Chia sẻ kinh nghiệm du lịch tự túc Đà Nẵng 2 ngày 1 đêm

Rate this post

Mục lục ẩn

Pse të mos udhëtoni në Danang 2 ditë 1 natë? Normalisht, paketat e turneut në Da Nang do të mbahen gjatë 3 ditëve 2 netë ose 4 ditë 3 netë. Për shkak se ka shumë destinacione të famshme turistike në Da Nang, nëse shkoni në Da Nang për 2 ditë, mund të mos arrini t’i zbuloni të gjitha. Ejani me ne për t’u mësuar.

Kështu thonë njerëzit, por nga pikëpamja e turizmit, jo me përjashtim të turizmit Da Nang, duke shkuar në ndonjë destinacion turistik të famshëm në Vietnam, nëse shkoni nga 4 ditë 3 netë ose më pak, do të keni mundësi vetëm të vizitoni. atraksionet turistike atje. Pra, nëse nuk mund të shkoj në shumë vende turistike këtë herë kur udhëtoj për në Da Nang, do të shkoj herën tjetër.

>>>Shihni më shumë: Udhëzues për Da Nang 3 ditë 2 netë

Nëse keni vetëm 2 ditë dhe 1 natë falas, nuk mund të shkoni askund. Sipas mendimit tim, nëse mund të organizoj disa ditë, do të shkoj për disa ditë. Blogu i udhëtimit ka udhëtuar edhe në Da Nang për 2 ditë e 1 natë, duke shkuar ende në mjaft nga destinacionet turistike më të famshme në Da Nang, nëse nuk e besoni, ndiqni hapat e zbulimit turistik të Da Nang 2 ditë 1 natë e vetë-mjaftueshme.

Arsyet pse duhet të udhëtoni në Da Nang 2 ditë 1 natë

 1. Bileta të lira fluturimi për në Da Nang, shumë fluturime në ditë, shumë linja ajrore operojnë.
 2. Në Da Nang, ka shumë atraksione turistike të famshme Da Nang, shumë nga parqet argëtuese më spektakolare në rajon
 3. Da Nang njihet si qyteti më i jetueshëm në Vietnam
 4. Plazhet në Dan janë shumë të bukura, të pastra dhe të pastra
 5. Ushqimi Da Nang është kaq i shijshëm, çmimi është shumë i lirë
 6. Njerëzit e Da Nang janë jashtëzakonisht mikpritës dhe entuziast
 7. E RËNDËSISHME: Të shkosh në Da Nang 2 ditë 1 natë vetë është shumë e lehtë për të organizuar pushime.

Me një turne të vetë-mjaftueshëm në Da Nang 2 ditë 1 natë, duhet të vizitoni vende të famshme si: Zbulimi i qytetit Da Nang – Hoi An – Ba Na është më i arsyeshmi. Më poshtë, Cuong Travel Ju lutemi sugjeroni një orar për të eksploruar Da Nang 2 ditë 1 natë

du-lich-da-nang-tu-tuc-2-ngay-1-dem

Itinerari për të shkuar në Da Nang 2 ditë 1 natë

Përmbledhje e të gjithë itinerarit të udhëtimit në Da Nang 2 ditë 1 natë vetëm: Da Nang – Malet e Mermerit – Hoi An – Kodrat Ba Na

Tham Khảo Thêm:  Điểm danh 5 ngôi chùa thanh tịnh lớn nhất giữa lòng Sài Gòn | Tin Tức

Orari i vetëmjaftueshëm i zbulimit të Da Nang, dita 1: Eksploroni Da Nang – Malet e Mermerit – Hoi An

Për udhëtimin më të rehatshëm, duhet të fluturoni herët në mëngjes për të arritur në Da Nang në mëngjes ose afër mesditës.

11:00: Mbërritja në aeroportin Da Nang

Mesdita: ha drekë. Pastaj kontrolloni në dhomë për të pushuar.

14:30-15:00: zhvendoseni në Ngu Hanh Son.

15:30: Ndaloni në fshatin antik Non Nuoc, vizitoni veprat e sofistikuara dhe artistike të artizanëve këtu.

16:00: pushtoni 108 tre nivele të malit Thuy Son për të vizituar faltoren Linh Ung 1, tempullin e lashtë të ndërtuar nga mbreti Minh Mang.Çmimi i biletës për të rritur: 20,000 VND/paks. Studentë, studentë: 7000 VND/pax. Fëmijët nën 6 vjeç: Hyrja falas

du-lich-da-nang-2-ngay-1-dem-16

Kjo është vetëm një biletë hyrëse, nëse dëshironi të vizitoni shpellat e tjera Da Nang, kostoja është si më poshtë
 • Çmimi i biletës për të vizituar zonën e shpellës Am Phu: 20,000 VND/të rritur, 7,000 VND/student dhe falas për fëmijët nën 6 vjeç.
 • Çmimi i biletës për të vizituar malin Thuy Son: 40,000 VND/të rritur, 10,000 VND/student dhe falas për fëmijët nën 6 vjeç
 • Çmimi i biletës për të vizituar zonën e kodrës Vong Canh: 10,000 VND/e aplikueshme për të gjitha lëndët
 • Çmimi i biletës për ashensorin: 15,000 VND / person / kohë. Shënim: Orari i funksionimit të ashensorit është nga ora 7:00 e mëngjesit deri në 17:30.

Eksploroni Hoi Një qytet antik gjatë natës

17:30: Hyni në qytetin e lashtë Hoi, hani darkë, pushoni në restorant.

19:00: Shëtitje për të vizituar qytetin e lashtë Hoi, : Ura e Mbuluar Japoneze, Pagoda Ong, Salla e Asamblesë Fujian, ecni për të vizituar rrugën e fenerëve me fenerë të të gjitha llojeve, bukuri antike buzë lumit të lashtë Hoai.

>>Referenca: Turne 1 ditore Cu Lao Cham

du-lich-da-nang-2-ngay-1-dem-8
Nëse dëshironi të vizitoni vendet e trashëgimisë kulturore, duhet të blini bileta në sportelet dhe guidat turistike rreth qytetit të lashtë Hoi An. Këtu janë vendet në qytetin e vjetër kur vizitoni biletat e humbura.
 • Veprat kulturore: Tempulli Quan Cong, Pagoda Cau, Shtëpia Komunale Cam Pho, Tuy Tien Duong Minh Huong.
 • Shtëpitë e lashta: shtëpi e lashtë Phung Hung, Duc Një shtëpi e lashtë, shtëpi e lashtë Quan Thang.
 • Kisha: Kisha e familjes Tran, Kisha e familjes Nguyen.
 • Muzeu: Folklori, Tregtia e Qeramikës, Kultura Sa Huynh, Hoi An.
 • Salla e Asamblesë: Trieu Chau, Fujian, Quang Trieu dhe Hainan.
 • Varri i tregtarëve japonezë: Gu Sokukun, Tani Yajirobei, Banjiro
 • Origjina e Dang Trong dhe shikoni shfaqjet tradicionale të artit (në orën 10:15 dhe 15:15 çdo ditë)
  • Çmimi i biletës për mysafirët vietnamezë: 80,000 VND / 1 person
  • Çmimi i biletës për mysafirë ndërkombëtarë: 150,000 VND / 1 person

20:30: fokusohuni në nisjen për në Da Nang.

du-lich-da-nang-2-ngay-1-dem-11

21:00: Mbërritja në Da Nang, kthimi në hotel për të pushuar.

>>> Shih më shumë: mjetet e transportit në Da Nang

Shënim për ditën e parë në itinerarin për në Da Nang 2 ditë

 • Në orarin e mësipërm, kam ndarë edhe detaje se ku kam shkuar çdo herë. Sigurisht, ky është vetëm itinerari im i vetëmjaftueshëm i udhëtimit. Ju jeni plotësisht të lirë të eksploroni Da Nang sipas gjykimit tuaj.
 • Kur mbërrita në Da Nang, delegacioni im zgjodhi malin Ngu Hanh Son si atraksionin e parë në Da Nang, pasi të blej një biletë hyrjeje, do të filloj të eksploroj këtë destinacion turistik më të famshëm Da Nang. Mund të vizitoni Thuy Son, të vizitoni faltoren Linh Ung, të vizitoni Shpellën Huyen Khong, Vizitoni Shpellën Am Phu, Përveç vizitës së vendeve të bukura në malet e mermerit sipër, nuk duhet të humbisni gjithashtu destinacione të tjera si: Kim Son, Moc Son, Hoa Bir, edhe Tho Son.
 • Destinacioni tjetër turistik Da Nang që i gjithë blogu zbuloi në ditën e parë të turizmit të vetë-mjaftueshëm në Da Nang është qyteti antik i Hoi An.
 • Ne hotel marrim motoçikleta me qira, çmimi i qerasë është 150,000 VND/ditë/skuter. Për shkak se rruga nga Da Nang në Hoi An është shumë afër, distanca është vetëm rreth 40 km, kështu që duhet vetëm pak kohë për të arritur atje. Nëse jeni të vetë-mjaftueshëm kur udhëtoni në Da Nang, do t’ju pëlqejë të ngasni një motoçikletë
 • Hoi An është i famshëm për bukurinë e tij tradicionale dhe harmonike arkitekturore të shtëpive, mureve dhe rrugëve. Së bashku me shumë ulje-ngritje të historisë, qyteti i lashtë Hoi An ruan ende bukurinë e lashtë të heshtjes dhe myshkut në çdo çati me pllaka, tulla, rresht pemësh, etj., autenticitetin e njerëzve vendas.
Tham Khảo Thêm:  Voucher Buffet Lẩu Manwah UTOP TPHCM giảm đến 10% | Tin Tức

Fundi i ditës së parë të turneut në Da Nang 2 ditë 1 natë i vetë-mjaftueshëm. Le të kthehemi në hotel për të pushuar, sepse moti në rajonin qendror është pak i nxehtë. Sapo dolëm në ditën e parë, kështu që nuk jemi mësuar ende.

>>> Shih më shumë: Top 10 resortet super luksoze në Da Nang

Itinerari i turneut në Da Nang 2 ditë 1 natë e vetë-mjaftueshme dita 2: Kodrat Ba Na – “pranvera e Francës” – lamtumira në aeroport

Në mëngjes, duhet të zgjoheni herët, të hani mëngjes, më pas të dilni dhe të filloni udhëtimin tuaj

08:00: Merrni me qira një motoçikletë për të vizituar Kodrën Ba Na, filloni udhëtimin në mal me sistemin e teleferikut duke arritur 2 rekorde botërore.

11:30: Hani drekë bufe në restorant, pushoni për të admiruar malet dhe pyjet.

12:30: vazhdoni të eksploroni dhe merrni pjesë në lojëra interesante në parkun argëtues të brendshëm të më të madhit në Parkun Fantasy të Vietnamit: Kulla me rënie të lirë, park dinosaurësh, pistë e zjarrtë garash…

15:00: Kthimi në teleferik në Kabinën poshtë malit, Mirupafshim Ba Na.

16:00: Me të mbërritur në hotel, kushdo që është i shëndetshëm është i lirë të notojë në plazhin My Khe – një nga plazhet më simpatik në planet.

Pas kësaj, shkoni në aeroport për t’i thënë lamtumirë Da Nang

du-lich-da-nang-2-ngay-1-dem-15

Si të blini biletën e teleferikut Ba Na?

Bleva biletat Ba Na Hills në një agjent të lirë biletash Ba Na Hills, kështu që çmimi i biletës do të jetë më i lirë kur blej në sportel. Ju mund të rezervoni bileta përmes faqes së internetit vecaptreo.com, sa më shumë të blini, aq më e lirë do të jetë tarifa.

Çmimi i biletës Ba Na për turistët e huaj:

 • Çmimi i biletës së teleferikut për të rritur: 750,000 VND
 • Çmimi i biletës për teleferik për fëmijë (1m – 1,4m): 600,000 VND
 • Çmimi i biletës për fëmijë (

Koha e funksionimit të teleferikut Ba Na

 • Ba Na Hills është e hapur nga ora 7:00 e mëngjesit deri në 22:00 pasdite.
 • Qendra Argëtuese Familjare (FEC): Çdo ditë, nga ora 7:00 e mëngjesit – 17:00
 • Dreka bufe: 11:00 – 14:30, çdo ditë

Sigurohuni që, në përputhje me emrin Rruga drejt Tien Canh, kur të vini në Kodrat Ba Na, do të përjetoni katër stinët brenda një dite. Pastaj mund të udhëtoni edhe me teleferikë nëpër male. Përjetoni ndjenjën e të qenit i zhytur në peizazhin natyror të pyjeve të njëpasnjëshme parësore në Ba Na Nui Chua. Duke ardhur në Ba Na Hills për t’u argëtuar, ju gjithashtu mund të shijoni një shumëllojshmëri kuzhinash dhe të shijoni atmosferën shumëngjyrëshe të festivalit.


>>> Blini tani: bileta më e lirë e Ba Na Hill

Çfarë lojërash duhet të luaj në Ba Na?

Sa herë që shkoj vetë në Ba Na Hills, më duhet të luaj gjithë ditën që të mjaftoj. Në Ba Na Hills, ajo ndahet në zona të tilla si:

 • Parku i fantazisë
 • Rrëshqitësit e tubave
 • Treni për ngjitje
 • Muzeu i Dylli
 • Pazar
 • Dyqani i luleve Fleuriste
 • Suvenire Lejla
 • Bar Debay – Bodrum i Verës
 • Fshati francez
 • Kopshti i luleve Le Jardin D’Amour
 • Ura e Artë
 • Pagoda Linh Ung

>>> Shikoni tani: Udhëzime të detajuara për të shkuar në Ba Na për ata që janë GOTO

Sidomos, e preferuara ime është zona e Parkut Fantasy

Sepse ky është një destinacion ideal argëtimi për familjet me fëmijë ose grupe të rinjsh si ata. Sipas informacionit që unë di, Parku Fantasy në Ba Na Hills është ndërtuar dhe projektuar sipas frymëzimit të dy romaneve të famshme “Udhëtim në qendrën e tokës” dhe “Njëzet mijë milje nën det” të shkrimtarit. France Jules Verne . Fantasy Park në Ba Na Hills ka gjithashtu më shumë se 100 lojëra tërheqëse.

Tham Khảo Thêm:  Cách nấu cơm trộn bằng nồi cơm điện cực đơn giản ăn hoài không chán | Tin Tức


Sa për muzeun e dyllit, është humbje parash nëse nuk keni shkuar akoma. Pothuajse të gjitha lojërat në Ba Na Hills janë përfshirë tashmë në çmimin e biletës së Ba Na Hills. Por bileta e muzeut të Dylli nuk është e përfshirë. Ju duhet të blini bileta atje. Çmimi i biletës është 100,000 VND/VND për vizita të pakufizuara në këtë muze dylli unik.

Sun World Ba Na Hills është zona e parë e ekspozitës së dyllit në Vietnam, me kopje mbresëlënëse dylli të shumë figurave të famshme në botë në fusha të tilla si kinemaja, muzika dhe muzika. , sport, politikanë, etj. Çdo statujë është një vepër e sofistikuar e arti i bërë nga ata artizanë italianë.

Në mesditë, do të shkoj në restorantin e bufesë për të ngrënë drekë. Përvoja ime e lirë e udhëtimit në Da Nang është se nëse doni të udhëtoni në mënyrë të shijshme dhe të lirë, blini një shuplakë drekë. Për shkak se grupi im ka 4 persona, nga të cilët 2 persona refuzojnë të hanë bufe, duan të porosisin ushqimin që të jetë i shpejtë. Sa për mua, kam blerë një biletë bufe, çmimi i shitjes është.

>>> Shihni tani: Turne 1-ditore në Kodrën Ba Na

Çmimi i bufesë vietnameze (Restorant Arapang ose Lavender) Ba Na

 • Të rriturit (mbi 1 m të gjatë): 255,000 VND/paks
 • Fëmijët (nga 1 m deri në 1 m4): 128,000 VND/fëmijë

Do të hani në një nga dy restorantet e mëposhtme: La Lavande me dizajn francez me hapësirë ​​të bollshme 3-katëshe ose restorant Arapang në sheshin Du Dome me hapësirë ​​komode luksoze.

Unë zgjedh restorantin Arapang për drekë me menu japoneze dhe koreane. Ushqimi është mjaft i shijshëm, stomaku është gjithmonë plot. 2 anëtarët e tjerë të grupit tonë shkuan në një restorant tjetër për të porositur petë të skuqura me 1 pjesë 120k. doli të ishte shumë e shtrenjtë në krahasim me shuplakën e drekës në Ba Na Hills.

Pas drekës, do të eksploroni kodrat Ba Na dhe do të vazhdoni si faltore Linh Ung

Pagoda Linh Ung ndodhet në një tokë me terren të bukur, të shenjtë dhe poetik në një lartësi prej afro 1500 m mbi nivelin e detit. Përpara faltores ka një pishë shumë të veçantë, pishë me tre gjethe – një pishë e çmuar e emëruar në Librin e Kuq të Vietnamit. Së bashku me faltoren Linh Ung Ngu Hanh Son dhe Linh Ung faltore në Bai But Son Tra, të tre faltoret formojnë një bazë të fortë për të mbrojtur qytetin Da Nang.

du-lich-da-nang-2-ngay-1-dem-7

Unë gjithashtu ngas Tube Sled, është shumë argëtuese. Nëse jeni një entuziast i shpejtësisë dhe dëshironi të gjeni emocione të larta, përpiquni të kontrolloni slitën e tubit përmes spiraleve sfiduese. Jini të sigurt, rrëshqitja është krijuar për të qenë absolutisht e sigurt dhe e vetmja 2 spirale të dyfishta në Vietnam, këtë lojë shoh shumë njerëz që presin radhën e tyre.

Loja nuk është luajtur ende, por ne jemi shumë të lodhur, kështu që vendosëm të merrnim teleferikun në stacion në orën 16:00, të nisemi për në qytetin Da Nang, të shkojmë në aeroport, të nisemi për fluturimin, të përfundojmë turne Da Nang 2 dite 1 nate. Ju shihni yjet. A guxoni të provoni të shkoni në Da Nang për 2 ditë dhe 1 natë? Jam i sigurt se ka më shumë se kaq.

Video e shkuarjes në Da Nang 2 ditë 1 natë

Të flasësh është e gjatë, por bërja e videove zgjat disa minuta. Ju që jeni dembelë dhe nuk dëshironi të lexoni artikullin për udhëtimin 2 ditë 1 natë në Da Nang më sipër, ju lutemi shikoni videon më poshtë


Mos harroni të klikoni si dhe të shpërndani fotot tuaja të Danang më poshtë.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Chia sẻ kinh nghiệm du lịch tự túc Đà Nẵng 2 ngày 1 đêm . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *