Hướng Dẫn đi Du Lịch Bạc Liêu chi tiết từ A

Rate this post

Bac Lieu Toka me shumë anekdota të famshme. Dikur i njohur me emrin e Princit të Bac Lieu, ai ishte mësuar të “digjte para për të gatuar vezë” ose këngën Vong Co Hoai Lang me një hapje prekëse “Nga një gjeneral i pasur, një stuhi shpata u ngjit në piano” ngulitur në mendjet e dashamirësve të muzikës.Bac Lieu është konvergjenca e shumë linjave kulturore të njerëzve Kinh – Hoa dhe Khmer. Ejani këtu për të dëshmuar kulturën unike këtu.

Unë u nisa nga Hai Phong, nëse shkoni në një vend tjetër, mund të zgjidhni të njëjtin fluturim.

Mục lục ẩn

Biletat e fluturimit për në Bac Lieu:

Për shkak se Bac Lieu nuk ka një fluturim direkt, unë do të fluturoj nga Hai Phong në aeroportin Cat Bi (Hai Phong) për në aeroportin Can Tho. Pastaj nga Can Tho, lëvizni Limuzinën në Soc Trang (Rreth 2 orë).

Shumë prej jush do të shkojnë lehtësisht rreth Soc Trang – Bac Lieu – Ca Mau. Por për mua, dua ta përjetoj çdo vend ngadalë, me nge për të ndjerë çdo copë tokë në atdheun tonë, vendin tonë.

Huong-dan-du-lich-bac-lieu-tu-tuc-cuongdulich-5

Çmimi i biletës është rreth 2 milion (Rekomandohet të rezervoni 2 muaj më herët për të marrë biletën më të mirë ose mund të gjuani për 0 VND të Vietjet. Ju lutemi shikoni në faqen e tij Fan për të parë nëse linja Hai Phong – Can Tho ka një promovim 0 VND apo jo. Promovimi është nga ora 12:14 pasdite çdo ditë (Por një gjë është se ju do të duhet të vareni nga data e fluturimit tuaj, jo 0 VND nëse doni të shkoni në çdo kohë)

Fluturimet e VietJet (Të gjitha ditët e javës kanë sektorë fluturimi)

 • Orari i nisjes: 8:50 – 10:55
 • Koha e kthimit: 6:15 – 8:00

Lëvizja nga Can Tho në Bac Lieu:

Mund të lëvizim nga aeroporti në stacionin e autobusit Can Tho (14 km larg). Më pas blini një biletë rreth 100k200k/biletë. Udhëtimi: Rreth 3 orë. Ashtu si makinat Phuong Trang, Tuan Hung dhe Tuan Hiep.

Ose më e përshtatshme, mund të telefononi Limuzinën Vu Linh për t’ju marrë në aeroport. (Tel: 0299.3686.869 Çmimi i biletës: 160k – Udhëtim: Rreth 2 orë 20′)

Koha ideale për të shkuar në Bac Lieu:

Moti në Bac Lieu është mjaft i këndshëm, mund të shkoni në çdo kohë të vitit.

Klima e Bac Lieu ndahet në 2 stinë:

 • Sezoni me shi (nga maji deri në tetor).
 • Sezoni i thatë (nëntor deri në prill).

Nëse keni kohë, mendoj se koha më e mirë për të udhëtuar në Bac Lieu është në nëntor, kur moti është i favorshëm, mund të shkoni kudo pa shi.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp những thực phẩm cấm kỵ với vết thương hở bạn nên biết | Tin Tức

Huong-dan-du-lich-bac-lieu-tu-tuc-cuongdulich-2

Koha ideale për të qëndruar këtu:

Përfitova vetëm 3 ditë për të eksploruar këtë vend. Për ende fluturimin dhe lëvizjen. Por ata që kanë zbuluar së fundmi se Bac Lieu do të largohet për 1 ose 2 ditë.

Hotelet në Bac Lieu:

Ju mund t’i referoheni shumë hoteleve të ndryshme për të zgjedhur. Kjo është e disponueshme në internet për të fituar 3s. Më pëlqen komoditeti, kështu që rezervova një hotel në qendër të qytetit Bac Lieu.

Mjetet e transportit në Bac Lieu:

Merrni me qira një motoçikletë në Bac Lieu:

 • Bac Lieu është gjithashtu i vogël, kështu që duhet të ngasësh një motoçikletë për të pasur shumë përvoja të shkëlqyera. Thjesht kërkoni që hoteli ta japë me qira për ju, në mënyrë që të mos keni nevojë ta kërkoni. Nëse jo, ka një numër telefoni për makinën me qira (Dorëzimi): 0906353152 – 0942904504 (Znj.
 • Procedura për marrjen me qira të një makine është gjithashtu mjaft e thjeshtë, mjafton të paraqisni prova të tilla si CMT, pasaportë ose patentë shoferi.
 • Çmimi mesatar: 100k – 150k/ditë/makinë, 200k – 250k/ditë/skuter. Njerëzit gjithashtu kanë makina me qira për 1 seancë (6 orë).

Me qira një taksi në Bac Lieu

Nëse doni të shkoni shpejt dhe nuk doni të bjerë shi ose të shkëlqejë, thjesht merrni një taksi. Për shkak se është i vogël, nuk është e shtrenjtë të marrësh një taksi. Nëse janë 3 ose 4 persona, është më lirë se të marrësh me qira një motoçikletë.

Çfarë duhet të hani në Bac Lieu:

Enë e nxehtë me salcë peshku

Hotpot i salcës së peshkut hahet me perime tipike perëndimore si perime të hidhura, zambak uji, spinaq uji…

Adresa: restorant Hong Gam me salcë peshku në tenxhere Nr. 3/225B Provincial Road 38, Ward 5

Tortë nga krimbi i mëndafshit Ngan Dua

Nëse dëshironi të shijoni tortën e shijshme të specialitetit të krimbit të mëndafshit të kokosit, mund të shkoni vetëm në Bac Lieu.Torta e krimbit të mëndafshit të arrës së kokosit, e njohur edhe si keku i krimbit të mëndafshit, është një pjatë e shijshme mëngjesi në Bac Lieu, sa e kursyer dhe plot cilësi.Për të ngrënë tortën më të mirë të krimbit të mëndafshit, mjafton të hani kek me krimb mëndafshi me proshutë, shumai dhe pak mëlçi derri të grirë. Nëse dëshironi të shtoni një shije pak më specifike, përbërës të tillë si hudhra, qepë të skuqura, sheqer dhe piper janë të domosdoshëm.

Adresa: Banh Tam Ngan Dua (Co Nhan) Le Duan, Ward 1

Tortë me rrepkë

Çdo shtresë e kekut të hollë aromatike është bërë nga mielli i rrepkës i përzier me miell.Brenda tortës ka pastë karkalecash, mish pa dhjamë të grirë dhe pak bishtaja për shije.

Kur shijoni, mjafton të hani me pak sheqer salcë limoni, e ëmbël dhe e thartë mjafton për të ndjerë shijen karakteristike të këtij specialiteti.

Petulla super të mëdha

Ndryshe nga petullat që shihni shpesh, petullat Bac Lieu janë disa herë më të mëdha se petullat e zakonshme.Ata janë skuqur thellë në vaj, kështu që korja është krokante.Me përbërës nga qepa, karkaleca, rrënjë kasava, bishtaja, njerëzit mund ta shijojnë atë përgjithmonë. Byreku i mishit dhe karkalecat gjithashtu skuqen fillimisht përpara se të shtoni miellin e kekut.

Adresa: Rruga A Mat Banh Xeo 182/2 Nr. 31, Hamlet Giong Nhan, Hiep Thanh

Huong-dan-du-lich-bac-lieu-tu-tuc-cuongdulich-1

Sesarmid

Në fakt, kjo kafshë ka një formë relativisht të ngjashme me një gaforre fushore. Ba Khiem jeton shumë në Bac Lieu, kështu që ka qenë prej kohësh një pjatë e njohur popullore në tryezat e familjeve në këtë rajon.Ka tre lloje salce peshku, tre lloje tamarindi të pjekur ose sallatë papaja me tre puthje.

Adresa: Restoranti Ba Khia Nguyen Tat Thanh, Lagjja 7

Palma e hurmës

Pasi e kanë dëgjuar emrin, nuk e kanë parë gjellën, shumë njerëz janë kuriozë ta shijojnë. Megjithatë, kur paraqiten krimbat e hurmës në tryezë, shumë njerëz kanë frikë të hanë.Megjithatë, për ata që guxojnë të hanë, shijimi i hurmave është i yndyrshëm dhe i parezistueshëm në mënyrë të shijshme.Pjatat e bëra nga krimbat e hurmës përfshijnë të pjekura në skarë, të skuqura me gjalpë ose të mbushura me salcë peshku.

Tham Khảo Thêm:  Các Quán Cơm Trưa Văn Phòng Ngon Nao Lòng Tại Hà Nội | Tin Tức

Sidomos në muajt e fundit të vitit, hurma është tashmë në sezonin e shumimit. Në këtë kohë, është shumë e përshtatshme të shijoni hurma, duke i bërë shumë njerëz të pasionuar dhe të paharrueshëm kur e shijojnë një herë.

Adresa: Gjykata ushqimore e tregut të natës Bac Lieu, Ngo Gia Tu, Lagjja 3

Supë pikante me petë viçi

E paraqitur këtu është supa super pikante me petë viçi nga satay.Mishi i viçit është i butë, por tendina e viçit është ende krokante.

Adresa: Anh Nguyet Quan 119 Cao Van Lau, Ward 5

Programoni në Bac Lieu 3 ditë 2 netë të vetë-mjaftueshme

Dita 1: LËVIZJA (Hai Phong – Can Tho) dhe (Can Tho – Bac Lieu), MY NAM HAI KAPITULLI, BAC LIEU BIRD GARDEN, IRIS SKY BAR BAC LIEU

Dita 2: ZONA E TURIZMIT FLETË, Fusha e tifozëve BAC Lieu, KAPITULLI XIEM CAN, BAC LIEU CORPORATION HOUSE, TEATRI CAO VAN LAO, RIPARIMI GHOSITARAM (RIPARIMI CAO CHUONG), LËVIZJA – Can Tho (Bac)

Dita 3: Kthehu prapa (Can Tho – Hai Phong)

PLANI SHUMË I DETAJUAR 3 DITË 2 NATË

Dita 1: LËVIZJA (Hai Phong – Can Tho) dhe (Can Tho – Bac Lieu), MY NAM HAI KAPITULLI, BAC LIEU BIRD GARDEN, IRIS SKY BAR BAC LIEU
NAM HAI KUJDESI I NËNËS

Rreth 8 km nga qyteti Bac Lieu ndodhet një tempull i famshëm i provincës i quajtur Quan Am Phat Dai Nam Hai Mother. Kur turistët vizitojnë Bac Lieu, askush nuk mund ta injorojë këtë vend.Duke hyrë në portën e tempullit, duke goditur sytë e turistëve është statuja 11 metra e lartë e Quan The Am Bodhisattva që qëndron madhështor në mes të një hapësire të hapur me pamje nga Deti Lindor.

Kjo është një vepër me vlera të jashtëzakonshme kulturore dhe shpirtërore të njerëzve këtu. Turistët mund të vijnë të luten për fat ose të shijojnë vlerën e shenjtë që sjell ky vend.Dhe thuhet se nëse shkoni në Bac Lieu për të udhëtuar, pika e parë që duhet të vizitoni është Tempulli i Nënës Nam Hai.

Kopshti i shpendëve të argjendtë

Bac Lieu Bird Park është një mbetje e pyllit bregdetar të mangrove, për shkak të grumbullimit natyror, i cili gradualisht është larguar nga Deti Lindor.

Nuk ka tarifë hyrje për të vizituar. Por do të duhen 360 mijë karrocë (me 7.8 persona) për të vizituar kopshtin e zogjve. Dhe njerëzit do të çojnë në një kasolle të lartë për të parë zogjtë që kthehen çdo pasdite.

IRIS SKY BAR BAC LIEU

Bari ndodhet në katin e fundit të hotelit, me pamje nga një nga rrugët kryesore dhe më të bukura në Bac Lieu.Këtu mund të shijoni pije të shijshme ndërsa shikoni qytetin Bac Lieu nga lart poshtë dhe të ndjeni pamjen panoramike të Bac Lieu që shkëlqen deri në pafundësi. Hapësira e rehatshme, e ajrosur, muzika melodioze dhe peizazhet e bukura janë ato që Sky Bar Iris do t’ju sjellë.

Dita 2: ZONA E TURIZMIT FLETË, Fusha e tifozëve BAC Lieu, KAPITULLI XIEM CAN, BAC LIEU CORPORATION HOUSE, TEATRI CAO VAN LAO, RIPARIMI GHOSITARAM (RIPARIMI CAO CHUONG), LËVIZJA – Can Tho (Bac)
ZONA TURIZMI NHAT

Zona Turistike Nha Mat konsiderohet sot një nga destinacionet ideale turistike më tërheqëse në Bac Lieu. Pikat kryesore në këtë park zbavitës janë shërbimet e vizitës së kopshtit zoologjik, kopshtit të shpendëve, peshkimit të krokodilit apo lojërave emocionuese, fushë ushqimi me qindra pjata dhe pjata tradicionale jugore. Hani specialitete të ushqimeve të detit.

Kur vini në Zonën Turistike Nha Mat, përshtypja e parë është imazhi i një oktapodi duke ngritur një varkë në portën e mirëseardhjes, e cila duket mjaft e zbukuruar dhe interesante. Përballë hyrjes ndodhet një resort i klasit të lartë që i shërben një resort modern, por afër natyrës. Brenda, ka male artificiale dhe shpella dragoi të bashkangjitura me qepa jugore të vendosura radhazi, duke krijuar një skenë natyrore romantike dhe të mrekullueshme.

Huong-dan-du-lich-bac-lieu-tu-tuc-cuongdulich-4

Për sa i përket shkallës, zona turistike e Nha Mat nuk është më pak se zonat e mëdha turistike si Dam Sen, Suoi Tien (Qyteti Ho Chi Minh) sepse ka një plazh artificial të marrë nga uji i detit 3 km nga kontinenti, me një sistem gjenerimi modern të valëve. sistem si valët reale të oqeanit.

Tham Khảo Thêm:  Mua hàng trên sàn thương mại điện tử - Nên hay không? | Tin Tức
Lista e çmimeve të biletave për të vizituar zonën turistike Nha Mat:
 • Bileta e hyrjes (Jo not): 30k/person
 • Larje artificiale në plazh: 100k/të rritur, 80k/fëmijë
 • Oktapodi Ferris Rrota: 30k/biletë
 • Aeroplani me avion: 30k/biletë
 • Eksploroni Shpellën Mystic: 30k/biletë
 • Universi fluturues: 30k/biletë
 • Shikoni filma 6D: 30k/biletë
 • Udhëtimi me tramvaj: 30k/biletë
 • Vizita në shtëpinë e qeshur: 30k/biletë
 • Këndoni karaoke: 50k/orë
SILVER FIELDS BANK LIEU

Bac Lieu është një vend ku fushat e energjisë së erës janë po aq të bukura sa Evropa.

Koha më e mirë për të vizituar fushën e erës është herët në mëngjes ose pasdite vonë për të parë lindjen ose perëndimin e diellit. Ky është i vetmi fermë me erë në det të hapur në Vietnam dhe projekti i parë i energjisë së erës në Azinë Juglindore që do të ndërtohet në shelfin kontinental.

Çmimi i biletës: 30 mijë për person

Huong-dan-du-lich-bac-lieu-tu-tuc-cuongdulich-8

PASTRIMI I MADHËSISË

Edhe pse nuk është tempulli më i vjetër, mund të konsiderohet se faltorja Xiem Can është një nga tempujt Khmer të listuar në listën e tempujve më të mëdhenj – më të bukur dhe më të shkëlqyer në sistemin e tempullit Kmer në Jug.

BAC LIEU CORPORATION HOUSE

Vizitorët që kanë mundësinë të vizitojnë Bac Lieu nuk mund të injorojnë shtëpinë e princit më lozonjar në provincën jugore në fillim të shekullit të 20-të, me një anekdotë të famshme si djegia e një kartëmonedhe 100-koni për të parë unazën e saj diamanti. Seven Phung Ha ra nën tavolinë.

Çmimi i biletës: 30 mijë për person

CAO VAN LAU PËRMET

Teatri Cao Van Lau është një vepër arkitekturore që ka vendosur një rekord “Teatri Cao Van Lau ka formën e 3 kapelave më të mëdha konike në Vietnam”, konsiderohet zemra e rrugës Hung Vuong ku ndodhet.

Teatri ka lindur për t’i dhënë respekt dhe mirënjohje muzikantit Cao Van Lau dhe shpreson se ai do të ndezë zjarrin artistik për brezat e ardhshëm.

RIPARIMI GHOSITARAM (RIPARIMI I ZJARRIT)

Sa më në jug, aq më të domosdoshme çatitë e faltores Kmere janë të qeta me kalimin e kohës, me myshk ose me ngjyra. Në veçanti, Bac Lieu ka një tempull të famshëm Khmer me titullin e tempullit më të madh Khmer në Vietnam.

Ghositaram Pagoda është vetëm 6 km nga qendra e qytetit Bac Lieu. Ky është tempulli Khmer me arkitekturën më unike në Deltën e Mekong-ut si dhe në Vietnam.

huong-dan-du-lich-bac-lieu-tu-tuc-cuongdulich-6

LËVIZJA (Bac Lieu – Can Tho)

Kjo është shumë e thjeshtë. Ju qëndroni pikërisht në Autostradën Kombëtare 1 dhe kapni makinën nga Ca Mau në Can Tho.

Duhen 2.5 orë për të arritur atje.

Ju zgjidhni një hotel pranë aeroportit Can Tho (Në rrugën Vo Van Kiet) për t’u zgjuar herët të nesërmen për të fluturuar përsëri në Hai Phong.

Dita 3: Kthehu prapa (Can Tho – Hai Phong)

Mos harroni të shkoni në aeroport 1.5 orë përpara për të përfunduar procedurat e imbarkimit.

Rishikimi Bac Lieu

 • Bac Lieu ka shumë grupe të ndryshme etnike që jetojnë si kinezë, vietnamezë, khmer, çam…
 • Njerëzit e Bac Lieu kanë një stil liberal, tipik për rajonin jugor.
 • Bac Lieu ka të famshmin Bac Lieu Prince i cili dikur ishte i pasur dhe i gatshëm për të luajtur, përveç kësaj, kjo tokë lidhet edhe me emrin e muzikantit Cao Van Lau dhe kënga Da Co Hoai Lang hodhi themelet për zhvillimin e historisë antike. Muzikë jugore.

Ejani në Bac Lieu dhe ndjeni këtë tokë idilike.

Çfarë duhet të blini si dhuratë në Bac Lieu?
 • Verë Longan.
 • Salcë e thartë Vinh Hung.
 • Bac Lieu proshutë.
 • Peshk i tharë me kokë gjarpëri.

Më lart është ndarja e një udhëtimi në Bac Lieu 3 ditë 2 netë me një përmbledhje të detajuar të Bac Lieu Tet. Ju uroj një udhëtim të lumtur dhe kuptimplotë në Bac Lieu

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Hướng Dẫn đi Du Lịch Bạc Liêu chi tiết từ A . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *