Du lịch Hạ Long CỰC VUI với 10 bãi biển Hạ Long đẹp nhất

Rate this post

Gjiri Ha Long në përgjithësi dhe plazhet Ha Long në veçanti tërheqin gjithmonë turistë vendas dhe të huaj. Gjiri Ha Long me afro 2000 ishuj të mëdhenj dhe të vegjël dhe ekosisteme të ndryshme, kështu që gjithnjë e më shumë turistë udhëtojnë drejt Ha Long. Nëse nuk dini çfarë të udhëtoni për në Ha Long, le të rishikojmë Cuong Travel 10 gjiret dhe ishujt më të bukur që nuk duhen humbur kur udhëtoni në Ha Long.

https://www.youtube.com/watch?v=UINeUts4NZ0

Më i famshmi ndër destinacionet e domosdoshme turistike të Ha Long është

1/ZJARR

bai-chay-ha-gjatë

I vendosur përgjatë brigjeve të Gjirit Ha Long, ky destinacion turistik Ha Long zotëron një plazh të gjatë me rërë të bardhë me sy blu të qartë. Bai Chay konsiderohet si një destinacion turistik Ha Long dhe gjithashtu një destinacion argëtimi veror i Ha Long për një numër të madh turistësh në të gjithë vendin, veçanërisht turistët nga Veriu. Turistët Ha Long vizitojnë Bai Chay në verën e nxehtë për të shijuar flladin e freskët të detit, ajri me frymë të kripur që fryn mbi njerëzit nuk është asgjë më interesante.

Plazhi Bai Chay është i ri në krahasim me plazhet në veri, Bai Chay është plazhi më i pastër dhe më i gjelbër. Një veçori tjetër e veçantë e këtij plazhi është se dallgët këtu janë shumë të buta dhe të buta për shkak të vendndodhjes së tij në gjirin Ha Long.

Bai Chay ishte fillimisht një ishull në formë diamanti 6 km i gjatë, 2 km i gjerë në pikën e tij më të gjerë. Ndodhet afër gjirit Ha Long, i vendosur midis ishullit Tuan Chau dhe Hon Gai. Kjo konsiderohet qendra turistike e Ha Long, trafiku është jashtëzakonisht i përshtatshëm. Në paketë turne Ha Long shpesh kanë këtë vend.

Por nëse shkoni në një turne me paketë në Ha Long ose thjesht keni disa fundjavë falas, e gjithë familja mblidhet së bashku për të udhëtuar vetë në Ha Long, mos e humbisni Bai Chay.

2/BAI TU LONG Bay

Vinh-bai-tu-gjatë-ha-gjatë

Gjiri Bai Tu Long është gjithashtu destinacioni më i famshëm turistik i Ha Long. Gjiri Bai Tu Long ndodhet në Gjirin e Tonkin. Gjiri Bai Tu Long përfshin qindra ishuj të mëdhenj dhe të vegjël, shumë prej të cilëve janë të banuar.

Gjiri Bai Tu Long së bashku me Gjirin Ha Long formojnë një peizazh deti dhe ishull jashtëzakonisht mbresëlënës për turistët vendas dhe të huaj Ha Long. Me mijëra ishuj dhe ishuj shkëmborë, ky vend bëhet një nga destinacionet turistike në Ha Long me zonën më të bukur të gjirit në botë. Gjithashtu për shkak të specialitetit të tij, Gjiri Bai Tu Long është kthyer në një destinacion të spikatur turistik Ha Long që çdo turist dëshiron ta vizitojë të paktën një herë.

Mund të marrësh me qira një jaht për të vizituar Gjirin Bai Tu Long, më pas do të admirosh ishujt e mëdhenj dhe të vegjël në formën e ishujve gëlqerorë dhe ishujve rreshpe, me një moshë tektonike gjeologjike prej rreth 300 milionë vjetësh, për shkak të lëvizjeve lart e poshtë shumë. herë nga kontinenti në një pellg detar. Duke vizituar Ha Long në gjirin Bai Tu Long, vizitorët mund të vizitojnë shumë ishuj të tjerë të famshëm dhe grupime ishujsh si: Hon Chong, Hon Van Don, Hon An, Hon Ba Sao, shpellën Thong Thien, tempullin Cua Ong, etj.…

3/ISHULLI TUAN CHAU

dao-tuan-chau-ha-gjatë

Ishulli Tuan Chau është një repart ishull në qytetin turistik bregdetar të Ha Long. Ishulli ndodhet në gjirin Ha Long, por vetëm 2 km nga kontinenti. Më parë, ishulli ishte një vendpushim i zyrtarëve të lartë shtetërorë, tani ai është bërë një vendpushim luksoz dhe modern.

Tham Khảo Thêm:  Check in chùa Kim Tiên với nhiều cảnh đẹp cho dân nghiện sống ảo | Tin Tức

Tuan Chau ka një vend të përshtatshëm si nga rruga ujore ashtu edhe nga rruga, e cila është një litar shpëtimi i rëndësishëm që lidh trekëndëshin e rritjes ekonomike. Gjithashtu për shkak të transportit të përshtatshëm, turizmi Ha Long tërheq gjithnjë e më shumë turistë në Tuan Chau nga provincat dhe qytetet e tjera.

Plazhi Tuan Chau me një shtrirje 2 km rërë do t’i bëjë vizitorët të ndihen rehat në mes të valëve të detit të pastër blu. Pranë plazhit ndodhet një vilë 50 dhomash e standardeve ndërkombëtare me 5 yje që u sjell mysafirëve momente komode.

Turizmi Ha Long Duke vizituar ishullin Tuan Chau, vizitorët mund të marrin pjesë në aktivitete sportive ujore: ski në ujë; kanoe me parasail, rrëshqitje në ajër; shkoni për peshkim; vozitje; balonë me ajër të nxehtë

Shërbimet: shfaqje të delfinëve, luanëve të detit, fokave, cirkut të kafshëve, arteve marciale që u shërbejnë mysafirëve 3 herë/ditë në të gjitha ditët e javës përveç të hënës, park muzikor ujor.

4/ TI TOP ISLAND

thikë-ti-top-ha-gjatë

Ishulli Ti Top ndodhet në zonën turistike të Gjirit Halong. Ishulli është rreth 7-8 km nga porti turistik Bai Chay në juglindje. Ishulli i vogël mbështetet kundër Gjirit Cua Luc, përpara është shpella Sung Sot me ishullin Bo Hon, në të djathtë është ishulli Dam Nam. Shumë të ftuar e zgjedhin këtë vend si një orar në turnetë e tyre të lirë të vetë-mjaftueshëm në Ha Long.

Ti Top është një ishull me një breg të pjerrët, të pjerrët me një plazh të sheshtë me rërë të bardhë. Anijet e lundrimit Halong shpesh vizitojnë këtu. Vizitorët dalin në breg për të notuar ose ngjiten në majë të malit për një pamje panoramike të ishullit. Duke parë nga lart, plazhi Ti Top ka formën e një hëne që përqafon këmbët e ishullit.

Plazhi në këtë destinacion turistik Ha Long, megjithëse jo i madh në zonë, është i qetë, i ajrosur dhe shumë i pastër, rëra në plazh lahet vazhdimisht nga baticat lart e poshtë, e bardhë e pastër dhe uji i detit është i pastër në katër stinët .

5/CAT BA ISLAND

Quan-dao-cat-ba-ha-long

Arkipelagu Cat Ba është një popullsi prej 367 ishujsh, duke përfshirë ishullin Cat Ba në jug të gjirit turistik Ha Long. Është njohur nga UNESCO si një rezervë botërore e biosferës. Edhe infrastruktura është mjaft e zhvilluar me një kompleks hotelesh, motelesh, resortesh dhe tempujsh të shumtë.

Cat Ba, i njohur gjithashtu si Pearl Island, është ishulli më i madh nga 1,969 ishujt në Gjirin Lan Ha. Në ishullin kryesor Cat Ba, ka pyje primare në malet gëlqerore, i cili është një vend që po promovohet për të zhvilluar eko-turizmin.Ka shumë male të bukura gëlqerore në det të ngjashëm me gjirin Ha Long dhe gjirin Bai Tu Long. Në disa ishuj të vegjël, ka edhe shumë plazhe të bukura.

Duke udhëtuar nëpër ishullin Cat Ba, ju mund të vizitoni disa nga emrat e mëdhenj të mëposhtëm: Parku Kombëtar Cat Ba, Shpella Trung Trang, Rruga përmes ishullit Cat Ba, Shpella Hung Son, Shpella Phu Long, Plazhet: Cat Co 1, Cat Co 2, Cat Dua (Plazhi i ishullit të majmunëve), Cat Ong, Cat Trai Gai, Duong Danh

Cat Ba me bukurinë e saj të pacenuar dhe madhështore, njihet si Perla e Gjirit të Tonkinit.

Vizitorët mund të vijnë në Cat Ba në çdo stinë, në çdo kohë të vitit, sepse klima këtu është e freskët dhe e freskët gjatë gjithë vitit.

6/ ISSHULLI I SYTEVE TE DRAGONIT

thikë-mat-rong-ha-gjatë

Dragon Eye Island është gjithashtu një destinacion turistik shumë mbresëlënës i Ha Long me shumë vizitorë që shkojnë në një turne 3 ditë 2 net në Ha Long. Ky destinacion turistik Ha Long njihet edhe me emrin: Hon Bai Dong. Ishulli është një destinacion jashtëzakonisht tërheqës për të rinjtë sot.

Tham Khảo Thêm:  Gợi ý cho bạn các hoạt động đốt cháy calo tốt nhất để giảm cân | Tin Tức

Egërsia dhe bukuria primitive janë tërheqja dhe e veçanta e ishullit. Shikuar nga lart, ishulli i ngjan anës së kokës së një dragoi me një liqen rrethor që i ngjan syrit të një dragoi. Kjo është arsyeja pse njerëzit e quajtën këtë ishull Ishulli i Syrit të Dragoit. Pika kryesore e këtij ishulli është Liqeni i Syrit të Dragoit, uji blu i vendosur midis maleve shkëmbore dhe pyllit primar.

Ky destinacion turistik Ha Long ka një sipërfaqe prej rreth 30 hektarësh. Ishulli në formë harku është i mbrojtur nga dy male të mëdha shkëmbore dhe i rrethuar nga rërë e bardhë e lëmuar. Ka një plazh natyror me rërë të bardhë, që shtrihet 300-400 metra dhe një peizazh natyror unik dhe madhështor. Së bashku me këtë, ishulli ka një pyll të gjelbër parësor; Flora dhe fauna e pasur shtrihen përgjatë plazhit dhe madje edhe në shkëmbinjtë e thepisur. Shumë turistë të vetë-mjaftueshëm Ha Long gjithashtu e vizitojnë shpesh këtë vend.

7/ BASHK 3 Pjeshkë

bai-bien-batrai-dao-ha-long

Plazhi Ba Trai Dao është një destinacion tërheqës i turizmit Ha Long që tërheq gjithmonë një numër të madh turistësh, veçanërisht ai ka një tërheqje të madhe për turistët ndërkombëtarë për turizmin e vetë-mjaftueshëm Ha Long për shkak të bukurisë së tij, poetike, simpatike.

Si një nga plazhet e famshme të bukura në gjirin Ha Long, është një plazh i bukur, peizazhe natyrore të paprishur, male simpatike. Arsyeja pse plazhi quhet Ba Trai Dao është sepse ka tre plazhe të lëmuara me rërë të bardhë në formë harku, që përqafojnë malet në formë pjeshke…

Tre Pjeshkë janë tre male të vogla, rreth 20 m të larta, duken tamam si tre pjeshkë zanash. Ky është një destinacion i mrekullueshëm për turistët me ujëra të pastër kristal dhe rërë të imët të bardhë. I rrethuar nga ishuj të mëdhenj shkëmborë, plazhi është relativisht i sigurt dhe hermetik. Niveli i ujit këtu është mjaft i cekët në krahasim me plazhet e tjera të Gjirit Ha Long, në disa vende uji është vetëm deri në gju.

Karakteristika unike e këtij destinacioni turistik Ha Long është se çdo ditë, vizitorët kanë vetëm rreth 2 deri në 3 orë për të shijuar bukurinë e plazhit dhe për të rënë lirisht në ujin e ftohtë blu. Pjesën tjetër të kohës, plazhi është i fshehur nën valët e baticës. Për të shijuar plotësisht këtë përvojë plazhi, vizitorët duhet të kuptojnë plotësisht funksionimin e baticave.

8/SIM ISLAND

thikë-soi-dim-ha-gjatë

Ishulli Soi Sim është një nga ishujt e paktë tokësor në zonën kryesore turistike të Ha Long, ku ka një florë të pasur dhe të larmishme. Në ishull ka shumë pemë Sim – një shkurre me fruta vjollcë, kështu që vendasit e quajtën ishullin Soi Sim. Nga Ha Long, ju mund të lëvizni lehtësisht në ishullin Soi Sim sepse ky ishull ndodhet aktualisht në rrugën turistike nr. 2, duke përfshirë portin Tau në ishullin Soi Sim, ishullin Ti Top, shpellën Sung Sot, shpellën Me Cung, shpellën Bo Nau. Shpella e Luonit. Tarifa e përgjithshme për pasagjerët individualë që udhëtojnë me tren është rreth 150,000 VND/paks dhe koha e udhëtimit zgjat rreth 20 minuta.

Duke ardhur në ishullin Soi Sim Ha Long, ju jeni të lirë të shtriheni në plazhet e bardha të lëmuara ose të zhyteni në ujin e freskët dhe të pastër të liqenit dhe detit përreth ishullit. Të ndihesh i relaksuar dhe rehat do të largojë ditët e lodhjes dhe ankthit.

Uji i detit këtu është aq i kthjellët sa mund të shihni shkopinj me peshq të vegjël që notojnë përreth, kështu që është shumë i përshtatshëm për zhytje në skuba. Përveç kësaj, nëse doni të ndryshoni atmosferën, vizitorët mund të shkojnë edhe në majën e malit të ishullit Soi Sim, i cili ka një pamje të bukur të gjirit. Për të plotësuar nevojat e turistëve, bordi drejtues i Gjirit ka ndërtuar edhe shkallë guri nga këmba deri në majë, shumë më të përshtatshme.

Tham Khảo Thêm:  Viên uống rau củ có tác dụng gì? Liệu có tốt như lời quảng cáo? | Tin Tức

Kjo është për shkak të sa më sipër që deri më tani, plazhi Soi Sim është shumë i popullarizuar nga turistët, dhe ishulli Soi Sim është gjithashtu një ndalesë ideale për turizmin Ha Long.

Turizmi Ha Long jo vetëm që tërheq shumë turistë jugorë kur shkojnë në veri, por edhe turistë të huaj kur zgjedhin Vietnamin si një ndalesë. Ka dhjetëra fluturime për në Hanoi çdo ditë, biletat janë mjaft të lira, ndonjëherë janë vetëm rreth 1 milion 8/person, nga Hanoi mund të udhëtoni shumë lehtë, turne Ha Long. Ka shumë shitje në forumet turistike të Ha Long, edhe cmimi eshte shume i arsyeshem.

Përveç kësaj, pranë destinacionit turistik Ha Long, ka edhe disa peizazhe të bukura që mund të shkoni me turneun tuaj në Ha Long. cilat janë atraksionet turistike në Ha Long, ju lutemi shikoni këtë video.

9 / Gjiri Lan Ha

Vinh-lan-ha-ha-gjatë

Lan Ha Bay është gjithashtu një destinacion turistik pranë Ha Long që përfshihet gjithmonë në paketën e turneve Halong. Gjiri Lan Ha është një gji shumë i qetë në formën e një harku me rreth 400 ishuj të mëdhenj dhe të vegjël duke krijuar një pamje gjigante që përshkruan skenën e zanave. Ky destinacion turistik pranë Ha Long ka 139 plazhe të vogla, të bukura dhe të shkreta me rërë të artë si “ngushticat blu” që i ftojnë vizitorët të eksplorojnë. Të 400 ishujt e mëdhenj dhe të vegjël në këtë gji janë të mbuluar me pemë të gjelbra, plazhe me rërë që shtrihen mes dy maleve shkëmbore, të qetë pa dallgë të mëdha. Vizitorët mund të zhyten për të parë koralet në dete të qeta si ishulli Sen, ishulli Cu, ishulli i majmunëve…

Përveç kësaj, kur vizitoni këtë destinacion turistik afër Ha Long, mund të eksploroni edhe shpellën Luon që ndodhet në ishullin Bo Hon. Me shkëmbinjtë e pjerrët, katër stinët e ujit të pastër blu si një pasqyrë, shpella Luon tërheq vizitorët jo vetëm nga forma e saj unike, por edhe nga peizazhet e saj tërheqëse dhe harmonike natyrore.

10/ Ishulli Quan Lan

thikë-quan-lan-ha-gjatë

Ishulli Quan Lan, i njohur gjithashtu si ishulli Canh Cuoc, është një ishull në gjirin Bai Tu Long

Si një ishull i famshëm i bukur në turizëm pranë Ha Long, duke ardhur në Quan Lan, ju do të zhyteni në peizazhet natyrore të pacenuara dhe të freskëta me plazhe të gjata me rërë të bardhë, plazhe blu në të njëjtat shumë relike. Historia kulturore është jashtëzakonisht e përshtatshme për të vizituar ndonjë gjë. si not, larg ngutjes dhe nxitimit të qytetit.

Ju mund të zgjidhni të udhëtoni në plazhin Quan Lan në verë ose në vjeshtë, sepse kjo është koha kur moti është i freskët dhe i përshtatshëm për t’u kënaqur dhe relaksuar.

Plazhi Son Hao, Minh Chau në ishullin Quan Lan është një nga plazhet më të bukura për turistët në Ha Long gjatë verës, me një bukuri të egër si asnjë gjurmë njeriu, Son Hao me një plazh të gjatë dhe të lëmuar të bardhë. , ujë blu

Çfarë mendoni për këto turne në Ha Long? Mos harroni të lini një koment më poshtë për të ndarë mendimin tuaj. Faleminderit që shikoni këtë video, mos harroni të klikoni like, share dhe subscribe në kanal për të marrë më shumë video të reja.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Du lịch Hạ Long CỰC VUI với 10 bãi biển Hạ Long đẹp nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *