HƯỚNG DẪN đi phượt Đảo Thạnh An – Cần Giờ

Rate this post

Thanh An Island ose Thanh An Komuna është e vetmja komunë ishullore e qytetit Ho Chi Minh. Ishulli Thanh An ndodhet rreth 80 km në juglindje të qendrës së qytetit. Ky vend nuk është një zonë turistike, por është një destinacion ideal për ata që e duan thjeshtësinë fshatare të lumit. Këtë fundjavë, nëse doni të “ikni” nga ngutja e qytetit, ejani në ishullin Thanh An.

Çfarë ka Thanh An Island?

Ishulli Thanh An nuk është i famshëm për ushqimin e tij të shijshëm ose peizazhin e bukur si shumë ishuj të tjerë, por Thanh An ofron bukurinë e tij të një komune ishullore paqësore, të përshtatshme për ata që duan të gjejnë një vend për të vizituar. Atmosfera është e qetë, e freskët, larg smogut dhe zhurmës së qytetit. Çfarë po prisni, paketoni valixhet dhe shkoniPershendetje te gjitheve. Një arratisje e shkurtër nga qyteti. Jo Vung Tau, unë zgjedh Thanh An, 80 km nga SG. I përshtatshëm për ata që duan të ndryshojnë erën. Jo i përshtatshëm për resorte luksoze.

huong-dan-di-dao-thanh-an-can-gio-5

Udhëzues për Thanh An Island nga Ho Chi Minh

Për të shkuar në ishullin Thanh An, mund të merrni një motoçikletë, makinë private ose autobus;

Shkuarja në Thanh An Island me autobus:

Nga Ben Thanh, ju merrni makinën 20 në stacionin e fundit që do të jetë traget Binh Khanh. Nëpërmjet tragetit, ju vazhdoni me autobusin 90 për në Can Thanh (mos harroni t’i thoni shoferit të ndalojë në skelë). Të dyja këto linja autobusësh janë të subvencionuara, duke lëvizur shumë herë në ditë nga mëngjesi në mbrëmje, kështu që është shumë fleksibël për ju të lëvizni. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të merrni autobusin 75, nga Ben Thanh në Can Thanh direkt. Megjithatë, ky është një autobus jo i subvencionuar dhe ka shumë pak udhëtime në ditë.

Duke mbërritur në skelën Can Thanh, duhen vetëm rreth 45 minuta me varkë për të arritur në komunën e ishullit Thanh An. Treni shkon vetëm disa herë në ditë, kështu që ju duhet të llogarisni kohën e udhëtimit në mënyrë që të jetë e arsyeshme.

Shkuarja në ishullin Thanh An me motoçikletë:

Thjesht shkoni direkt përgjatë rrugës Huynh Tan Phat, Distrikti 7, dhe do të takoni çmimin e skelës së trageteve Binh Khanh: 5500/person + makinë, (traget i trashë në orën 5 të mëngjesit).Kaloni tragetin për në Can Gio, shkoni rreth 50 km në rrugën Rung Sac. Shënim, Kjo rrugë dikur ka qenë pak e shëmtuar me shumë gropa, dhe natën nuk ka drita (tani rruga është bërë dhe riparuar mjaft bukur).

Duke ardhur këtu, ju mund të pyesni vendasit për rrugën për në skelë për në ishull. (pranë coopmart) Duhet ta parkoni makinën pranë skelës sepse ishulli ka një zonë shumë të vogël, thjesht ecni (sepse nuk kemi kërkuar me kujdes, kështu që ne ende e parkojmë makinën pikërisht në skelë)

Tham Khảo Thêm:  Nguyên nhân bị tê chân, tay? Cách khắc phục tình trạng này nhanh chóng | Tin Tức

Çmimi i parkimit në skelë: dita: 5k, nata 10k

Varkë për në ishullin Thanh An

Orari i anijes brenda dhe jashtë ishullit: 6:30 – 9:00 – 10:30 – 12:00 – 14:00 – 17:00

Ju i kushtoni vëmendje kohës për të kapur tragetin, ose mund të arrini para 20 minutash, sepse kur ka njerëz të mjaftueshëm, ata do të vrapojnë pa pritur askënd (ditën që shkova me pushime, kështu që ishte e mbushur me njerëz duke pritur tragetin pas dera e hekurt e cila ishte pak si në burg haha ​​duke qëndruar aty duke kënduar lloj-lloj pluhuri dhe duke pritur varkën)

Bileta me varkë: 20,000/person (45p) por rreth 30p për në ishull

Harrojeni këdo që është i sëmurë nga deti, kështu që së pari blini ilaçe, përndryshe do të vjellni.

huong-dan-di-dao-thanh-an-can-gio-7

Disa pyetje të bëra shpesh kur shkoni në ishullin Thanh An

Kur duhet të shkoni në ishullin Thanh An?

Mund të shkoni çdo ditë, por duhet të shmangni ditët me stuhi. Marsi dhe Prilli janë koha më e mirë.

A mund të kthehem në ishullin Thanh An në të njëjtën ditë?

Absolutisht në rregull. Për shkak se ishulli është mjaft afër dhe i vogël, duhet vetëm 1 ditë për ta eksploruar të gjithë.

Si të lëvizni në ishullin Thanh An?

Thanh An Island është shumë i vogël, kështu që mjafton vetëm të ecësh. ecni rreth 2 km nga fillimi deri në fund të komunës. Ose ngasni një biçikletë të huazuar nga Home.

Çfarë të luani në ishull?

Thanh An është ende mjaft primitiv, kështu që nuk ka aktivitete argëtuese dhe argëtuese. Por këtu mund të shijoni natyrën e freskët, të ecni në digën e gurtë për të admiruar detin, të bëni fotografi në rrugën shkëmbore në mes të detit. Lule letre, lule feniks të kuq, feniks të verdhë, mauzole që lulëzojnë, … Ju duhet të qëndroni gjatë natës për të parë freskinë dhe freskinë dhe të jeni në gjendje të kapni lindjen e diellit këtu.

Çfarë duhet të hani në ishullin Thanh An?

Në Thanh An, ju mund të blini ushqim deti direkt nga peshkatarët kur varka sapo ka zbritur. Ushqimet e detit këtu janë shumë të freskëta sepse janë të sapo kapur, çmimi është mjaft i lirë. Nëse jeni adhurues i ushqimeve të detit, atëherë ky është vendi për ju. Të shkosh në ishull për të ngrënë qull goce është edhe e shijshme edhe e lirë. Përveç ushqimeve të detit, ishulli ka edhe shumë ushqime të tjera:

 • Ekziston një restorant me ushqim deti i quajtur Sau Bo, Kieu Huong. Ne nuk hamë ushqim deti në ishull sepse duam të shkojmë në treg në Can Gio për të ngrënë.
 • Ne mbremje ka helle, kembe pule te pjekur ne skare dhe krahe pule te pjekur ne skare, 23k. Letër orizi e pjekur. vezë të pjekura. Zorrët e rosës së pjekur. Kupat e akullores, çaj.
 • Mëngjesi ka një miliard gjëra. Pikërisht në treg, ka supë me petë, mu në skelë, ka bukë,.. Tas super i madh me pho 17k
 • Dyqani ushqimor shet ëmbëlsira me arinj, disa gjëra të fëmijërisë, kështu që duket shumë mirë.
 • mango me pika. Gaforre me qumësht të skuqur. Spërkatje me ujë të marinës. Lëng xhensen 5k/gotë
 • Duhet kohë: Tregu Hang Duong ka shumë prodhime deti. Zgjidhni për të blerë me kg dhe më pas përpunoni 10k / pjatë. Ose mund të zgjidhni të blini pjata të gatshme.
 • Merr me qira një karrige 10k / karrige + ujë 10k / gotë: Ftohtë për t’u ulur dhe për të pirë.

Si janë njerëzit në ishullin Thanh An?

Të jeni të sigurt, të gjithë janë shumë miqësorë dhe mikpritës.

Tham Khảo Thêm:  Công thức nấu chè Thái gia truyền đậm vị bạn có biết chưa? | Tin Tức

huong-dan-di-dao-thanh-an-can-gio-8

Ku të qëndroni në ishullin Thanh An?

Ka disa bujtina të vogla në ishull nëse dëshironi të qëndroni gjatë natës. Por nëse shkoni në shtëpi vetëm gjatë ditës, nuk është e nevojshme.

Nevoja të tjera?

Ka pothuajse gjithçka që ju nevojitet. Ekziston edhe një stacion mjekësor, një stacion i rojes kufitare, etj., kështu që ju mund të jeni të sigurt kur të vini në ishull.

Itinerari për të shkuar në Thanh An Island 2 ditë 1 natë

Dita 1:

 • 12h duke lëvizur nga SG Pier për të pirë ujë dhe për të pritur që treni të funksionojë në kohë.merrni trenin 5 orë (udhëtimi i fundit).
 • Regjistrohu. Bej nje dush . Duke ngrënë përreth. Ulur në skelë: ishulli është pak atrofi. Sido që të shkosh, do të arrish në argjinaturë

Dita 2:

 • Zgjohuni herët për të kapur lindjen e diellit (Këshillohet të ngriheni herët sepse skela është shumë e ngarkuar në mëngjes, perëndimi i diellit është gjithashtu jashtëzakonisht i bukur).Mëngjesi rreth bërjes së fotografive
 • Kthehuni në dhomë për të pastruar për 2 orë udhëtim me tren.Vizitoni tregun Hang Duong për të blerë ushqim deti.
 • Të shkosh në det kërkon kohë për të marrë me qira një karrige për të ngrënë ushqim deti.
 • Kthehu te SG

Kostoja për të shkuar në Thanh An 2 ditë 1 natë:

 • Benzin + parkim + traget + varkë (40k/2ng/2v) :120k
 • Dhoma 150k
 • Ushqim deti 280k + 50k (të përpunuara): 330k
 • Karrige + ujë (plazh) + pije gjatë rrugës: 100k
 • Ushqime të ndryshme në ishull (darkë + mëngjes): 250k
 • Kostot e ndryshme: 50 mijë

Kostoja totale 500,000 VND / 1 person (Kjo është kostoja e udhëtimit tuaj. Varet nga mënyra se si e hartoni orarin tuaj.)

Huong-dan-di-dao-thanh-an-can-gio-3

Orari Saigon – Thanh An Island – Ishulli i majmunëve 1 ditë

7:00: Ha mëngjes dhe nisem nga Distrikti 7, shkoj në Huynh Tan Phat nëpërmjet tragetit Binh Khanh dhe shkoj direkt në Can Gio.

 • Ora 8:45: Mbërritja dhe pushojmë në restorantin Sister Muoi përgjatë plazhit 30/4.
 • Ora 9:20: Ne ecim në plazh dhe bëjmë fotografi.
 • Ora 9:45: Shkojmë në Tregun Hang Duong për të blerë ushqim deti të freskët dhe ushqim deti të përpunuar. Cmimi eshte pothuajse i volitshem dhe i njejti nuk shkurtohet fare.
 • 10:30: Unë kthehem në restorant për të ngrënë, pushuar dhe lëviz në ishullin Thanh An.
 • Ora 11:45: Unë lëviz vetëm në skelë Thanh An për të shkuar në ishullin Thanh An, skela është rreth 15 20 minuta nga deti. Thjesht shikoni hartën për në Coopmart Can Gio dhe kaloni nëpër coopmart përpara, ka një kryqëzim, kthehu djathtas, vrapo deri në skelë.
 • 13:10: Shkoj në ishullin Thanh An dhe shkoj përreth për të eksploruar.
 • Ora 14:00: Kthehem dhe vizitoj ishullin e majmunëve në rrugën e kthimit, ka një tabelë mbi rrugë që ta shihni lehtësisht, nëse është nga deti, është rreth 5.5 km dhe ndodhet në anën e majtë.Djema, mos harroni të keni kujdes kur bëhet fjalë për ishullin e majmunëve, djema, është shumë i dhunshëm, djema, mos mbani syze, mbani telefona, … me ta.
 • Ora 16h30: Mbaruam vizitat, në rrugën e kthimit, ndaluam në Ndalesa 2 për të shijuar arrë kokosi të akullt dhe disa pije të tjera.

Lëvizni në Distriktin 7.

Kostoja për të shkuar në ishullin Thanh An – ishull majmuni 1 ditë

Ushqimi që kam ngrënë gjatë udhëtimit nëTregu Deti 30/4 Hang Duong, Thanh An Island dhe Monkey Island.

 • Peshk portokalli: 80k
 • Tub gozhdë: 60k
 • Mënyra e përpunimit: peshk i pjekur në skarë + spinaq me ujë të skuqur = 60k
 • Pjesa e kërmillit të pjekur në skarë: 50k/copë
 • Kallamar i pjekur në skarë: 80k/1 peshk, madhësia 200g
 • Mango 1 madhësi mesatare 25k
 • 100 g bojë kallamari dhe 1 pako kikirikë: 60k
 • 1 pako thumb: 90k
 • 4 vende: 40k
Kostot e tjera:
 • Dërgoni një makinë në ishull: 20k/2 makina
 • Bileta treni vajtje-ardhje: 80k/4 persona
 • Akullore me banane: 20k/4 pemë
 • Uji i pijshëm në ishull: 20k (2 shishe C2, 1 çaj sheqeri).
 • Biletat për të vizituar ishullin e majmunëve + tramvaj: 200k/4 persona.
 • Ndalesa 2 për të ngrënë ujë kokosi + ujë mineral: 95k/4 persona.
Tham Khảo Thêm:  Công ty Du Lịch Phú Quốc chuyên nghiệp và uy tín nhất

Dëmi total: 980:4 = 245k/person.

Huong-dan-di-dao-thanh-an-can-gio-6

Vini re kur shkoni në ishullin Thanh An Can Gio

 • Nëse doni të hani më mirë, duhet të blini atë të freskët, atëherë do të shijojë më mirë nëse dëshironi ta gatuani, tarifa e përpunimit për 1 pjatë është 20-30 mijë.
 • Nëse shkoni në terminalin e trageteve, duhet të shkoni direkt në terminalin e trageteve. Mos lexoni komente në internet që ju thonë të vraponi në coopmart për të parkuar makinën tuaj, nga Coopmart në skelën e tragetit është larg, vetëm merrni një taksi me motoçikletë, largohuni. Në terminalin e trageteve, shikoni në anën e djathtë, do të ketë një vend parkimi për motoçikleta. 10k/pc. Mbajtësi i lezetshëm i makinës, nëse doni të kërkoni më shumë informacion, thjesht pyesni.
 • Çmimi i biletës së trenit është 10 mijë / person, por në varësi të pronarit të trenit, dhe njerëzit shikojnë përsëri koleksionistin. Përvoja ime është se sa njerëz shkoni, thjesht mbani gati aq para dhe jepini vetëm njerëzve. Mos pyesni çmimin, kërkoni do të mblidhen 20 mijë përpiquni të mbani. Sidoqoftë, nëse treni është i vogël, njerëzit mbledhin 20 mijë, ju djema nuk keni pse të mërziteni, me sa di unë, sa mbledhni varet nga numri i njerëzve që marrin trenin / personin.
 • Treni shkon nga trageti në ishullin Thanh An zgjat rreth 30 – 45 minuta në varësi të motit dhe kushteve të ujit. Nëse keni sëmundje të lëvizjes, mos harroni të vishni një maskë, sepse treni jo vetëm dridhet, por mban edhe erë benzine, 45 minuta por ka erë kafeje. Gjithashtu, ishulli ju lejon të sillni motoçikletat (55 mijë është një domosdoshmëri), por është një ishull i vogël për të ngritur makinën, kështu që është vetëm çështje ecjes për rreth 1 orë.
 • Në ishull ka disa dhoma falas, me kusht që të hanë ushqimet e detit.
 • Ora 17 është treni i fundit, kështu që mund të shikoni rreth orës 16:30 për të ecur prapa. (Kur shkova, sapo shkova në ishull dhe mbarova së ngrëni akullore, papritmas një shofer taksie me motoçikletë pyeti nëse jeni kthyer, por ai ju çoi në traget, por në orën 15:30, udhëtimi mbaroi. Don Dëgjo. Ora 17 është udhëtimi i fundit. )
 • Epo, një gjë tjetër është se gjatë rrugës mund të mos shihni asnjë pikë karburanti, por ka shumë në rrugën e kthimit, nëse shkoni dhe humbisni pothuajse të gjithë karburantin, duhet të vraponi në anën tjetër të rrugës dhe pyesni pikën e karburantit.
 • Për ishullin Thanh An, nuk kam shumë komente për peizazhin që ju t’i eksploroni vetë. Nëse shkoni si unë, mjafton vetëm një seancë, por nëse doni të përjetoni jetën e njerëzve, duhet të qëndroni. Thuhet se ka shumë gjëra interesante si peshkimi i kallamarëve, rrjeta….

Huong-dan-di-dao-thanh-an-can-gio-6

Rishikimi i ishullit Thanh An

 • Mbi këtë, unë shqyrtoj lehtë, bazuar në disa kushte aktuale lokale për të vlerësuar, ishulli është ende i vështirë, i mungojnë shumë gjëra. Nëse ju pëlqen luksi, shkoni në Phu Quoc, blini një biletë avioni për në Tajlandë për në Phu Ket këtu dhe atje, nuk ka resorte plazhi të artë që të thaheni.
 • Një tjetër pikë që shoh dhe përgjigjem është se ishulli dhe njerëzit së bashku u bënë thirrje të ftuarve që të mos sjellin qese plastike, duke zbatuar programin “Faleminderit që nuk derdhni mbeturina” të nisur nga kompania PNJ.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết HƯỚNG DẪN đi phượt Đảo Thạnh An – Cần Giờ . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *