Hướng Dẫn Đi Du Lịch An Giang Tự Túc , Phượt , Bụi Chi Tiết Nhất

Rate this post

Lëvizja e shpinës dhe kthimi i shpinës në An Giang, jo vetëm që mund të përjetojnë ndjenjën e aventurës dhe aventurës, por gjithashtu ju ndihmojnë të zhyteni në natyrë, të shihni peizazhin e bukur, të egër, të qetë dhe misterioz. Këtu janë disa ndarje të përvojave të udhëtimit në An Giang për ta bërë udhëtimin tuaj më të përshtatshëm dhe të plotë.

Ku ndodhet An Giang?

Një Giang ndodhet në jugperëndim të Vietnamit, ka një kufi me Kamboxhian, gati 100 km, ku rrjedha e sipërme e Mekong derdhet në vendin tonë, i ndarë në dy lumenj Hau dhe Tien, duke krijuar një sezon tipik vjetor lundrues. Për shkak të sistemit të dendur të kanaleve, trafiku ujor këtu zhvillohet shumë fuqishëm. Shumica e të gjitha aktiviteteve tregtare zhvillohen në portat e lumenjve ose tregjet lundruese, një kulturë shumë unike e Perëndimit.

Huong-dan-di-du-lich-an-giang

Sot, An Giang është në rrugën e zhvillimit në të gjitha aspektet e ekonomisë dhe shoqërisë…Me karakteristikat e një krahine jugperëndimore me fusha të mëdha orizi, lumenj blu, vargmali madhështor That Son dhe pyll Melaleuca. Së bashku me traditën e dinamizmit , bujaria dhe mikpritja, populli i një Giang po merr pjesë në aktivitetet e zhvillimit të turizmit për të ringjallur potencialet nga avantazhet e burimeve natyrore në turizëm, nga aktivitetet kulturore dhe festivalet. Duke udhëtuar në An Giang, vizitorët do të shijojnë llojet e shtëpive të kopshtit, peshkimin, gjumin në gomone, etj., duke shijuar pjatat e çuditshme dhe tipike fshatare të rajonit të lumit Jugor.

>>> Shih më shumë: CHAU DOC Një Udhëzues Udhëtimi Giang Detaje nga Saigon dhe provincat

Kur duhet të udhëtoni në An Giang?

 • Çdo stinë në An Giang është e bukur. Koha më me shi është nga korriku deri në shtator, nëse shkoni në këtë sezon, mos harroni të sillni një pellg shiu dhe ombrellë.
 • Tetori është sezoni i përmbytjeve, duke ardhur në An Giang në këtë kohë ju do të admironi një ngjyrë aluviale të kuqe të ndezur të fushave, ku lulet e arta luleradhiqe lulëzojnë midis krahëve të rosave, varkat e vogla që bëjnë sërf. Tetori është gjithashtu koha më e përshtatshme për ne eksploroni karakteristikat kulturore të lumenjve jugor në përgjithësi dhe An Giang në veçanti.
 • Nëse dëshironi të merrni pjesë në festivale me njerëzit këtu, muaji i 4-të hënor është festivali Ba Chua Xu dhe muaji i 8-të është festivali i shtatë garave me lopë malore.

Si të shkoni në An Giang?

Shkuarja në An Giang me motoçikletë:

Nga Saigon – Chau Doc, shkoni si më poshtë: Ndiqni autostradën 1 deri në kryqëzimin Thai Trung (tregu An Huu), kthehuni djathtas në Cao Lanh, kaloni tragetin Cao Lanh, më pas ndiqni bregun e lumit Tien deri në Cho Moi, nëpërmjet tragetit Thuan Giang Kur të mbërrini në bregun e lumit Hau, shkoni në tragetin Nang Gu, më pas kaloni atë traget, ndiqni autostradën 91 për rreth 30 km deri në malin Sam. Ky udhëtim është rreth 220 km, rreth 40 km më i shkurtër se udhëtimi i Mai Linh.

Shënim: Nëse udhëtoni me motoçikletë, kushtojini vëmendje të sillni të gjitha dokumentet e mjetit, patentë shoferin, sigurimin e automjetit. Pasagjerët e automjetit duhet të mbajnë helmeta. Duhet të respektohet shpejtësia e specifikuar.

Tham Khảo Thêm:  Top 5 tiệm phở bò ăn sáng ngon, giá rẻ ở Hà Nội | Tin Tức

>>> Shih më shumë: Udhëzues për tregun lundrues Cai Rang

Shkuarja në An Giang me makinë:

Nga Saigon, blini bileta për në qytetin Long Xuyen ose qytetin Chau Doc në stacionin perëndimor të autobusëve ose nga kompanitë private të makinave në rrugën Le Hong Phong (çmimet variojnë nga 150,000 deri në 300,000 VND). Në vendet e mësipërme, mund të merrni me qira një taksi me motor, motoçikletë, motoçikletë ose taksi.

Ku të shkoni në An Giang?

Bujtinat dhe hotelet në An Giang janë të përqendruara në 3 vende: zona malore Sam (zakonisht për pelegrinët, turistët që nuk qëndrojnë sepse është larg qendrës), Chau Doc dhe periferitë e brendshme Long Xuyen. Çmimet e hoteleve variojnë nga 150,000 deri në 1 milion VND në varësi të madhësisë. Këtu janë disa sugjerime për ju:

Zona turistike Victoria Chau Doc

 • Adresa: 32 Le Loi, Tx. Chau Doc, An Giang
 • Telefon: (076) 3865 010 Faks: (076) 3865 020

Një hotel i gjatë

 • Adresa: 281 Tran Hung Dao, Long Xuyen, An Giang
 • Telefon: (076) 3843298 – (076) 2210676 / 0918375927

Hotel Lumi i Erës.

 • Adresa: 472/24 Quan Co Thanh, City. Long Xuyen, An Giang.
 • Telefoni: (076) 3953 049/ (076) 3956 032

Hotel Lam Hung Ky

 • Adresa: 138 Trung Nu Vuong, Tx. Chau Doc, An Giang
 • Telefoni: (076) 3561 564/ (076) 3561 981

Zona turistike Lam Vien Mali Cam

 • Adresa: Komuna An Hao, Distrikti Tinh Bien, An Giang
 • Telefoni: (076) 3760 236 Faksi: (076) 3760 229

Shtëpi për mysafirë – restorant Nui Sam

 • Adresa: National Highway 91, Sam Mountain Ward, Tx. Chau Doc, An Giang
 • Telefoni: (076) 3861 999/(076) 3861 910

>>> Shih më shumë: Udhëzues për udhëtime të vetë-mjaftueshme perëndimore

Çfarë duhet të luajë An Giang?

Pylli Tra Su Melaleuca

I vendosur vetëm 10 km nga kufiri i Vietnamit dhe Kamboxhias, pylli Tra Su Melaleuca në rajonin malor misterioz That Son të “kryeqytetit” të malit Cam (komuna Van Giao, distrikti Tinh Bien, provinca An Giang), është një përmbytje me speca. pylli përfaqëson rajonin perëndimor të lumit Hau, shtëpia e shumë llojeve të shpendëve të ujit, kafshëve të egra dhe kafshëve ujore që i përkasin sistemit pyjor me përdorim të veçantë të Vietnamit. Duke ardhur këtu, ju do të jeni në gjendje të hipni në një varkë thellë në rezervë, duke dëshmuar me sytë tuaj shumë lloje zogjsh dhe kafshësh të rrallë dhe të çmuar.

Këtu ka pemë melaleuca mbi 10 vjeç që janë 5-8 m të larta. Sipërfaqja e ujit në pyllin Tra Su është gjithashtu një vend i përshtatshëm për shumimin e shumë llojeve të peshqve.Aktualisht, An Giang Tourism po shfrytëzon këtë atraksion tërheqës eko-turizmi. Pylli Tra Su Melaleuca është një model mjaft i përshtatshëm për tokat alum që rritin Melaleuca, si për të përmbushur nevojat e ekoturizmit, kërkimin dhe ruajtjen e mjedisit të freskët ekologjik.

>>> Shihni më shumë: Udhëzues udhëtimi Soc Trang Tu Tuc

Co To Mountain

I njohur gjithashtu si Phung Hoang Son, ose To mal, emri Kmer është Phnom Kto, 614 m i lartë, 14,375 m në perimetër, në komunën Co To, rrethi Tri Ton. Rruga për në mal tani është zgjeruar dhe ndërtuar në një shkallë. Mund të ngjiteni rreth një orë për të arritur në majën e malit. Përgjatë mesit të malit, përveç pyjeve të përziera dhe pyjeve mbrojtëse, ka edhe pemishte të gjera, shumica e të cilave janë mango, fruta dhe zona të gjelbra.

Në mal gjendet një relike e famshme e quajtur Oborri i Zanave. Këtu ka një gjurmë zanash, thuhet se është gjurma e pasme e Budës, ndërsa këmba e përparme ndodhet në shpellën Thuy Liem në malin Cam (mali më i lartë në That Son, në rrethin Tinh Bien). Më pas është Pallati Nam Can, një tempull i vogël, i vjetër i fshehur nën shkëmbinj të mëdhenj dhe pemë të larta. Legjenda thotë se në të kaluarën ky vend ka qenë vendpushimi i “burrave tigër” – siç e kanë quajtur banorët e zonës. Më pas është Vo Hoi, i cili është vendi ideal për ata që duan të gjejnë paqen dhe qetësinë. Në mes të hapësirës së madhe, u shfaq një motel i vogël që ishte strehimi i pelegrinëve nga e gjithë bota. Ky është një vend ideal për turistët për të parë hënën dhe për të marrë frymë në ajër të pastër. Në muajt me shi, vizitorët në Co To do të kenë mundësinë të admirojnë bukurinë e dy përrenjve O Thum dhe O Sora So si gjarpërinjtë gjigantë që dredha-dredha përgjatë të çarave të shkëmbinjve.

Tham Khảo Thêm:  Retinol có khả năng chống lão hóa như lời quảng cáo hay không? | Tin Tức

>>> Shih më shumë: Can Tho Travel – Udhëzues Udhëtimi nga AZ

Vendi përkujtimor i Presidentit Ton Duc Thang

Vendi përkujtimor u ndërtua në maj 1997, përfundoi në gusht 1998 me rastin e 110-vjetorit të lindjes së Presidentit Ton Duc Thang, në një sipërfaqe prej 1600 m², pranë shtëpisë së vjetër të familjes së Xha Ho. Tempulli ka një arkitekturë të lashtë prej tre katesh, detajet prej druri janë të gjitha prej druri të çmuar. Pozicioni solemn ka një bust të Presidentit Ton Duc Thang, sipër zarfit është një rrotull dragoi që mban fjalët e arta “President Ton Duc Thang”, dy anët e çantës janë gdhendur me imazhin e një peme bambuje, më poshtë është një krap. duke mbajtur çantën blu. Përreth tempullit është zbukuruar me simbole të pesë bekimeve (pasuri, pasuri, jetëgjatësi, khanh, Ninh).

Përballë tempullit është një shtëpi suvenirësh, ku shfaqen artefakte, dokumente dhe imazhe për jetën dhe karrierën e Xha Tonit. Duke kaluar nga dera, ka dy fjali paralele: “I shtrirë në shtatë male, duke pirë ujë Cuu Long, My Hoa Hung është i famshëm për misionin e tij / Ndezja e zjarrit Ba Son, ngritja e flamurit të Detit të Veriut, Ton Duc Thang në zërin e një lum”.

Ishulli i Gieng

Me peizazhin simpatik natyror të një zone lumi, peshq që notojnë dhe një shumëllojshmëri pemësh frutore të veçanta të zonës aluviale të ujërave të ëmbla, Cu Lao Gieng ka gjithashtu vepra tipike kulturore dhe artistike. si Ba Le Pagoda (Phuoc Hoi Tu), një histori revolucionare relike në komunën Hoi An, rrethi Cho Moi është njohur si një relike kombëtare nga shteti. Aktualisht në brendësi po adhurohen edhe pllakat e martirëve revolucionarë në formë feje për të mbuluar sytë e armikut gjatë luftës.

Cu Lao Gieng ishte dikur bastioni i Komitetit Cochinchina, i cili dërgoi sinjale dhe urdhra për të luftuar për të drejtën e jetës për njerëzit që nga periudha koloniale franceze. Dhe është gjithashtu ky vend që ka nxjerrë shumë bij heroikë trima të atdheut të An Giang. A është kjo nga reliket e çmuara dhe trashëgimia tradicionale e lënë pas mijëra viteve më parë dhe peizazhet poetike dhe simpatike që u kanë bërë thirrje pelegrinëve nga e gjithë bota të vijnë këtu për të vizituar dhe shijuar.

Tay An Temple

Tempulli është ndërtuar në stilin indian me materiale të qëndrueshme si tulla dhe çimento. Salla kryesore është faltore qendrore 18 metra e lartë, që adhuron statujën e Budës Shakyamuni, dhe të dy anët janë dyshemeja e gongut dhe dyshemeja e daulleve. Përpara faltores ka 3 porta: porta e mesme e tre portave adhuron statujën e Quan Am Budës, të dy anët kanë dy dërrasa me fjalët “Xian antike faltore”, brenda oborrit të tempullit është një shtizë flamuri 16 metra e lartë. . Nën shkallët e faltores, ka statuja të bardha dhe statuja të zeza, shpatullat janë të stampuara me dy zana të ulura në gjysmëhënën, në të dy anët janë dy korridore, që dallojnë ndjekësit meshkuj dhe femra. Faltorja ndjek sektin Mahayana, me 11,270 statuja të mëdha dhe të vogla prej druri. Dita e hënës së plotë të muajit të parë, hëna e plotë e muajit të 7-të dhe hëna e 10-të hënore janë ditët kur njerëzit vijnë për të adhuruar më shumë.

Tham Khảo Thêm:  Vì sao bị béo bụng? Các cách khắc phục béo bụng cho chị em | Tin Tức

Liqeni i pusit qiellor

Duke vazhduar udhëtimin, duke hyrë në territorin e An Giang, vendi i parë që duhet të vizitoni është Bung Binh Thien, i njohur edhe si “liqeni i pusit qiellor”, i vendosur midis lumenjve Binh Di dhe Hau. Liqeni është rreth 193 hektarë i gjerë, është një nga liqenet më të mëdhenj të ujërave të ëmbla në Perëndim sot. Arsyeja pse ky vend bëhet i veçantë është sepse uji në liqen është blu gjatë gjithë vitit, megjithëse kanalet aty pranë janë me baltë me aluvione, dhe uji në liqen vazhdon të rritet e të bjerë në vend që të rrjedhë, duke krijuar shumë ujë. Legjenda të këtij Bung Binh Thien.

Që jetojnë në zonën përreth Bung janë etnikë çamë. Mjafton të bëni një shëtitje rreth liqenit, do të shihni kulturën tipike të njerëzve këtu. Çamët pothuajse i ruajnë të paprekura veprimtaritë dhe besimet e veta. Shtëpi shumëngjyrëshe mbi shtylla, tempuj të lashtë myslimanë, vajza të turpshme çame me veshje tradicionale, të gjitha bashkohen së bashku për të pikturuar një pamje idilike të fshatit. Këtu mund të zbrisni nga autobusi, të endeni nëpër fshatra dhe të bisedoni me njerëzit për të mësuar më shumë për këtë vend.

>>> Shih më shumë: UDHËZIME për Ta Pa Lake An Giang – GATIME E MREKULLUESHME E PERËNDIMIT

Cilat janë disa pjata të shijshme në An Giang?

Ka shumë pjata të shijshme në An Giang si qull viçi Tri Ton, vermiçel peshku, vermiçeli vermiçeli, ëmbëlsira, çaj i bërë nga jaggery, supë me top viçi, viçi ngjitës… Përveç kësaj, mund të shijoni ëmbëlsira të shijshme. Oriz petë, ca pua e popullit çam. Kuzhina në An Giang nuk është as e sofistikuar dhe as e sofistikuar, por kushdo që e ka provuar duhet të dashurohet me shijen rustike dhe autentike që askund tjetër nuk mund të krahasohet.

Një Giang është gjithashtu i famshëm për të gjitha llojet e salcës së peshkut – tregu Chau Doc njihet si Mbretëria e salcës së peshkut, llojeve të thata (sidomos pangasius i tharë i fryrë me përpunim ndryshe nga çdo peshk tjetër i tharë – i zier me ujë), hidhni furrën, brokadë çame … Duke ardhur në parajsën e peshkut këtu, mund ta blini si dhuratë për të afërmit dhe miqtë.

>>> Shihni më shumë: UDHËZIME PËR SHQIPËRI dhe blerje në Chau DOC Market An Giang

Vini re kur udhëtoni për në An Giang

 • Ju duhet të vishni rroba të rregullta, të lehta, të ajrosura, të lehta për t’u lëvizur. Përgatituni me këpucë sportive ose këpucë të sheshta për lehtësi në ecje dhe ngjitje.
 • Mblidhni medikamente të zakonshme në rast urgjence.
 • Nëse keni ndërmend të bëni kampe, sillni gjërat thelbësore si tenda, rroba të ngrohta, mjete kundër mushkonjave dhe ushqime.

Një udhëtim në An Giang do të jetë i përsosur dhe i mrekullueshëm kur të kuptoni me vendosmëri gjërat që kemi ndarë më lart.

>>> Shihni më shumë informacione turistike perëndimore:

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Hướng Dẫn Đi Du Lịch An Giang Tự Túc , Phượt , Bụi Chi Tiết Nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *