Cầu Tõm ở Việt Nam với hàng trăm chuyện giở khóc giở cười

Rate this post

Shumë prej jush në qytet nuk dini për Cau Thom. Por me të vërtetë nëse në fshat, veçanërisht në Ha Nam, Nam Dinh ose në perëndim, Cau Thom është diçka shumë rurale. Ajo lidhet me fëmijërinë e pafajshme dhe adoleshencën me humor. Le të mësojmë për Cau Thom.

cau-tom-4

E thash edhe une fillimisht, sepse ketu behet fjale per dicka qe quhet fshat delikat, ndaj ndoshta disa fjale jane pak “te tepruara”. Duhet te kesh parasysh perpara se te lexosh dhe sidomos jo te lexosh. ndersa hani oriz dhe peshk

Çfarë është një urë?

Cau Thom ose Cau Thom (në Perëndim) është emri i një lloji tualeti në disa zona rurale të Vietnamit. Ky lloj tualeti ndërtohet pikërisht mbi ujë në pellgje, liqene, lumenj dhe përrenj. Kur shkoni në tualet, mbetjet derdhen direkt në ujë duke shkaktuar një tingull “pompe”. Për shkak të ndërtimit të këtij tualeti mbi ujë (ndonjëherë duhet të shtoni një urë për të dalë jashtë) dhe zhurmës kur e përdorni, quhet urë.

>>> Shih më shumë: Çfarë është një bakshish?

Ku është ura?

Sipas informacionit që zbuloj, mantis që luten mund të gjenden në shumë vende në Vietnam. Kjo rrjedh nga kultura e kultivimit të lagësht të orizit dhe akuakulturës. Ata shpesh përdorin mbetjet e kafshëve dhe njerëzve për të bërë pleh ose ushqim për peshqit.

Megjithatë, ndoshta më e përmendura dhe më e hyrë në poezi është në zonën e Ha Nam Ninh (tani Ha Nam, Ninh Binh, Nam Dinh) ku bujqësia e lagësht e orizit është zhvilluar që nga kohërat e lashta. Nuk është e vështirë. Të kapësh një pak të rinj që argëtohen, duke bërë qull me fjali për Ha Namin sot si më poshtë

“Henan 9 kthehet në 10”

Lërini njerëzit e Cau Thom të buzëqeshin dhe të hanë patate

Ëndrra për shumë vite dhe vite

Ai hëngri zhardhokët e plasaritur dhe të shëndetshëm”.

Duke thënë se, por tani për shkak të shpejtësisë së urbanizimit është shumë i shpejtë. Urat e gropës gjithashtu po zëvendësohen gradualisht nga tualete septike të ulura ose të sheshta, por nëse doni të takoheni, shkoni në jug dhe në perëndim, patjetër do të shihni disa ura gropash.

cau-tom-2

Ura Ha Nam Thom

Vargu i pavdekshëm që thotë populli “9 të moshuarit bëhen 10” apo populli “kërkon” ka kaluar në anekdota deri më sot. Në fakt, ai varg është përgjithësisht për njerëzit e Ha Nam Ninh, të cilin i gjithë vendi pëlqen ta japë. Konkretisht, bëhet fjalë për njerëzit në rrethin Binh Luc, provincën Ha Nam. Këtë anekdotë, ndoshta shumë fëmijë të moshuar të vendlindjes Ha Nam që shkojnë në shkollë, shkojnë në udhëtime pune dhe shkojnë në ushtri larg shtëpisë e dinë mirë. Sepse sa herë që ka diçka argëtuese për të festuar, njerëzit e provincave do të nxjerrin disa poezi qesharake për atdheun e tyre për të ngacmuar njëri-tjetrin, siç njerëzit e Ha Tay i quajnë karkaleca për karkaleca, njerëzit e Thanh Hoa ëndërrojnë gjethet e centella asiatica. i madh sa gjethet. , Nghe Një popull ëndërron që mauzoleumi i xhaxhit Ho të kthehet në Vinh… etj., retë dhe retë…

Kishte një periudhë kur 3 provinca u bashkuan në një (Ha Nam – Nam Dinh – Ninh Binh) të quajtur Ha Nam Ninh. Çdo burrë që qëndron në vendlindjen e tij në atë vend konsiderohet si “më falni – 9 zhardhokët bëjnë 10” çorape.

Tham Khảo Thêm:  Ăn Ngon Cùng Utop - Voucher Khuyến Mãi Không Giới Hạn | Tin Tức

>>> Shih më shumë: Çfarë është cyclo?

Unë jam nga Thanh Ha, Thanh Liem, Ha Nam, njerëzit në fusha, gjithashtu kanë fusha, por jo në fusha të ulëta, zonat e ulëta të rrethit Thanh Liem janë disa komuna në skajin jugor të rrethit në kufi me Binh Luc , rrethet Y Oi – Nam Dinh. Kështu që unë nuk e di se çfarë “lutje për ndihmë – 9 zhardhokët bëjnë 10”, por ende duke u quajtur nga miqtë e universitetit si “njerëz që pompojnë – 9 të moshuar bëjnë 10”. Unë u zemërova, por duhej të qeshja. Pastaj thuaju atyre:

cau-tom-6

Pse ka një urë?

Kthehu tek historia e njerëzve “kërkojnë – 9 zhardhokët bëhen 10”. Urat gjenden kudo në këtë pjesë të tokës në formë S, por ndoshta shumica janë në provincën Ha Nam, zakonisht dhe më së shpeshti në rrethin Binh Luc. Çfarëdo që të thuash, duhet të kesh prova. Shkencë vërtet e mirë:

  • Binh Luc është një tokë e ulët me shumë pellgje dhe lumenj. Shumë i përshtatshëm si “lutje”
  • Nguyen Khuyen kur ishte i ri kishte një hobi shumë elegant peshkimin. Z. Khuyen ka lindur në Binh Luc, Ha Nam. Rreth shtëpisë, plaku ka një pellg. Thjesht shkoni te fjalia për të lëshuar poezinë. Për shembuj konkretë, është e ndaluar të gaboni, nëse nuk keni pellg, me siguri do të shkruani poezi:

“Uji i ftohtë i pellgut është i pastër i mbledhur

Atrofi i një varke të vogël peshkimi

….”

Në atë kohë, pothuajse çdo shtëpi në Binh Luc kishte një “Cau Tom”. Ura është ndërtuar nga pellgu me pak bambu mashkull, fundi i urës është i rrethuar me tapë të shtypur, kashtë orizi dhe gjethe bananeje. Çdo shtëpi me një vajzë është e thurur me kujdes me dyshekë bambuje, të ngjitura me mushama me ngjyra najloni, në mënyrë që të mos i shikojnë fqinjët e shthurur.

E gjithë familja dhe vajzat thjesht pushojnë qetësisht dhe ulen të freskohen… derisa fytyra të mbushet plot kënaqësi, është edhe koha nën shkopinjtë e peshqve që notojnë, krapi, kopjimi …. të gjitha llojet e luftimeve për njëri-tjetrin për të kafshuar.mbledh. Vërtet e shijshme deri në kafshatën e fundit!

cau-tom-3

Ura Perëndimore

Më dhanë një mik të ngushtë për të ndarë një histori qesharake për urën në perëndim të qytetit të tij si më poshtë. Nuk mund të mos qesh edhe pse e kam takuar këtë lypës disa herë.

Meqe ra fjala, kur po vjen festa e Tet, po vijne pushimet verore, rreth ketij stine kur isha student, shkova ne veren e blerte dhe perjetova uren e peshkut tra (e njohur edhe si bridge tom, bridge tom) ne Bac Lieu. .Oh, unë kam dëgjuar thashetheme për lutjen për ndihmë, kështu që u përpoqa të agjëroja që të mos dilja për gati një javë të tërë, por një ditë, çfarëdo që të ndodhte duhej të vinte.Përshkruani shkurt urën e peshkut në shtëpinë time, ajo është rreth 800 m pas shtëpisë. Në mes të fushave të orizit. Ura e peshkut ka 4 panele hekuri të valëzuar më pak se 2 duar të larta.

>>>>Shiko më shumë: Çfarë është interesante në lidhje me buggy perëndimore

Sipas fqinjëve, ura ime e peshkut është ura ideale e peshkut të gjithë lagjes për shkak të freskisë, duke mos qenë në cep si shtëpitë e tjera.Wow, kështu që unë jam me fat.

Kështu duhet të shkosh për t’u falur

Herën e parë, ishte shumë e shtrenjtë, kështu që vazhdova të shikoja rreth orës 4 të mëngjesit

per te mos u dukur shkela uren e nervozuar, ajo dridhej, dukej e qendrueshme pa asnje, vetem guxova te ulja pantallonat per tu ulur, u gezova gjysma kur rreth e rrotull, vajzat dhe grate u mblodhen ne ara per te zgjedhur. perime, nevojiten, shkoni përpara dhe me radhë, gjithmonë pyesni ngrohtësisht

Tham Khảo Thêm:  CÁCH LÀM BÁNH TRÁNG NƯỚNG GIÒN RỤM BẰNG CHẢO CHỐNG DÍNH | Tin Tức

aha, zonjusha Ngoc, zgjohu kaq herët sot ha

aha Zonja Ngoc, do të mësoni apo do të ndërtoni ura tani?

Zonja Ngoc…

Di vetem te perpiqem te pergjigjem po sepse gjysma e mendjes sime eshte shume oh….waoooo….queeeeeee nuk di cfare te bej gjysma tjeter fokusohet ne dicka tjeter, ka frike se do te beje nje tingëlloj seksi në mes të bisedës, vdiqa.

cau-tom-1

Për të mos thënë se ura ka një këmbë të thyer të lehtë dhe 3 këmbët e saj lëkunden, në mëngjes herët, nëna e pangasius ishte e uritur, dëgjoi se peshku, i rritur për 3 vjet, ishte brutalisht i madh, vazhdonte të shtynte këmba e urës, urës kam frikë të largohem nga mamaja, nuk jam përqendruar kurrë që të dal shpejt, por nuk duhet të shikoj askënd nga mbrapa se është aq bosh bytha ime, duhet të vendos të dyja duart. korniza e urës se po dridhet, mamaja peshku hëngri c… gjithë ditën, por ende i uritur, para çdo gjëje, fluturoi për të kafshuar, më duhej të përpëlitem, nga frika se mos kafshonte fluturën e bukur.

Hera e dytë që shkon në tualet

Herën e dytë rrija vigjilentë natën vonë që të mos më shihte askush, i ulur ende pa nxehtë, 12 m larg urës së blirit me shkurre bambuje, duke shkuar në verën e gjelbër, çdo natë mblidhemi për të treguar histori fantazmash, por 70 % e tregimeve fantazmash në fshat kanë nëna Ka një kaçubë bambuje, një nënë këndon një ninullë, një fantazmë e uritur, unë ulem dhe përpiqem të përqendrohem në ekspertizën time, por era vazhdon të fryjë gjethe bambuje dhe të pëshpërit, si njerëzit e vërtetë që këndojnë ose duke folur. Por të gjithë e dinë se në fshat, varret i varrosin shpesh nëpër fusha, vetëm 1 ose 2 varre, jam i tmerruar, pushoni së urinuari, ngrini pantallonat dhe vraponi drejt e në shtëpi.

>>> Shih më shumë: Çfarë është autobusi?

Vjehrra ime jeton në karrocë fëmijësh, flet rrallë, por duket se e kupton vështirësinë time, të nesërmen më dha një qese plastike me shkopinj, më tha shumë pak “ka një banjë, pastaj më lër ta hedh”.Një ditë, kur isha në shtëpi, e dëgjova atë duke bërtitur mbrapa dhe mbrapa me fqinjin e saj, sapo pashë dhe pashë që ajo ishte ulur në kokën e peshkut nga kjo anë, fqinji ishte ulur në anën tjetër, ai pa se ajo duhet të pyesë, 1 krevat larg njëri-tjetrit.Duhet që dy burrat vetëm të flasin dhe të flasin në të njëjtën kohë.

Përvoja e të shkuarit në tualet

Pas shume mundimesh, me ne fund pas 2 javesh kam mesuar nga pervoja, duke u jashtequr rreth 18-19, askush nuk do te shkoje ne pune, njerezit ne fshat ne ate moshe hane darken dhe me pas bien ne shtrat, askush nuk shkon ne banjo. , dhe qielli ishte gjithashtu i errët, por kur shkova, përsëri dërgova disa dishepuj (ata pak studentë që u mësova) të qëndronin në matricë nga të gjitha anët, sepse kisha ende frikë nga fantazmat.

Kjo është pjesa më e tmerrshme, pas 6 javësh që mbaroi mhx, e fejuara ime na trajtoi peshkun TRA, o zot është një mustak që jetoi 3 vjet në një pellg peshku, hëngri… sa njerëz gjatë 1095 ditëve të fundit, duke përfshirë c e tij… O zot i madh .

Tham Khảo Thêm:  Thịt Bò Làm Gì Ngon? Hướng Dẫn Những Món Ngon Từ Thịt Bò Dễ Làm Tại Nhà | Tin Tức

Tia tha “E dua shume kete peshk, jam shume mikprites, do ta ftoj tek ju, nese nuk ha tani, jam e merzitur, me vjen keq te ha se a mund te kthehem ne këtë vend”.

Dhe unë u mbyta dhe mora një copë peshku më larg nga zorrët e tij, e hëngra dhe qava me lot në zemër.

Duajeni Perëndimin sepse ata janë mikpritës dhe brutalisht të ndershëm. Por unë nuk e dua mustak, të dashur miq.

Edhe sot e kësaj dite, unë kam ende frikë nga pangasius!

cau-tom-8

PS: zona ku banoj eshte thelle ne komune, te gjitha familjet jane te varfera, por kjo shkolle ka akoma tualete si ne qytet, vetem se nuk e perdorin duke e lene pis dhe te rrenuar.Nga zakoni që nuk e lajnë pas tualetit, 2 është që nuk u vjen erë e keqe kur shkojnë në fushë, se nuk e kanë mbaruar pangasin, tashmë është ngrënë, kështu që thonë shko në shtëpi dhe me qelb nuk e duroj dot.

Epo, pak nga historia ime e vërtetë për urën perëndimore të Pangasius, vërtet interesante dhe ka një kujtim të paharrueshëm deri në h.

Tregimi “9 zhardhokët bëhen 10”

Në atë kohë, ekonomia ishte jashtëzakonisht e vështirë. Edhe për të prodhuar ushqim, edhe për të luftuar kundër SHBA. Nëse mund të korrni ndonjë peshë oriz, do ta çoni në kooperativë për të ushqyer ushtrinë në fushë. Duke lënë vetëm pak për të ngrënë, kur vjen sezoni i korrjes, orizi ikën, e gjithë familja duhet të hajë patate të ëmbla të mbushura, përveç ushqimit.

Atë ditë në fillim të dimrit, nusja u zvarrit nën shtrat me disa patate të ëmbla për t’i sjellë në pellg, të rruara për të mbushur orizin. Në anën tjetër të pellgut, vjehrri, i shtangur në “Cau pon”, hodhi çdo copë copëz të verdhë-kafe në pellg, duke dëgjuar zërin. Peshku nuk mbaroi një gungë u zhvendos në anën e shportës me patate të ëmbla. Nusja u hodh shpejt në shportë, duke mërmëritur:

Kam humbur pataten time të ëmbël.

Siç e dini të gjithë, karakteristikat e patates së ëmbël (patateve të ëmbla që kërkojnë shumë kohë për të mbirë) janë gjithmonë të lehta, që notojnë në ujë. Kur hahet e gjallë, është gjithmonë më sfungjer dhe më e ëmbël se patatet e tjera.

Pasi lau patatet, nusja i solli në kuzhinë për të zier. Patatet janë pothuajse të pjekura dhe kanë mbaruar për të punuar. Djali qëndroi pranë kuzhinës, duke dashur shumë të hapte dhe të vidhte një zhardhok të ngathët. Duke ngrënë i ngathët dhe i pangopur, zgjedh zhardhokin më të madh, më të verdhë. Duke e mbajtur në dorë, e hodhi në hirin e kuzhinës, duke bërtitur:

Mami… mut… mut…

Nusja jashtë në oborr e dëgjoi fjalinë, mendoi se patatja ishte shumë e plasaritur dhe u përgjigj:

Uhh. E hëngra rrënjën, dhe zhardhoki ia plasi pjesën!!!

Kjo është ajo, historia legjendare e thënies “më fal – 9 zhardhokët në 10” është e tillë. Njerëzit vazhdojnë të debatojnë se çfarë të bëjnë për bletët.

cau-tom-9

Sa më sipër është gjithçka që kam mbledhur për urën, urën në Vietnam. Kjo tha, por në të vërtetë sipas mendimit tim personal, ura është pararendësja e tualeteve të sotme të squat. Thjesht, tualetet e sotme duhet të lahen dhe të kalojnë nëpër gropën septike përpara se të shkarkohen në pellg 🙂

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cầu Tõm ở Việt Nam với hàng trăm chuyện giở khóc giở cười . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *