6 të mëngjesit nisemi në qendër të qytetit për t’u nisur për në Nhon Hai Kalimi i urës Thi Nai – Ura përtej detit me një gjatësi prej 2.5 km. Shkoni në autostradën 19B për të hyrë në zonën e FLC, ka shumë njerëz që bëjnë thirrje për kanoe
  • Lundrimi me kano nëpër plazhin Ky Co me dallgë të lehta dhe rërë të hollë të artë mund të kënaqë këdo që pëlqen të notojë. Përveç kësaj, ju mund të shkoni në ujëvarat, liqenet e ujërave të ëmbla, Ura e Dashurisë (Cau Yen) për të bërë fotografi për t’u regjistruar.
  • Pas kësaj, kanoe vazhdon t’ju çojë në ishullin Hon Kho, i cili është i famshëm për rrugën e tij të bukur detare, plazhin blu të pastër dhe urën rreth malit.
  • Në Hon Kho Coral Beach, ju mund të eksploroni botën emocionuese të oqeanit me aktivitetet e shikimit të shkëmbinjve koralorë, peshqit shumëngjyrësh detarë me syze zhytjeje, xhaketa shpëtimi. Për më tepër, këtu mund të merrni pjesë në lojëra motorike me ujë, noton unike me banane.
  • Mesdita: Kthimi në kontinent, banjë me ujë të freskët dhe ndërrim. pastaj hani drekë me ushqim deti të freskët në fshatin e peshkimit.
  • Pasdite: Vazhdoni turin e vizitës në Eo Gio – ku peizazhi i egër dhe madhështor krijohet nga malet e larta shkëmbore, gjarpëruese duke përqafuar plazhin plot me shkëmbinj dhe ujë, duke formuar një ngushticë. e mrekullueshme.
  • Rreth orës 17: Kthimi në Quy Nhon. Rrugës, ju mund të ndaleni nga dunat e rërës Phuong Mai, një parajsë me rërë të bardhë nën qiellin blu dhe detin në distancë.
  • Përfundoni udhëtimin për të eksploruar 2 ishuj Quy Nhon në 1 ditë: Hon Kho – Ky Co – Eo Gio.
Tham Khảo Thêm:  Những Lễ Hội Cuối Năm Tại Vinwonders Cả Nước Bạn Không Thể Bỏ Qua

Rishikimi Hon Kho – Ky Co – Eo Gio

Rishikimi Ky Co Quy Nhon

Duhen rreth 40 minuta nga Quy Nhon në Ky Co, kështu që pas një udhëtimi të gjatë, ndiheni mjaft të lodhur, apo jo? Më pas, uluni dhe pushoni për pak në rërën e bardhë të imët dhe shijoni specialitetet 1 0 – 2 si petët e orizit të zier me avull, karkaleca, kallamar, kërmij, peshk etj. që ka vetëm Ky Co.

Një gjë tjetër që dua të përjetoni në Ky Co është të shikoni lindjen e diellit në det këtu. Zgjimi herët në mëngjes në një vend të largët, të mbushur me qepalla të trasha është një kufi i qartë vese i përzier me rrezet e diellit të mëngjesit, që ndoshta do ta ndihmojë atë të largojë brengat e përditshmërisë. Duke i kthyer sytë nga deti i paanë blu, duke rrotulluar disa herë me erën e butë nga qielli i pastër blu, natyra e Ky Co Ky është si një nënë e butë që përqafon fëmijët e saj duke luajtur me rërën karakteristike të artë. Po, sa më shumë shkojmë, aq më shumë biem në dashuri me peizazhet e mrekullueshme natyrore këtu

di-ky-co-eo-gio-hon-kho-8

A e shikon? Para syve tanë po shfaqet parajsa, kaq i bukur. Uji i detit është blu i kaltër i përzier me qiellin e pamasë blu dhe dielli i artë është i ngjeshur në sfondin madhështor malor, a nuk është mirë të zhytesh në atë ujë?

Në Ky Co, ju gjithashtu mund të rezervoni një shërbim paketë nga pronari i anijes. Ata do të përgatisin ushqime deti të shijshme dhe të gatshme për t’i sjellë në plazh, në mënyrë që të shijoni lehtësisht drekën në peizazhin e egër dhe simpatik.

Rishikoni Eo Gio

Karakteristika e Eo Gios duhet përmendur se është shkëmbi. Shkëmbinj të ndërthurur me valë, duke krijuar një pikturë unike me bojëra uji. Duke qëndruar nga lart, do të shihni shumë shkëmbinj me shumë forma të ndryshme interesante:

Pasi të keni ardhur në Eo Gio, mos harroni të regjistroheni në shkallët e gjata që bien në sy, si Muri i Madh i Quy Nhon. Shtegu rrotullohet rreth shkëmbinjve, të ndërtuar me parmakë të fortë me tulla të kuqe. Ky është vendi ideal për të zmadhuar dhe për të parë Eo Gio.

Rishikimi Hon Kho

Hon Kho Deti është shumë i bukur dhe i kthjellët, por ndërgjegjësimi i vizitorëve nuk është ende aty. Është gjithashtu mjaft plehra, kështu që është pak e pistë për t’u ngrënë. Rekomandoni rritjen e ndërgjegjësimit, pjesa tjetër është në rregull

Plus është ishulli Hon Kho Nuk ka pemë, është mjaft diell, mos harroni të merrni krem ​​kundër diellit

Ishulli Hon Kho Ky është një peizazh i bukur i egër. Midis daljeve shkëmbore që dalin në det janë shumë plazhe të lëmuara me rërë

Në përgjithësi, duhet të provoni të mbani një çantë shpine për të përjetuar një herë Hon Kho. Do të ndjeni ajrin e pastër dhe detin blu të pastër dhe shkëmbinjtë koralorë të shkëlqyer.

di-ky-co-eo-gio-hon-kho-1

A e shikon?Hon Kho – Ky Co – Eo Gio shume e bukur apo jo? Dhe me siguri nuk duhet të shqetësoheni më për gjërat që duhen përgatitur, apo jo? Shpresoj se informacioni që ju thashë do t’ju ndihmojë të keni një udhëtim Hon Kho – Ky Co – Eo Gio E përkryer për ditët në vijim! Pershendetje!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Kinh nghiệm đi du lịch Kỳ Co – Eo Gió . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *