Hướng dẫn đi du lịch Vĩnh Long tự túc , phượt , bụi chi tiết nhất

Rate this post

Vi vu dhe miqtë shfletojnë në tokën e lumit West në stilin e shpinës, gjë që është shumë interesante. Në këtë udhëtim në tokën e nëntë dragonjve, kaloni disa ditë për të vizituar tokën idilike Vinh Long, ku ndodhet një pemë e mrekullueshme me kabllo My Thuan, ka zona tërheqëse eko-turizmi, tempuj me një arkitekturë unike, luksoze. pemishte dhe sidomos lumi i butë Tien rrjedh qetësisht deri në det. Megjithëse Vinh Long nuk është i fortë në zhvillimin e turizmit, veçoritë fshatare në mënyrën se si njerëzit e lumit këtu jetojnë dhe punojnë do t’ju bëjnë të keni përvoja shumë interesante që në udhëtime të tjera nuk mund t’i keni. Le të ndajmë me ju disa përvoja të vogla për t’ju ndihmuar të planifikoni me kujdes kur dëshironi të vizitoni Vinh Long.

Ku ndodhet Vinh Long?

Vinh Long është një provincë e vendosur në rajonin e Deltës së Mekong, rreth 135 km nga Ho Chi Minh City dhe rreth 30 km nga Can Tho City – qendra e Deltës Mekong. Vinh Long kufizohet me provincën Ben Tre në lindje, provincën Tra Vinh në juglindje, provincën Can Tho në perëndim, provincën Dong Thap në veriperëndim dhe provincën Tien Giang në veri.

udhëtim-lich-vinh-gjatë-1

Toka Vinh Long është e vendosur midis dy degëve të lumenjve Tien dhe Hau, kështu që ky vend është shumë i ndarë nga një sistem lumenjsh dhe kanalesh. Përveç kësaj, topografia e Vinh Long është gjithashtu mjaft e rrafshët dhe grumbullohet nga aluvione nga dy lumenj të mëdhenj çdo vit, kështu që pak a shumë krijon kushte të favorshme për njerëzit që të zhvillojnë pemë frutore dhe forma të tjera të pemëve frutore.turizmi lumor.

>>> Shih më shumë: 11 destinacione turistike në Perëndim që nuk duhen humbur

Kur duhet të udhëtoni në Vinh Long?

Ashtu si shumë provinca të tjera në Vietnam, klima në Vinh Long është gjithashtu një klimë tropikale musonesh me një ndarje të veçantë të stinëve me shi dhe me diell. Mund të vini në Vinh Long në çdo kohë, por:

 • Nga nëntori deri në prill të vitit të ardhshëm: Vinh Long hyn në sezonin e thatë, dielli është mjaft i nxehtë, ndonjëherë dielli është shumë i nxehtë, do t’ju bëjë të mos ndiheni rehat. Ky sezon është i përshtatshëm për udhëtime, sepse nuk preket nga shirat, por duhet të mbani mend të pajisni pajisjet e nevojshme për mbrojtjen nga dielli.
 • Nga maji deri në tetor: këtë herë, Vinh Long bie shumë shi. Por falë kësaj, edhe fruti i Vinh Long bëhet plot degë, i harlisur dhe i ëmbël. Nëse nuk e keni problem që shiu të ndërpresë udhëtimin tuaj, mund të bëni edhe një udhëtim për të shijuar shijen e shijshme të frutave këtu.

Si të shkoni në Vinh Long me transport?

Vinh Long nuk është larg qytetit Ho Chi Minh, duhen vetëm rreth 2 orë për të arritur në atë vend, kështu që nëse jetoni larg, bëni një udhëtim për të vizituar qytetin. Ho Chi Minh City për disa ditë dhe më pas huazoni ose merrni me qira një motoçikletë “pluhuri” në Vinh Long land për të udhëtuar dhe vizituar këtë tokë.

 • Udhëtimi për në Vinh Long me motoçikletë do t’ju bëjë të ndiheni të emocionuar kur mund të shihni me sytë tuaj fushat e gjelbra të gjelbra, disa buallicë dembelë të shtrirë në baltë në fusha, lopët po gërryejnë me nge. Bari dhe shtëpitë ndonjëherë janë të pakta , nganjëherë të mbushura me njerëz, madje ka edhe varka që rrjedhin nëpër lumenj nën urat e mëdha dhe të vogla që përshkohen.
 • Nëse nuk ju pëlqen të udhëtoni me motoçikletë dhe dëshironi të jeni më të sigurt, mund të shkoni në stacionin perëndimor të autobusëve (395 Kinh Duong Vuong, reparti An Lac, rrethi Binh Tan, HCMC) për të blerë një biletë autobusi për në Vinh Long. Ka shumë operatorë autobusësh që kanë operuar rrugën Ho Chi Minh City – Vinh Long. Emra si Phuong Trang, Mai Linh, Phu Vinh Long janë operatorë me reputacion të autobusëve nga të cilët mund të zgjidhni.
Tham Khảo Thêm:  Khám phá vẻ đẹp hoang sơ mà tạo hóa đã ban tặng tại Mũi Vi Rồng- Bình Định | Tin Tức

udhëtim-lich-vinh-gjatë-6

Hotele në Vinh Long?

Duke udhëtuar për në Vinh Long, nuk duhet të keni frikë të gjeni një vend për të qëndruar gjatë natës. Turizmi Vinh Long gradualisht po investohet, kështu që këtu ka shumë hotele. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të kaloni natën në Vinh Long në formën e kampingut ose të strehimit në shtëpi – duke fjetur në një shtëpi.

>>> Shih më shumë: Një udhëzues udhëtimi Giang 2 ditë 1 natë nga Saigon

Lista e hoteleve të njohura në Vinh Long:

Hotel Kowloon

 • Adresa: Rruga 1 Maj 1, Reparti 1, Qyteti. Vinh Long
 • Telefoni: (070) 3823 656/(070) 3822 494 Faks: (070) 3823 848

Truong An Hotel

 • Adresa: Autostrada Kombëtare 1A, Komuna Tan Ngai, Qyteti. Vinh Long
 • Telefoni: (070) 3823 161 /(070) 3822 630 Faks: (070) 3815 240

Një Hotel Binh

 • Adresa: 3 Hoang Thai Hieu, Ward 1, City. Vinh Long
 • Telefon: (070) 3823 190 Faks: (070) 3822 231

Hotel Thai Binh

 • Adresa: 190 Le Thai To, City. Vinh Long
 • Telefoni: (070) 3831 833 Faks: (070) 3822 213

Shtëpia e mysafirëve Thanh Binh

 • Adresa: 54A Dinh Tien Hoang, City. Vinh Long
 • Telefoni: (070) 3821 044

Hostel Binh Lu

 • Adresa: 270 Pham Hung. Qyteti. Vinh Long
 • Telefoni: (070) 3822 363

Çfarë duhet të luajë Vinh Long?

Ura ime Thuan

Si ura midis dy provincave të Tien Giang dhe Vinh Long, My Thuan Bridge – ura e parë me kabllo në Vietnam është një nga pikat që duhet të vizitoni kur të vini në Vinh. Me një gjatësi totale prej 1,535 m, Ura My Thuan jo vetëm që sjell vlera thelbësore në drejtim të trafikut dhe ekonomisë, por gjithashtu plotëson mallin dhe shpresat e njerëzve në Delta e Mekong.

Veç kësaj, Ura My Thuan është edhe një vepër ndërtimi me vlera të spikatura arkitekturore, duke sjellë një veçori të madhe vlerash estetike, duke tërhequr shumë turistë nga i gjithë vendi. Ky është një projekt bashkëpunimi midis ekspertëve, inxhinierëve dhe punëtorëve nga Australia dhe Vietnami. Duke vrapuar përgjatë gjatësisë së urës, do të mahniteni dhe do të magjepseni nga bukuria bie në sy, e madhe dhe solide e kësaj ure.

>>> Shih më shumë: Udhëzues për Can Tho 2 ditë 1 natë nga Saigon

Një ishull Binh dhe ferma Vinh Sang

Ekoturizmi i Tien Giang është i lidhur me dy emra të shquar, fermën Vinh Sang dhe ishullin An Binh. Pika e përbashkët e këtyre dy vendeve është se ju do të keni mundësinë të “transformoheni” në një fermer, të merrni pjesë në peshkim, të shijoni pjatat tipike të lumit, të dëgjoni don ca tai tu, të pushoni në një shtrat i varur dhe të bëni një gjumë të mirë. në paqen dhe erën e fshatit. Përveç kësaj, nëse vini në verë, do të jeni të lirë të eksploroni një shumëllojshmëri frutash të shijshme në kopsht.

Tham Khảo Thêm:  Thông Báo Danh Sách Trúng Thưởng Chương Trình Lộc Vàng Năm Mới (Phần 1) | Tin Tức

udhëtim-lich-vinh-gjatë-4

E pajisur dhe investuar me më shumë kujdes, arkitektura e infrastrukturës së fermës Vinh Sang është mjaft e mirë. Ka shumë forma për t’u argëtuar dhe për t’u çlodhur si kalërimi me struc, peshkimi i krokodilit, shëtitja me varkë, rrjeta… Rruga nga Vinh Sang në hendek shërben jashtëzakonisht të bukura “shuplakë hendeku për të kapur peshk”. Njëra anë është shtëpia. Nga njëra anë është bregu i kanalit, kanali është i gjelbër dhe i gjelbër, ka disa varka të ankoruara para shtëpisë, pemë frutore përgjatë shtegut. Gardhi i shtëpisë është skenë e hibiscus, karafil, çaj … jeshile. Ndërkohë, turistët “pasdite” të ishullit Binh me një hapësirë ​​të vërtetë fshati dhe disa pika interesante është kopshti Bonsai i zotit Sau Giao me qindra bimë zbukuruese; Shtëpia e zotit Muoi Day me shtylla, një shtëpi prej druri mbi këmbë në kanalin Ninh Hoa; Shtëpia e Hai Hoang është ndërtuar sipas arkitekturës franceze…

>>> Shih më shumë: Udhëzues për Phuoc Loc Tho Long An Tourist Area

Faltore Tien Chau

Si një nga reliket e njohur si një relike kombëtare, Pagoda Tien Chau ndodhet në ishullin An Binh në komunën An Binh, rrethi Long Ho, përballë qytetit Vinh Long, përtej lumit Co Chien.

Pagoda Tien Chau u ndërtua në një tokë të madhe dhe të ajrosur. Faltorja njihet edhe si faltore Di – Da ose To Chau.

udhëtim-lich-vinh-gjatë-5

Faltorja u ndërtua në formën e një trekëndëshi, me tre ndarje të ndërlidhura, duke përfshirë sallën kryesore, post-paraardhësin dhe post-liao. Faltorja ka gjithsej 96 kolona druri të rrumbullakëta, dërrasat, kryqet, stolitë janë gdhendur me mjeshtëri përmes duarve të sofistikuara të artizanëve vendas, veçanërisht mjeshtrave të talentuar nga kryeqyteti Hue. I gjithë druri i ndërtimit është dru i famshëm që u lëshua me trap nga Nam Vang (Pnom Penh, Kamboxhia) këtu.

Në kampus, përballë faltores, është një statujë e Quan Am Budës që qëndron madhështor në një platformë zambak uji, duke mbajtur një shtambë me nektar për të ujitur bekimet e qenieve të ndjeshme. Në të majtë të faltores është një statujë e Budës Shakyamuni i ulur nën mbrojtjen e nëntë dragonjve, pas është një pemë me hije Bodhi. Në të djathtë të faltores është një statujë e Maitreya Budës me një buzëqeshje të plotë për një kohë të ardhshme, kur njerëzit jetojnë shumë paqësisht…

Tempulli i Letërsisë

Si relike historiko-kulturore e njohur nga Ministria e Kulturës dhe Informacionit si relike kombëtare më 25 mars 1991. Ky është një nga destinacionet turistike që nuk mund ta injoroni kur vini në Vinh Long.

Tempulli i Letërsisë Vinh Long përfshin Tempullin e Letërsisë dhe Tempullin e Letërsisë. Brenda Tempullit të Letërsisë duke adhuruar Konfucin, Tu Phoi dhe Dymbëdhjetë Triet (student të shkëlqyer të Konfucit). Ta Vu dhe Huu Vu adhurojnë atë Dymbëdhjetë Hien.

>>> Shihni më shumë: Udhëzues udhëtimi Chau Doc An Giang

Në vendin e reliktit, ekziston gjithashtu një vepër unike kulturore që përbën pamjen unike të Tempullit të Letërsisë Vinh Long, që është Van Xuong Cac. Van Xuong Cac u ndërtua me zdrukthtari të famshme, duke përfshirë dy kate. Kati i sipërm adhuron Van Xuong De Quan, duke përfshirë tre: Cuu Thien Khai Hoa Van Xuong Tu Dong De Quan, Cuu Thien Tuyen Hoa Van Xuong Khoi Khoa Tinh Quan dhe Cuu Thien Duong Hoa Van Xuong Kim Giap Tinh Quan. Kati i poshtëm i kushtohet Gia Dinh Si Sung Duc Vo Truong Toan, Kham Sai Dai Than – Kinh Luoc Su Phan Thanh Gian dhe ministrave të tjerë të mëdhenj të dinastisë Nguyen. Përveç perëndive të mëdha, njerëzit më vonë adhuruan ata që kishin merita të mëdha në mbrojtjen dhe restaurimin e Tempullit të Letërsisë si: Z. Truong Ngoc Lang, Z. Tong Huu Dinh…

Tham Khảo Thêm:  Cùng Utop săn ngay voucher tiền mặt 10% Hutong bạn ơi | Tin Tức

Çdo vit, relikti ka ceremoni për të adhuruar Xuan Dinh dhe Thu Dinh. Ceremonia e vdekjes së Phan-it në datat 4 dhe 5 të muajit të 7-të hënor dhe ceremonia e adhurimit për mandarinët e mëdhenj dhe përvjetori i vdekjes së ushtrisë hënore më 12 dhe 13 të muajit të 10-të hënor.

Cai Be treg lundrues

Tregu lundrues Cai Be ndodhet në seksionin e lumit Tien Giang që kufizohet me tre provincat Tien Giang, Vinh Long dhe Ben Tre, është tregu më i madh me shumicë në rajonin jugperëndimor. Kur sapo zbardhi agimi, tregu lundrues ishte i zhurmshëm sa një qytet buzë lumit. Ulur në barkë, ju mund të shijoni menjëherë një tas me petë të nxehtë me një filxhan kafe aromatik në mëngjes dhe të shikoni skenën e zhurmshme të blerjeve, varkat dhe varkat e ngarkuara me fruta…

udhëtim-lich-vinh-gjatë-3

Çfarë duhet të hani në Vinh Long?

Jo aq e sofistikuar dhe luksoze sa kuzhina e rajoneve të tjera në Vietnam. Kuzhina Vinh Long është disi e thjeshtë, idilike dhe e lidhur me jetën e përditshme fshatare të njerëzve këtu. Pjata në Vinh land nuk është e vështirë për t’u ngrënë, për më tepër mund t’ju ndihmojë të zgjoni oreksin tuaj të qenësishëm.

udhëtim-lich-vinh-gjatë-7

Duke shkuar në Vinh Long, duhet të provoni patjetër ushqimet e bëra nga peshqit e fushës, peshqit tipikë të lumit në sezonin lundrues këtu, dhe veçanërisht duhet të provoni pjatën “peshk gjigant i skuqur” ose “peshk koka gjarpri i pjekur në skarë”. trui” – gatimet që kanë bërë reputacionin për këtë tokë të Vinh Long. Përveç kësaj, nuk mund të anashkaloni as pjatat e stilit perëndimor si: petullat perëndimore, brejtësit Vinh Long, kërmijtë e gatuar me xhenxhefil, sardelet e gatuara me hot dog, …. Shija e shijshme dhe e njohur e këtyre pjatave do t’ju bëjë të ekstazoheni dhe të mbani mend shijen e fshatit këtu.

>>> Shih më shumë: Udhëzues udhëtimi i vetë-mjaftueshëm Soc Trang

Shënime kur udhëtoni për në Vinh Long

 • Moti i Vinh Long është relativisht i thatë, kështu që kur udhëtoni për në Vinh Long, duhet të merrni me vete rroba të lehta dhe të rregullta, të vishni krem ​​kundër diellit nëse vini në sezonin me diell dhe pajisje shiu nëse vini në sezonin e shirave.
 • Sillni ilaç kundër mushkonjave dhe kundër insekteve.
 • Sillni një tendë, një xhaketë, një tenxhere nëse keni ndërmend të bëni kamp, ​​është e freskët, ka thithje të shpejtë të djersës sepse do t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë nëse duhet të jetoni në diell.

Më lart janë disa ndarje të vogla rreth disa përvojave të udhëtimit të vetë-mjaftueshëm të Vinh Long që shpresojnë t’ju ndihmojnë në udhëtimin tuaj në Perëndim për të eksploruar këtë tokë. Shijoni argëtimin që keni përjetuar gjatë udhëtimit dhe ne do të donim të dëgjonim nga ju për udhëtimin e kthimit në Vinh Long këtë herë.

>>> Shih më shumë: Udhëzues i vetëmjaftueshëm i udhëtimit perëndimor

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Hướng dẫn đi du lịch Vĩnh Long tự túc , phượt , bụi chi tiết nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *