Hướng Dẫn Đi Du Lịch Cần Thơ Tự Túc , Phượt , Bụi Chi Tiết Nhất

Rate this post

Nëse jeni një person që argëtoheni me lumenjtë, me thjeshtësinë e një fshati të qetë dhe tërheqës, atëherë Can Tho me siguri do të jetë një destinacion që premton të kënaqë ato interesa, por me një periudhë kohe. e shkurtër do të jetë padyshim e vështirë për ata të cilët nuk kanë mësuar shumë informacione për vendet për të luajtur, apo mjetet e transportit, ushqimin… e shumë gjëra të tjera. Por mos u shqetësoni, këtu janë disa sugjerime dhe përvoja të vogla për t’ju ndihmuar të planifikoni me kujdes kur dëshironi të vizitoni Can Tho.

Ku ndodhet Can Tho?

Can Tho City ndodhet në rrjedhën e poshtme të lumit Mekong dhe në qendër të deltës së Mekong, 169 km nga Ho Chi Minh City, 178 km nga Ca Mau City dhe Rach Gia City. 128 km, rreth 100 km nga det përgjatë lumit Hau. Can Tho është një tokë e pasur e pajisur nga natyra. Rrugët këtu janë rrjeti i ndërthurur i kanaleve që i japin Can Tho një bukuri unike dhe unike.

Kur duhet të udhëtoni për në Can Tho?

Shkoni kur? Can Tho ka një klimë të nxehtë dhe të lagësht gjatë gjithë vitit, mjaft të këndshme dhe me pak stuhi. Sezoni i thatë zgjat nga dhjetori në prill të vitit të ardhshëm, sezoni i shirave nga maji deri në nëntor. Nëse shkoni në sezonin e shirave, përveç mundësisë për të shijuar bukurinë tjetër të Can Tho-s, do të ndiheni qartë sesa bukuria e tregut lundrues , jeta noton në lumë. Veçanërisht në ditën e hënës së plotë të dhjetorit ose hënën e plotë të prillit, ka 2 festivale të mëdha në shtëpinë komunale Binh Thuy: Thuong Dien dhe Ha Dien. Ky është një nga tre festivalet më të mëdha në Perëndim.

>>> Shih më shumë: Përvoja e shkuarjes në Can Tho 1 ditë nga Saigon

Si të shkoni në Can Tho?

Ka 2 mënyra për të kaluar në Can Tho:

Shkuarja në Can Tho me transport publik

Ju mund të blini bileta për në Can Tho në stacionet e autobusëve të çdo krahine. Me itinerarin relativisht të shkurtër të provincave perëndimore të përmendura më sipër, tarifa e autobusit varion nga 40,000 deri në 200,000 VND, në varësi të vendndodhjes dhe cilësisë së makinës.

Duke shkuar në Can Tho me automjet personal (motoçikletë ose makinë)

Nga provincat, ndiqni autostradën provinciale, më pas kthehuni përgjatë tabelave për në Can Tho. Veçanërisht nga Saigon, ka 2 drejtime për në Can Tho, njëri është nga rrethrrotullimi i An Lac, tjetri është autostrada Trung Luong.

Vini re se kur udhëtoni me makinë private, është e nevojshme të sillni të gjitha dokumentet e automjetit, të sillni disa mjete të zakonshme për riparimin e makinave. Respektoni sigurinë e trafikut rrugor si dhe vraponi me shpejtësinë e përcaktuar.

Ku të shkoni në Can Tho?

Nëse shkoni në Can Tho, thjesht zgjidhni një hotel afër Ninh Kieu Wharf, Tregu i Natës Tay Do është në rregull. Kjo zonë është Ninh Kieu Ward, Ose nëse doni të kurseni më shumë, shkoni në repartin Cai Khe, është në rregull, çmimet e hoteleve në anën e Cai Khe janë më të lira.

Tham Khảo Thêm:  Đến Buôn Mê Thuột thì đi đâu chơi? Đặc sản làm quà ở Buôn Mê Thuột | Tin Tức

>>> Shih më shumë: Udhëzues për Can Tho 3 ditë 2 netë

Disa hotele prestigjioze në Can Tho për referencën tuaj:

 • Hoteli Ninh Kieu 1 ndodhet pranë Skelës Ninh Kieu
 • Nëse shkoni shpesh për biznes, në Hotel Happy në rrugën Pham Ngoc Thach, çmimi i dhomës është rreth 250k/natë, i qëndrueshëm, i pastër, rreth 1 km nga ana e Ninh Kieu. Vini re se Rruga Pham Ngoc Thach ka 2 hotele: Happy Hotel dhe Happy Hotel, këto 2 janë të ndryshme. Hoteli Hanh Phuc është 3 yje, por çmimi është shumë i mirë, rreth 600k/natë.
 • Hotel Tay Do (rruga Chau Van Liem) 450K/natë për 2 persona me mëngjes. Cilësia është normale, dhoma është e vjetër, afër qendrës dhe skelës Ninh Kieu.
 • Hostel Phuong Trang (nuk ka lidhje me makinën Phuong Trang), Nr. 5 Hoang Van Thu, rrethi Ninh Kieu. Telefon: 0710.3829.789, Telefon: 0918.574.568. Çmimi i dhomës për referencë, dhomë teke: 110 mijë dhomë tifozësh, 170 mijë dhomë me ajër të kondicionuar / 1 natë.
 • Thanh Thuy Hotel ndodhet në qendër të skelës Ninh Kieu, rruga numër 68 Hai Ba Trung, duket se kushton më shumë se 300 mijë.

Disa motele të lira në Can Tho për njerëzit Fot

 • Zona pas supermarketit Maximark afer stacionit te autobusit ne rrugen Nguyen Trai, ngjitur me rrugen e vogel prane ketij supermarketi ndodhet nje radhe motelesh me cmim shume te lire 150k/dite, dhoma te bollshme, uje te mjaftueshem, afer qendres.
 • Zona e motelit Nam Long (larg qendrës, nëse keni motor, mund të qëndroni në këtë zonë), në lagjen Cai Rang, rruga Quang Trung, dhoma këtu është shumë e re, e pastër, sepse ishte e sapondërtuar. 2 persona 1 dhomë 170k/ditë është e shkujdesur. Për të gjetur këtë zonë, ju kërkoni udhëzime për në portin Cai Cui, kjo zonë banimi ndodhet në rrugën Quang Trung, rrethi Cai Rang. Nëse ngjiteni nga bregu jugor i lumit Hau, do ta takoni përpara se të hyni në Can Tho Citadel.

Çfarë duhet të hani kur shkoni në Can Tho?

Kuzhina Can Tho tregon qartë cilësinë jugore, me një sërë pjatash të shijshme si: petulla, Thanh Van grills Spring rolls, kërmij të pjekur në skarë me piper, vermiçeli, tenxhere baba hot, pulë guri të zier me limonas. Këtu janë disa pjata të shijshme në Can Tho.

Thanh Van rrotulla të pjekura në skarë

Roleta të pjekura në skarë me mish derri pa dhjamë, të rrahura shumë imët për të shtuar pak yndyrë të farave të shegës dhe aromatizues me hudhër, sheqer, kripë, etj. Shitësit shtrydhin ose palosin shumë qofte mbi shkopinj bambuje të vendosura në prush, ku yndyra pikohet nga tymi aromatik. Zonja Tran Ngoc Tho, pronare e restorantit Thanh Van, zbuloi se për të pasur role të shijshme të pranverës, roletat e pranverës shtypen ashtu siç duhet, në mënyrë që kur të piqen në skarë, mishi të piqet deri në zorrët, duke arritur konsistencën dhe konsistencën krokante.

Rollat ​​e pjekura në skarë shpesh përdorin salcë soje të bluar të përzier me salcë zhytjeje, jo salcë erëza të përzier me ananasin si jashtë. Salca viskoze e sojës është në ngjyrë të artë, e bërë me përzierjen e: salcës së bluar të sojës, sheqerit, hudhrës, djegës, miellit, yndyrës, kikirikëve të bluar etj., të stazhionuara shumë mirë. Në këtë pranverë, salca e zhytjes luan vetëm një rol dytësor në rritjen e shijes. Megjithatë, nëse salca përzihet në mënyrë të sikletshme, grilat e pjekura në skarë, sado të shijshme të jenë, do të humbasin pjesën delikate; humbi shpirtin e gjellës.

Ngrënia e rrotullave të pjekura në skarë u jep njerëzve një ndjenjë të ngadaltë: Një shtresë perimesh të papërpunuara, duke përfshirë: banane, fruta yjesh, tranguj, perilla, borzilok, marule … janë të shtrira në letër të hollë orizi. Spring rolls të pjekura në skarë janë aromatike, të pjekura dhe të arta, të vendosura mbi ëmbëlsira të pastër orizi të bardhë që bien në sy mbi perimet jeshile. Shtoni pak: palanquin, rrepkë, rrënjë zambak uji, lemongrass, baby misër. Prandaj, dyqani Thanh Van i pjekur në skarë tërheq shumë klientë pavarësisht nga pushimet apo ditët e javës.

Tham Khảo Thêm:  Top 5 quán mì trộn siêu ngon nức tiếng tại Sài Gòn | Tin Tức

>>> Shih më shumë: Udhëzues për Can Tho 2 ditë 1 natë

Can Tho vermiçeli me salcë peshku

Ka një restorant në Ly Tu Trong në një rrugicë të vogël ngjitur me spa Kho Thi. Ushqimi është mjaft i shijshëm, koka e peshkut kokë gjarpër ka shumë liri për të gërryer. Ekziston edhe Bun Mam afër klubit të pensionistëve që shitet rreth orës 1 të mëngjesit deri në 17:00 që është gjithashtu mjaft e shijshme.

Bun mam ka lëng mishi nga peshku reishi, peshku i pagur bakri ka një shije të veçantë dhe merr ëmbëlsirat nga peshku i kokës së gjarprit ose kockat e derrit… Përveç kësaj gjella ka edhe limon të grirë, kërpudha kashte, patëllxhan të prerë në copa të vogla. cilësi e pasur e supës. Shërbehet me peshk të zier në avull, feta proshutë (ose mish derri të pjekur), karkaleca, kallamar, patëllxhan, djegës të kuq të mbushur sipër, shërbehet me barishte, lule bananeje të prera hollë, lakër fasule, spinaq uji, zambak uji dhe perime në veçanti , gjella do të jetë më interesante kur të ketë një filxhan salcë peshku tamarind, djegës të freskët të prerë hollë dhe një shtrydhje limoni për një shije të thartë për ta bërë tasin e petës më të shijshme dhe interesante.

Kërmilli i pjekur në skarë me piper

Më e mira është në Sister Toi, La Ca ose Que Huong. Kërmijtë zihen pak derisa të bien nga fytyra dhe më pas vendosen një skarë me qymyr, sapo piqen në skarë duke shtuar salcën e peshkut të përgatitur me erëza si piper, hudhër, MSG… kur uji brenda kërmillit të vlojë, të thahet pak, vendoseni. në një pjatë, cilantro aromatike. Kërmijtë e pjekur në skarë si ky janë shumë të shijshëm, pak pikantë, të ëmbla dhe të kripur dhe krokantë, të hahet mish dhe më pas të pish lëng kërmilli është e mrekullueshme.

A mund të ketë diçka për të luajtur?

Fshati im turistik Khanh

Fshati im turistik Khanh në distriktin Phong Dien – Can Tho City është një destinacion tërheqës dhe një destinacion tipik turistik në Deltën e Mekong, që ndodhet 10 km nga qendra e qytetit Can Tho.

Ejani në My Khanh Tourist Village, ju mund të eksploroni dhe mësoni lirshëm për jetën e banorëve të kopshtit si: vizitoni Shtëpinë e Lashtë Jugore, shijoni programin kulturor “don ca tai tu”, “një ditë pune”. Dien Chu” me një vakt fermeri, “një ditë si fermer”, “shuplakë kanalesh për të kapur peshk …”, vizita e fshatrave tradicionale kulturore artizanale, pemishte, shërbime në terren si karroca me kuaj, varkë për not, taksi elektrike, gara me derrat, gara me qen, cirk majmunësh, peshkim krokodili… dhe shumë programe të tjera sipas kërkesës tuaj.

>>> Shih më shumë: Udhëzues për Zonën Turistike My Khanh Can Tho

Tregu lundrues Cai Rang

Atraksionet kryesore turistike në Can Tho duhet të jenë tregu lundrues Cai Rang, ky treg është tregu më i mbushur me njerëz dhe më aktiv. Për shkak të kësaj, turistët vërshojnë mjaft këtu. Duke shkuar në tregun lundrues Cai Rang, duhet të shkoni herët, duke u larguar në orën 6 të mëngjesit. Shkuarja në tregun Cai Rang zgjat rreth 20-30 minuta me tren nga skela Ninh Kieu në treg. Duhet të hani mëngjes në treg për të ndjerë eksitimin e lumit perëndimor, ka varka dhe varka të vogla që shesin petë, petë, qull, të prishura që ju të zgjidhni. Ka edhe disa vende ku gomone shesin ushqime, por të hash atje nuk është interesante, të shkosh në tregun lundrues për të ngrënë në një tren që lëkundet është interesante. Pasi të keni ngrënë, mund të blini disa fruta për ëmbëlsirë. Ju lutemi thoni gjithashtu paraprakisht se çmimi i frutave nuk është shumë më i lirë se sa në breg. Ndonjëherë ata edhe shkurtohen nëse nuk dinë të paguajnë.

Tham Khảo Thêm:  Cách nấu súp gà với ngô và súp gà nấm ngon – khai vị nhà hàng 5 sao

Pasi të shkoni në tregun Cai Rang, mund të thoni se treni kalon nëpër furrën e afërt Hu Tiu për të vizituar, por nëse shkoni shumë herët, njerëzit nuk do ta bëjnë këtë, sepse për ta bërë këtë kërkon që rrezet e diellit të thahen. Të bësh petë është si të bësh letër orizi, vetëm se është më e trashë dhe më pas pritet. Vizita e pamjeve nuk kushton sepse kjo është një fabrikë lokale petë. Vizitorët e huaj shpesh sillen këtu për të parë.

Marrja me qira e një varke për të shkuar në tregun lundrues është gjithashtu e lirë, rreth 300,000 VND/varkë.

Bleni një biletë të madhe varke, dmth. çiftoni njerëzit për të marrë me qira një varkë të madhe. Nëse doni të shkoni në këtë mënyrë, kaloni urën Cai Rang, ktheni djathtas pasi kaloni urën, vraponi përgjatë bregut të lumit derisa të shihni marinën, pastaj tërhiqeni, këtu ata kanë një varkë të madhe me ndenjëse dhe jelek shpëtimi për të veshur. plot.

>>> Shih më shumë: Udhëzues për të ngrënë në tregun lundrues Cai Rang në Can Tho

Eksploroni kopshtin e lejlekut Bang Lang

Kopshti Bang Lang Stork ndodhet në Thoi Binh Hamlet, Thot Not District, Can Tho City. Kopshti Bang Lang Stork është aktualisht një nga strehët më të mëdha të shpendëve në këtë kopsht.

Gjatë rrugës nga Can Tho në qytetin Long Xuyen, rreth 5 km nga qyteti Thot Not, do të arrini në kopshtin e lejlekut Bang Lang. Vizitorët e këtij kopshti lejlekësh do të jenë të kënaqur të admirojnë lloje të panumërta lejlekësh (lelekët e bardhë, lejlekët gri, lejlekët e zinj, gongët…) që tundin krahët dhe zbresin poshtë për të pastruar degët e bambusë, duke lëkundur në drejtim. Pasdite rreth kësaj zone dëgjohet zhurma e lejlekëve që thërrasin tufën…

Vizitoni faltoren e shenjtë Ong

Pagoda Ong ndodhet në rrugën Hai Ba Trung, rrethi Ninh Kieu, qytet. Mund Tho. Pagoda Ong është një vend i aktiviteteve fetare dhe kulturore të kinezëve këtu. Faltorja u njoh nga Ministria e Kulturës dhe Informacionit si një relike kombëtare arkitekturore dhe artistike në vitin 1993. Faltorja u ndërtua në vitet 1894 – 1896, me një arkitekturë unike. Çatia e faltores është e mbuluar me tjegulla yin dhe yang me skajet e çatisë të bëra nga rreshta tjegullash me xham të gjelbër të errët. Në çati ka figura të panumërta qeramike me ngjyra të ndryshme, një dragua që adhuron hënën, një feniks, në në të dy skajet ka dy statuja njerëzish të kapur për dore.Hëna e Diellit. Në tempull adhurimi Quan Cong – një shembull i besnikërisë dhe përkushtimit birnor dhe Quan Am Nam Hai, Thai Bach Tinh Quan, Tho Dia, Dong Vinh, etj.

Shënime kur udhëtoni për në Can Tho

 • Nëse keni ndërmend të kaloni natën në zona eko-turistike, përgatitni ilaç kundër mushkonjave dhe krem ​​kundër diellit.
 • Vishni një kapele dhe syze dielli kur vizitoni Tregun Lundrues. Sepse mesdita është shumë me diell.
 • Kur bëni blerje, duhet t’i kushtoni vëmendje çmimit, sepse shitësit shpesh thonë sfida, veçanërisht në skelën Ninh Kieu.
 • Me sugjerimet e mësipërme, ju uroj një udhëtim të lumtur, të sigurt dhe ekonomik në Can Tho!

>>> Shih më shumë: Si të udhëtosh Can Tho – Soc Trang Pastaj Pass Con Dao

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Hướng Dẫn Đi Du Lịch Cần Thơ Tự Túc , Phượt , Bụi Chi Tiết Nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *