Cáp treo Hòn Thơm Phú Quốc

Rate this post

Në këtë kohë, turizmi Phu Quoc po shfaqet një destinacion jashtëzakonisht i nxehtë i quajtur Parku Natyror Sunworld Hon Thom. Pika më tërheqëse në këtë destinacion turistik Phu Quoc është teleferiku Hon Thom, i cili është vlerësuar me titullin: Teleferiku më i gjatë që kalon detin në botë. Nëse jeni të interesuar në këtë përvojë të kalimit të detit me teleferik, tani le t’i bashkohemi Cuong Travel për të zbuluar informacionet më të fundit rreth teleferikut Hon Thom Phu Quoc.

cap-hang-hon-thom-phu-quoc00014

Rruga më e gjatë e teleferikut që kalon në det në botë

Teleferiku Hon Thom u investua dhe u ndërtua në arkipelagun An Thoi, Phu Quoc Jugor, provincën Kien Giang. Rreth 30 km në jug të qendrës së qytetit Duong Dong, Phu Quoc.

Sa kohë është teleferiku Hon Thom Phu Quoc?

Linja e teleferikut Hon Thom ka një gjatësi totale prej 7,899.9 m. I prodhuar nga prodhuesi kryesor në botë i teleferikut Doppelmayr, teleferiku funksionon pa probleme, pa lëkundje. Kjo është edhe rruga e teleferikut që vlerësohet si sistemi më i sigurt i teleferikut në botë!

>>>>>>>Shiko më shumë: Rishikim i detajuar i 16 atraksioneve turistike Phu Quoc

Nga shkon teleferiku Hon Thom?

Teleferiku Hon Thom fillon në stacionin An Thoi dhe përfundon në Stacionin Hon Thom. Teleferiku i çon vizitorët nëpër Hon Dua, Hon Roi, për të admiruar plotësisht bukurinë e natyrës si parajsë të Phu Quoc të Jugut nga lart.

cap-hang-hon-thom-phu-quoc00004

Harta e udhëtimit me teleferik Hon Thom

Çmimi i biletës së teleferikut Hon Thom

Biletat e teleferikut Hon Thom llogariten sipas lartësisë së vizitorëve dhe aktualisht biletat e fundit të teleferikut Hon Thom ndahen në 2 lloje si më poshtë:

– Biletë teleferiku me dy drejtime + park ujor

 • Të rriturit nga 1 m4 e lart: 400,000 VND / 1 person
 • Fëmijët nga 1 m deri në 1 m4: 300,000 VND / 1 person
 • Fëmijët nën 1 m: Falas

– Biletë teleferiku me 2 drejtime + park ujor + bufe

 • Të rriturit nga 1 m4 e lart: 600,000 VND / 1 person
 • Fëmijët nga 1 m deri në 1 m4: 400,000 VND / 1 person
 • Fëmijët nën 1 m: Falas

>>>>> Blini biletën e teleferikut Hon Thom

Koha e funksionimit të teleferikut Hon Thom Phu Quoc

 • Itinerari: Stacioni An Thoi – Stacioni Hon Thom dhe Stacioni Hon Thom – Stacioni An Thoi
 • Orari i punës: 07:45 – 18:00
 • Frekuenca: çdo 45 minuta do të marrë një pushim prej 60 minutash
 • Koha e udhëtimit me kabllo: 15 minuta
 • Koha e funksionimit të kabllove: nga e hëna në të dielë

Shënim: Veçanërisht në sezonin e pikut ose në festën Tet, teleferiku Hon Thom funksionon vazhdimisht në mëngjes nga ora 8:30 deri në 12:00 dhe pasdite nga ora 13:30 deri në 19:00, kështu që vizitorët duhet të marrin iniciativën. të kthehen në kontinent në kohë. Dhe entuziastët e udhëtimeve vërejnë gjithashtu se kur blini bileta teleferiku Hon Thom, kërkoni këshilla për kohën e kalimit të kabllove në mënyrë që të mos humbisni udhëtimin.

cap-hang-hon-thom-phu-quoc00002

Teleferiku Hon Thom funksionon çdo ditë të javës

Pyetjet e bëra më shpesh kur hipni në teleferik Hon Thom

 • Sa e lartë është teleferiku Hon Thom?

Me lartësinë më të lartë prej 174 m, vizitorët mund të mbulojnë të gjitha peizazhet e bukura të Hon Thom Phu Quoc nga lart. Duke përdorur teknologjinë më të avancuar moderne me 3 tela në botë, teleferiku Phu Quoc ka deri në 6 shtylla të forta me shtyllën e katërt më të lartë që arrin një lartësi prej 174 m. Si rezultat, vizitorët mund të shkurtojnë kohën e udhëtimit, si dhe të mos kenë nevojë të vuajnë nga sëmundja e detit dhe sëmundja e detit për të ardhur në Hon Thom për t’u argëtuar.

 • Sa njerëz transporton teleferiku Phu Quoc?
Tham Khảo Thêm:  Lợi ích của việc uống đủ hai lít nước mỗi ngày mà bạn nên biết | Tin Tức

Teleferiku Hon Thom Phu Quoc përfshin 36 kabina, secila kabinë është e aftë të transportojë deri në 30 persona në një udhëtim. Teleferiku funksionon vazhdimisht, kështu që vizitorët nuk duhet të presin. Vini re se bileta e teleferikut është një biletë me dy drejtime dhe zakonisht nuk keni nevojë të paraqisni biletën për udhëtimin e kthimit. Megjithatë, në rast të kontrollit të informacionit, vizitorët duhet të ruajnë cungun e biletës.

Është shumë e lehtë për ju të blini bileta për teleferikun Hon Thom, udhëtimi Cuong do t’ju tregojë 3 mënyrat e mëposhtme:

Metoda 1: Blini në sportelin e biletave Sunworld në stacionin An Thoi

Mënyra 2: Blini bileta teleferiku Hon Thom për dorëzim përmes agjentëve të biletave Sunworld. Mund t’u kërkoni atyre të dorëzojnë në hotelin tuaj ose në stacionin An Thoi

Metoda 3: Bleni bileta për teleferikun Hon Thom duke rezervuar paraprakisht. Me këtë metodë, ju do të blini bileta teleferiku me çmimin më të favorshëm dhe gjithashtu shumë të përshtatshëm. Sigurisht, do të duhet pak kohë për të pritur pagesën dhe mbledhjen e biletave në stacionin An Thoi.

 • Sa është çmimi i biletës për teleferikun Hon Thom?

Siç shkroi më sipër Cuong Travel, çmimi i biletës për teleferikun Hon Thom Phu Quoc ka 2 lloje: bileta e teleferikut pa ushqim është 400,000 VND / 1 i rritur, 300,000 VND / 1 fëmijë. Bileta e teleferikut me shuplakë është 600 000 VND / 1 i rritur dhe 400 000 VND / 1 fëmijë kur e blini në sportelin e biletave të Sunworld.

 • Si të kaloni në teleferik Hon Thom?

Kjo është ndoshta pyetja që udhëtimi Cuong merr më shumë nga ju. Pas hapjes së Parkut Natyror Sunworld Hon Thom, Sunworld Group mbështet autobusët e transportit nga qendra në stacionin An Thoi për të lëvizur teleferikun përmes Hon Thom. Por pas pak, rruga e autobusit ndaloi. Dhe aktualisht ka vetëm 3 mënyra për të udhëtuar në teleferik Hon Thom:

Metoda 1: Merrni një taksi, me një distancë prej rreth 25 km, do të kushtojë rreth 300,000 VND / një drejtim dhe 2 drejtime është 600,000 VND për një makinë me 4 vende.

Metoda 2: Marrja me qira e një makine turistike, me grupe prej 5 ose më shumë personash, mund të merrni me qira një makinë turistike për rreth 900,000 VND / makinë me 7 vende, 1,200,000 VND / makinë 16 vendesh.

Metoda 3: Rezervoni një turne në 5 ishujt Phu Quoc, ky program turne do të shkojë në Hon Thom për të përjetuar teleferikun më të gjatë të detit në botë. Çmimi i turneut në grup është rreth 1,050,000 VND/person, duke përfshirë biletat për teleferikun Hon Thom pa ushqim, autobus vajtje-ardhje, drekë, guidë turistike dhe kanoe për në 4 ishujt Phu Quoc. Me këtë metodë që sugjeron udhëtimi Cuong, është e përshtatshme vetëm për turistët që duan të përjetojnë zhytje në koral dhe të vizitojnë ishujt e bukur të Phu Quoc.

cap-hang-hon-thom-phu-quoc00001

Çfarë duhet të luani kur hipni në teleferik Hon Thom Phu Quoc?

Kur zgjedhin të përjetojnë teleferikun më të gjatë në botë për kalimin e detit, vizitorët jo vetëm kanë mundësinë të shohin ujërat e Phu Quoc nga lart, por gjithashtu kanë mundësinë të argëtohen në një nga komplekset më të mëdha argëtuese në botë. nivel ndërkombëtar: Dielli Parku Natyror Botëror Hon Thom dhe Parku Ujor Aquatopia.

 • Regjistrimi në stacionin hekurudhor An Thoi
Tham Khảo Thêm:  Review chi tiết bản Cát Cát Sapa

Duke ardhur në Parkun Natyror Sun World Hon Thom, vizitorët do të zhyten në hapësirën mbresëlënëse të arkitekturës romake në platformën e stacionit të teleferikut Hon Thom me karakteristika të lashta dhe moderne. Ky do të jetë padyshim një vend që nuk duhet humbur nga turistët që duan të zbulojnë vepra të reja ose të rinjtë që duan të kontrollojnë jetën virtuale kur udhëtojnë në Phu Quoc.

>>>>>> Shihni më shumë: 10 këshilla për një turne të lirë Phu Quoc 3 ditë e 2 netë

cap-hang-hon-thom-phu-quoc00008

 • Not në plazh privat

Pasi të keni marrë teleferikun Hon Thom, ju gjithashtu mund të argëtoheni, të notoni dhe të shijoni shërbime cilësore në plazhin magjepsës me rërë të bardhë në Bai Trao, Hon Thom.

Duke ardhur në Hon Thom, ju jo vetëm që mund të notoni dhe të pushoni në ajrin e pastër të ishullit të perlave Phu Quoc, ju gjithashtu përjetoni shumë lojëra unike detare si kanoe, kajak, paragliding, etj. shtëpi ponton, motor uji… Dhe vini re se , përpara se të shkoni në Hon Thom nëpërmjet teleferikut Phu Quoc, duhet të karikoni plotësisht kamerën tuaj që të mos humbisni një moment të bukur.

kapak-varur-hon-thom-phu-quoc00015

cap-hang-hon-thom-phu-quoc00011

cap-hang-hon-thom-phu-quoc00012

 • Parku Ujor Aquatopia

Dhe një destinacion që duhet parë në Hon Thom, për të mos përmendur parkun ujor Aquatopia me 6 zona tematike jashtëzakonisht unike dhe 21 lojëra mbresëlënëse që do të hapen në dhjetor 2019. Lojërat moderne, zonat mbresëlënëse të peizazhit me tematikë do të sjellin me siguri udhëtime emocionale eksplorimi për të gjithë vizitorët kur të mbërrijnë në ishullin magjik të Aquatopia.

Vendosni këmbën në tokën misterioze të fiseve të egra aborigjene ose nisuni në një aventurë për të pushtuar thesaret e rrezikshme të piratëve. Ju gjithashtu mund të vizitoni kopshtin shumëngjyrësh të frutave tropikale ose të provoni lojërat aventureske të frymëzuara nga legjendat e lashta magjepsëse si krijesat legjendare, kafshët e xhunglës, etj. Rrëshqitjet emocionuese dhe sfiduese në Vietnam për herë të parë me siguri do të pushtojnë entuziastët e emocioneve. Ejani në Parkun Ujor Aquatopia Hon Thom për të përjetuar emocione të mrekullueshme dhe për të zgjuar eksploruesin brenda jush.

cap-hang-hon-thom-phu-quoc00003

 • Shihni koralet nën det

Nëse vini në ishullin Ngoc Phu Quoc, duhet të provoni të shikoni shkëmbinj nënujorë koralorë me krijesa të bukura detare që shkëlqejnë nën ujë. Zhytja me skuba ose ecja nën det janë dy aktivitete në të cilat marrin pjesë shumë turistë kur vijnë në Phu Quoc. Përveç kësaj, për aktivitetet e ecjes nën plazh, do të udhëhiqeni nga një guidë për të ecur nën det, duke ndërvepruar drejtpërdrejt me speciet detare. Sunworld ka një park privat të quajtur Eco Beach, ju mund të regjistroheni për këtë shërbim në stacionin An Thoi, konsulenti i Hon Thom do t’ju mbështesë.

 • Relaksohuni me kafene super të këndshme

Së fundi, kafenetë e bukura janë edhe përgjigjja e pyetjes se çfarë ka teleferiku Hon Thom. Kafenetë e dizajnuara bukur, vendet e ngrënies dhe hapësira poetike këtu me siguri do ta bëjnë shoqërinë virtuale të lumtur kur mund të pushoni dhe të xhironi pa u shqetësuar se do të hasni mallra në San Ga Ca. Kafeja, Panorama Cafe ndodhet pikërisht në stacionin e teleferikut Hon Thom .

Tham Khảo Thêm:  Cách làm cà tím kẹp tôm thịt chiên giòn rụm không khác gì nhà hàng | Tin Tức

cap-hang-hon-thom-phu-quoc00010

Çfarë duhet të hani në Sun World Hon Thom Phu Quoc?

Sun World Phu Quoc nuk ju lejon të sillni ushqime në ishull, ndaj Cuong Travel këshillon që nuk duhet të sillni ushqim me vete, qoftë pak a shumë, do të mbaheni pikërisht në zonën e imbarkimit të teleferikut. Në Hon Thom, ka shumë restorante të famshme që shërbejnë shumë pjata të ndryshme, do të jeni 100% të kënaqur kur të shijoni ushqime të shijshme këtu. Ju mund t’i referoheni disa nga restorantet e mëposhtme.

 • 3 Restorant Buffet Domain

Orari i hapjes është çdo ditë nga 8 e mëngjesit deri në 5 pasdite. Restoranti me shuplakë me 3 rajone ofron një hapësirë ​​unike të kuzhinës 3-rajonale. Mund të vini këtu dhe të porosisni ushqim për 250,000 VND / 1 i rritur ose mund të rezervoni teleferikun Combo 2-kalim + park ujor + bufe që Cuong Travel prezantoi më sipër.

Hapur nga 8 e mëngjesit deri në 9 pasdite çdo ditë. Restoranti shërben pjata të bëra nga ushqime të freskëta deti, të kapur pikërisht në Hon Thom.

cap-hang-hon-thom-phu-quoc00013

Shënime kur hipni në teleferik Hon Thom Phu Quoc

Mbani biletën e teleferikut gjatë udhëtimit për të zbuluar Hon Thom: Bileta e teleferikut Hon Thom është një biletë me dy drejtime, vizitorët e mbajnë biletën për ta paraqitur për udhëtimin e kthimit në rast të kërkesës.

Rekomandohet të niseni në mëngjes dhe të kaloni 1 ditë në Hon Thom: Në ishullin Hon Thom, ka shumë shërbime argëtimi dhe ndalesa tërheqëse: parku ujor kryesor modern Aquatopia në Azinë Juglindore, kuzhinë unike, vallëzime emocionuese dhe “check-in” me peizazhe të bukura. të egra në ishull. Pra, nëse kaloni vetëm gjysmë dite, nuk do t’ju mjaftojë të eksploroni të gjithë Sunworld Hon Thom.

Itinerari i sugjeruar për të eksploruar teleferikun Hon Thom Phu Quoc:

07:00: Lëvizni nga qendra në stacionin An Thoi

07:45: Jini të pranishëm në Stacionin An Thoi, bëni fotografi për të kontrolluar në stacion

08:00: Udhëtoni me teleferik nga Stacioni An Thoi në Stacionin Hon Thom

08:15: I pranishëm në Hon Thom, mos nxitoni të notoni ose të luani në parkun ujor. Merrni kohë për të vizituar dhe eksploruar këtë park argëtues Hon Thom.

09:00: Not në Bai Trao

ora 11:00: Ndryshoni rrobat dhe hani drekë në Hon Thom

ora 12:00: Relaksohuni në kafene

ora 14:00: Argëtohuni në parkun ujor Aquatopia

5:00 pasdite.: Kthehuni në stacionin An Thoi dhe më pas përsëri në qendër

Pra, së bashku, ne kemi mësuar të gjitha informacionet më të fundit rreth rrugës së teleferikut Hon Thom Phu Quoc. Udhëtimi Hope Cuong ju ka ndihmuar të merrni informacionin më të dobishëm për t’u argëtuar plotësisht në Sunworld Hon Thom.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cáp treo Hòn Thơm Phú Quốc . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV: Địa chỉ xem bóng đá Sea Games hàng đầu hiện nay

Cakhia TV là địa chỉ cung cấp link phát sóng bóng đá Sea Games với chất lượng Full HD. Tất cả mọi giải bóng hấp dẫn trong…

5 hoạt động không thể bỏ qua khi đi du lịch Phú Quốc dịp tết

Nhiều bạn cứ hỏi Cakhia TV là Tết này đi du lịch Phú Quốc có gì mới và hấp dẫn không? Câu trả lời không chỉ là…

Những địa điểm check in, đi chơi đón Noel tại Hà Nội

Không khí lễ hội ngày cuối năm diễn ra khá rộn ràng và náo nhiệt, nhất là vào tháng 12 với 2 ngày lễ là Giáng sinh…

Lịch trình 3 ngày 2 đêm khám phá Bàu Trắng

Mũi Né – địa điểm du lịch nổi tiếng với Đồi cát đỏ au, lâu đài rượu vang đẹp như trời âu hay bãi đá ông địa…

Top 10 Nhà Thờ Cổ Nhất Việt Nam Còn Tồn Tại Đến Ngày Nay

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

10 Nhà Thờ Cổ Nhất Nhì Việt Nam

Việt Nam không chỉ nổi tiếng với những ngôi chùa lớn nhất nhì Đông Nam Á mà còn được nhiều du khách biết đến với những nhà…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *