đi làm sao , ăn thế nào, ở đâu cực “nét”

Rate this post

Rajoni qendror me diell dhe me erë ka shumë gjëra interesante që nuk janë të disponueshme kudo. Nëse keni mundësinë të udhëtoni në Quy Nhon, mos harroni të vizitoni Ky Co, një parajsë e detit blu dhe me diell që është jashtëzakonisht e përshtatshme për udhëtimet verore të këtij viti. Natyra favorizon Ky Co me një rrip rëre të artë që përqafon detin, të mbështjellë me një hark, të butë si një rrip mëndafshi dredha-dredha, duke përqafuar ujin e pastër blu deri në fund. Vizitorët do të pushtohen nga bukuria e egër, e pastër dhe madhështore që natyra i dhuron këtij vendi.
përvojë-udhëtim-lich-ky-co-moi-nhat

Toka e Quy Nhon – Binh Dinh është e favorizuar nga natyra me peizazhe të panumërta të bukura që magjepsin njerëzit. Ky Co ndodhet rrëzë malit Phuong Mai, në komunën e ishullit Nhon Ly, rreth 20 km nga qyteti Quy Nhon. Si një destinacion që nuk është shfrytëzuar kurrë për turizëm, kjo është për shkak të kësaj që Ky Co ruan ende bukurinë e saj të pacenuar. Me një klimë të freskët, peizazhe të bukura, vendas miqësorë dhe mikpritës, Ky Co është zgjedhja ideale për vizitorët që të kenë përvoja të shkëlqyera:

Zhytuni në qiellin dhe detin e egër të Ky Co

Kur të shkelni në ishullin Ky Co, do të ketë një plazh me rërë të bardhë që shtrihet nën malet e larta shkëmbore. Shkëmbinjtë e formave dhe përmasave të ndryshme shtrihen pafundësisht, shkëmbinjtë e thepisur që shtrihen drejt detit krijojnë një skenë sa madhështore dhe poetike.

Uji i detit në Ky Co ka dy ngjyra të dallueshme, afër bregut është një ngjyrë blu e qartë, ju mund të shihni fundin, duke u larguar nga deti është blu e errët si një rrip mëndafshi i valëzuar. Mund të zhyteni në ujin e freskët, të luani me secilën valë ose të zhyteni në pishinat natyrore pranë plazhit Ky Co të krijuar nga uji i detit që godet shkëmbinjtë konkavë.

bai-ky-co-5

Ky vend ka dy dalje shkëmbore që ngrihen nga mesi i detit, duke krijuar një pamje të çuditshme të natyrës që i bën vizitorët afër dhe larg të mos befasohen. Ajo ka krijuar një ngushticë të qetë Ky Co për të argëtuar turistët nga e gjithë bota që e vizitojnë sa herë që kanë mundësi të udhëtojnë në Ky Co.

Duke hedhur një vështrim të qetë në shtratin e detit, do të shikoni një shkollë me peshq të vegjël që notojnë përreth. Të zhytur në ujin e freskët ose të shtrirë në rërë duke parë peizazhin simpatik pikërisht para syve tuaj, vizitorët do të ndjejnë se mund të shtrijnë dorën dhe të përqafojnë gjithë qiellin.

Është për këto arsye që gjithnjë e më shumë turistë vijnë në Ky Co. Në turnetë Quy Nhon, Ky Co është destinacioni më tërheqës turistik Quy Nhon

Check In Ky Co Beach

Nëse jeni të apasionuar pas fotografisë, Ky Co me siguri do të jetë një burim i pafund frymëzimi për ju. Çdo “cep” i Ky Co është një kënd “hyjnor” i xhirimit që ju bën të paaftë të ndaloni së xhiruari dhe të buzëqeshni të lumtur.

Ata që duan të eksplorojnë, duan të bëjnë fotografi, mund të ngjiten në shkëmbinj, të shijojnë pamjen panoramike të detit nga lart, detin blu, rërën e bardhë, shkëmbinjtë shumëngjyrësh që bashkohen së bashku në një skenë të bukur poetike.

Tham Khảo Thêm:  Chảo chống dính hết dính đừng vội bỏ mà hãy tận dụng cách này | Tin Tức

Nëse keni më shumë kohë, ju lutemi përfitoni nga vizita në Hon Seo, Hon Can dhe ishullin fqinj Yen. Kur të ktheheni në kontinent, mos harroni të bëni check-in në Eo Gio. Mund të vizitoni fillimisht Eo Gio dhe më pas të shkoni në Ky Co ose të shkoni në Ky Co dhe më pas të ktheheni në Eo Gio. Por zakonisht turistët Phu Yen do të shkojnë së pari në Ky Co, më pas do të shkojnë në Eo Gio për të përjetuar dhe më pas do të kthehen

bai-ky-co-11

Shijoni pjatat fshatare në Ky Co

Vizitorët duhet patjetër të shijojnë pjatat fshatare por të kenë shijen e tyre unike në Ky Co si: kërmijtë e pjekur në skarë, abalone të pjekur në skarë, gaforre, kallamar të zier në avull, iriq deti të pjekur në skarë me yndyrë qepë… Kostoja për person duke përfshirë kanoe dhe drekë me një shumëllojshmëri të Pjata me ushqim deti që variojnë nga 450,000 VND/person, një çmim shumë i arsyeshëm për një përvojë të shkëlqyer.

Një pikë shumë e preferuar turistike në Ky Co është bukuria e bukur e egër e bregdetit së bashku me një shërbim të mirë udhëtimi spontan, por çmimi është shumë i përballueshëm. Ju dhe familja juaj mund të shijoni notin, duke luajtur me dallgët e ftohta, ndërkohë që shtëpia ka përgatitur për ju një festë me ushqime deti të freskëta të përgatitura thjesht por duke ruajtur shijen e shijshme, shumë natyrale.

Në Ky Co, ka shumë familje që organizojnë turet e tyre për të vizituar detin dhe ishujt, snorkelin për të parë koralet, transportin për në Eo Gio dhe Nhat dhe shërbejnë pjata të mbushura me identitetin e detit dhe ishujve në mënyrë mjaft të arsyeshme. Mund të konsultoheni me shumë palë, nëse shkoni në një grup të madh, mund të merreni me një çmim më të mirë. Por blogu i udhëtimit e gjen çmimin prej 450 mijë / person të arsyeshëm. Ditën që blogu i udhëtimit përjetoi 4 persona gjithsej, pronari dhe motra ulën çmimin në 410 mijë / person, mos u shqetësoni për një zbritje të vogël, por të ftuarit janë të kënaqur.

Ky Co La është një vend i përshtatshëm për familjet me fëmijë të vegjël

Plazhi Ky Co është shumë i përshtatshëm për udhëtime familjare, sidomos nëse ka fëmijë të vegjël, ata do të emocionohen jashtëzakonisht shumë kur do të zhyten në një pishinë natyrale, duke kapur butakë, kërmij dhe duke luajtur me kafshë të tjera.Peshq të vegjël të goditur nga dallgët. Natyra e ka pajisur Ky Co me një hapësirë ​​të mrekullueshme krijuese.

Shkëmbinjtë e mëdhenj dhe të vegjël palosen në shumë mini-pishina me nivel uji vetëm deri në gjurin e një foshnjeje 7-vjeçare, që strehojnë rreth 5-7 persona, e gjithë familja juaj mund të zgjedhë pishinën dhe pishinën e saj natyrale. ndjeheni të lirë për t’u zhytur dhe luajtur në ujin e ftohtë dhe të pastër blu, i cili është shumë i sigurt për foshnjat.

Eksploroni shpellën shkëmbore në Ky Co

Përveç kësaj, në plazhin Ky Co, do të shfaqen një sërë shpellash të bukura kur batica të largohet. Nëse keni mundësi, përjetoni eksitimin dhe emocionin e eksplorimit të këtyre shpellave misterioze të ftohta shkëmbore.
bai-ky-co-7

Nëse qëndrojnë gjatë natës, vizitorët mund të zgjedhin të kampojnë në shkëmbinj të mëdhenj ose shpella të thata. Kjo është padyshim një përvojë e mrekullueshme dhe e vlefshme për këdo.

Si të shkoni në Ky Co?

Ky Co është një plazh i veçantë, vija bregdetare është e lakuar si një gjysmëhëne me 3 anë nga mali dhe 1 anë nga deti. Vizitorët kanë 2 shtigje për të zgjedhur për të arritur në këtë plazh parajsë.

Tham Khảo Thêm:  Top 10 địa điểm ăn uống cực hot không thể bỏ lỡ khi du lịch Huế | Tin Tức

Nga Quy Nhon, ju mund të shkoni në Ky Co nga deti për të shijuar ndjenjën e dredha-dredha me çdo valë të ftohtë dhe të admironi peizazhin simpatik të detit dhe malit. Ose vizitorët mund të marrin një motoçikletë ose taksi në Eo Gio dhe më pas të marrin një kanoe në plazhin Ky Co, zgjat vetëm rreth 30 minuta me tren.

Nëse ju pëlqen udhëtimi pak më me përvojë, mund të shkoni me rrugë, duke filluar nga ura Suoi Ca, duke shkuar përgjatë anës së malit Phuong Mai në jug, kjo rrugë është në përfundim e sipër, kështu që është pak e vështirë. Shkoni për pak, do të jetë i përshtatshëm për shpinës të rinj dhe të shëndetshëm.

Çfarë është kaq tërheqëse për Ky Co?

Ky Co nuk është shfrytëzuar shumë për turizëm, duke u dhënë vizitorëve mundësinë të përjetojnë një jetë fshatare, të ngushtë dhe të parrëmujshme. Njihuni me jetën e fshatarëve të peshkimit, shijoni ushqimet e freskëta të detit dhe zhytuni në një jetë paqësore në një det me pak gjurmë njerëzore – është vërtet një përvojë e mrekullueshme. Bai Ky Co – Quy Nhon gradualisht bëhet një destinacion turistik jashtëzakonisht mbresëlënës dhe tërheqës. Një gjë është e sigurt, kushdo që ka vizituar ndonjëherë Ky Co do të ketë gjithmonë dëshirë të kthehet këtu për të shijuar pushimet si parajsë në këtë det.

bai-ky-co-4

Pasi të keni mbërritur në Quy Nhon, mund të merrni një taksi për të shkuar në hotel dhe për të pushuar, ose nëse shkoni në formën e piknikut ose kampingut, mund t’i kërkoni shoferit që t’ju çojë direkt në ishullin Ky Co.

Dhe nëse nga Quy Nhon dëshironi të udhëtoni në ishullin Ky Co me motoçikletë, mund të ndiqni rrugën e mëposhtme: Nga qendra e qytetit Quy Nhon, ndiqni drejtimin e lagunës Thi Nai -> kur kaloni urën vazhdoni të ndiqni rrugën. 639 për të arritur në pirunën Nhon Hoi -> pastaj shkoni edhe 4 km, pastaj kthehuni djathtas -> vazhdoni drejt për rreth 5 km për të arritur në qendrën kulturore sipas komunës Nhon Ly -> këtu ktheni majtas dhe shkoni direkt në plazh Parkoni makinën tuaj në këmbë e Eo Gio dhe parkoni makinën tuaj këtu për të vazhduar lëvizjen në ishull. (Distanca totale nga qendra e qytetit Quy Nhon në ishullin Ky Co varion rreth 12 km).

Shënim: Për ta bërë udhëtimin më të përshtatshëm, me përvojën e udhëtimit në ishullin Ky Co në mënyrë të sigurt dhe pa probleme, ju rekomandoj, kur hipni me motoçikletë në ishull, duhet të shkoni së bashku me pyetjen e njerëzve vendas për udhëzime. Shmangni rrugën e gabuar, rruga e gabuar do të marrë shumë kohë për të lëvizur.

Si të shkoni në plazhin Ky Co

Në Eo Gio, ju mund të merrni me qira varka, kanoe … të njerëzve për të shkuar në ishull me një kosto prej rreth 300,000 VND – 400,000 VND / person. Në veçanti, kjo shumë përfshin shumë tarifa si: Bileta vajtje-ardhje, 1 drekë me ushqim deti në varkë.

bai-ky-co-8

Ose nëse nuk doni të merrni me qira një varkë, mund të hipni edhe me motoçikletë në ishull. Megjithatë, rruga është mjaft e vështirë, kështu që kërkon që timoni të jetë i vështirë për t’u shkuar. Për të shkuar në plazhin Ky Co me rrugë, ju ndiqni urën Suoi Ca, më pas shkoni përgjatë malit Phuong Mai në jug. Ju thjesht shkoni së bashku duke pyetur njerëzit vendas për udhëzime për të shmangur humbjen.

Çfarë të luani në Ky Co

Kur të mbërrijnë në Ky Co, vizitorët do të pushtohen nga peizazhi i mrekullueshëm natyror i ishullit, me male të larta madhështore, plazhe me rërë të bardhë që shtrihen në këmbët e malit dhe ujë të detit blu të freskët dhe të pastër. … Të gjitha këto skena të bukura janë formuar një tablo poetike natyrore.

Përveç shikimit të peizazhit të mrekullueshëm natyror në ishullin Ky Co, vizitorët që vijnë këtu mund të zhyten gjithashtu në ujin e pastër blu të detit, për të notuar dhe argëtuar me çdo valë të detit. Ose shtrirja në plazhin e gjatë me rërë, nën pemët e freskëta hibiscus dhe shijimi i hapësirës së qetë dhe të freskët të ishullit është gjithashtu një përvojë jashtëzakonisht interesante. Ose mund të merrni pjesë në aktivitete argëtuese dhe interesante në ishullin Ky Co, si p.sh. zhytje në skuba për të parë koralet, peshkim në liqene natyrore pranë plazhit … gjithashtu shumë tërheqës.

bai-ky-co-13

Pasi të keni argëtuar në det, mund të ngjiteni në shkëmbinjtë e lartë dhe të përballeni përpara për të pasur mundësinë të shihni të gjithë detin e ishullit Ky Co me shumë skena të bukura mbresëlënëse. Për më tepër, ky është gjithashtu vendi ideal për t’ju ndihmuar të krijoni foto të bukura dhe unike për të krijuar kujtime pas udhëtimit tuaj në ishullin Ky Co.

Tham Khảo Thêm:  Mua Thực Phẩm Online Tại TPHCM Dễ Dàng Trên Ứng Dụng Utop Food Hub | Tin Tức

Përveç kësaj, nëse ju pëlqen të udhëtoni në Ky Co në formën e një pikniku, mund të gjeni një vend të bukur pranë plazhit ose pranë shkëmbinjve të mëdhenj për të organizuar kamping dhe ngrënie pikërisht në det. i njëjti argëtim për udhëtimin. Sidomos nëse kamponi gjatë natës në ishullin Ky Co, i shtrirë nën një kasolle të vogël, duke shijuar erën e freskët të detit dhe duke parë hënën së bashku, është shumë romantike, apo jo? Sigurohuni që pasi të keni eksploruar atraksionet tërheqëse dhe vendet argëtuese në ishullin Ky Co, do të ruani shumë kujtime të lumtura dhe të paharrueshme për t’i parë.

Ushqim i shijshëm në Ky Co

Zona turistike Ky Co është ende mjaft e egër, kështu që nuk ka ende restorante dhe shërbime ushqimore këtu? Prandaj, nëse dëshironi të hani në ishullin Ky Co, duhet të përgatisni ushqim të gatshëm në shtëpi dhe ta shijoni pikërisht në plazh. Megjithatë, kur të mbaroni së ngrëni, duhet të mbani mend të pastroni para se të largoheni për të mbrojtur hapësirën natyrore këtu.

Ose nëse nuk ju pëlqen të sillni ushqim nga shtëpia, atëherë mund të ktheheni në qendër të qytetit Quy Nhon për të shijuar shumë pjata të shijshme, specialitete të famshme në Quy Nhon si: Tortë me bark derri, petë me vermiçel Quy Nhon tortë peshku, vetëm pulë, oriz ngjitës i djegur, peshk i mbështjellë me perime të egra, vermiçeli i karkalecave Chau Truc, vermiçel orizi Phu My, letër orizi me ujë kokosi, tortë me litar Bong Son, gaforre mbretërore Tam Quan…

bai-ky-co-9

Shpresojmë, informacioni i mësipërm dhe përvojat e udhëtimit në ishullin Ky Co do t’ju ndihmojnë ta bëni udhëtimin tuaj të sigurt, të përshtatshëm dhe të keni përvoja më interesante. Përveç kësaj, duhet t’i referoheni edhe disa artikujve të tjerë të dobishëm si: Atraksionet e famshme turistike në Binh Dinh & specialitetet e shijshme, të famshme të Binh Dinh janë gjithashtu shumë interesante.

Video se si të shkoni në Ky Co

Çfarë mendoni ju djema, më pëlqen. Le të shkojmë në Quy Nhon dhe të shkojmë në Ky Co sot.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết đi làm sao , ăn thế nào, ở đâu cực “nét” . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *