Eo Gió có gì? Kinh nghiệm đi Eo Gió Quy Nhơn chơi tẹt ga cả ngày

Rate this post

Shkoni në Eo Gio Quy Nhon për të kontrolluar shtegun më të nxehtë të ecjes bregdetare këtë verë. Eo Gio është i egër dhe madhështor, jo inferior ndaj asnjë deti në Vietnamin Qendror, madje edhe në botë. Ky destinacion turistik Quy Nhon është si një mrekulli e vendosur mes maleve shkëmbore, të cilat duhet t’i mësoni dhe zbuloni për të arritur atje. Kur të arrini atje, do të filloni të jeni vazhdimisht të përhumbur nga ngjyra e ujit jashtëzakonisht e lëmuar blu. Beli është më madhështor nga shkëmbinjtë e lartë shkëmborë me forma të çuditshme që përqafon gjithë detin, nga ndjesia e shtrirjes në shkëmbinj, duke dëgjuar erën e detit që fryn në vesh, qetësia është e papërshkrueshme.
eo-gio-quy-nhon-10

Ku është beli i erës?

Eo Gio ndodhet në komunën Nhon Ly, rreth 20 km nga qyteti Quy Nhon, Eo Gio është një destinacion i ri turistik Quy Nhon që vizitorët në Quy Nhon duan të vizitojnë. Emri Eo Gio e ka origjinën nga forma gjeografike e kësaj zone, duke qëndruar nga shkëmbinjtë përreth duke parë poshtë, do të shihni një ngushticë të vogël të mbuluar nga dy vargmale si një përqafim që përqafon plazhin e bukur.këtu.

Nga qendra e qytetit Quy Nhon në Eo Gio zgjat rreth 30 minuta. Rrugës për në Eo Gio, vizitorët do të mahniten me peizazhin spektakolar malor, zhurmën e erës që fryn, rërat e arta që rrotullohen butësisht me erën duke formuar damarë të bukur përgjatë dy anëve të rrugës.

Çfarë ka Eo Gio?

Eo Gio Quy Nhon është një nga dy destinacionet turistike që më lanë më shumë përshtypje gjatë udhëtimit tim të fundit të vetë-mjaftueshëm në Quy Nhon. Do të doja të ndaja me ju ato gjëra interesante me ndjenjat e mia, së bashku me mënyrën se si të lëvizni në Eo Gio – një destinacion turistik që duhet vizituar kur udhëtoni në Quy Nhon!

eo-gio-quy-nhon-2

Të them të drejtën, para se të shkoja në Eo Gio, nuk mora fare informacion apo foto, thjesht shkova sepse të gjithë në grup më ftuan dhe thjesht e dinin që ky është një destinacion turistik që duhet vizituar kur të vini.Quy Nhon . Sidoqoftë, Eo Gio më la përshtypjen më të mirë gjatë udhëtimit tim të fundit në Quy Nhon, vetëm pas Ky Co dhe Ky Co, do ta prezantoj menjëherë pas kësaj video.

Ajo që bie në sy të vizitorëve kur kalon rrugën e vogël për në Eo Gio është një hapësirë ​​mahnitëse kur uji i pastër dhe blu i detit mbahet në një ngushticë me shkëmbinj të bukur të mëdhenj dhe të vegjël. Këtu lart ka një kasolle, ku shfaqet një varg malor shkëmbor në miniaturë, duket se është një simbol i kësaj zone Eo Gio.

Nëse lëvizni në të djathtë të rrugës së vogël, ka një tokë të fortë me erë, një pamje tjetër e Eo Gio ia vlen të shihet.

Pika tjetër që do t’ju duket jashtëzakonisht mbresëlënëse është rruga e gjatë e asfaltuar që të çon deri në det, me gardhe jashtëzakonisht “virtuale”, duke ju lejuar të ruani foto që i bëjnë miqtë tuaj të pëshpërisin dhe t’i kenë zili. Duke ecur përgjatë kësaj rruge është deri në plazhin shkëmbor pranë detit. Rrugës do të vini re se në anën e majtë ka një seksion me disa blloqe të mëdha guri, të ndarë nga mali shkëmbor. Nëse ka dallgë që përplasen në det, do të duket shumë bukur.

eo-gio-quy-nhon-3

Por vendi që më pëlqen më shumë dhe dua të qëndroj përgjithmonë pa dashur të largohem është zona shkëmbore poshtë. Një plazh shkëmbor është gjithashtu mjaft i madh me shumë shkëmbinj të vegjël që rreshtojnë plazhin. Ky vend është mjaft i cekët kështu që ju mund të vozisni dhe të luani, por është mjaft i rrëshqitshëm, shkëmbinjtë janë mjaft të mprehtë, kështu që duhet të jeni shumë të kujdesshëm! Ky vend është i rrëshqitshëm sa Hon Yen në Phu Yen, rashë në gju, më preu këmba 5 6 marka nga korali.

Tham Khảo Thêm:  Mất ngủ với quán ăn đêm ngon khó cưỡng ở Sài Gòn | Tin Tức

Nëse ju pëlqen edhe më shumë ndjenja e të rikthyerit në natyrë, atëherë vendosni këmbët përpara, relaksohuni, merrni frymë ajrin e freskët dhe të freskët këtu, duke parë pa kujdes valët që godasin shkëmbinjtë… Një ndjenjë Ndjenja më e kënaqshme që kam përjetuar gjatë daljeve të mia në plazh!!!

Udhëzues për Eo Gio

Du që është zbuluar prej kohësh, por Eo Gio tërheq vetëm udhëtarët aventurierë sepse rruga për të ardhur këtu është mjaft e vështirë, vizitorët duhet të kalojnë lagunën e Thi Nai ose të marrin një motoçikletë nga skela Ham Tu dhe më pas të hipin në një varkë. sapo mbërrita këtu në det. Tani, shumë njerëz shkojnë nga Ura Thi Nai, por pak njerëz shkojnë më me varkë. Eo Gio me bukurinë e saj mahnitëse u bë shpejt një atraksion tërheqës për turistët brenda dhe jashtë krahinës.

Për të shkuar në Eo Gio, mjeti më i përshtatshëm i transportit është motori. Ose nëse rezervoni një turne për të vizituar Ky Co Eo Gio, do t’ju çojë një makinë elektrike interesante. Duhen vetëm 5 minuta për të arritur atje.

Por për të arritur në këtë vend, nga qyteti Quy Nhon, vizitorët fillojnë të shkojnë në lagunën Thi Nai, të kalojnë urën e detit me të njëjtin emër për të arritur në Eo Gio. Kjo është rruga ideale për udhëtarët që duan natyrën për shkak të peizazhit të bukur në të dy anët e rrugës. Nga ura Thi Nai, vizitorët mund të drejtojnë sytë për të parë një gjelbërim të gjerë të kësaj lagune. Kalimi i urës është një rrugë e valëzuar me duna të imta me rërë të bardhë që rrjedhin pafund nga të dyja anët.

Karakteristika unike në Eo Gio

Karakteristikat më unike në Eo Gio janë shkëmbinjtë dhe uji. Erozioni i ujit dhe erës ka krijuar këtu 19 shpella folesh zogjsh me emra shumë qesharak: shpella Ky Co, shpella Ba Nghe, shpella Health Khoe, shpella Bat… duke e kthyer gadishullin Phuong Mai në një zonë të folesë së shpendëve ishull. e dyta më e vendi ynë pas Nha Trang.
eo-gio-quy-nhon-6

Si një destinacion turistik në zhvillim Quy Nhon, Eo Gio ruan ende bukurinë e tij natyrore të paprishur. Duke ardhur këtu në mëngjes herët, vizitorët mund të zgjedhin vetë një shkëmb të sheshtë, të bien mbi shkëmb dhe të shikojnë lindjen e bukur të diellit në mëngjes herët. Në dritën e mëngjesit, zhurma e valëve që përplasen me bregun dhe zhurma e erës krijon një harmoni të mrekullueshme që sjell relaksim dhe paqe në zemrat e çdo vizitori.

Një shënim për ju është se Eo Gio është ende shumë i egër, kështu që këtu nuk ka pothuajse asnjë shërbim. Nëse vini këtu për të luajtur, duhet të përgatisni ushqim në mënyrë që të dy të shijoni peizazhin e bukur dhe të keni një piknik interesant.

E vendosur në lindje të gadishullit Phuong Mai, i rrethuar nga qyteti Quy Nhon me male shkëmbore që shtrihen përgjatë bregdetit dhe disa maja të larta si mali Den, Hon Mai, Hon Yen, Hon Chop, zona më e lartë është rreth 200-300 dhe në Pjesa më e largët e harkut është vendi Eo Gio. Pikërisht në rrugën për në Eo Gio, ju do të admironi peizazhin e mrekullueshëm natyror përmes rreshtave të kasuarinas përgjatë të dy anëve të rrugës së gjatë të asfaltuar, në distancë janë malet madhështore, që qëndrojnë në mes të detit, blu, rërë e bardhë e bukur.

Tham Khảo Thêm:  5 lợi ích từ nồi chiên không dầu - Các món ăn dễ làm bằng nồi chiên không dầu | Tin Tức

Në veçanti, Eo Gio sapo është shfaqur një shteg i bukur për ecje në mes të vargmalit malor, me mijëra shkallë të ndërtuara me parmakë sigurie, të bukura dhe të spikatura me ngjyra të kuqe dhe të bardhë tullash.

Në anën e shkëmbit, ka mjaft shpella qesharake si shpella Ky Co, shpella Ba Nghe… duke tërhequr shumë swiftlets për të jetuar dhe për të bërë fole. Rreth ngushticës është një livadh i gjelbër, ndonjëherë do të takoni tufa dhish duke kullotur, ose një çift duke bërë foto dasme. Pranë tij ndodhet plazhi “Laying Stone” me gurë si vezë, të të gjitha përmasave dhe ngjyrave, duke krijuar një pamje jashtëzakonisht të bukur natyrore që tërheq turistët kur udhëtojnë drejt Quy Nhon.

Nga beli i këtij vargmalesh mund të ngjitesh shkallët hap pas hapi. Ndjeni ngadalë shtegun e vogël që të çon sytë drejt plazhit të gjerë, duke “prekur” më pranë valëve të nxituara, duke spërkatur shkumë të ftohtë.

Duke ardhur në Eo Gio, përveç shijimit të peizazhit, eksplorimit, gjuetisë ose shtrirjes në shkëmb duke dëgjuar valët, vizitorët mund të marrin pjesë edhe në aktivitete eksperimentale si peshkimi, zhytja për të parë koralet, noti…

Si të shkoni në Eo Gio nga Quy Nhon

Udhëzime se si të shkoni në Eo Gio: Nga qyteti Quy Nhon, ndiqni rrugën Vo Nguyen Giap, kaloni urën Thi Nai për të hyrë në gadishullin Phuong Mai, vazhdoni përgjatë autostradës 19B për të arritur në qendrën sportive dhe kulturore komunale Nhon Ly, vazhdoni të shkoni në Eo Gio vend. Pasi të keni argëtuar në Eo Gio, mund të merrni me qira edhe një varkë këtu për të vazhduar eksplorimin e Ky Co.

eo-gio-quy-nhon-4

Eo Gio është një destinacion i famshëm turistik që tërheq turistët për shkak të bukurisë së tij natyrore të paprishur që është po aq harmonike midis lumenjve, reve, qiellit dhe maleve. Si një nga destinacionet ideale të shpinës, Eo Gio ka ende një bukuri të egër me një ngushticë blu, e rrethuar nga male të larta shkëmbore me shumë forma të zbukuruara, duke krijuar një kthesë sikur të doni të përqafoni belin tuaj.Ky det i bukur hyrës. Kjo është arsyeja pse ky vend quhet me emrin – Eo Gio.

Duke iu afruar, Eo Gio Quy Nhon është si një ngushticë e vogël e rrethuar nga male të larta shkëmbore të këndshme që “përqafojnë” plazhin. Jo inferior ndaj asnjë plazhi në rajonin Qendror, Eo Gio zotëron ujë të pastër blu në brigjet e rërës së artë që shkëlqen, valët pëshpëritëse, që nxitojnë kundër brigjeve shkëmbore me gunga, duke lëshuar shkumë të bardhë të ftohtë. . Nën ujin e kaltër të pastër ka shkolla me peshq të vegjël që notojnë mes shkëmbinjve të bukur koralorë shumëngjyrësh.

Tipari unik dhe tërheqës i Eo Gio është prej guri dhe uji. Me kalimin e viteve, uji ka gërryer shkëmbinjtë dhe procesi i motit të flladit të detit ka krijuar 19 shpella fole zogjsh me emra qesharak si shpella Ky Co, shpella Ba Nghe, shpella Bat, Shpella Shëndetësore… Falë kësaj. Gadishulli Phuong Mai është bërë shpella e dytë më e madhe e foleve të shpendëve në vendin tonë pas Nha Trang.

Duke shkuar në Eo Gio, mos e humbisni Ky Co

Ky Co konsiderohet si plazhi më i bukur në Binh Dinh, megjithëse nuk është aq i famshëm sa plazhi Da Nang, plazhi Phu Yen, apo plazhet në Nha Trang, por plazhi Ky Co ende merr zgjedhjen e shumë turistëve. Zotërimi i ujit të detit blu të pastër kristal, plazhi i gjerë, rëra e bardhë simpatike dhe shkëmbinj nënujorë koralorë shumëngjyrësh dhe në formë… Ky Co është një nga destinacionet që nuk duhet humbur kur udhëtoni për në Binh Dinh.

Tham Khảo Thêm:  Làm việc remote là gì? Vì sao giới trẻ lại chuyển làm remote, freelancer thay vì làm văn phòng? | Tin Tức

Në të kaluarën, për të kaluar në Ky Co, mund të zgjidhnit vetëm një varkë peshkimi, sot ka edhe një shërbim turne në ishull me kanoe të kombinuar me zhytje për të parë koralet. Përveç kësaj, ju mund të zgjidhni të shkoni edhe në Ky Co me rrugë, por rruga është mjaft e rrezikshme sepse duhet të kaloni kodra dhe male dhe është e lehtë të humbisni.

bai-ky-co-2

Edhe pse rruga është mjaft e vështirë dhe e mundimshme, peizazhi i bukur këtu nuk do t’ju lërë të zhgënjeheni, plazhi simpatik dhe deti i pastër blu do t’ju bëjnë të dëshironi menjëherë të zhyteni në ujin e freskët të detit, të argëtoheni në plazh. Në Ky Co, ju mund të kamponi në plazh, të shijoni ushqimet e detit dhe të bëni fotografi të të gjitha llojeve të “jetës virtuale”.

Ky Co dhe Eo Gio janë skenat më të bukura në Binh Dinh që nuk duhet t’i humbisni, kështu që koha më e mirë për të ardhur në këto dy skena të bukura është nga shkurti në prill, ose nga qershori deri në maj. 9. Në këtë kohë, Binh Dinh’s moti është me diell, me pak shi, i cili është shumë i përshtatshëm për një udhëtim për të eksploruar detin dhe ishujt dhe gjithashtu ndihmon për t’i bërë fotot tuaja më shkëlqyese. Edhe pse moti në Binh Dinh është mjaft i qëndrueshëm, për një udhëtim më të plotë, duhet të konsultoheni me motin përpara se të niseni!

Pranë Eo Gio është resorti luksoz FLC Quy Nhon, afër plazhit dhe gjithashtu resorti më cilësor në Quy Nhon. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të zgjidhni hotele të lira në zonën qendrore të qytetit Quy Nhon, me një çmim nga vetëm 250,000 VND – 500,000 VND / dhomë / ditë. Ju mund të zgjidhni hotele në zonën bregdetare në rrugën An Duong Vuong, në rrugën Xuan Dieu ose në rrugën plot zhurmë Tran Hung Dao… Përveç hoteleve, mund të zgjidhni edhe shtëpi banimi me dizajne të bukura dhe të bukura për të qëndruar. Ndihuni si në shtëpi.

Disa shënime për të pasur një udhëtim të plotë Eo Gio

  • Ky Co është një plazh i bukur në Quy Nhon, por aktualisht nuk ka shërbim akomodimi këtu, kështu që nëse dëshironi të kamponi, mund të sillni çadrën tuaj! Plazhi këtu është mjaft i madh, ju mund të krijoni një hapësirë ​​ideale për një natë këtu.
  • Sezoni i thatë është koha më e mirë për të udhëtuar në Ky Co, Eo Gio, megjithatë, moti i nxehtë ndonjëherë ju bën të pakëndshëm. Duhet të keni me vete krem ​​kundër diellit, syze dielli, kapele me buzë të gjerë, xhaketë për të shmangur errësimin e lëkurës pas udhëtimit.
  • Kur blini një turne në Ky Co ose bëni blerje në Quy Nhon, së pari duhet të kërkoni çmimin, mund të bëni pazare për të mos u hakuar!

Video tutorial për të shkuar te Eo Gio

Çfarë mendoni ju djema, më pëlqen. Le të shkojmë në Quy Nhon dhe të shkojmë në Eo Gio sot.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Eo Gió có gì? Kinh nghiệm đi Eo Gió Quy Nhơn chơi tẹt ga cả ngày . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *