Hướng Dẫn Đi Du Lịch Hòn Nghệ Kiên Giang Chi Tiết Nhất

Rate this post

Nëse keni udhëtuar ndonjëherë në Phu Quoc ose keni udhëtuar në Nam Du dhe keni menduar se Kien Giang ishte vetëm i tillë, e keni gabim. A keni dëgjuar për Hon Nghe Kien Giang? Jo aq larg sa Phu Quoc, Nam Du, por Hon Nghe është vetëm rreth 25 km nga Kien Giang. Unë shoh që shumë prej jush më kontaktuat duke më pyetur se si të shkoni në ishullin Hon Nghe, sot do t’ju shkruaj një artikull për t’ju udhëzuar të vizitoni vendi, ja ku është!

hon-dëgjo-14

Ku ndodhet Hon Nghe?

Hon Nghe është një ishull në Provincën e sotme Kien Luong, Provinca Kien Giang. Hon Nghe është vetëm 15 km nga ishulli Chong dhe 24 km nga qyteti Ba Hon, Kien Luong, Kien Giang. Me një vendndodhje të tillë, lëvizja në Kien Luong është shumë më e lehtë sesa të shkosh në Phu Quoc dhe Nam Du.

>>> Shih më shumë: Udhëzues për Vinwonders Phu Quoc

Si të shkoni në Hon Nghe?

Për të arritur në Hon Nghe, duhet të shkoni në Kien Giang. Vendndodhja më e afërt me ishullin Nghe është qyteti Ba Hon siç u përmend më lart. Aktualisht, ka vetëm 2 rrugë treni për në Hon Nghe:

  • Varka Rach Gia – Hon Nghe
  • Varka Ba Hon – Hon Nghe

Treni për në Hon Nghe çdo ditë

Boat Ba Hon – Hon Nghe:

Linjë Hon Nghe – Tre Hons Ka vetëm 2 udhëtime në ditë (1 kthesë në kontinent dhe 1 kthesë në ishull, që do të thotë se në 1 ditë mund të shkoni vetëm në ishull ose në kontinent). Vini re se ky është një tren prej druri, shkoni ngadalë të gjithë

  • Udhëtimi nga ishulli në kontinent: 7:30 e mëngjesit, 8:30 e mëngjesit (vrapimi për gati 2 orë për të arritur në kontinent).
  • Udhëtimi nga kontinenti në ishull: 10:30, 11:30 (Unë e lë kohën në këtë klauzolë, sepse varet edhe nga numri i pasagjerëve dhe mallrave që treni shkon pak më herët ose pak më vonë)

Vendndodhja e skelës për t’u nisur në ishull: përballë qendrës tregtare të qytetit Ba Hon (rrethi Kien Luong, provinca Kien Giang). Mund të kërkoni harta për të gjetur vendndodhjen.

Çmimi i biletës: tren i rregullt 30k/person, tren me shpejtësi të lartë (50k/person)

Nëse jeni të prirur ndaj sëmundjes së detit, duhet të merrni ilaçe kundër sëmundjes në lëvizje përpara se të shkoni. Deti është i qetë ose dinamik (i qetë ose me dallgë) në varësi të motit.

Varka Rach Gia – Hon Nghe

Treni nga Rach Gia në Hon Nghe i drejtuar nga Superdong ka 1 udhëtim në ditë:

  • Treni Rach Gia – Hon Nghe: 09:30
  • Varka Hon Nghe Rach Gia: 15h30

Çmimi i biletës 210 000 VND / 1 person

hon-dëgjo-13


Ku të shkoni në Hon Nghe?

Ku të flini: mund të kontaktoni njerëzit për të kërkuar një vend për të kaluar natën, një vend për të qëndruar ose “ju lutem qëndroni në tempull” (nëse jeni një çantë shpine, duhet të provoni). Faltorja quhet Lien Ton Co Tu, e vendosur në një mal shkëmbor, me një statujë të Budës, kur të jeni afër ishullit, do ta shihni. Ky është vendi ideal për ju për të shijuar pamjen e detit.

Tham Khảo Thêm:  Bữa tối thanh đạm nhưng không kém hấp dẫn cùng món ăn healthy | Tin Tức

>>> Shih më shumë: Udhëzues për Phu Quoc Kien Giang

Çfarë duhet të hani kur shkoni në Hon Nghe?

OFERTARekomandohet të përgatisni pak ushqim për ta marrë me vete. Në mëngjes, në vendet e mbushura me njerëz, do të ketë një vend për shitjen e mëngjesit. Pasdite, pothuajse nuk ka ose ka pak. Nëse doni të përdorni ushqim deti, ju lutemi kontaktoni njerëzit (blerja e përbërësve + gatimi), çmimi nuk është i qartë, sipas disa prej jush që vazhduan, ishte rreth disa qindra ose diçka në varësi të sasisë. Cilësia e ushqimeve të detit këtu është mjaft e freskët, çmimi është më i lirë se në kontinent. Mund të merrni me qira kanoe, varka të vogla për të vizituar rreth ishullit, çmimi është i diskutueshëm. Njerëzit këtu gjithashtu rrallë presin dhe presin, por gjithsesi, duhet të negociosh dhe të improvizosh për të pasur një udhëtim të lumtur.

Çfarë ka Hon Nghe?

Vendet për t’u vizituar, për të bërë fotografi, për të notuar në det: Në malin shkëmbor që përmenda më parë, ndodhet një tempull. Dy anët janë dy plazhe me rërë, të shkëlqyera për not, nëse doni të zhyteni, shkoni në vendin ku ka disa shkëmbinj, do të ketë peshq dhe krijesa deti që do t’ju hapin sytë (me kusht që të keni syze zhytjeje). Bëni foto, shkoni në malin shkëmbor me statujën e Budës, këtu ka shumë kënde të bukura fotografike. Përveç kësaj, përreth ishullit ka shumë skena të bukura për të kapur momentet.

Rishikimi Hon Nghe

Ky është komenti që gjeta në faqen e Ministrisë së Kulturës, Sportit dhe Turizmit, ju lutem ripostoni:

“Sharmia e ishullit Hon Nghe

Gjatë udhëtimit me Ekipin e Propagandës Mobile të Provincës Kien Giang për t’i shërbyer arteve, ushtarëve dhe njerëzve në ishullin Hon Nghe me rastin e përgjigjes ndaj muajit të Detit të Vietnamit dhe Javës së Ishullit në 2013. Ky ishull i bukur ka një bukuri të çuditshme nga shkëmbinjtë e egër plazhet dhe dallgët e kaltra të detit duke krijuar një pamje paqësore me shumë kafaze peshqish që notojnë në det të hapur, duke u dukur shumë interesante.

Pamja e re e ishullit Hon Nghe

Rreth 20 km në jugperëndim të qytetit Ba Hon, rrethi Kien Luong, Hon Nghe ka një formë ovale, 2.5 km të gjatë, 1.6 km të gjerë dhe ka një sipërfaqe natyrore prej 3.8 km2. Pas dy orësh në det, anija u ankorua në plazhin jugor të Hon Nghe. Nga deti, ne shikuam ishullin dhe pamë një pamje simpatike të ishullit të bukur. Pamja e parë që bie në sy janë kafazet e dendura të peshkut në gjirin e gjelbër. Kafazet e perbere nga trungjet e pemeve eukalipt, daullet dhe rrjetat e peshkimit jane te lidhura, kafaze pak a shume ne varesi te kushteve ekonomike te pronarit, brenda kafazeve jane cobia dhe grupi, dy peshq shume te njohur.turistet kur vijne ne ujrat e Kien Giang . Kafazet e peshkut duhet të zhvendosen të paktën dy herë në vit: sezoni i erës jugore (nga marsi deri në shtator të kalendarit hënor) zhvendoset në Bai Chuong, sezoni me erë (era veriore, nga tetori deri në shkurt të kalendarit hënor) kthehet në Bai. Chuong.Jug për të shmangur dallgët, duke ndikuar në produktivitetin e peshkut dhe duke shkaktuar dëme në kafaze. Sapo anija u ankorua, përshtypja jonë e parë ishte statuja 20 metra e lartë e Guan Yin Bodhisattva që qëndronte në një shpat mali madhështor, përballë fshatit të peshkimit në lindje. Rreth 100 metra nga Lien Ton e lashtë.

Pranë nesh ishte Z. Huynh Van Chieu, Zëvendës Kryetar i Komitetit Popullor të Komunës Hon Nghe, përmes tregimit të tij ai tha: Aktualisht, komuna ishull ka 509 familje, më shumë se 2000 njerëz që jetojnë në dy fshatra Bai Nam dhe Bai Chuong. E gjithë komuna ka 201 mjete peshkimi të mëdha e të vogla, shumica e njerëzve jetojnë nga peshkimi, shumë njerëz dalin nga varfëria duke rritur peshqit në kafaze. E gjithë komuna ka 127 familje që rritin peshq në kafaze me 354 sipërfaqe. Bujqësia në kafaz është forca lëvizëse që Hon Nghe të transformohet.

Tham Khảo Thêm:  Cách làm thịt ba chỉ nấu giả cầy thơm ngon lạ miệng

>>> Shih më shumë: 10 hotelet më luksoze në Phu Quoc

Me kalimin e viteve, Komiteti i Partisë dhe njerëzit në ishull e kanë zbatuar mirë Rezolutën e Këshillit Popullor të Komunës. Të ardhurat mesatare për frymë janë 17,600,000 VND/vit; objektivi i mobilizimit të fëmijëve të moshës shkollore arrin 100%; arsimi universal në moshën e duhur është 86,27%; familjet kulturore arritën në 395/476 familje, shkalla ishte 83%; shkalla e familjeve të varfra është 6/476, duke zënë 1.25%…

hon-dëgjo-15

Sipas z. Nguyen Van Thanh në komunën Hon Nghe, rritja e peshkut në kafaze tha: “Peshku rafting është shumë i dobishëm. Ushqimi është gjithashtu i lehtë, peshk plehra si harengë, i kuq, varka shkon përpara dhe mbrapa. Banorët e ishullit rrisin krapi dhe grupor. Çmimi i gobit është 115 mijë VND/kg, ndërsa peshku grupor rreth 400 mijë VND/kg. Kjo është arsyeja pse shumë familje në ishull i kanë shpëtuar varfërisë duke rritur peshqit në kafaze”.

Shumë njerëz që vijnë për herë të parë në Hon Nghe nuk do të habiten sepse shtëpitë e njerëzve nuk mbyllen gjatë natës, mos përhapni rrjeta kundër mushkonjave sepse nuk ka mushkonja, shumica e shtëpive janë të ndërtuara me mure të bollshme. Pylli në ishull nuk u dogj falë mobilizimit të të gjithë njerëzve për të marrë pjesë në mbrojtje. Nuk ka absolutisht asnjë vjedhje apo të këqija të tjera në ishull.

Dashuria në ishullin Hon Nghe

Kur mbërritëm te kreu i postbllokimit, Hon Nghe u mirëprit nga majori Le Dong Khoi dhe ai nuk ngurroi të më çonte të shihja Hondan për të më çuar në faltoren Lien Ton Co Tu gjatë vozitjes, ai tha: “Hon Nghe Tashmë ka filluar të ndërtohet një rrugë e fortë prej betoni gati 8 km e gjatë, 4 m e gjerë, që kalon rreth ishullit. Energjia elektrike prodhohet nga gjeneratorët me naftë të menaxhuar nga komuna nga fondet e subvencionuara të qarkut, duke furnizuar me energji elektrike çdo ditë nga ora 15:00 deri në 23:00. Uji i pastër mjaft i mjaftueshëm merret nga përrenjtë malorë që çojnë poshtë me tuba plastikë. Komuna ka 4 shkolla të mesme, një stacion mjekësor dhe një postë telekomunikacioni. Plazhi Hon Nghe është mjaft i zhurmshëm, por ende nuk ka skelë ku anijet të ankorohen. Hon Nghe është një vend i ri simpatik, njerëzit mikpritës kanë shumë peizazhe të egra simpatike që presin të zgjohen…”

Hon Nghe ka 2 festivale në vit, ceremoninë Nghinh Ong (16 dhjetor) dhe festivalin Ba Ba (20 shkurt të kalendarit hënor), duke mirëpritur mijëra turistë për të marrë pjesë. Tempulli Ba ndodhet në një pozicion shumë poetik, pikërisht në fillim të plazhit Chuong, afër detit të valëzuar. Ceremonia e Nghinh Ong është që banorët e ishullit të shprehin mirënjohjen e tyre për peshqit Ong, për paraardhësit e tyre, për t’u lutur për mot të favorshëm, valë të qeta dhe lundrim të sigurt.

Lien Ton Co Tu në Hon Nghe

Majori Le Dong Khoi shtoi: “Lien Ton Co Tu u mbështet në shkëmb. Në mal ka një gur zile, kur të trokasë do të lëshojë një tingull shumë i çuditshëm “kuvertë… kuvertë… kuvertë…”. Për të hyrë në sallën kryesore, duhet të kaloni nëpër një shpellë të ngushtë më shumë se 20 m të gjatë. Në këtë pikë, shpella fryhet në rreth 80 m2, në mur ka shumë krijime të mrekullueshme natyrore. Pas Vitit të Ri Hënor, vizitorë nga e gjithë bota e vizitojnë tempullin qindra herë në ditë. Nga statuja e Quan Am Budës që shikon Bai Nam, na duket sikur qëndrojmë përballë një porti peshkimi të ngjeshur, të mbushur me anije, të valëzuar me varka të zhurmshme nga mëngjesi herët deri në perëndim të diellit.

Tham Khảo Thêm:  [CÓ THỂ BẠN CHƯA BIẾT] các hạng vé máy bay và hạng ghế trên máy bay hiện nay

>>> Shih më shumë: Ju mund të mos dini për Phu Quoc Sea Walk

Legjenda thotë se rreth vitit 1972, mjeshtri i Zenit Thich Nhat Minh, abati i një tempulli në Saigon, vizitoi ishullin Hon Nghe dhe pa bukurinë e paprishur të këtij vendi, shumë të përshtatshëm për kultivim dhe shërim. Kur u kthye në Saigon, ai mobilizoi budistët dhe njerëzit për të kontribuar, pastaj u kthye për të ndërtuar tempullin Lien Ton Co Tu. Në vitin 1974 u ndërtua statuja e Guan Yin Budës. Në vitin 2005, tempulli dhe statuja e Guan Yin Budës u restauruan dhe u rinovuan për të qenë më të bollshme për të tërhequr turistët.

hon-dëgjo-7

Ne e ndoqëm rrugën nëpër shumë qoshe dhe çarje të përdredhura dhe dredha-dredha, ndonjëherë na duhej të zvarriteshim mbi shkëmbinjtë. Shpella është e vogël sa një dhomë ndenjeje, dhe ka një statujë të vetme guri të Budës që dikush e ka vendosur pa e ditur! Nga hyrja e shpellës, mund të shohim detin të bukur si një pikturë me bojëra uji… Shpella Gia Long është për ata që pëlqejnë aventurat. Shpella ndodhet afër detit në një lartësi mbi 10m, muri është pothuajse vertikal. Ka dy shtigje për në shpellë, njëra buzë detit, tjetra përmes majës së thepisur të shkëmbit me veshë maceje. Të dyja rrugët janë të rrezikshme me shkëmbinj, humnera, male të larta, duke shkaktuar ndjesi të forta tek vizitorët. Ka disa shpella të vendosura në veri të ishullit që shkojnë drejt e në det ose shkojnë në majë si një portë e parajsës për të lejuar dritën, që vezullon mbi shkëmbinjtë dhe rrënjët e pemëve zigzag, në formë të lashtë. dreq. Duke qëndruar nga hyrja e shpellës, duke parë nga deti, duke dëgjuar gjethet që pëshpëritin dhe flladin e detit, shpirti i të gjithëve është i qetë dhe i butë sikur të lërë pas gjithë lodhjen dhe pikëllimin.

Jetë e qetë në Hon Nghe

Pasdite, mund të marrësh me qira një kanoe për të notuar përgjatë skelës për të blerë disa specialitete, pastaj t’i sjellësh në shtëpi për një festë, sepse njerëzit në ishull janë shumë mikpritës. Delikatesat e famshme në Hon Nghe përfshijnë havjar me erë të yndyrshme, kallamar të pjekur në skarë që fryhet dhe përtypet, dhe karkaleca mantis të ziera për t’u ngrënë kudo. Më tërheqës janë kërmijtë e pjekur në skarë dhe molusqet e pjekura në skarë me yndyrë qepë, të kalitur me kripë, piper dhe limon. Lindja e diellit në detin e bukur dhe paqësor Hon Nghe, anijet e peshkimit që dynden mbrapa dhe mbrapa duke blerë dhe shitur ushqim deti në det. Zhurma e shpërthimit të motorit, zhurma e njerëzve që thërrasin njëri-tjetrin, krijon një skenë plot jetë, plot jetë.

Kushdo që vjen një herë në Hon Nghe me siguri do të dëshirojë të kthehet për shkak të hijeshisë së ishullit Hon Nghe me klimën e tij të freskët, të freskët, peizazhin e qetë, veçanërisht një ekosistem të larmishëm plot me det, male dhe pyje. … Dhe shumica prej tyre janë ende i egër me shumë veçori unike.

>>> Shih më shumë: Udhëzues për teleferikun Hon Thom

Imazhi i Hon Nghe

hon-dëgjo-3

hon-dëgjo-4hon-dëgjo-6hon-dëgjo-8hon-dëgjo-9hon-dëgjo-11

hon-dëgjo-10hon-dëgjoj-1hon-dëgjoj-2

Si e shihni Hon Nghe? A keni qenë akoma në Hon Nghe? Le të eksplorojmë Hon Nghe me ne sot.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Hướng Dẫn Đi Du Lịch Hòn Nghệ Kiên Giang Chi Tiết Nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *