Hướng Dẫn Chi Tiết Cách Đi Bà Nà Hills Cho Tụi GATO

Rate this post

Jo të gjithë janë të njohur me turizmin Da Nang, veçanërisht zonën super të shtrenjtë Ba Na Hills.Cila është bukuria e zonës turistike të Ba Na Hills? Si është moti në Ba Na Hills? Çfarë të luani në Ba Na Hills? Si të shkoni në Ba Na Hills? Çfarë duhet të hani në Ba Na Hills? Të gjitha, përveç këtyre pyetjeve, do të marrin përgjigje në artikullin më poshtë: Përvoja më e plotë për të vizituar Ba Na Hills.

Si të shkoni në Ba Na Hills?

Nga qendra e qytetit Da Nang deri në kodrat Ba Na, duhen rreth 30-35 km për të lëvizur. Me këtë rrugë mund të shkoni me mjete transporti si: marrja me qira e një makine turistike, taksi me motoçikletë, makinë pasagjerësh, marrja e taksisë ose marrja me qira e një motoçiklete.

Motoçikletë: Nëse vozitni me motoçikletë, duhet të shkoni herët për të mbajtur qetësinë, të shikoni në kohë për të marrë biletat dhe duhet të studioni me kujdes përpara se të shkoni për të shmangur humbjen e kohës. Çmimi i makinave me qira varion nga 100,000 VND në 150,000 VND/ditë. Ka të gjitha llojet e automjeteve nga stacioni në numër që njerëzit të zgjedhin. Ose mund te telefononi direkt te pronari i makines, je nje person shume i kendshem: 0903406039. Xha Chau.

Taksi: Taksitë e njohura në Da Nang janë taksi Mai Linh: 0511.3.56.56.56, taksi VinaSun Danang: 0511.3.68.68.68, taksi Tien Sa: 0511.3.79.79.79, taksi Song Han: 0511.3.68.68.68. që çmimi i çdo kompanie taksi është i ndryshëm, diferenca është disa mijë VND për 1 km. Nëse merrni një taksi, do të jeni pasiv për kohën dhe do t’ju duhet të prisni, kështu që merrni me qira një makinë me dy drejtime. Kjo do të thotë se makina ju merr lart dhe pret deri në pasdite për t’ju çuar në shtëpi. Nëse shkoni në një turmë, merrni me qira një makinë me 7 vende. Megjithatë, mos harroni të pyesni me kujdes se sa kohë do të presë makina për atë çmim. Sepse shumë makina japin kuotën e pritjes për vetëm 4 orë. Përveç 4 orëve, do të ketë një tarifë shtesë prej 60k / 1 orë.

huong-dan-di-ba-na-hills-cuongdulich-10

Kape ose makinë jashtë. Ng ka një makinë të mirë 4-7-16-30 vende. Mirëseardhje e ngrohtë. Çmimi është më i lirë se një taksi, por koha e pritjes është e pakufishme dhe e rehatshme. Shoferi i flotës është djaloshi i artë në fshatin e makinave turistike Da Nang, kështu që ai do t’i mbështesë të gjithë me çështjen e rezervimit të biletave për shëtitje, duke konsultuar një orar të arsyeshëm me prezantimin e restoranteve të shijshme dhe të lira lokale. mënyra për të ngrënë. Jo si disa taksi makinash elektrike të lidhur në restorant për të ngrënë një përqindje të parave të klientit.

Për më tepër, njerëzit që duan të kursejnë kostot dhe nuk duhet të shqetësohen për trafikun, ushqimin ose biletat e vizitave, mund të rezervojnë turneun Ba Na Hills për 1040 mijë / 1 ditë. Bileta e fëmijës do të llogaritet sipas gjatësisë. Nën 1 m është falas, nga 1m-1m4 tarifë biletë për fëmijë 780k/1 fëmijë. Paketa e turneut përfshin autobus me dy drejtime me udhërrëfyes turistik, biletë teleferiku me dy drejtime dhe Bupffe në majë të Ba Na.

Tham Khảo Thêm:  Hướng Dẫn Đi Du Lịch Bến Tre Tự Túc , Phượt , Bụi Chi Tiết Nhất

Aktualisht, Ba Na Hills ka një menaxhim shumë të rreptë të sjelljes së ushqimit, kështu që ju lutemi mos e sillni.

Kur të shkoni në Ba Na Hills?

Për të vizituar Ba Na Hills, mund të shkoni në çdo stinë. Këtu, koha më e mbushur me njerëz është nga prilli deri në gusht, në varësi të preferencës tuaj, ju dëshironi të shkoni në një kohë të mbushur me njerëz ose të qetë dhe të zgjidhni orën në përputhje me rrethanat. Megjithatë, dimri do të jetë pak bosh.

Kur është koha e duhur për të marrë teleferikun?

Këshilla është që duhet të ngjiteni në mëngjes dhe të zbrisni në mbrëmje ose perëndimi i diellit është më i bukuri. Kështu, në mëngjes do të keni një pamje panoramike të Da Nang nga lart dhe të gjithë peizazhin e gjelbër dhe përrenjtë që zhurmojnë rreth malit Ba Na. Në mbrëmje, do të keni mundësinë të shikoni Da Nang të ndezur me drita të bukura vezulluese. Ndjenja e të shkuarit natën është gjithashtu shumë e çuditshme, romantike dhe jashtëzakonisht freskuese.

Moti në Ba Na Hills

Gjëja më e mirë në Ba Na Hills është se do të ndjeni atmosferën e 4 stinëve (pranverë, verë, vjeshtë, dimër) në një ditë! Mëngjesi është ndjesia freskuese e pranverës, mesdita është pak diell i verës, pasditja është vetmia e vjeshtës, mbrëmja është e ftohtë e dimrit.

Çfarë duhet të shihni në Ba Na Hills?

Peizazh i bukur natyror dhe atmosferë e mrekullueshme 4-sezonale

E vendosur në një lartësi të tillë prej afro 1500 m, atmosfera në kodrat Ba Na është identike me Da Lat ose Sapa. Do të thotë që moti i 4 stinëve zhvillohet në 1 ditë dhe ka freskinë e një resorti. Për shkak të kësaj, Ba Na më parë, së bashku me Sapa dhe Da Lat, tërhoqën vëmendjen e francezëve kur gjetën destinacione të shkëlqyera me synimin për të ndërtuar një resort të klasit të lartë.

Përjetoni teleferikun e vetëm në botë me 4 rekorde botërore.

huong-dan-di-ba-na-hills-cuongdulich-1

Për të arritur në kodrat Ba Na, duhet të shkoni me teleferik Ba Na. Kjo është e vetmja rrugë e teleferikut që konvergon 4 Rekorde Botërore Guinness: teleferiku më i gjatë, teleferiku me diferencën më të madhe midis stacioneve të nisjes dhe mbërritjes në botë, itinerari i teleferikut me gjatësinë totale më të gjatë të teleferikut, linja kabllore me pesha më e rëndë e kabllove në botë.

Udhëtimi me teleferik nga fundi në majë të parkut argëtues është shumë i gjatë, nga 20 deri në 30 minuta. Ndërsa uleni në kabinë, mund të shikoni poshtë për të parë peizazhin kodrinor të gjelbër, të ndërthurur me përrenj që murmuritin. Deri në vend, mund të shihet qartë ajri i ndryshuar plotësisht i ftohtë.

Ura e Artë

Vendi numër 1 i kontrollit virtual në Da Nang në përgjithësi dhe Ba Na Hills në veçanti. Nëse vini në Da Nang pa shkuar në Kodrën Ba Na, do të jetë shumë. Por nëse shkoni në Ba Na Hills pa shkuar në Urën e Artë, do të kushtonte miliona.

Ura e Artë ndodhet në një lartësi prej rreth 1400 metra, 148.6 metra e gjatë, duke përfshirë 8 hapje, hapësira më e madhe: 21.2 metra, gjerësia e kuvertës së urës është 3 metra, materiali i përfundimit të kuvertës së urës është rrasa druri 5 cm të trasha, të praruara. kangjella inox. , lartësia mbi nivelin e detit është deri në 1414 m. Periudha e ndërtimit filloi në korrik 2017 dhe përfundoi në prill 2018. Ura e Artë tashmë është e hapur për vizitorët. Duke ardhur këtu, do të lirohesh në mes të natyrës dhe peizazheve të bukura, sikur të ecësh mbi re.

Tham Khảo Thêm:  Tránh ngay lối sống không lành mạnh khiến giảm tuổi thọ nhanh chóng | Tin Tức

Mes reve të mëdha të Ba Na, të shkelësh këtu, ndihesh si të ecësh në re. Thjesht hidhni shpirtin tuaj në mes të natyrës në mes të peizazheve mahnitëse të bukura dhe bëni fotografi jashtëzakonisht “cilësore” nga lart me këtë pamje spektakolare që do t’u japë vizitorëve një ndjenjë “të lartë” jashtëzakonisht.

huong-dan-di-ba-na-hills-cuongdulich-5

Rishikim i Shpejtë Ura e Artë – Kodra Ba Na

1. Dëshironi të bëni fotografi në një vend bosh:

Ju lutem shkoni në një qark nga një skaj i urës në skajin tjetër, këtu ngta ka ngritur një podium të madh, që të gjithë të bëjnë foto vetëm ose me një grup miqsh, duke pozuar pa kujdes,! Të gjithë duhet të qëndrojnë ngadalë në radhë! Pamja është e bukur përtej fjalëve, vendosni të dyja duart në kornizë!

2. Aplikoni cilin magji magjik ortopedik!

3. Në cilën orë dhe stacion duhet të shkoni më shpejt në Golden Bridge?

HH u nis në orën 7 të mëngjesit, mbërriti atje ishte tashmë në grup atje lart para r. Ata janë edhe më të shpejtë se unë! Sepse Kodra Ba Na është gjithmonë e mbushur me njerëz!

Për të shkuar në Urën e Artë së pari, do të duhet të shkoni në Stacionin Hoi An, të merrni teleferikun për në stacionin e Marsejës (Mac-Say). Atëherë do të arrini tek Ura e Artë më shpejt se udhëtarët e tjerë të stacionit.

Shënim: bëni një foto tek Ura e Artë, sepse nuk do të kthehem më këtu, thjesht kalimi nëpër r është bërë!

Me pak fjalë, në varësi të situatës atje, ndonjëherë vendi është i zbrazët, ndonjëherë është i mbushur me njerëz për të bërë foto….vetëm bëhu i butë dhe i sjellshëm “vëlla motër…më lër të bëj një foto me ty…” është se ata do t’i shmangen, dhe kushdo që shikon me sy ose mbytet, thjesht qëndron aty, larg kujtdo që bën foto, e konsideron të shëmtuar…

Luaj mbi 105 lojëra falas në Fantasy Land

Në zonën turistike të Ba Na Hills, ka objekte të panumërta argëtimi me një sipërfaqe prej më shumë se 21,000 m², të ndërtuara sipas dy tregimeve fiksionale të shkrimtarit June Verne: “Njëzet mijë milje nën det” dhe “Udhëtim në det” qendra e Tokës”. Përveç kësaj, do të keni mundësi të ecni në pyllin e zanave, të eksploroni Parkun e Dinozaurëve për të pushtuar majën me Kullën e Rënies së Lirë 29 metra dhe një sistem filmash modern 2D, 3D, 5D… dhe lojëra të panumërta falas. me një shumëllojshmëri të përvojave interesante. Shumica e lojërave këtu janë jashtëzakonisht argëtuese dhe të përshtatshme për fëmijët dhe të rriturit. Shumë i përshtatshëm për të kaluar gjithë ditën këtu.

huong-dan-di-ba-na-hills-cuongdulich-7

Vizita e destinacioneve shpirtërore

Duke ardhur në Ba Na Hills, duhet të përfitoni edhe nga vizita e një sërë destinacionesh shpirtërore si: Tru Vu Tra Quan, Linh Ung Pagoda, Manastiri Linh Phong Zen, Linh Phong Stupa, Linh Chua Linh Tu… Midis tyre Tru Vu Tra Quan do të jetë vendi më ideal për ata që janë të interesuar në meditimin e çajit, duke shijuar ceremoninë e çajit ndërsa shikojnë bukurinë e qiellit, pyllin e gjerë të gjelbër parësor.

Vizitoni arkitekturën klasike franceze në zonën e fshatit francez

Ky është një vend ku do të ketë shumë kënde për “jetesë virtuale” që janë shumë të pëlqyera nga të rinjtë, sepse peizazhi nuk ndryshon nga të qenit në Francë. Shumë çifte gjithashtu zgjedhin të bëjnë foto dasme këtu.

Vizitoni Sun World Ba Na Hill Wax Showcase (më parë kishte një tarifë, tani është falas)

Tham Khảo Thêm:  Chế độ ăn keto là gì? Lợi ích của việc ăn theo phương pháp keto | Tin Tức

Nëse keni qenë në Ba Na Hills, duhet të përfitoni një herë për të vizituar muzeun e dyllit, ku mund të “takoni” presidentë të famshëm amerikanë, çiftin Angiela Jolie – Brat Pit, Mr.Bean… dhe shumë personazhe të njohur në të gjitha fushat nga kinemaja, politika… Të gjitha figurat e dyllit janë bërë me një raport 1:1 si reale! Çmimi i biletës për në muze është 100 mijë / 1 person.

Mundësia për të parë shfaqje të mahnitshme në Ba Na Hills Da Nang:

Festivali i rrugës (shfaqje karnavalesh): 10:30: – 11:00 dhe 13:30 – 14:00

Rruga Band (Skena e Akuariumi) 11:00 – 11:30; 14:00 – 14:30 dhe 15:00 – 15:30

Minishou (faza kryesore). Orari i shfaqjeve është 11:30 – 12:00 dhe 14:30 – 15:00

Shënim: Orari i mësipërm mund të ndryshojë për shkak të motit

Çfarë të hani, ku të vizitoni Ba Na Hills

Rreth ushqimit:

Në Ba Na Hills do të ketë një sërë restorantesh, restoranti do të jetë në stil bufe, restoranti do të ndjekë stilin e menusë. Nëse doni të kurseni para, ngrënia në shuplakë është më e mira. Vetëm rreth 200,000 VND, por ju mund të hani rehat. Pjatat do të jenë në stilin tradicional rus, francez, evropian ose vietnamez. Kjo është gjithashtu një mundësi interesante për të shijuar kuzhinën e pasur të 3 rajoneve. Në varësi të preferencës suaj se në cilin restorant zgjidhni të shkoni.

Kthehu në hotel:

Nëse buxheti nuk është problemi juaj, është gjithashtu interesante të merrni me qira një hotel këtu për të përjetuar një atmosferë të ftohtë. Në mëngjes herët kur zgjoheni, mos e humbisni bukuroshen Ba Na në agim! Nata është gjithashtu një mundësi që ju të shijoni frymën e natyrës së egër. Sigurisht, çmimi i dhomës këtu është gjithashtu mjaft i lartë, nëse buxheti nuk është shumë, atëherë duhet të merrni me qira një hotel në qendër të Da Nang është më i përshtatshmi.

Çmimi i biletës për të vizituar Ba Na Hills

Çmimet e biletave për të vizituar Kodrën Ba Na aplikohen nga data 10 maj 2018;

1. Të huajt

Të rriturit dhe fëmijët mbi 1 m3 të gjatë: 700,000 VND

Fëmijët nga 1m deri në 1m3 të gjatë: 550,000 VND

Fëmijët nën 1 m të gjatë: Falas

2. Njerëzit Danang

Të rriturit dhe fëmijët mbi 1 m3 të gjatë: 400,000 VND

Fëmijët nga 1m – 1m3 të gjatë: 300,000 VND

Fëmijët nën 1 m të gjatë: Falas. Kjo është një biletë me teleferik vajtje-ardhje që përfshin ngjitjen dhe zbritjen. Përveç kësaj, kjo është edhe bileta e hyrjes në Ba Na Hills Da Nang me disa nga lojërat e mëposhtme:

Bileta për 105 lojëra në Fantasy Park dhe Mythical Knight slide

Bileta e trenit malor

Biletat për të vizituar 9 kopshte lulesh, vizitoni bodrumin e verës Debay.

huong-dan-di-ba-na-hills-cuongdulich-8

Kështu, mjafton të blini një biletë për të hipur në teleferik, keni mundësinë të përjetoni mjaft lojëra në zonën argëtuese të zonës turistike Ba Na – Nui Chua (Da Nang). Ju mund të rezervoni biletat paraprakisht për të kursyer kohë në radhë.

Video udhëzues për kodrën Ba Na

Në përgjithësi, me kodrën Ba Na ecja është mjaft e lodhshme sepse është shumë e gjerë. Aktualisht, kjo grua po ndërton disa kulla të tjera, duke menduar nëse mund t’i ndërtojë të gjitha. Por në majë të një mali të tillë, ndërtimi i një arkitekture të tillë duhet thënë se është i mrekullueshëm.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Hướng Dẫn Chi Tiết Cách Đi Bà Nà Hills Cho Tụi GATO . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *